Jump to content

Στρωσιμο με υλικα


Recommended Posts

Αν βαλω τα υλικα του φιλτρου για 10 ημερες σε ενα στρωμενο ενυδρειο , μολις τα βαλω πισω στο νεο ενυδρειο μπορω να βαλω αμμεσως ψαρια??

Πρεπει να μετρησω κατι πριν βαλω ψαρια???

ΠΟσο καιρο ζουν τα βακτηρια χωρις ψαρια???

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αφήσεις τα υλικά τουλάχιστον γαι 15 μέρες και μετά να τα βάλεις στο ενυδρείο μαζί με νερό από το στρωμένο ενυδρείο.

Ψάρια βάλε σιγά σιγά μετρώντας κάθε μέρα για το άν σου ανεβάζει αμμωνία/νιτρικά/νιτρώδη.

Συνήθως χωρίς αμμωνία που είναι η τροφή τους μετά τα πρώτα 2 εικοσιτετράωρα αρχίζουν και ψωφάνε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αυτό που λες δυστυχώς δεν είναι απόλυτο. Καταρχάς οι 10 ημέρες που αναφέρεις είναι λίγες. Για να είσαι σίγουρος θες γύρω στις 20 ημέρες και πάλι δεν μπορείς να πεις 100% ότι θα είσαι σίγουρος... Και θα εξηγήσω το γιατί, από προσωπική εμπειρία.

Στο μεγάλο μου ενυδρείο όπου υπάρχει trickling φιλτράρισμα, υπάρχουν και 8 λίτρα substrat pro. Aυτά ήταν στο sump και δούλευαν περίπου για 1.5 μήνα. Όταν χρειάστηκα υλικό για τη γεννήστρα μου (100 λίτρα) που θα φιλοξενούσε το ζευγάρι μου από δίσκους, έβγαλα από το ήδη στρωμένο υλικό 1.5 λίτρο και το έβαλα στη γεννήστρα. Παρ' όλα αυτά το ενυδρειάκι ανέβασε αμμωνία γύρω στο 1 mg/lt μέσα σε 4 ημέρες. Κατόπιν συζήτησης με φίλους και γνωστούς, αυτό οφείλετω στο γεγονός ότι η ποσότητα βιολογικού ήταν τεράστια στο μεγάλο μου ενυδρείο με βασική βιολογική φίλτρανση το trickling (αφού ήταν πρώτο στη σειρά της φίλτρανσης). Έτσι τα υπόλοιπα υλικά είχαν αναπτύξει τόσες αποικίες βακτηριδίων αρκετές ώστε να μην έχω κανένα πρόβλημα στο μεγάλο ενυδρείο και στο φόρτο του. Όμως οι αποικίες που είχαν αναπτυχθεί σε αυτό το 1.5 λίτρο που χρησιμοποίησα για τη γεννήστρα οι αποικίες δεν φτάναν από μόνες τους για να κρατήσουν το βιολογικό φόρτο δύο μεγάλων ψαριών.

Άρα, καλό θα ήταν να αφήσεις το υλικό σου τουλάχιστον 15 ημέρες, και μετά να βάλεις ψάρια, τα οποία όμως να είναι ΛΙΓΑ! Μετράς τις επόμενες μέρες ώστε να δεις αν το υλικό σου μπορεί να σηκώσει το βιολογικό φόρτο και συνεχίζεις να προσθέτεις ψάρια σιγά σιγά (ανά εβδομάδα) και εφόσον δεν δεις αμμωνία στο μεταξύ διάστημα.

Καλό είναι να μην βάλεις στρωμένο υλικό χωρίς ψάρια! Μπορείς πάντα πριν βάλεις ψάρια και εφόσον το διάστημα θα είναι μικρό που δεν έχεις ψάρια στο ενυδρείο να ρίξεις λίγη τροφή, ώστε να έχουν να τραφούν οι αποικίες.

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αφήσεις τα υλικά τουλάχιστον γαι 15 μέρες και μετά να τα βάλεις στο ενυδρείο μαζί με νερό από το στρωμένο ενυδρείο.

Ψάρια βάλε σιγά σιγά μετρώντας κάθε μέρα για το άν σου ανεβάζει αμμωνία/νιτρικά/νιτρώδη.

Συνήθως χωρίς αμμωνία που είναι η τροφή τους μετά τα πρώτα 2 εικοσιτετράωρα αρχίζουν και ψωφάνε.

:)

21251[/snapback]

Husky_Jim ευχαριστω

Νερο απο το στρωμενο αν βαλω θα εχω προβλημα με ph ???

γιατι το στρωμενο ειναι με κιχλιδες και επισης εχει και προβλημα με καφε αλγη, μηπως μεταφερθει και στο καινουργιο???

Να βαλω μαζι με τα στρωμενα υλικα και ψαρια την ιδια μερα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...