Jump to content

Jewel 125 κοινωνικό φυτεμενο


pan8ro

Recommended Posts

Κα'αρχην μαλον εχεις ξεχασει ενα κομα στη μετρηση των ΝΟ2.

Λογικα πρεπει να ειναι 2,5 mg/lt

Οι μετρησεις ετσι φαινονται φυσιολογικες για ενα αστρωτο ενυδρειο που μπαινουν αποτομα πολλα ψαρια.

Οι τιμες στις σκληροτητες (gH kH φυσιλογικες βρυσης) το πεχα πεσμενο απο τα πολλα φωσφορικα πιθανως.

Αν παρεις αλλα ψαρια θα χειροτερεψεις τα πραγματα.

Τα guppies ειναι στην επιφανεια του νερου γιατι εχουν αρχισει να νιωθουν το καψιμο.

Τα αποτελέσματα της δηλητηρίασης απο αμμωνία στα ψάρια

Corydoras aeneus (απο το ενα που ειδα, δεν ξεω αν ειναι ολα απο το ιδιο ειδος)

Neon tetras

Guppies

Kuhlii Loach

Amano shrimp

(Πατωντας πανω στα ονοματα βρισκεις και τις απαραιτητες πληροφοριες για τη διατηρηση του καθε ειδους)

Δεν χρειαζεται να ρισκαρεις και να πας κουβα.

Σου εχω σιγουρη πληροφορια στανταρ διπλο. (ολα τα ζωντανα τεζα αργα ή γρηγορα και αν καποια επιζησουν θα πανε πιο γρηγορα απ'οτι πρεπει)

Πελαααατες μου. :excl:

καταρχας σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που εδωσες στην απαντηση

τα φοσφωρικα που λες τι εννοεις? λιπασμα? 2καπακια εχω ριξει μονο

καταλαβα αυτο περι αμμωνιας,και απασχολει και μενα ,αλλα αυτη στο μαγαζι δε μου πε οτι ειμαι τοσο οριακα, μου λεει επειδη ταισες θα ειναι

ψαρια το ειπακαι γω δε περνω αλλα μεχρι να τελειοποιηθουν τα stats

εχεις να προτεινεις καποιες κινησεις για βελτιωση του θεματος???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φίλε pan8tro,με κάθε σεβασμό και φιλικότητα,μην απαντάς με τέτοιο τρόπο.βγάζεις έναν τόνο 'οτι τα ξέρεις όλα,σε σημείο που μπορείς να παρεξηγηθείς.όλοι μα όλοι όσοι σου απάντησαν,δεν σε χλεύασαν,ούτε στο έπαιξαν.σου λένε την γνώμη και μοιράζονται τις γνώσεις τους για να σε βοηθήσουν να αποφύγεις κάποια λάθη που έκαναν(...κάναμε)λίγο πολύ ολοι.έτσι προσπαθούμε να σε γλυτώσουμε από περιττά έξοδα και προπάντων να σώσεις κάποιες ΖΩΕΣ που καλώς ή κακώς δεν έχεις καταλάβει οτί φιλοξενείς και η ανταμοιβή τους είναι μια τελείως απαξιωτική στάση απέναντί τους από σένα....

για μένα κάτσε και διάβασε προσεκτικά για το στρώσιμο του ενυδρείου σου,τις συνθήκες των ψαριών που έχεις.τα παιδιά εδώ σου έχουν δώσει πολλά links χωρίς να χρειαστεί να ψάξεις παραπάνω,και το μόνο που σε νοιάζει είναι να σου τα "δώσουμε και στο πιάτο"να πας να το "παίξεις"στον τύπο που σου πάσαρε ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑ ΠΑΡΕΙ!!!!!είμαι πολλά χρόνια μέλος εδώ και ποτέ μου δεν έχω γράψει με τόσο έντονο ύφος εδώ,αλλά δεν κρατήθηκα!!!!

πάντα φιλικά Βασίλης...

Link to comment
Share on other sites

η βελτιωση του θεματος εχει ως εξης:

(αν θελεις ακους...)

επειδη εχεις δωσει χρημα και εχεις ζωντανα αυτη τη στιγμη, ειναι κριμα να πανε ολα χαμενα,

ακου τι θα κανεις αριθμημενα:

1.δινεις τα ψαρια το συντομοτερο εκει που τα πηρες να στα κρατησουν μεχρι να φτιαξεις με την βοηθεια του φορουμ την ποιοτητα του νερου σου

2.αφου στρωθει το ενυδρειο,(χωρις μπολι υπολογισε γυρο στο μηνα) ξαναμιλαμε για ζωντανα

3.θα φτιαξεις κατι που θα σου αρεσει αισθητικα,αλλα και θα ικανοποιει τις βασικες αναγκες τον ψαριων,οπως ειναι οι κρυψωνες π.χ.

4.θα ξαναφερεις πισω τα ζωντανα αφου γινουν τα παραπανω,οι συμβατοτητες περνανε σε δευτερη μοιρα πλεον..

και τελος...

5.το μαγαζι σου ''τα παιρνει'' το φορουμ οχι....αποφασισε ποιους θα εμπειστευεσε....

καλη τυχη ολοψυχα..

:excl:

Link to comment
Share on other sites

1............φιλε οι μετρησεις εγιναν στο μαγαζι το πρωι και μου ειπε αυτη οτι ειμαι special μονο λιγη αμμωνια μου ειπε χεις παραπανω...

2....χμ για να δουμε, λες ειναι αταιριαστοι, αν τους εβλεπες live δε νομιζω οτι θα το πιστεβες αυτο που λες, αλλα ας το παρουμε θεωρητικα. αταιριαστοι ως προς τι????

καταρχας ειναι ολοι ειρηνικοι !.............

3....μετα για το υποστρωμα, αν ξερεις καποιο λειτουργικο λογο που θα πρεπε να ηταν ολο χαλικι και μετα αμμο πες μου γτ αλλιως αισθητικα το προτιμω ετσι(και λειτουργικα μου προσφερει σε καποιες παραμετρους η δυμορφια).......

4....ολη πανιδα του ενυδριου ειναι πρπ 100γραμμαρια

100γραμμαρια πανιδα σε 125 λιτρα??........

1. Εισαι special για το ταμειο (και μου ειχαν μεινει κατι ψαρια δεν ξερω τι να τα κανω :excl: )

Και τα ΝΟ2 (νιτρωδη) ειναι το ιδιο αμεσα τοξικα.

2. Δεν παιζει ρολο μονο η ειρηνικη συμβιωση για τη συμβατοτητα.

Δες λιγο αυτες τις πληροφοριες που εχω ξαναγραψει

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry288832

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry177499

3. Στα ενυδρεια κοιταμε και τι χρειαζονται τα ψαρια οχι απλα για να επιβιωσουν αλλα και για να ζησουν καλα.

Θα μου πεις "ελα μωρε, εμεις ζουμε καλα"?

Οχι, αλλα για να ζησουν τα ψαρια καλα δεν εχουν τις απαιτησεις που εχει ο απληστος ανθρωπος.

Καθαρο και σωστο νερο, φαι και καταφυγιο ειναι αρκετα.

Δεν θελουν βιλα, ουτε φεραρι.

Μπορει να μου πεις "και παλι πολλα θελουν"

Ειναι ομως ο μονος τροπος να σου δειξουν λιγο θεαμα (γι'αυτο το λογο δεν τα εχουν οι περισσοτεροι?)

Τι να κανει ενα κορυ για να γινει θεαματικο οταν δεν το εχεις σε αμμο για να βουταει με το κεφαλι ολα μεσα για να βρει φαι μετα να περναει την αμμο απο τα βραγχεια σαν φιλτρο και να κραταει την τροφη.

Πως θα το κανει αυτο σε χαλικι? που θα του θρυμματισει σιγα σιγακαι τα μουστακια και εκτος απο ασχημο δεν θα μπορει να κανει με αυτα την αναζητηση τροφης.

Αν δεν εχει σωστο νερο πως θα γεμισει τα τζαμια αυγα?

Οπως καταλαβαινεις ακομα και η διακοσμηση δεν ειναι μονο θεμα γουστου μας.

4. Αν ειχες διαβασει λιγο για το στρωσιμο, θα ειχες καταλαβει ευκολα οτι η "πανιδα" δεν μπαινει αποτομα στο ενυδρειο αλλα λιγη λιγη και μετα απο καποιες προυποθεσεις.

[Αληθεια τοσα εξυπνα αγοραζεις, βακτηρια πηρες? αντιλχωριο prime που εξουδετερωνει και αμμωνια?)

Ενας κομπογιανιτικος μπουσουλας (αφου δεν μπορει να ισχυει για ολα τα ειδη) για να ξερεις στο περιπου ποσα ψαρια και τι φιλτρανση θελει το ενυδρειο ειναι :

1 λιτρο νερου για καθε εκατοστο ψαριου (για ψαρια που το μεγεθος τους οταν φτασουν την ενηληκιωση φτανει μεχρι τα 5-6 εκ)

Και 1.5 λιτρο νερο για καθε 1 εκ ψαριου (για ψαρια που το τελικο μεγεθος τους θα ειναι απο 5-6 εκ και πανω)

Και 1-2 λιτρα siporax για καθε 200 λιτρα ενυδρειο

(οταν λεμε 1 λιτρο νερο εννοουμε καθαρα λιτρα νερο και οχι και τον ογκο του ενυδρειου με καπακια, υποστρωμμα διακοσμτητικα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

βαρεθηκα ναπολογουμαι :excl: για τελευταια φορα, το πρωι στο μαγαζι μου παν οτι ειμαι κομπλε εκτος απο την αμμωνια π ειπε οτι ηταν λογω φαγητου.δεν ηξερα οτι δεν ηξερε τι ελεγε, οποιος δε θελει να το πιστεψει αυτο δε μπορω να κανω κατι

απο κει και περα οποιος εχει συγκεκριμενες συμβουλες για τη βελτιωση της καταστασης ας μου τις πει αλλιως αφηστε με να βρω την ακρη μονος μου

τα λινκς ειναιοντως πολυ χρησιμα!

Link to comment
Share on other sites

αυτο το εγραψα πριν δω τις 2 τελευταιες απαντησεις

πρεπει να σκεφτω λιγο και θα δω τι θα θα κανω

ευχαριστω πολυ ολουσ για τη βοηθεια τους

α ηξερα απο αρχη τι οι μετρησεις ηταν τοσο τοξικες θα το ειχα αντιμτωπισει εντελως διαφορετικα

Link to comment
Share on other sites

βαρεθηκα ναπολογουμαι :excl: για τελευταια φορα, το πρωι στο μαγαζι μου παν οτι ειμαι κομπλε εκτος απο την αμμωνια π ειπε οτι ηταν λογω φαγητου.δεν ηξερα οτι δεν ηξερε τι ελεγε, οποιος δε θελει να το πιστεψει αυτο δε μπορω να κανω κατι

απο κει και περα οποιος εχει συγκεκριμενες συμβουλες για τη βελτιωση της καταστασης ας μου τις πει αλλιως αφηστε με να βρω την ακρη μονος μου

τα λινκς ειναιοντως πολυ χρησιμα!

Φιλε,εισαι πολυ τυχερος,και αυτο γιατι σε οσους ζητουν μασημενη τροφη,ολοι μας εδω μεσα,τους προτρεπουμε να ψαξουν για να διαβασουν και να μαθουν.

Αντιθετα,μ'εσενα δεν εχει γινει το ιδιο,και κακως τελικα.

Ολα τα παιδια απλοχερα σε συμβουλευσαν,σου εχουν δωσει ενα καρο λινκ,αφιερωσαν χρονο να σου πουν τι ειναι σωστο και τι οχι.

Κι εσυ τι κανεις;;;;;;

Τι παει να πει βαρεθηκα να απολογουμαι;Να το κανεις φιλε μου,και να σκυψεις και το κεφαλι και να διαβασεις,γιατι εδω μιλαμε για ζωες,και οχι για παιχνιδακια.

Και ο καλυτερος τροπος για να διαφυλαξεις αυτες τις ζωες,ειναι να κατσεις οπως σου ανεφερα και πιο πριν,και να ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ για τις απαιτησεις που εχουν αυτα τα πλασματα.

Αν δεν εισαι διατεθειμενος να το κανεις ΠΑΡΑΤΑ ΤΑ.

Παρακαλω πολυ ολους σας,μην ασχοληθειται αλλο με το θεμα,μεχρι ο ιδιος να δωσει τη σημασια που αρμοζει.

Πολυ φιλικα.....................

Link to comment
Share on other sites

:excl:

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Και μετα τα απαντα : Αρθρογραφία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=107

και η μηχανη αναζητησης του φορουμ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεις,αν και προτεινα να σταματησουν,εξακολουθουν να σε βοηθουν...................

Μηπως πληρωνονται;;;;;;;;;;;;;;

Και βεβαια ΟΧΙ. Το μαγαζι ομως ΝΑΙ!!!!!!!!

Η επιλογη ειναι δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!

θελω ναμαθω 2 πραγματα για να βελτιωσω τη ποιοτητα του νερου μου

σκεφτομαι ναρχισω να κανω αλλαγες νερου καρημερινα για να βελτιωθει η κατασταση εκει μεσα

θα χρειαστω ενα απλο προιον που απλα ουδετεροποιει το χωλριο η κατι πιο συνθετο????

οταν τ παρω να ριξω καποια δοση μεσα στο ενυρειο μιας και εχθες εκανα αλλαγη πρπ 20λιτρων χωρις να εχω ουδετεροποιησει το χλωριο πρωτα?

οσο αφορα το φιλτρο εχω ενα εξωτερικο 2213 το ποιο ομως μεσα εχει μονο ενα σφουγγαρι

αν προσθεση κατι βιοκαθαριστικα μακαρονακια της σερα που εχουν 25ε το λιτρο θα βοηθισουν στο να διασπαστουν τα ΝΟ?

μηπως πρεπει στο φιλτρο να βαλω και ανθρακα καποιας μορφης?

παρακαλω οποιος ξερει ναπαντησει γρηγορα!

ειμαι ετοιμος να παρω αυο π χρειαζεται για να βελτιωθει η κατασταση!

ευχαριστω εκτονπρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κλειδώνει .

Έχουν δοθεί σε όλα τα ερωτήματα απαντήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...