Jump to content

Jewel 125 κοινωνικό φυτεμενο


pan8ro

Recommended Posts

δεν ειναι παντα στραβος ο γυαλος.....εμεις καμια φορα στραβα αρμενιζουμε....

αλλο ενα τρανο παραδειγμα οτι τα πετ σοπ δεν φταινε παντα... :excl:

αποψε το βραδυ φιλε μου θα χασεις αλλα τοσα ψαρια,και αν παρεις και τον αστακο.....δεν θα μεινει ουτε κοτσανι στο ''ενυδρειο'' σου.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ θα το κοιταξω...

ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΛΙ ΖΕΙ!!!!! :excl: για το αλλο απλα ευχομαι...

Eγω θα ελεγα να το εφαρμοσεις :excl:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να καταληξεις τι ψαρια θελεις και απομακρυνε τα ερπετα.Η το αντιθετο.Τα ψαρια που εχεις μεσα μαζι με ολα τα αλλα που θες να βαλεις εχει γινει αχταρμας.Με μια απλη αναζητηση στο forum η και απο εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/enydreia.htm

θα δεις οτι ενα ενυδρειο μπορει να γινει ενα φυσικο οικοσυστημα στο σπιτι σου και οτι συνδιαζονται πολλα ειδη μεταξυ τους με ιδιες συνθηκες νερου και απο ιδιο υδροβιοτοπο!Μπορεις να κρατησεις τις γαριδουλες με αλλα ψαρια,απλα φροντισε να μαθεις πιο ειδος εχεις και με πια ψαρια συμβιωνουν....

καλη συνεχεια!

venom σευχαριστω πολυ για την απαντηση, ηταν πολυ απλη και κατατοπιστικη

για τα ψαρια θα χρειαστω αρκετο καιρο μεχρι να αποφασισω τι και τι θελω, απλα θελω να ειναι πολυ μικρα σενα πολυ μεγαλο ενυδρειο ωστε να νιωθουν ψιλοελευθερα-Οπως ξαναειπα ειμαι πρωταρης αλλα λαιμαργος ^_^

τωρα για τα ερπετα που ειπες, τη χελωνα την εβγαλα ηδη, πιο εννοειςτα χελια? ψαρια ειναι και πολυ μικραμαλιστα-σα σκουλικια με μηκος πρπ 5cm και μουστακια σα μικρου γατοψαρου

δεν ειναι παντα στραβος ο γυαλος.....εμεις καμια φορα στραβα αρμενιζουμε....

αλλο ενα τρανο παραδειγμα οτι τα πετ σοπ δεν φταινε παντα... ;)

αποψε το βραδυ φιλε μου θα χασεις αλλα τοσα ψαρια,και αν παρεις και τον αστακο.....δεν θα μεινει ουτε κοτσανι στο ''ενυδρειο'' σου.... ^_^

μεγαλε γιατι θα χασω αλλα τοσα αποψε? θα μου τα ψαρεψει μηπως η χελωνα μετο καλαμι 2 δωματια μακρυα που βρισκεται? η μηπως τα φαντασματα των guppys εκδικηθουν για το θανατο τους σκοτωνοντας αλλα τοσα???

:blush::thumbup::ninja:

οσο για αυτο που ειπες περι τρανου παραδειγματοςοτι δε φταινε τα πετ αλλα εγω εχω να σου πω μονο τα εξεις:

μπαινω σενα ειδικεθμενο μαγαζι για ενυδρεια, περνω 7 ψαρια και ρωταω η χελωνα 8α τα πειραξει?

οχι μου λεει , τον ξαναρωταω κανα 2 φορες(γιατι αλλος σε πετ μου χε πει οτι η σαλαμανδρα θα τα κατασπαραζε και φυσικα δε τη πηρα)

και παλι τα ιδια, μου κανει και ια καληεκτωση και τη περνω.

ε παω σπιτι μου βραδυ τη βαζωμεσα και μονο να ενδιαφερεται για τα ψαρια δε της φανηκε, μου λενε 2-3ατομα μεσα στο φορουμ οτι θα τα φαει, λεω οκ ρισκο ειναι αλλα θα το παρω μια βραδυα ειναι και αυριο βλεπω-στη τελικη τα ψαρια π ειχα μεσα χρησιμοποιουνται απο πολλους ως ταισμα αλλων ψαριων.

ε ειδα λοιπον και καταλαβα, τωρα αν εσυ νομιζεις οτι ολο το παθημα οφειλεται σε μενα και οχι στον ασχετο του πετσοπ δεν εχω να σου πω κατι αλλο :excl:

οσο αφορα τωρα τον Cambarellus_patzcuarensis

ειναι μαχ 5εκ μηκος αρα σα γαριδα αμανο

ηwikipedia εκει που αναφερεται σε καραβιδες γλυκου λεει οτι ειναι απο τα λιγα ηδη καραβιδων που ταιριαζουν σε κοινωνικο ειδος

για ριξε μια ματια στις παρακατω εικονες μιας και δε μου φενεται καθολου καταστροφεας αν κρινω απο τα περιβαλλοντα που τον εχουν :excl:

http://images.google.gr/images?rlz=1C1GGLS...ved=0CCQQsAQwAw

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ονομάσεις το κατάστημα που σου τα έδωσε απροβλημάτιστα.Να λέμε και τα καλά και τα άσχημα.Το ενυδρείο σου είναι κατι το οποιο το συναντάς σπάνια..και μόνο απο αρχάριους χομπίστες,η χελώνα δε φταιει..τροφή της πρόσφαρες και δεν ηθελε να σε προσβάλει....Ενα ενυδρείο εχει η ψάρια..η χελώνες..ή καραβίδες...ή σαλαμάνδρες...αν τα εχει όλα μαζί σίγουρα δεν ειναι υπερένυδρείο.....Οσο για την καραβίδα.ξέρεις πόσα είδη μπορείς να δεις στο νετ..αλλα ποτέ να μην μπορέσεις να τα αποκτήσεις??Κανε τις σωστες κινησεις και συμβουλή μου...πριν αγοράσεις καποιο ζωντανό οργανισμό πρωτα πληροφορήσου για τις ιδιαίτερες απαιτήσεις του και μετά απόκτησε τον..είμαστε χομπιστες και οχι βασανιστες.....

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ονομάσεις το κατάστημα που σου τα έδωσε απροβλημάτιστα.Να λέμε και τα καλά και τα άσχημα.Το ενυδρείο σου είναι κατι το οποιο το συναντάς σπάνια..και μόνο απο αρχάριους χομπίστες,η χελώνα δε φταιει..τροφή της πρόσφαρες και δεν ηθελε να σε προσβάλει....Ενα ενυδρείο εχει η ψάρια..η χελώνες..ή καραβίδες...ή σαλαμάνδρες...αν τα εχει όλα μαζί σίγουρα δεν ειναι υπερένυδρείο.....Οσο για την καραβίδα.ξέρεις πόσα είδη μπορείς να δεις στο νετ..αλλα ποτέ να μην μπορέσεις να τα αποκτήσεις??Κανε τις σωστες κινησεις και συμβουλή μου...πριν αγοράσεις καποιο ζωντανό οργανισμό πρωτα πληροφορήσου για τις ιδιαίτερες απαιτήσεις του και μετά απόκτησε τον..είμαστε χομπιστες και οχι βασανιστες....

ο ιδιοκτητης του μαγαζιου ειναι πολυ συμπαθητικος και δε θελω να του δημιουργισω προβλημα, αλλα τον υπαληλο θα τον κραξω, και στο ιδιοκτητη. τωρα αν δε δεχτουννα την παρουν πισω τοτε ναι ακομη θα τειχοκοληθουν.

απο κει και περα, τη καραβιδα λες ποτε δε θα μπορεσω ναποκτισω, γιατι?(οτι εχω διαβασει την δειχνει πολυ συμβατη)

επειδη δε θα μπορεσει να συμβιωσει με ταλλα η επειδη θεωρεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να εχει καποιος προσβαση σε κατιτετοιο απο ελλαδα?

αν ειναι το δευτερο, τοτε ας πουμε απλα οτι αν μου χρειαζεται κατι ειμαι αρκετα πολυμηχανος

οσο για το υπερενυδρειο:

επειδη εχω πολυ μεγαλη φαντασια+ καποιες πολυ ωραιες με ιδεες θα το ψαξω, να δω αν ειναι με καποιο τροπο πραγματοποιησιμες

μεχρι τοτε ομως δε μιλαω :excl:

Link to comment
Share on other sites

στο αμεσομελλον παντως εχω καταληξει στα εξεις:

πολλα μικρα ψαρακια διαφορων ειδων που θελω να μποω να κανω σε ολα αναπαραγωγες εστω και σε αλλα ενυδρεια

το ιδιο ισχυει σε πικοιλια και αναπαραγωγη σε γαριδες

επισης μαρεσουν πολυ τα χελακια

φυτα θα τα κυνηγισω σα τρελος

και θελω γενικα να μαθω να ρυθμιζω ολες τις βιολογικες και χημικες παραμετρους του βιοτοπου με επιστημονικη ακριβεια,

τωρα οοοοοοοοοταν επιτευχθουν ολα αυτα μπορει να βαλω στπ παιχνιδι και θηρευτες, αρκει μονο να υπαρχει τοσο παραγωγη ζωης που οι θηρευτες απλα να ελγχουν την εξαλωση του υπερπλυθησμου και τπτ παραπανω

σε σχεση με βασανισμα κλπ, δε θεωρω πιο βαναυσο τη καταναλωση ενος guppy απο μια καραβιδα,αποτι της αλγης απο την αμανο.

βαναυσ θεωρω οτι βαριεται μεχρι αηδιας και φυτοζωει σε προβληματικα γεραματαοταν δεν εχει τι πραγματικα να κανει :excl:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτο απο το ενυδρειο (για να δουμε περι τινος προκειται)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6409

Κανε αναγνωριση των ψαριων (για να ξερουμε για ποια ψαρια μιλαμε)

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=1

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ωχ, κουραστηκα ρε παιδια. τοση συζητηση και ακομη δεν εχουμε κανει κατι.

φιλε, το καταστημα μπορει να φταιει αλλα οχι αποκλειστηκα αυτο. σου λεμε τι πρεπει να κανεις απο την αρχη και εσυ επιμενεις και ψαχνεις και ψαχνεις και λες και λες, κτλ. επρεπε να γινει η ζημια για να μας πιστεψεις.

τα νεον σε 7,6 ΡΗ? για μακροχρονιο διαστημα δεν το βλεπω. και δεν νομιζω να υπαρχει ΡΗ 7,6 μαζι με σκληροτητα 2.

υπαρχει η περιπτωση τα ψαρια που εχασες να ψοφησαν απο κακης ποιοτητας νερου και επειτα να φαγωθηκαν απο τα αλλα ειδη. μετρησεις δεν εχεις κανει. και εμεις λεμε λογια αερα.

επισης δεν εχουμε δει το ενυδρειο σου. ουτε μας εχεις πει κατι. ειναι σαν να εχουμε ενα κουτι και να βαζουμε μεσα ποτηρια. τελειως ανευθυνο.

δες στις παρουσιασεις ενυδρειων τι λενε τα παιδια, προσπαθησε να γινεις αναλυτικος ωστε να ξερουμε κι εμεις τι εχεις. τα λιτρα μονο δεν λεει κατι.

να ξερεις οτι τωρα ειναι της μοδας οι βιοτοποι. και οταν λεω μοδα δεν εννοω μοδα, απλα ξυπνησαμε λιγο και τους εφαρμοζουμε. ενα ενυδρειο πρεπει να ειναι διακοσμημενο και να εχει το νερο τα χαρακτηριστικα και τους κατοικους απο ενα συγκεκριμενο οικοσυστημα. μονο ετσι θα υσηχασουν οι οργανισμοι που εχεις μεσα, θα ζησουν μακροχρονια, θα εμφανισουν χρωματα και συμπεριφορες, θα αναπαραχθουν. ξεκινα δες πως ειναι ο καθε βιοτοπος, τι ψαρια παιρνει, αν θα μπορεις να φτιαχνεις το νερο οπως πρεπει και επειτα τιψαρια θα βαλεις μεσα.

οπως καταλαβαινεις προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις οτι ξεκινησες αναποδα. και δεν φταιει μονο το μαγαζι αλλα κι εσυ. λαθος που εχουμε κανει οι περισσοτεροι οταν ξεκινησαμε.

δεν μου αρεσε καθολου που καπου ειπες οτι θα αναπαραγεις ψαρακια και θα τα ριχνεις στο κεντρικο ενυδρειο σου για να ισσοροπισεις τις απωλειες. ετσι δεν θα εχεις λες προβλημα. δηλαδη το σκεπτηκο σου ειναι να καλλιεργεις τροφη. για σκεψου το λιγακι.

σκεψου πολυ καλα οτι σου ειπα. λαθος κινησεις σημαινει ταλαιπωρια και για τα ψαρια και για εσενα. επισης και εξοδα.

ολα αυτα σου τα λεω φιλικα βεβαια!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

για τα ψαρια θα χρειαστω αρκετο καιρο μεχρι να αποφασισω τι και τι θελω, απλα θελω να ειναι πολυ μικρα σενα πολυ μεγαλο ενυδρειο ωστε να νιωθουν ψιλοελευθερα-Οπως ξαναειπα ειμαι πρωταρης αλλα λαιμαργος ;) χι δεν μιλαμε για κατι αψυχο, δυστυχως για σενα δεν εχεις χρονο.Το λαιμαργος δεν σημαινει οτι καλα κανω οτι μου κατεβει βαζωντας σε κινδυνο τις ζωες των πλασματων που εχω.ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ

μεγαλε (ΜΕΓΑΛΕ ?Τον ξερεις και απο εχθες ?Θα σε παρακαλουσα να εχεις καποιον σεβασμο για τα μελη ,εσυ ακομα δεν ηρθες και αρχιζεις να μας την λες και απο πανω.) γιατι θα χασω αλλα τοσα αποψε? θα μου τα ψαρεψει μηπως η χελωνα μετο καλαμι 2 δωματια μακρυα που βρισκεται? η μηπως τα φαντασματα των guppys εκδικηθουν για το θανατο τους σκοτωνοντας αλλα τοσα???

^_^:blush::thumbup:ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ?

οσο για αυτο που ειπες περι τρανου παραδειγματοςοτι δε φταινε τα πετ αλλα εγω εχω να σου πω μονο τα εξεις:

μπαινω σενα ειδικεθμενο μαγαζι για ενυδρεια, περνω 7 ψαρια και ρωταω η χελωνα 8α τα πειραξει?

οχι μου λεει , τον ξαναρωταω κανα 2 φορες(γιατι αλλος σε πετ μου χε πει οτι η σαλαμανδρα θα τα κατασπαραζε και φυσικα δε τη πηρα)

και παλι τα ιδια, μου κανει και ια καληεκτωση και τη περνω.

ε παω σπιτι μου βραδυ τη βαζωμεσα και μονο να ενδιαφερεται για τα ψαρια δε της φανηκε, μου λενε 2-3ατομα μεσα στο φορουμ οτι θα τα φαει, λεω οκ ρισκο (δεν ειναι καζινο το ενυδρειο για να παρεις ΡΙΣΚΟ)ειναι αλλα θα το παρω μια βραδυα ειναι και αυριο βλεπω-στη τελικη τα ψαρια π ειχα μεσα χρησιμοποιουνται απο πολλους ως ταισμα αλλων ψαριων. :thumbdown::buttrock:

ε ειδα λοιπον και καταλαβα, τωρα αν εσυ νομιζεις οτι ολο το παθημα οφειλεται σε μενα και οχι στον ασχετο του πετσοπ δεν εχω να σου πω κατι αλλο :excl:

ο ιδιοκτητης του μαγαζιου ειναι πολυ συμπαθητικος και δε θελω να του δημιουργισω προβλημα, αλλα τον υπαληλο θα τον κραξω, και στο ιδιοκτητη. τωρα αν δε δεχτουννα την παρουν πισω τοτε ναι ακομη θα τειχοκοληθουν.

απο κει και περα, τη καραβιδα λες ποτε δε θα μπορεσω ναποκτισω, γιατι?(οτι εχω διαβασει την δειχνει πολυ συμβατη)

επειδη δε θα μπορεσει να συμβιωσει με ταλλα η επειδη θεωρεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να εχει καποιος προσβαση σε κατιτετοιο απο ελλαδα?

αν ειναι το δευτερο, τοτε ας πουμε απλα οτι αν μου χρειαζεται κατι ειμαι αρκετα πολυμηχανος

οσο για το υπερενυδρειο:

επειδη εχω πολυ μεγαλη φαντασια+ καποιες πολυ ωραιες με ιδεες θα το ψαξω, να δω αν ειναι με καποιο τροπο πραγματοποιησιμες(να πας στην NASA και να ξεχασεις τα ενυδρεια και τα ψαρια :ninja::blink::rasp::thumbup: )

μεχρι τοτε ομως δε μιλαω ^_^

στο αμεσομελλον παντως εχω καταληξει στα εξεις:

πολλα μικρα ψαρακια διαφορων ειδων που θελω να μποω να κανω σε ολα αναπαραγωγες εστω και σε αλλα ενυδρεια

το ιδιο ισχυει σε πικοιλια και αναπαραγωγη σε γαριδες

επισης μαρεσουν πολυ τα χελακια

φυτα θα τα κυνηγισω σα τρελος

και θελω γενικα να μαθω να ρυθμιζω ολες τις βιολογικες και χημικες παραμετρους του βιοτοπου με επιστημονικη ακριβεια,

τωρα οοοοοοοοοταν επιτευχθουν ολα αυτα μπορει να βαλω στπ παιχνιδι και θηρευτες, αρκει μονο να υπαρχει τοσο παραγωγη ζωης που οι θηρευτες απλα να ελγχουν την εξαλωση του υπερπλυθησμου και τπτ παραπανω

σε σχεση με βασανισμα κλπ, δε θεωρω πιο βαναυσο τη καταναλωση ενος guppy απο μια καραβιδα,αποτι της αλγης απο την αμανο.Η ΑΛΓΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΟ εχει μια μικρηηηηηηηηηηηηηη διαφορα

βαναυσ θεωρω οτι βαριεται μεχρι αηδιας και φυτοζωει σε προβληματικα γεραματαοταν δεν εχει τι πραγματικα να κανει :excl:

Τελος θελω να ανεβασεις σημερα και ολας μια φωτογραφια του ενυδρειου σου γιατι εγω νομιζω οτι μας δουλευεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη οπως είπα δε μπορώ να βγάλω φωτογραφίες αλλά υπόσχομαι συντομά να το κάνω.

έχω πάθει πλάκα με τα χελάκια που έχω. σκέφτομαι μολις ρυθμίσω βασσικές παράμετρους(ph klp)

να πάρω άλλα 10 το συντομότερο

αύριο θα κοιτάξω για φώτος και να μετρίσω ph κλπ.

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη οπως είπα δε μπορώ να βγάλω φωτογραφίες αλλά υπόσχομαι συντομά να το κάνω.

έχω πάθει πλάκα με τα χελάκια που έχω. σκέφτομαι μολις ρυθμίσω βασσικές παράμετρους(ph klp)

να πάρω άλλα 10 το συντομότερο

αύριο θα κοιτάξω για φώτος και να μετρίσω ph κλπ.

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει απολυτως τιποτα .Το ενυδρειο που εχεις δεν ειναι ενα κουτι με νερο και εσυ απλα προσθετεις οτι σου ερθει στο κεφαλι.Το ενυδρειο που εχεις ειναι το πολυ πολυ για μερικα ψαρακια και καποια φυτα .

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΑΡΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ

Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις βγαλε τα ολα τα ζωντανα πηγενε τα πισω στο πετ και εχεις δυο εναλακτικες :

1) καθεσε και διαβαζεις τα αθρα απο εδω και φτιαχνεις ενα ΣΩΣΤΟ ενυδρειο ευχαριστο για τα ψαρια που θα βαλεις μεσα

2)Βαζεις μεσα playmobil οσα θες .Αυτα εχουν το καλο ,οτι δεν πεινανε,δεν λερωνουν ,δεν εχουν αναγκη για φροντιδα και στην τελικη δεν πεθαινουν.

Αυτα τα ολιγα γιατι βαρεθηκα να διαβαζω τα οσα γραφεις :excl:

Link to comment
Share on other sites

Το σύνδρομο ομάδας Ημαθίας ξαναχτυπά. Προσβάλλουμε την Ημαθία sorry γι αυτό.

Ο νοών νοείτω.

Αντε και καλά κρασιά.

Τέλος.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Το σύνδρομο ομάδας Ημαθίας ξαναχτυπά. Προσβάλλουμε την Ημαθία sorry γι αυτό.

Ο νοών νοείτω.

Αντε και καλά κρασιά.

Τέλος.

:excl::excl:;)^_^^_^:blush:

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβεις, ευτο που ειπα περι καβαντζας ητανε για μια ραμπα που κολλαει με βεντουζες στο ενυδρειο

οσο γι τις εκφρασεις, εγω συνιθιζω την οργη μου νατην εκφραζω, και τη θεωρω απολυτα δικαιολογημενα γιατι πριν την αγορασω ρωτησα το πωλητη αν μπορει να πειραξει ψαρια κ αυτος μου ειπε οχιΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ, ανικανος ανθρωπος σε λαθος θεση! ^_^:blush::thumbup:

ΑΝ ΠΙΣΤΕΒΑ ΠΡΙΝ ΤΗ ΠΑΡΩ ΟΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ Ε ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΝΑ ΤΗ ΣΑΛΑΜΝΔΡΑ :excl:

ολα αυτα γινανε χθες.... :excl:;)^_^

αν ειναι τοσο ενοχλητικες οι παραποιημενες μου εκφρασεις ας σβειστει το ενλογω ποστ η να λογοκρι8ει η κτ τετοιο, εγω δε μπορω να το κανω εντιτ

Tην οργη σου την εκφραζεις με λαθος τροπο,και να κοιταξεις να το κοψεις.

Δεν εχουμε αναγκη απο τετοια εδω.

Αν νομιζεις οτι δεν φταις,ανοιξε θεμα στην κατηγορια του μαγαζιου και κανε εκει τα παραπονα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει απολυτως τιποτα .Το ενυδρειο που εχεις δεν ειναι ενα κουτι με νερο και εσυ απλα προσθετεις οτι σου ερθει στο κεφαλι.Το ενυδρειο που εχεις ειναι το πολυ πολυ για μερικα ψαρακια και καποια φυτα .

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΑΡΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ

Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις βγαλε τα ολα τα ζωντανα πηγενε τα πισω στο πετ και εχεις δυο εναλακτικες :

1) καθεσε και διαβαζεις τα αθρα απο εδω και φτιαχνεις ενα ΣΩΣΤΟ ενυδρειο ευχαριστο για τα ψαρια που θα βαλεις μεσα

2)Βαζεις μεσα playmobil οσα θες .Αυτα εχουν το καλο ,οτι δεν πεινανε,δεν λερωνουν ,δεν εχουν αναγκη για φροντιδα και στην τελικη δεν πεθαινουν.

Αυτα τα ολιγα γιατι βαρεθηκα να διαβαζω τα οσα γραφεις :excl:

βαρεθηκες να διαβαζεις όσα γράφω? με δε σε υποχρεώνει κανείς :excl:

να σου πω την αλήθεια δεν ειναι κακό, εγώπροσωπικά δε διάβασα καν πάνω από 20 λέξεις από τα "λόγια" σου

βλέπεις δε τα πάω καλά με το ΚΟΚΚΙΝΟ

λοιπόν

είμαι εδώ πέρα για να συνεργαστώ με άτομα που θέλουν να κάνουν επικοδομητική κριτική και να βοηθήσουν στη δημιουργία!

όσοι θέλουν κάτι αλλο,

πρόβλημα τους.

άυριο μαλλον θα έχω φωτο,και μετρήσεις το συντομότερο σε κάποια πράγματα απαξιώ ναπαντήσω

dias δε θα ξανα"βρίσω", οκ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Χρηστο...

pan8ro....αν απαξιεις εσυ μια δεν θες να ξερεις εγω ποσες....

δικαιωμα σου να κανεις οτι μα οτι θελεις....

κριμα που δεν εχω μαγαζι....θα ετριβα τα χερια μου...

επισης κριμα να κραξεις το μαγαζι....ουτε την μιση ευθυνη δεν εχει.

περαστικα σου.-

υ.γ.τα εγραψα με κοκκινο επειδη δεν τα πας καλα :excl:

Link to comment
Share on other sites

ειναι απιστευτο το ποσο βαριεμαι να τσακωνομαι, για δειτε οσοι ενδιαφερεστε ενα πολυ σωστο προιον! νομιζω δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο ,λεω να παραγγειλω :excl:

είναι ενα παθητικο βιολογικο φιλτρο, very clever...

http://www.onedersave.com/

Link to comment
Share on other sites

http://www.loaches.com/species-index/pangio-kuhlii

χελι :excl: πρεπει να παρω αλλα 10 ;)

ετσι πρεπει να ειναι λεει(διαβασα καπου), αν ειναι λιγοτερα δε νοιωθουν καλα και δε κανουν βολτες στο tank :excl:

πως και δε τα εχω δει σε φωτος αυτα? γιατι δε ταχουν περισσοτεροι? ακριβα δεν ειναιπαντως!

Έγινε επεξεργασία - pan8ro
Link to comment
Share on other sites

για δειτε οσοι ενδιαφερεστε ενα πολυ σωστο προιον!
Δοκιμασε το αλλα δεν νομιζω να κανει τη δουλεια που υποσχεται.

Αλλιως θα ειχαν κλεισει οι eheim, sera κλπ που βγαζουν φλτρα και βιολογικα υλικα.

χελι :excl: πρεπει να παρω αλλα 10 :excl:
Και 3 μινιμουμ γινεται.

Φυσικα οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα, αλλα υπολογισε οτι καθε ψαρι αγκαζαρει καποια λιτρα στο νερο για τις αναγκες του.

Κανεις μια σουμα και βλεπεις ανα σε φτανει να βαλεις οτιδηποτε σε ενα ενυδρειο.

Μπορει μαλιστα να χρειαστει να βγαλεις.

ΥΓ μη ξεχασεις φωτο και αναλυτικη περιγραφη εξοπλισμου, ζωντανων και ρουτινων (ταισμα, αλλαγες νερου προσθετα νερου κλπ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

thx ρε μαν, ελεος δλδ δε μιλαω οτι ειναι να γινει θα γινει. απο κει και περα

μια ζωη θα προσπαθω για το καλυτερο

εισαι και απο τουσ πρωτους εδω μεσα που εβλεπα τα βιντεακια σου στ youtube :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ησυχάσουν λίγο τα πνεύματα......κάποιος ρώτησε,δώσαμε τις συμβουλές μας..απο εκει και πέρα αν θελει τις ακούει ή οχι....δεν υπάρχει λόγος εκνευρισμού και σύγκρουσης....

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι υποσχεται ,ξερω τι ισχυριζεται οτι ειναι,

κ αν ειναι αυτ ου ισχυριζεται, τοτε σε συνεργασια με το eheim Μου θα κανει νομιζω μια χαρα δουλεια.

απο κει και περα για τα ψαρια, καποθ διαβασα ενα κανονα που ελεγε οτι σε 125λιτρα χωρανε 50εκ ψαρια, ολα μαζι σεμηκος :excl:

θα ψαξω να το βρω

Έγινε επεξεργασία - pan8ro
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...