Jump to content

Πρωτη Προσπαθεια Tanganyika


ErnieBall

Recommended Posts

Καλησπερα!

Σας παρουσιαζω και το δικο μου ενυδρειο,σχολια και συμβουλες δεκτες :excl:

Τα ψαρακια μου ειναι γυρω στα 4cm και ελπιζω να βγει ζευγαρι καποια στιγμη.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100x41x55 vision

Όγκος: 180 περιπου

Κατηγορία: Tanganyika

Φυτά: Vallisneria

Ψάρια / Άλλα είδη: 4 Neolamprologus Brichardi

Διακοσμητικά υλικά: Πολυ Ψιλη Αμμος,Αραγωνιτης, Πετρες ασβεστολιθηκες

Φόντο: πρασινο σκουρο χαρτονι

Φιλτράρισμα: Εξωτερικο fluval 405

Θερμοστάτης: hagen 200w

Λίπανση:οχι

Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH: 8,4

Γενική σκληρότητα (GH): 18

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 19

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 10

Αλλαγές νερού: Καθε εβδομαδα 20% περιπου...

Θερμοκρασία: 27 βαθμους

Προσθετα:Seachem salt,τριμμενο κοχυλι

Δυστυχως η φωτογραφικη δε μπορει να τραβηξει πιο καθαρα :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο φιλε μου...Εχεις πολυ ομορφες πετρες και πολυ ομορφα ψαρια...

Μου φαινονται ολα αψογα απο αποψη εξοπλισμου και προδιαγραφων... :excl:

Το μονο που δεν μου πολυ αρεσει ειναι το στησιμο των πετρων...Θα τις προτιμουσα πιο φυσικα ριγμενες και οχι τοσο στιβαγμενες...Σε καποια σημεια μπορω να πω πως υπαρχουν πολυ καλες φωλιες αλλα καποιες περα απο την προσωπικη σου αισθητικη δεν βοηθανε...

Δεν νομιζω ομως να εχεις προβλημα μιας και υπαρχουν φωλιες για διαφυγη και ξεκουραση...

Καλη συνεχεια :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλο ξεκινημα σου ευχομαι.

Τωρα...

συμφωνω σοσον αφορα το στησιμο των πετρων αφου με τοσες πετρες μπορουσες να δημιουργησεις ποιο πολλες σπηλιες αλλα και πιο φυσικο τοπιο. :excl:

Τωρα οσον αφορα τα ψαρια, επειδη τα ειχα κι εγω, εαν βρεθει ζευγαρι, θα δεις οτι μετα θα γινει ΜΑΧΗ. :excl:

Θα προσπαθησουν να εξαφανισουν (κυριως ο αρσενικος) τα αλλα ψαρια.

Εχουν φοβερο χαρακτηρα και ειναι πολυ ομορφα. Μακαρι να εχεις και γεννες.

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου φαίνεται ότι το έχεις ψάξει αρκετά :excl: Το μόνο που έχω να παρατηρήσω κι εγώ είναι το στήσιμο στις πέτρες που δεν μου φαίνεται πολύ σταθερό και φυσικό. Καλή συνέχεια :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλο ξεκινημα σου ευχομαι.

Τωρα...

συμφωνω σοσον αφορα το στησιμο των πετρων αφου με τοσες πετρες μπορουσες να δημιουργησεις ποιο πολλες σπηλιες αλλα και πιο φυσικο τοπιο. :excl:

Τωρα οσον αφορα τα ψαρια, επειδη τα ειχα κι εγω, εαν βρεθει ζευγαρι, θα δεις οτι μετα θα γινει ΜΑΧΗ. :excl:

Θα προσπαθησουν να εξαφανισουν (κυριως ο αρσενικος) τα αλλα ψαρια.

Εχουν φοβερο χαρακτηρα και ειναι πολυ ομορφα. Μακαρι να εχεις και γεννες.

Καλη συνεχεια

Ναι εχω υποψιν μου οτι αν βγει ζευγαρι, τα αλλα 2 θα δωθουν

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσπάθεια και πολύ καλή θα έλεγα.Μπορείς να δείς λίγο τις πέτρες ξανά.Θέλω να πώ οτι η φιλοσοφία είναι αυτή δηλαδή shallow caves ,η γνώμη μου είναι να μην είναι όμως τόσο πολλές ή να αλλάξει λίγο η διάταξη.Κοίτα και άλλα ενυδρεία για εικόνες.Καλός εξοπλισμός και σωστές παράμετροι.

Σωκράτης :excl:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο φιλε μου...Εχεις πολυ ομορφες πετρες και πολυ ομορφα ψαρια...

Μου φαινονται ολα αψογα απο αποψη εξοπλισμου και προδιαγραφων... :excl:

Το μονο που δεν μου πολυ αρεσει ειναι το στησιμο των πετρων...Θα τις προτιμουσα πιο φυσικα ριγμενες και οχι τοσο στιβαγμενες...Σε καποια σημεια μπορω να πω πως υπαρχουν πολυ καλες φωλιες αλλα καποιες περα απο την προσωπικη σου αισθητικη δεν βοηθανε...

Δεν νομιζω ομως να εχεις προβλημα μιας και υπαρχουν φωλιες για διαφυγη και ξεκουραση...

Καλη συνεχεια :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια πετρα και ψαρια φυσικα.

Το στησιμο και μενα δεν μου αρεσει πολυ αλλα μιλαω σαν ασχετος απο αφρικη.

Δεν ξερω τι στησιμο ειναι καλο για τα ψαρια κλπ αλλα απο αποψη αισθητικης βλεπω πετρα πολυ χαμηλα μονο, αδειο το ενυδρειο στα ψηλοτερα επιπεδα και μονοκοματο στο ιδιο υψος ολες οι πετρες.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια πετρα και ψαρια φυσικα.

Το στησιμο και μενα δεν μου αρεσει πολυ αλλα μιλαω σαν ασχετος απο αφρικη.

Δεν ξερω τι στησιμο ειναι καλο για τα ψαρια κλπ αλλα απο αποψη αισθητικης βλεπω πετρα πολυ χαμηλα μονο, αδειο το ενυδρειο στα ψηλοτερα επιπεδα και μονοκοματο στο ιδιο υψος ολες οι πετρες.

:excl:

Να μπαινεις στο θεματικο μας και να διαβαζεις,ωστε να γινεις σχετικος............. ;):excl:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου βρίσκεται στην βάση. Εκεί υπάρχουν 4 μεγάλες πέτρες οι οποίες φαίνεται να είναι ακουμπισμένες πάνω στην άμμο, με πολλές μικρότερες τοποθετημένες απο πάνω. Φοβάμαι οτι όταν τα Brichardi αρχίσουν να σκάβουν υπάρχει κίνδυνος να πέσουν οι πέτρες και να εγκλωβίσουν ή να τραυματίσουν κάποιο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

ωραια το καταλαβα το αισθητικο θεμα με τη διαταξη των πετρων,

Δεν ειναι αναγκη να επαναλαμβανουμε τα ιδια.Ετσι κι αλλιως πρωτη φορα στηνω και δεν εχω πειραματιστει πολυ πανω στη διακοσμηση.Φιλικα παντα

Αν υπαρχει κατι αλλο ομως.. ευχαριστως να μου πειτε

Link to comment
Share on other sites

ωραια το καταλαβα το αισθητικο θεμα με τη διαταξη των πετρων,

Δεν ειναι αναγκη να επαναλαμβανουμε τα ιδια.Ετσι κι αλλιως πρωτη φορα στηνω και δεν εχω πειραματιστει πολυ πανω στη διακοσμηση.Φιλικα παντα

Αν υπαρχει κατι αλλο ομως.. ευχαριστως να μου πειτε

Πολύ ωραιο το anubias Τασο,οι πέτρες σου τρομερές,Απο που τις αγόρασες αν επιτρέπεται??Μια αλλαγή στο setup των πετρων και νομίζω οτι θα είναι απο τα πιο όμορφα Αφρικάνικα....Κούκλες οι νεράιδες!!Καλή συνέχεια3

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιο το anubias Τασο,οι πέτρες σου τρομερές,Απο που τις αγόρασες αν επιτρέπεται??Μια αλλαγή στο setup των πετρων και νομίζω οτι θα είναι απο τα πιο όμορφα Αφρικάνικα....Κούκλες οι νεράιδες!!Καλή συνέχεια3

Φιλικά Νικος

Σευχαριστω πολυ φιλε μου..Ναι θα τις αλλαξω τις πετρες με τη πρωτη ευκαιρια γιατι βλεπω οτι εχετε δικιο.

Τις εχω αγορασει απ τον Ερμη στο κορωπι

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια πετρα και ψαρια φυσικα.

Το στησιμο και μενα δεν μου αρεσει πολυ αλλα μιλαω σαν ασχετος απο αφρικη.

Δεν ξερω τι στησιμο ειναι καλο για τα ψαρια κλπ αλλα απο αποψη αισθητικης βλεπω πετρα πολυ χαμηλα μονο, αδειο το ενυδρειο στα ψηλοτερα επιπεδα και μονοκοματο στο ιδιο υψος ολες οι πετρες.

:excl:

Πολυ καλη η παρατηρηση σου Σπυρο..Αλλα θελω να τονισω πως οι αφρικανες προτιμανε τα χαμηλα στρωματα απο φωλιες-κρυψωνες για να κατοικησουν...

Απο αισθητικη αποψη θα ηταν καλο να εβαζες καποιες πετρες σε διαφορετικα υψη..

Με αυτον τον τροπο θα οθουσες τα ψαρια να κινουνται σε ολο το ενυδριο αφου κολυμπανε σχεδον παντα κοντα στις πετρες...

Αλλα δεν θα βοηθουσε στην πρακτικοτητα αφου τα ψαρια δεν θα διαλεγανε αυτες τις σπηλιες για φωλιες...

Η αποψη μου ειναι να δωσεις υψος στις πετρες αλλα και να κανεις περισσοτερες τις σπηλιες στις βασεις :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η παρατηρηση σου Σπυρο..Αλλα θελω να τονισω πως οι αφρικανες προτιμανε τα χαμηλα στρωματα απο φωλιες-κρυψωνες για να κατοικησουν...

Αυτό είναι σχετικό.

Σε mbuna απο Malawi, ισχύει σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό. Υπάρχουν βέβαια πολλά είδη που προτιμούν τα ψηλότερα στρώματα πετρών (Ps Acei, Tropheops, Iodotropheus κλπ).

Σε άλλες αφρικάνες (κυρίως απο Tanganyika) παίζει σημαντικό ρόλο η διάταξη και όχι τόσο το ύψος.

Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι το γένος Julidochromis που προτιμά πλατιές πέτρες στημένες έτσι ώστε να σχηματίζουν χαραμάδες και τα Brichardi τα οποία προτιμούν ένα "τείχος" απο πέτρες σχεδόν κάθετο (σαν γκρεμό, ας πούμε).

Βέβαια, το 2ο είναι αρκετά δύσκολο να γίνει σε ενυδρείο και αν γίνει δεν θα δείχνει τόσο ωραίο.

Γενικότερα μιλώντας, το σημαντικότερο είναι να παρέχουμε τις απαραίτητες σπηλιές/περάσματα σε πρώτη φάση και μετά βλέπουμε τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

στα πιο πολλα θα συμφωνησω μαζι σας ως προς το αισθητικο.Δε θα συμφωνησω για το υψος των πετρων.

Οι πετρες μπηκαν χαμηλα και καλα στερεωμενες για ασφαλεια.δεν ηθελα να μπλεξω με σιλικονες.η Οθονη των anubias ειναι 55cm,ειναι λογικο να φενεται τοσο κενο ψηλα

Εκανα την αλλαγη που σας ειπα και προσωπικα μου αρεσει πολυ. ! :excl:

post-16008-1258800358_thumb.jpg

post-16008-1258800380_thumb.jpg

post-16008-1258800401_thumb.jpg

post-16008-1258800416_thumb.jpg

post-16008-1258800430_thumb.jpg

post-16008-1258800480_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σχετικό.

Σε mbuna απο Malawi, ισχύει σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό. Υπάρχουν βέβαια πολλά είδη που προτιμούν τα ψηλότερα στρώματα πετρών (Ps Acei, Tropheops, Iodotropheus κλπ).

Σε άλλες αφρικάνες (κυρίως απο Tanganyika) παίζει σημαντικό ρόλο η διάταξη και όχι τόσο το ύψος.

Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι το γένος Julidochromis που προτιμά πλατιές πέτρες στημένες έτσι ώστε να σχηματίζουν χαραμάδες και τα Brichardi τα οποία προτιμούν ένα "τείχος" απο πέτρες σχεδόν κάθετο (σαν γκρεμό, ας πούμε).

Βέβαια, το 2ο είναι αρκετά δύσκολο να γίνει σε ενυδρείο και αν γίνει δεν θα δείχνει τόσο ωραίο.

Γενικότερα μιλώντας, το σημαντικότερο είναι να παρέχουμε τις απαραίτητες σπηλιές/περάσματα σε πρώτη φάση και μετά βλέπουμε τα υπόλοιπα.

:excl::excl:;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλύτερα,με τις πετρες σου μπορεις να κανεις θαυματα..λοιπον γιατι δεν δοκιμάζεις ενα ενιαιο κεντρικό look πυραμίδας!!ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοω.

Υ.Γ Ρίξε και κανενα φυτακι σφηνα στις πέτρες να σπάσειη μονοτονία..............

Φιλικά Νικος :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...