Jump to content

Νανο ενυδρεια!


@@nikos@@

Recommended Posts

Ευχαριστω!

Θα ξεκινησω να φτιαξω ενα nano cube 20 l!Τι φυτα μπορω να βαλω μεσα?

ωσα μενουν κοντα σε υψος :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχθες μολις εβαλα υποστρωμα,μπολιασα και φυτεψα!!Τρεχει απο χθες!!

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι το χαλι για το ενυδρειο??

Σκεφτομαι να βαλω στον περισευομενο χωρο cuba και να αφησω εναν διαδρομο με λευκη αμμο! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχθες μολις εβαλα υποστρωμα,μπολιασα και φυτεψα!!Τρεχει απο χθες!!

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι το χαλι για το ενυδρειο??

Σκεφτομαι να βαλω στον περισευομενο χωρο cuba και να αφησω εναν διαδρομο με λευκη αμμο! :)

Link to comment
Share on other sites

Χαλι για ενυδριο λεμε καποια φυτα που δεν εχουν υψος και απλωνονται στον βυθο..Συνηθως ειναι δυσκολων απιτησεων και απαιτουν Δυνατο φωτισμο Co2 και Υποστρωμα...

Πολυ καλη η ιδεα σου με την αμμο αλλα νομιζω πως επρεπε να το προβλεψεις απο πριν γιατι αν ριξεις πανω απο το χαλικι αμμο συντομα το χαλικι θα βρεθει απο πανω... :)

Link to comment
Share on other sites

Ως πιο ψιλοκοκη η αμμος με με μικροτερο βαρος θα περασει αναμεσα απο το χαλικι και θα παει απο κατω...

Μπορεις να βγαλεις λιγο χαλικι και να το αντικαταστησεις με αμμο ωστε να πετυχεις το αποτελεσμα που θες...:)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να βαλω κατι απο κατω ωστε να μην γινει αυτο?

Αν βαλω χαλικι το ιδιο ομορφο θα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιεδη εχω σκοπο να βαλω γαριδες και οι περισσοτερες θελουν πανω απο 7 ph υπαρχει χαλικι ασπρο ασβεστολιθικο να ανεβαζει το ph γιατι κοντευει να πεσει κατω απο 6,μετραω καμια φορα 5.8!!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει σιγουρα...

ο Αραγωνιτης σιγουρα ειναι Ασβεστολιθικος και θα σου ανεβασει τις τιμες...

Μπορεις επισης να προσθεσεις καποια ασβεστολιθικη πετρα για να κρατας ψηλα το Ph σου :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Και που θα την χωρεσω? ;);):welcome: Εχω κανει καποιες αλλαγες στο ενυδρειο εχω βαλει και μια ριζα με moss πανω και ειναι κουκλα!Με τι θα διχνε πιο ωραιο το ενυδρειο με cuba (γρασιδακι) η με το κλασικο γρασιδι**??

** 1629-acorus-gramineus-japanese-sweet-flag.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ειχα παρει το mini reef απο το e-shop, αυτο που λεει ο φιλος μας στην αρχη, για να το βαλω στο γραφειο. μετα απο 5 λεπτα λειτουργιας ειχε διαροη, μου το αλλαξανε 4 φορες στα οποια ηταν σκαρτα οποτε ειπα θα το ανοιξω να δω απο που χανει, εχανε απο τα καλωδιακια που βγαινουν απο το μοτερακι. σκαρτο προιον τσαμπα η ταλαιπωρια οποτε μακρια. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...