Jump to content

Απο Γλυκο Νερο σε Θαλασσινο Νερο...


Recommended Posts

Καλησπερα σας!

Εχω ενα ενυδρειο 450lt Juvel (Vision) και εχω αφρικενες.

Τωρα τελευταια εχω ξεμυαλιστει και λεω να το γυρησω σε θαλασσινο..

Επιδη δεν γνωριζω ακριβος τι χρειαζομαι για να γινει απο γλυκο σε θαλασσινο σας παρακαλω θελω να μου πειτε!

Γνωριζω πως θελω δυο λαμπες Blue απο τις τεσσερεις - Scimer μου ειπαν για το αλατι - ενα η δυο μηχανιματα για την κυκλοφορια του νερου - αλλαγη τα υλικα στο φιλτρο - και ψικτη για οταν θα ανεβαινει η θερμακρασια!

Δεν ξερω αν τα λεω καλα.. ..και αν χρειαζομαι κατι αλλο.

Αν εχει καποιος την ορεξη που γνωριζει και θελει να που τα πει αναλυτικα θα χαρω πολυ..

Και αν ειναι ευκολο τι διαφορα χρηματων θα πρεπει να δωσω για να το στησω....?

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα φίλε :excl: εδώ... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125 θα βρείς τα πάντα για αυτό που ψάχνεις , δέν βαριέμαι να στα πώ απλά το άρθρο είναι τόσο πλήρες που είμαι σίγουρος πως εγώ θα ξεχάσω πολλά...όσο αφορά το οικονομικό κομάτι και πάλι είναι σχετικό αποφάσησε λοιπόν τί ακριβώς θέλεις απο την ''θάλασσα'' ρίξε και ένα Καλό διάβασμα και ξαναέλα με απορίες :excl:

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Kανε μια ερευνα στο Aquazone,και δες αν θες να το κανεις μονο με ψαρια ή και κοραλια.Η διαφορα ειναι μεγαλη και στο στησιμο και στο κοστος (το reef ακριβοτερο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!

Διαβασα οτι ακριβος μου ειπατε για να παρω μια γνωμη αλλα νομιζω πως αυτη η γνωμη μου αλλαξε λιγακι..

Η αληθεια ειναι πως χρειαζεται να αφιερωσεις πολυ περισσοτερο χρονο απ' οτι στου γλυκου νερου και αυτο με φοβιζει διοτι ειμαι και ενας ανθρωπος που εχω καθημερινα πολλα πολλα πραγματα να κανω.

Ολη αυτη συνεπεια και η λεπτομερια μου φανηκε καπως!

Ενα πολυ βασικο κομματι ειναι το οικονομικο και δεν ανεφερε κατι τετοιο σε αυτα που διαβασα..

Τωρα ξερω τι μου χρειαζεται αλλα δεν ξερω ποσα χρηματα πρεπει να ξοδεψω....?

Αν εχετε την ορεξη και θελεται να με βοηθησεται πειτε μου με βαση αυτα που χρειαζομαι τι χρηματα πρεπει να ξοδεψω για να κανω ενα σωστο θαλασσινο ενυδρειο ... .. ?

Σας ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερεις τι ενυδρειο θες να φτιαξεις.Μονο με ψαρια η reef?υπαρχει καποια διαφορα στον εξοπλισμο και στα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να κάνεις θαλασσινό ενυδρείο εφ όσον πραγματικά θέλεις να το κάνεις... και σ αυτό συνεπάγεται και ο χρόνος που πρέπει να διαθέσεις και το χρηματικό ποσό, το οποίο δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο ειδικά για ένα ενυδρείο με κοράλλια.

Το να σε μαγέψει και να σε ξεμυαλίσει κάτι είναι το μόνο εύκολο.. εσύ μπορείς να το υποστηρίξεις?

Φυσικά το κόστος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες... και βασικά από τον εξοπλισμό το αν θα είναι επώνυμος (γνωστές και ακριβές μάρκες) ή τις πιο φτηνές.. κινέζικες λύσεις που κάνουν και αυτές τη δουλειά τους μια χαρά.

Μιας λοιπόν και έχεις τη βάση.. (ενυδρείο) αμέσως-αμέσως προσανατολίζεσαι για εξοπλισμό ώστε να καλύπτει τα συγκεκριμένα λίτρα... και αν το προορίζεις για reef το χέρι πρέπει να μπει πιο βαθιά στη τσέπη.... και θα μπαίνει συνεχώς !!!

Αν έχεις τη υπομονή, τον χρόνο ...το μεράκι στο φινάλε, ξεκίνησε το διότι είναι ένας μαγικός κόσμος.. αλλά και ακριβός συνάμα.

Με πολύ προσοχή στην αγορά του εξοπλισμού ξεκινάς με 2000... και ανεβαίνει...

Έχεις τη διάθεση?... και τη διαθεσιμότητα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είχα και εγώ το ίδιο κόλημα με σένα (λεφτα και χρόνος) αλλά τελικά πριν περίπου 4 μήνες πήρα τη μεγάλη απόφαση και ένα πράγμα θα σου πω Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. Το θαλασσινό ενυδρείο απλά δεν γίνεται να το βαρεθείς για πάρα πολούς λόγους. Και σύμφωνα με τη δικιά μου εμπειρία αν κάνεις το ενυδρείο σου fish-only με ζωντανό βράχο και βάλεις και ψάρια εύκολα (που είναι 10 φορές πιο όμορφα και 100 φορές πιο ενδιαφέρον σαν χαρακτήρες ακόμα και από τα πιο δύσκολα του γλυκού νερου) ούτε πολλά λεφτά θα δώσεις ούτε όλη την ώρα θα είσαι πάνω από το ενυδρείο και θα μετράς. Απλά υπομονή θέλει το fish-only και κατά τη γνώμη μου DO IT !

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν εχω τις γνωσεις για να ξερω τι ακριβος θελω!

Πολυ απλα θελω ενα ενυδρειο θαλασσινο γιατι ειναι σκετη μαγια σε συγκρηση με του γλυκου νερου,

χωρις να πρεπει να δουλευω γι' αυτο...

Φανταζομαι ολοι δουλευεται και γνωριζεται καλα πως βγαινουν τα χρηματα.

Σκοπος δεν ειναι να εχω παγια εξοδα με το ενυδρειο καθε μηνα, ουτε να βαλω ενα επιπλεον αγχως στο κεφαλι μου. Το σκευτομαι καλα γιατι νομιζω πως αμα δεν μπορεις να ανταποκριθεις σε αυτο καλυτερα να μην το αρχησεις καθολου..

Ποια η διαφορα Fish-only η ψαρια με ζωντανο βραχο η ακομη και Reef...?

Αν κανω Fish-only βαζω απλο βραχο που εχω και στου γλυκου νερου και πλαστικα φυτα..?

Πειτε μου λιγο τις κατηγοριες που μπορω να κανω στο θαλασσινο ενυδρειο...

Θα ηθελα πολυ να κανω κατι ενδιαμεσο τουλαχιστον οσο αφορα τα χρηματα και το στησιμο του ενυδρειου.

Αν σας ειναι ευκολο δειξτε μου και μερικες φωτογραφιες απο τις κατηγοριες!

Ααα... και οποιος τα εχει προσφατα στο μυαλο του ας μου πει ποσο θα κοστησουν οι αγορες που πρεπει να κανω.?

Σας ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουραζω.. ..τοσο πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα να κανεις ενα fish only με ζωντανο βραχο (σε συνδιασμο με ψοφιο).Ο βραχος που εχεις απο το γλυκο δεν κανει.

Θα βαλεις ενα καλο skimmer για 800+λιτρα τουλαχιστον(μην το τσιγκουνευτεις αυτο),αμμο ψοφια,βραχο ψοφιο και ζωντανο (συνολο καμια 40-80 κιλα,θα το δεις βαζοντας τον σαν ογκο) λιγους κυκλοφοριτες,ενα εξωτερικο φιλτρο με ανθρακα και αντιφωσφορο,λαμπες για θαλασσινο και εισαι ΟΚ.

Αν δεις αργοτερα οτι σε παιρνει,και θες να πας σε reef,η μεταβαση θα ειναι ευκολη.Θελεις απλα ενα φωτιστικο ή προσθηκη λαμπων σε αυτο που εχεις (τα κοραλια θελουν πολυ φως) και καποιους επιπλεον κυκλοφοριτες.

Η αντιστρωφη οσμωση καλο ειναι να την παρεις,οποιου ειδους θαλασσινο ενυδρειο και να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το φανταστω σαν εικονα γιατι δεν ξερω πως ειναι!

Σιγουρα το Reef ειναι πολυ πιο ομορφο αλλα και απιαστο σε τιμες..

Με τι τιμη περιπου μπορω να παρω ενα αρκετα καλο Skimmer..?

Εχω γυρο στα 100κιλα ασπρη αμμο που εχω μαζεψει απο θαλλασα. Αμα την πλεινω κανει..?

Οκ.. Βραχο θα αγορασω, και ζωντανο και ψοφιο. Αλλα δεν ξερω τιμη εχει ωστε να υπολογισω..

Παντως μου αρεσουν τα ενυδρεια που εχουν πολυ πολυ βραχο μεσα με πολλα περασματα και σπηλιες.

Φανταζομαι χρειαζομαι 2 κυκλοφοριτες.. ποσο περιπου εχουν ομως..?

Φιλτρο νομιζω πως εχω αρκετα καλο αλλα μαλλον πρεπει να αλλαξω τα υλικα που εχει μεσα!

EHEIM Profesional 3 mod2078 νομιζω!

Και δυο λαμπες μπλε για θαλασσινο απο τις 4 που εχει..

Ειναι αρκετα αυτα για να κανω τουλαχιστον μια δυναμικη αρχη και εγω στο χωρο του θαλασσινου.....?

Αν γινομαι κουραστικος Sorry αλλα το βασικο ειναι να δω αν σηκωνει η τσεπη μου ολη αυτη την αλλαγη.

Αν ειναι να κανω ενα θαλασσινο για να το κανω απλα δεν υπαρχει λογος!

Αλλιως να φτασω σε ενα πολυ καλο επιπεδο το ηδη υπαρχον ενυδρειο γλυκου που εχω, και εχει ο θεος....

Thanks...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...