Jump to content

Ειπαμε να γεννήσουν αλλα έλεος


tropicana

Recommended Posts

Γέννησαν τα Γκάπυ μου!!!

Τα πήρα στην συνάντηση απο τον perla και ακόμη εβδομάδα καλα καλα δεν κλείσανε στο ενυδρείο μου

Και γέμισε ο τόπος μωράκια Γκάπυ. Σαν πολυβόλα γεννανε αυτα ρε παιδιά.

Ισα με 40 σπόρους εχω μεσα στο ενυδρείο.

Στην επόμενη συνάντηση θα φέρω και εγώ πολλά Γκάπυ

Link to comment
Share on other sites

Χαχα!!! Μπραβο!!

Να το συνηθίσεις! :excl:

Το κερατόφυλλο δεν ήταν αρκετό, αλλα πώς πάει; Ελπίζω να σου σώσει τα μικρά σου ;):excl:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα!!! Μπραβο!!

Να το συνηθίσεις! :excl:

Το κερατόφυλλο δεν ήταν αρκετό, αλλα πώς πάει; Ελπίζω να σου σώσει τα μικρά σου ;):excl:

Είχα κερατόφυλλο βασικά απλά ήθελα συμπλήρωμα. Μια χαρά είναι τα μικρά. Πόσο καιρό κάνουν να μεγαλώσουν???

Link to comment
Share on other sites

Γέννησαν τα Γκάπυ μου!!!

Τα πήρα στην συνάντηση απο τον perla και ακόμη εβδομάδα καλα καλα δεν κλείσανε στο ενυδρείο μου

Και γέμισε ο τόπος μωράκια Γκάπυ. Σαν πολυβόλα γεννανε αυτα ρε παιδιά.

Ισα με 40 σπόρους εχω μεσα στο ενυδρείο.

Καλησπέρα φίλε μου,

Επειδή ανάλογη κατάσταση αντιμετωπίζω και εγώ, στις 2-3 πρώτες μέρες στο ενυδρείο άρχισαν να "πετάνε" συνέχεια μικρά, τι τα ταϊζεις; :excl:

Κάπου διάβασα, ότι πρέπει να κάνω "σκόνη" τα φλέϊκς των μεγάλων για τα μικρά. Εγώ όμως εδώ και μία εβδομάδα δεν τους έχω ρίξει το παραμικρό και αυτά αυξάνονται και μεγαλώνουν. ;)

Υπάρχει πιθανότητα να... "δοκιμάζουν" κερατόφυλλο;

Πως επιβιώνουν για μία ενδομάδα; :excl:

Link to comment
Share on other sites

@ tropicana: εξαρτάται τι εννοείς. Για να μεγαλώσουν τελείως και να φτάσουν το ενήλικο μέγεθος και χρωματισμό πανω απο 3-4 μήνες στάνταρ. Για να βγάλουν χρώμα πολυ συντομότερα περίπου 3-4 εβδομάδες. Στον ενάμιση μήνα θα ξες σίγουρα αρσενικά θυληκά

@ gkazi: Κερατόφυλλο δεν δοκιμάζουν. Τρώνε απο το ενυδρείο σου. Απο τα φυτά και απο τα ξύλα διαφορους μικροοργανισμούς, και, φυσικά, απο την τροφή που περισσεύει. Αλλα γιατί δεν ταϊζεις; :excl:

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

@ tropicana: εξαρτάται τι εννοείς. Για να μεγαλώσουν τελείως και να φτάσουν το ενήλικο μέγεθος και χρωματισμό πανω απο 3-4 μήνες στάνταρ. Για να βγάλουν χρώμα πολυ συντομότερα περίπου 3-4 εβδομάδες. Στον ενάμιση μήνα θα ξες σίγουρα αρσενικά θυληκά

@ gkazi: Κερατόφυλλο δεν δοκιμάζουν. Τρώνε απο το ενυδρείο σου. Απο τα φυτά και απο τα ξύλα διαφορους μικροοργανισμούς, και, φυσικά, απο την τροφή που περισσεύει. Αλλα γιατί δεν ταϊζεις; ;)

Είχα την εντύπωση, ότι τρώνε από τα φλέϊκς, που ρίχνω για τα μεγάλα.

Μέχρι που διάβασα, ότι πρέπει να τα κονιορτοποιώ για να τα φάνε. :excl:

Οπότε έβγαλα το συμπέρασμα, ότι τα μεγάλα δεν τα τρώνε και κατά συνέπεια για μία εβδομάδα (δηλαδή μέχρι και χθες που τους έριξα μία σκόνη, ειδική για μικρά που αγόρασα από κατάστημα) είχαν μείνει χωρίς φαγητό... Ίσως όπως λες να καταναλώνουν μικροοργανισμούς και ό,τι περισσεύει... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα μηνα βλεπεις ανετα θυληκο αρσενικο.

Εκει αρχιζεις και βλεπεις και χρωματα.

Αναλογα ποσο ταιζεις και τι, μεγαλωνουν και πιο γρηγορα :excl:

Ταισμα, πουδρα τροφη και μετα σιγα σιγα μεγαλωνεις τα κομματια :excl:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά οταν ακόμη εστρωνα το ενυδρείο είχα πάρει μια τροφή που είναι ειδική για Guppy.

Τetra Guppy λεγεται. Είναι σκεύασμα είδικά για Guppy, σε σκόνη οπότε είναι καλή και για τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

ειναι στο ιδιο ενυδρειο με τον Platycoras Armatulus που εχεις παρουσιασει?? :excl:

Ναι αλλα τον Platycoras Armatulus τον ταίζω με κόκους που πάνε κατευθείαν στο βυθό και τον ταίζω βράδυ

μιας και την μέρα δεν βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις????? :excl::excl:

Τα τρώει??? Δεν μου είπε κανεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα μεγαλουτσικο γατοψαρο μαζι με νεογεννητα γκαπυ....δεν το φανταστηκες?

χωρισε τα αν θελεις τις γεννες σου...αλλιως θα χανεις λιγα λιγα καθε βραδυ προσφερωντας του ενα ωραιο δειπνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι θα τον δώσω. Δεν εχω άλλο ενυδρειο να τα χωρίσω.

Θα βάλω άλλα γατόψαρα. Αλλα ποια????? Corrydoras aenus κάνουνε μαζι με γκάπυ????

Link to comment
Share on other sites

αυτο προσπαθουσα να σου πω απο την αρχη αλλα παρεξηγιωσουνα!

φανταστηκα οτι θα ηθελες τις γεννες σου γιαυτο σε απετρεπα να κρατησεις το γατοψαρο.

τα κορρυ θελουν ακριβως τις αντιθετες συνθηκες απο τα γκαπυ.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

αυτο προσπαθουσα να σου πω απο την αρχη αλλα παρεξηγιωσουνα!

φανταστηκα οτι θα ηθελες τις γεννες σου γιαυτο σε απετρεπα να κρατησεις το γατοψαρο.

τα κορρυ θελουν ακριβως τις αντιθετες συνθηκες απο τα γκαπυ.

:excl:

Οκ τι Γατόψαρο προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

ψαξε να δεις τι μπορεις να βαλεις σε σκληρο νερο και σε συνδιασμο με γκαπυ.

αναζητηση,αναζητηση,αναζητηση.......

δεν ειναι και υποχρεωτικο για να λεμε και τα πραγματα οπως ειναι να εχεις καποιο γατοψαρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...