Jump to content

Jewel 125 κοινωνικό φυτεμενο


pan8ro

Recommended Posts

σωστο απλο και κατανοητο jim ,thx

αλλα τωρα που το ξανασκεφτηκα! λιπασμα να ριξω??? η πρεπει οπως καιδηποτε να ξερετε No πριν μουπειτε???

Έγινε επεξεργασία - pan8ro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν εγώ λεω να περιμένουμε την... "φωτογραφία" και απο κει και πέρα οι mod μπορούν να κρίνουν αναλόγως......

Υ.Γ.Μη δωσετε συνέχεια... ειλικρινά... Δεν αξίζει........

mod.note :Αντιλαβάνεσται οτι πρέπει να ρίξετε τους τόνους ,μεγάλα παιδιά είστε πιά.Ήδη υπάρχει και άλλη προειδοποίηση απο τον Dias .Ας περιμένουμε λοιπόν την φωτογραφία.

..........

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω νανεβασω φωτο και δε μπορω!

παω απαντηση

επιλογη αρχειου

προσθεσε τοσυννημενο

και τπτ

με ωβγαζει σε λεθκη σελιδα που λεει οτι το σιτεειναι κατω η κατι τετοιο

ολες οι αλλες λειτουργειες του σιτε λειτουργουν κανονικα!

εχω πανω απο 10 φωτος μορω να τις στειλω και με email.........

??????????????????????

λιγη βοη8εια απο καποιο mod???

αυτο το μηνυμα βγαινει μολις πατισω προσ8εσε:

Η ιστοσελίδα δεν είναι διαθέσιμη.

Η ιστοσελίδα στη διεύθυνση http://www.aquazone.gr/forums/index.php? μπορεί να βρίσκεται προσωρινά εκτός λειτουργίας ή ίσως έχει μεταφερθεί μόνιμα σε νέα διεύθυνση ιστού.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό το σφάλμα

:excl::excl:;)

Έγινε επεξεργασία - pan8ro
Link to comment
Share on other sites

post-16321-1258989656_thumb.jpg post-16321-1258989645_thumb.jpgpost-16321-1258989633_thumb.jpgpost-16321-1258989672_thumb.jpg

χωρις να υπονοω οτι ειναι κτ το εξαιρετικο νομιζω οτι αξιζε η αναμονη

ενω δεν εχει καλο φωτογραφο νομιζω πως το ενυδρειο μου εχει φωτογενεια :excl:

υγ:το κουτακι του φιλμ εχει κτ αυγα που βρηκα κολλημενα στη θερμαστρα...

απο σαλιγκαρι ???

πατεντιαρα ιδεα το φιλμοκουτο ε? :excl:

τα φυλα που εχει διπλα ειναι φυτα και οχι σκετα φυλα τα οποια εχουν απομακρυνθει ολα

τα φυτα μολις ριζωσουν σωστα θα φυτευθουν

πως λγεται αυτο το ειδος???

Έγινε επεξεργασία - pan8ro
Link to comment
Share on other sites

φοβερα δεν ειναι τα χελια? ;)

ειμαι ολος αυτια για συμβουλες και εντυπωσεις :excl:

ναπωεπισης οτι ολο αυτο εχειστηθει σε λιγοτερο απο μια βδομαδα!!!!!!!!!!!! τα φυτα εκτοσ απο ανουμπια και γκαζον υπηρχαν αλλα επρεπε ναξαναφυτευτουν μετη τη μεταφορα του ενυδριου ^_^

τωρα μενδιαφερει να φερει τα παντα σε ισοροπια και ασφαλεια πριν ξαναρχισω να προστετω ^_^

final countdown:

4 γατοψαρα-πως τα λενε?

3νιον τετρα

6gubbie?-ετσι γραφεται?

6χελια

5αμανο

και στη μακρυα φωτο ουτε που φαινονται!!!!! :excl:

Έγινε επεξεργασία - pan8ro
Link to comment
Share on other sites

ναπωεπισης οτι ολο αυτο εχειστηθει σε λιγοτερο απο μια βδομαδα!!!!!!!!!!!!

Αυτο φαίνεται ειναι το μονο σίγουρο...το υπόστρωμα σου είναι ακατάλληλο για γαρίδες και γατόψαρα,λες οτι ακούς συμβουλες αλλα ακους μονο το κατάστημα που δε στα λεει καλα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εμένα περισσότερο απ'όλα θα με ανησυχούσαν οι μετρήσεις. Εισαι σίγουρος οτι έχει στρώσει το ενυδρείο σου;Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

OXI :excl: απλα το ρισκαρω και εχωπιστη στη θετικη σκεψη και στη φυση , στη τελικη που να προλαβει κ ολας?το χω ταρaξει μια δομαδα τωρα

νικ θα σου απαντισωα αλλα πρεπει ναφυγω ευχαρισω για τη συμβουλη

και σενα καρυδα :excl:

Link to comment
Share on other sites

OXI :excl: απλα το ρισκαρω και εχωπιστη στη θετικη σκεψη και στη φυση , στη τελικη που να προλαβει κ ολας?το χω ταρaξει μια δομαδα τωρα

νικ θα σου απαντισωα αλλα πρεπει ναφυγω ευχαρισω για τη συμβουλη

και σενα καρυδα :excl:

κι εγώ θετικός άνθρωπος είμαι και εμπιστεύομαι και τη φύση αλλά κάποια πράγματα είναι απλή χημεία. Τέλος πάντων ελπίζω να το δείς λίγο πιο υπεύθυνα και να βοηθήσεις λίγο τους ζωντανούς οργανισμούς που φιλοξενείς.Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

φοβερα δεν ειναι τα χελια? ;)

ειμαι ολος αυτια για συμβουλες και εντυπωσεις :excl:

ναπωεπισης οτι ολο αυτο εχειστηθει σε λιγοτερο απο μια βδομαδα!!!!!!!!!!!! τα φυτα εκτοσ απο ανουμπια και γκαζον υπηρχαν αλλα επρεπε ναξαναφυτευτουν μετη τη μεταφορα του ενυδριου ^_^

τωρα μενδιαφερει να φερει τα παντα σε ισοροπια και ασφαλεια πριν ξαναρχισω να προστετω ^_^

final countdown:

4 γατοψαρα-πως τα λενε?

3νιον τετρα

6gubbie?-ετσι γραφεται?

6χελια

5αμανο

και στη μακρυα φωτο ουτε που φαινονται!!!!! :excl:

αυτο παλι δεν μας το εχεις δωσει να το καταλουμε καθολου ομως.Το νερο που εχεις συμφωνα με τις μετρισεις σου ειναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ,δεν πρεπει να φορτιζεις το ενυδρειο με οσα περισσοτερα μπορεις.

Τελος θα ηθελα να μας πεις ΑΚΡΙΒΩΣ τον τροπο που το εστησες.

Φιλικα

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

post-16321-1258989428_thumb.jpg

post-16321-1258989461_thumb.jpg

post-16321-1258989476_thumb.jpg

post-16321-1258989502_thumb.jpg

post-16321-1258989489_thumb.jpg

Το ΥΠΟ ΣΤΡΩΜΑ μπαινει απο κατω απο την αμμο,γιαυτο λεγετε υποστρωμα

Link to comment
Share on other sites

φιλε κ γω αρχαριος ειμαι αλλα πιστευω πως μεσα στο ενυδρειο σου δεν επικρατει αρμονικο περιβαλλον.

απο την ελαχιστη εμπειρια μου,πραγματικα ελαχιστη πιστευω πως οι μικροι κατοικοι που φιλοξενεις ειναι πραγματικα αταιριαστοι.ακομα κ τις ιδιες συνθηκες νερου να θελουν,κατα την γνωμη μου δεν ταιριαζουν.

sorry,αλλα δεν μ αρεσει...

βαλε μια ταξη στα φυτα κ βαλε κ κατι να σπασει αυτο το καφε-πρασινο.

πχ με μια κοκκινη πετρουλα,ενα κορμο,κατι...

με αυτο το ενυδρειο (jewel σε αυτα τα λιτρα) θα μπορουσες να εχεις ενα σωστο οικοσυστημα χωρις να κουραζει το ματι.

φιλικα παντα (απο εναν αρχαριο) κ χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης. :excl:

Link to comment
Share on other sites

φιλε κ γω αρχαριος ειμαι αλλα πιστευω πως μεσα στο ενυδρειο σου δεν επικρατει αρμονικο περιβαλλον.

απο την ελαχιστη εμπειρια μου,πραγματικα ελαχιστη πιστευω πως οι μικροι κατοικοι που φιλοξενεις ειναι πραγματικα αταιριαστοι.ακομα κ τις ιδιες συνθηκες νερου να θελουν,κατα την γνωμη μου δεν ταιριαζουν.

sorry,αλλα δεν μ αρεσει...

βαλε μια ταξη στα φυτα κ βαλε κ κατι να σπασει αυτο το καφε-πρασινο.

πχ με μια κοκκινη πετρουλα,ενα κορμο,κατι...

με αυτο το ενυδρειο (jewel σε αυτα τα λιτρα) θα μπορουσες να εχεις ενα σωστο οικοσυστημα χωρις να κουραζει το ματι.

φιλικα παντα (απο εναν αρχαριο) κ χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης. :excl:

:excl:

Link to comment
Share on other sites

αυτο παλι δεν μας το εχεις δωσει να το καταλουμε καθολου ομως.Το νερο που εχεις συμφωνα με τις μετρισεις σου ειναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ,δεν πρεπει να φορτιζεις το ενυδρειο με οσα περισσοτερα μπορεις.

Τελος θα ηθελα να μας πεις ΑΚΡΙΒΩΣ τον τροπο που το εστησες.

Φιλικα

Χρηστος

φιλε οι μετρησεις εγιναν στο μαγαζι το πρωι και μου ειπε αυτη οτι ειμαι special μονο λιγη αμμωνια μου ειπε χεις παραπανω... οπως ειπα αυριο θα παω να τα πωμε τον πιο εμπειρο για το τι και πως, πειτε μου λιγο τι να του πω!

,εδω πρεπει να πω οτι δε φορτιζω το ενυδρειο μου καθολου με οτι μπορω γιατι πολυ απλα ειναι "μεγαλο ψαρι"

θα επιβαρυνε πολυ περισσοτερο απολα αυτα μαζι,ποσο μαλλον για 3-4 κουμουτσες που βαζουν διαφοροι σε 125αρι

ασε που οι γαριδες,χελια και τα γατοψαρα(ο συντριπτικος πλυθησμος του ενυδρυου) ειναι και εξαιρετικη καθαριστες-και επιλεκτηκαν πολυ μα πολυ λογω αυτων των ιδιοτητων

οσο για το τροπο αστον για λιγο αργοτερα :excl:

Το ΥΠΟ ΣΤΡΩΜΑ μπαινει απο κατω απο την αμμο,γιαυτο λεγετε υποστρωμα

το συγκεκριμενο ειναι παραγωγο της λαβας και ηταν για να μπει μονο του και αποκλειστικα αλλα ειχα την αμμο και δεν ηθελα να τη πεταξω, μαρεσει η αντιθεση που κανει, απο το να ηταν κατι μονοκοματο, ξρω καλα επισης απο υδροπονια κλπ οτι τα φυτα εκτιμουνε πολυ μεγαλες πετρες κομματια πιλου κλπ γιατι αεριζεται καλα η ριζα τους, σε καποια μερη λοιπον χει μονο "πετραδακια" επισης λες οτι το λενε υποστρομα επειδη μπαινει κατω απο την αμμο, αν δεν ειχε καθολου αμμο πως θα λεγοτανε?μονοστρομα?? αν θες πες μου καποιο λειτουργικο λογο για τονοποιο θα πρεπε ολο να ειναι μονο αμμο στην επιφανεια και τοτε θα σε κατανοησω

φιλε κ γω αρχαριος ειμαι αλλα πιστευω πως μεσα στο ενυδρειο σου δεν επικρατει αρμονικο περιβαλλον.

απο την ελαχιστη εμπειρια μου,πραγματικα ελαχιστη πιστευω πως οι μικροι κατοικοι που φιλοξενεις ειναι πραγματικα αταιριαστοι.ακομα κ τις ιδιες συνθηκες νερου να θελουν,κατα την γνωμη μου δεν ταιριαζουν.

sorry,αλλα δεν μ αρεσει...

βαλε μια ταξη στα φυτα κ βαλε κ κατι να σπασει αυτο το καφε-πρασινο.

πχ με μια κοκκινη πετρουλα,ενα κορμο,κατι...

με αυτο το ενυδρειο (jewel σε αυτα τα λιτρα) θα μπορουσες να εχεις ενα σωστο οικοσυστημα χωρις να κουραζει το ματι.

φιλικα παντα (απο εναν αρχαριο) κ χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης. ^_^

χμ για να δουμε, λες ειναι αταιριαστοι, αν τους εβλεπες live δε νομιζω οτι θα το πιστεβες αυτο που λες, αλλα ας το παρουμε θεωρητικα. αταιριαστοι ως προς τι????

καταρχας ειναι ολοι ειρηνικοι !

καταδευτερον , και εχει πολυ πλακα αυτο, γαριδες χελια και γατοψαρα ειναι επαγγελματιες καθαριστες! ποτε δεν ενοχλουν ο ενας τον αλλον-ειδικα χελια και γατοψαρα ειναι πολυ παιχνιδιαρικα, απλα καθαριζουν. οι γαριδες ειδικα ειναι απλα απιστευτες-ξαναλεω επιλεχτηκαν γιαυτο, και πιστεβω πολυ πως αν δεν ηταν ολοι αυτοι εδω θα φτιαριζα αλγη πολυ συντομα.....

τα gubbys ζουνε απλα στη δικη τους διασταση, περιμενω απλα γενητουρια και θα χρειαστωβοηθεια σαυτο

τα τετρας πηγαινοερχνται ασταματητα παντου,ειναι μονο 3 ομως και θελει κ αλλα

τωρα οσο αφορα τη διακοσμηση, ειχα ενα τεραστιο κουτσουρο στο κεντρο εκει που ειναι το κενο.

πως επιρεαζε το οικσυστημα: ολη την ωρα ηταν πολος ελξης για δημιουργια αλγης, καμια επιφανεια στο οικοσυστημα δεν επιανε αλγη οπως αυτο οι γαριδες ηταν κολλημενες πανω του και γενικα εμποδιζε τη κυκλοφορια :excl: τωρα τα ζωντανα κανουν βολτες απο τη μια ακρη στην αλλη απροβληματισττα

αλλα και το οπτικο πεδιο του δημιουργου τα βλεπει ολα,

πρωτα πρεπει να ισορροπησει το οικοσυστημα και μετα ερχεται η αισ8ητικη, και το κουτσουρο οπως και οτιδηποτε αλλο δε μου επιτρεπει να βλεπω τα πανταδε προκειται να βηθησει σε αυτο.

αυτο που φιλοδοξω απο θεμα αισθητικης ειναι να τα κανω με τα φυτα

τα φυτα ειναι interactive,δλδ και προσφερουν στο ματι, και στη χημεια-βιολογια του νερου, και! γουσταρουν τα τα ζωντανα να μπαινοβγαινουν μεσα τους να σκαρφαλωνουν κλπ πρεπει να δειτε χελι να κανει ταρζανιες να λιωσετε!

θελω πολυ να μεγαλωσουν τα φυτα, καποια ξεφωτα 8α παιζουν αλλα θελω πυκνη βλαστηση! οχι πολυ ψιλη αλλα πυκνη και με πικοιλια!

αλλα ανακεφαλαιωνοντας, πειτε μου οι τιμες πως θα επρεπε να ηταν σε γενικες γραμμες γτ μου λετε πωπω εινιαι χαλια κλπ αλλα δεν εχω καταλαβει ακομη ;) σε νουμερα παρακαλω, να ξερω τι θα ω και στον αλλο!

μετα για το υποστρωμα, αν ξερεις καποιο λειτουργικο λογο που θα πρεπε να ηταν ολο χαλικι και μετα αμμο πες μου γτ αλλιως αισθητικα το προτιμω ετσι(και λειτουργικα μου προσφερει σε καποιες παραμετρους η δυμορφια)

τωρα οσο αφορα για την ασθητικη , ξαναλεω, μια βδομαδα το χω, δοκιμασα με ξυλο, δεμου αρεσε η αλληλοεπιδραση του στο συστημα σε σχεση με σκετο δαπεδο-για την ωρα θεωρω οτι τα φυτα θα ομορφινουν πολυ το μερος στο μελλον+θατου επιτρεψουν να δεχτει περισσοτερη πανιδα, γιατισε περιπτωση που δεν υπολογισατε

ολη πανιδα του ενυδριου ειναι πρπ 100γραμμαρια

100γραμμαρια πανιδα σε 125 λιτρα??? ενας μεγαλος δισκος νομιζω εχει πιο πολυ ψαχνο απολα αυτα μαζι

και οσο πιο πολυ το ψαχνο, τοσο πιο πολυ το περιτωμα-αμμονια-τοξινες, τοσο πιο πολυ ζητηση οξυγονου κλπκλπ

αρα οχι νομιζω οτι δεν ειναιπολλα, αν και μεχρι να προμη8ευτω δικα μου μετρητικα και να ληξει και το θεμα της ποιοτητας του νερου δε σκοπεβω ναποκτισω αλλα, φυτα ομως θελω!

φυσικα και δε θελω νακοθγομαι δογματικος, απλα τη γνωμη μου λεω ππου αιτιολογει το πως και γτ εκανα τις ενλογω επιλογες στη γυαλα αυτη, οτι με αυτα νομιζετε οτι ειμαι λα8ος παρακαλω υποδειξτε μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω σηκωνω τα χερια ψηλααααααααααααααα.Απο εδω και περα μονο θα κοιταω δεν θα γραφω.

Σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα και καλη συνεχεια. :excl:

Link to comment
Share on other sites

να τονισω λιγο οτι τοθεμα της χημειας-βιολογιας και ποιοτητας νερου γενικτερα με απασχολει περισσοτερο αποτι νομιζετε :excl:

Link to comment
Share on other sites

Εγω σηκωνω τα χερια ψηλααααααααααααααα.Απο εδω και περα μονο θα κοιταω δεν θα γραφω.

Σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα και καλη συνεχεια. :excl:

και τα σηκωνεις ψηλα και δε μου λες ποσο θα πρεπε να ηταν οι μετρησεις, ας ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Eχεις ενημερωθει καθολου για τα ειδη που φιλοξενεις και τις απαιτησεις τους;;;;;

Εχεις διαβασει καθολου σχετικα;

Link to comment
Share on other sites

δε το χω λιωσει αλλα ναι σε καποιο βαθμο εχω διαβασει

αποτι ξερω τα ψαρια που εχω μεσα ειναι απο τα πιο ευκολα-εκτος απο τα χελια για τοποια εχω διαβασει αρκετα(πρεπει να τους φτιαξω μια καβαντζα)

τι λαθος εχω κανει σε ειδικες αναγκες ψαριων???

Link to comment
Share on other sites

Mετρησεις:

ph 6.8

nh4 1mg lt

ch 7od

gh 14od

no3 100mg lt

no2 25mg lt

παω να παρω ψαρια :excl:

εχει κανεις ιδεα γτ τα guppys μου ειναι κολλημενα στοταβανι και κανουν σιγα σιγα γυρω γυρω???

Κα'αρχην μαλον εχεις ξεχασει ενα κομα στη μετρηση των ΝΟ2.

Λογικα πρεπει να ειναι 2,5 mg/lt (πρεπει να ειναι κι αυτα μηδεν οπως και η αμμωνια ΝΗ3, ενω τα ΝΟ3 πρεπει να ειναι μεχρι 25)

Οι μετρησεις ετσι φαινονται φυσιολογικες για ενα αστρωτο ενυδρειο που μπαινουν αποτομα πολλα ψαρια.

Οι τιμες στις σκληροτητες (gH kH φυσιλογικες βρυσης) το πεχα πεσμενο απο τα πολλα φωσφορικα πιθανως.

Αν παρεις αλλα ψαρια θα χειροτερεψεις τα πραγματα.

Τα guppies ειναι στην επιφανεια του νερου γιατι εχουν αρχισει να νιωθουν το καψιμο.

Τα αποτελέσματα της δηλητηρίασης απο αμμωνία στα ψάρια

4 γατοψαρα-πως τα λενε?

3νιον τετρα

6gubbie?-ετσι γραφεται?

6χελια

5αμανο

Corydoras aeneus (απο το ενα που ειδα, δεν ξεω αν ειναι ολα απο το ιδιο ειδος)

Neon tetras

Guppies

Kuhlii Loach

Amano shrimp

(Πατωντας πανω στα ονοματα βρισκεις και τις απαραιτητες πληροφοριες για τη διατηρηση του καθε ειδους)

Καλησπέρα. Εμένα περισσότερο απ'όλα θα με ανησυχούσαν οι μετρήσεις. Εισαι σίγουρος οτι έχει στρώσει το ενυδρείο σου;Φιλικά
OXI :excl: απλα το ρισκαρω και εχωπιστη στη θετικη σκεψη και στη φυσ
Δεν χρειαζεται να ρισκαρεις και να πας κουβα.

Σου εχω σιγουρη πληροφορια στανταρ διπλο. (ολα τα ζωντανα τεζα αργα ή γρηγορα και αν καποια επιζησουν θα πανε πιο γρηγορα απ'οτι πρεπει)

Πελαααατες μου. ;)

YΓ συγνωμη για το υφος, προσαρμοστηκα στο τοπικ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

+100000000000000 :excl:

Έγινε επεξεργασία - iki28
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι απαντήσεις βρίσκονται εδώ. Διάβασε για ποιό λόγο οι παράμετροι του νερού σου δεν ήταν σε επίπεδα που να σου επιτρέπουν να βάζεις ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...