Jump to content

Ειναι Reef Safe??


giannispass

Recommended Posts

Καλημερα,

θα ηθελα να σας ρωτησω αν ο συγκεκριμενος φίλος μας ειναι reef safe.

Τρεις μερες ειναι μεσα στο ενυδρειο, δεν μπορω να πω οτι τρωει και πολύ απο αυτο που τους ριχνω, αλλ ατον βλεπω που παει και τσιμπαει απο τον βραχο.

Επειδη το προοριζω για full reef, θα ηθελα να ξερω αν στο μελλον θα εχω προβληματα.

Ευχαριστω πολύ.

(οταν βρω χρονο θα σας κανω και μια παρουσιαση του ενυδρειου μου)..

post-7589-1258793723_thumb.jpgpost-7589-1258793753_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστα.

2 ιδια εχω, περιπου τρεις μερες μεσα.

Τι τρωνε αυτα?

Τους ριχνω flakes αλλα δεν τα βλεπω να τρελαινονται.

Για να μην σου πω οτι δεν τα εχω δει να τρωνε και καθολου.

Το ιδιο και ενα blue tang, που αυτο ειναι ακομα χειροτερα....

Ολο κρυβεται και 3-4 φορες την ημερα βγαινει για βολτα και αυτο ηταν.

Και αυτο απο φαγητο το ιδια.

Μονο οι clown τρεχουν σαν τρελοι με το φαγητο

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και είναι reef safe.Τον βλέπει να τσιμπάει το βράχο γιατί πιθανόν να βρίσκει κάποιο είδος άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ομως και καποια πραγματα για το ενυδρειο σου..............

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα καλύτερα ψάρια reef safe, αλλλά θέλουν πολύ χώρο για κολύμπι καθώς και μπορεί ότι ψάρια βάλεις απο εδώ και στο εξής να έχεις πρόβλημα( μόλις εγκληματιστούν στο χώρο καλά), επίσης μπορεί να έχεις και μεταξύ τους πρόβλημα στην πορεία.

Τα flake που ταίζεις είναι και για φυτοφάγα? αν όχι καλό θα ήταν να πάρεις για φυτοφάγα και να τα αναμήξεις μια και είναι η κυρίως τροφή τους :excl:

Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο ομορφα τανκ που υπαρχουν ιδιως ο ξανθος που εχεις... 100%reef safe αλλα αρκετα δυσκολος στην συντυρηση του... κατα την αποψη μου εχεις βιαστη πολυ για να βαλεις τοσο δυσκολα ψαρια μιας και το ενυδρειο σου το βλεπω πολυ νεο...δεν θελω να σε απογουτευσω αλλα γενικοτερα τα τανγκς πρεπει να μπουνε τελευταια και σε αρκετα καλοστρωμενα ενυδρεια(1χρονο)ωστε ναχει μεγαλα ποσοστα επιβιωσης... (παθων). για να ξεκινηση να τρωει δοκιμασε σπανακι,μαρουλι,και διαφορα κατεψηγμενα ωστε να αρχισει να σου τρωει και διαφορα flakes...(θελει αρκετο φαγητο στην φυση γινεται 40εκ.) ελπιζω να βοειθησα και να χαιρεσαι για πολλα χρονια αυτα τα πανεμορφα ψαρια.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι Reef safe...Μην σε μπερσεύει το τσίμπιμα στους βράχους...ψάχνει γιά άλγες.

Πάντως θα πρέπει να πω, πως εκτός του αρκετού χώρου που χρειάζεται γιάκολύμπι, είναι ένα απο τα ψάρια που έχουν μεγάλο ποσοστό αιφνίδιων θανάτων, χωρίς κανένα απολύτως εμφανή λόγο....πρόσεξέ το αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο ομορφα τανκ που υπαρχουν ιδιως ο ξανθος που εχεις... 100%reef safe αλλα αρκετα δυσκολος στην συντυρηση του... κατα την αποψη μου εχεις βιαστη πολυ για να βαλεις τοσο δυσκολα ψαρια μιας και το ενυδρειο σου το βλεπω πολυ νεο...δεν θελω να σε απογουτευσω αλλα γενικοτερα τα τανγκς πρεπει να μπουνε τελευταια και σε αρκετα καλοστρωμενα ενυδρεια(1χρονο)ωστε ναχει μεγαλα ποσοστα επιβιωσης... (παθων). για να ξεκινηση να τρωει δοκιμασε σπανακι,μαρουλι,και διαφορα κατεψηγμενα ωστε να αρχισει να σου τρωει και διαφορα flakes...(θελει αρκετο φαγητο στην φυση γινεται 40εκ.) ελπιζω να βοειθησα και να χαιρεσαι για πολλα χρονια αυτα τα πανεμορφα ψαρια.... :excl:

εχεις δικιο ειναι Naso Blonde Tang (Naso elegans)

Info εντος:

http://www.reeflex.net/tiere/1138_Naso_elegans.htm

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=754

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...