Jump to content

Χελωνακι σε χερια αρχαριου


Recommended Posts

Καλημερα.Εκανα κι εγω λοιπον με τη σειρα μου το λαθος να παρω χελωνακι χωρις να εχω ιδεα απο αυτα.Λοιπον το πηρα χθες και το ταιζω με τις μικρες γαριδουλες αλλα δεν τρωει.Επισης το καβουκι του ειναι μαλακο τι να κανω?Απο εξοπλισμο εχω μονο θερμοστατη τι αλο να παρω?

Επισης εδω διπλα στο σπιτι μου εχουμε μια πηγη η οποια εχει συνεχως νερο και μεσα εχει τετοιες γαριδουλες (μικρος τις επιανα)μπορω να τις δωσω στη χελωνα?

Ηχελωνα ειναι με τα κοκκινα αυτια

Το ενυδρειο εινει 25 λιτρα με υψος νερου 3 φορες το καβουκι της

Link to comment
Share on other sites

πως εχεις στησει το ενυδρείο σου??εχεις βάλει καποια πέτρα να μπορει να βγαίνει εκτος νερού??Για αρχη θα σου πρότεινα να βάλεις την χελώνα να την χτυπάει το ηλιακό φως ωστε να πάρει λίγο τα πάνω της.Σε εξοπλισμό θα πρέπει να προσθέσεις μια λαμπα φθωρισμου UVA-UVB και να πάρεις βιταμίνες και ασβέστιο και να της προσθέτεις μερα παρα μέρα...Τα μάτια της σε τι κατάσταση είναι...χαμήλωσε την στάθμη καθώς υπάρχει περίπτωση πνιγμού...

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο ηταν απο κατι ψαρακια που ειχα.Το καθαρισα πολυ καλα εβαλα νερο απο το αλλο ενυδρειο.Επειδη το πηρα χθες δεν εχω καμια πετρα αλλα ανεβαινει στο φιλτρο το μικρο της Elite που μολις βρηκα και εβαλα.

Στον ηλιο να τη βαλω?Αφου κανει κρυο εξω.

Τα ματια και τα ρουθουνια της ειναι σε αριστη κατασταση.

Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν τρψει καθολου.

Και οπως ρωτησα και πριν τις γαριδουλες που βρισκω φρεσκιες απο μια πηγη μπορω να τις δωσω να τις φαει?

Φιλικα Γιαννης

Υ.Γ Εβαλα μια λαμπα 25W απο τις μικρες.Κανει δουλεια μεχρι την Δευτερα που θα παρω κανονικη?

Έγινε επεξεργασία - Johhny_
Link to comment
Share on other sites

Kανενας γνωστης του θεματος?

Την εβγαλα μιση ωρα στο γκαζον στον ηλιο να λιαστει αλλα δεν εκατσε λεπτο ολο βολτες εκοβε και ετσι την εβαλα μεσα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πειτε μου να ξερω τι να αγορασω αυριο.

Και γτ δεν τρωει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι άρρωστη..επειδη δεν εχει εγκλιματιστεί ακόμα στο νεο περιβάλλον....αν το καβουκι της ειναι μαλακό της λειπει ασβέστιο....εσυ οταν δεν εισαι καλά εχεις ορεξη για φαγητο???Στον ηλιο να της βάλεις,κανει βολτες μεχρι να βρει το σημείο της...για τις γαρίδες αν δεν μου πεις ειδος δεν μπορω να σου απαντήσω αν πρεπει να της φάει......

Link to comment
Share on other sites

ειναι αυτες οι μικρες οι αποξηραμενες αλλα εγω τις εχω και ζωντανες

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να βγάλεις λίγο νερό. Μετά να προσθέσεις μια πέτρα για να βγένει όλη έξω, ή να την βγάζεις ακόμα και μέσα στο σπίτι για αρκετή ώρα. Εγώ την δικιά μου την βγάζω σχεδόν κάθε μέρα την αφήνω να κάνει βόλτα στο δωμάτιό μου. Έχει δύο σημεία που πάει και κάθετε. Μην ανησυχείς δεν παθαίνει τίποτα. Μια φορά την είχα ξεχάσει μια μέρα εκτός, και ήταν μια χαρά. Κοιμόταν στο σημείο της (κάτω απο το κρεβάτι μου). Αλλος την είχε χάσει, και την βρήκε μετα απο 2 μήνες και ήταν άψογα!

Οσο για το μαλακό καβούκι, δεν ξερω. Δεν θυμάμαι να είχε ποτέ τετοιο πρόβλημα η δικιά μου. Ίσως μπορείς να βάλεις καμια ασβεστολιθική πέτρα για να σκληρύνει το νερό... Σίγουρα πάντως θες βιταμίνες και ασβέστιο. Δοκίμασε να την ταίσεις τσόφλια βρασμένου αυγού (ή ξεπλυμένου καλά για να μην λερωθεί το νερο). Επίσης νομίζω πως και το υπόλοιπο θα το χαρεί! :excl:

Όταν λες δεν τρωει... Δεν τρώει καθόλου ή δεν τρώει πολύ. Όταν είναι μικρές θέλουν 4-5 γαριδούλες μια ή δυο φορές την μέρα. Δεν χρειάζονται παραπάνω...

Όταν λες ζωντανές τι εννοείς; Μπορείς να τις βγάλεις μια φωτογραφία; Αμα θές πάντως, ριξ'τες μέσα και δες αν θα τις φάει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα λοιπον εχουμε και λεμε

το χελωνακι σου εχει μαλακο καβουκι και αυτο ωφειλεται σε ελειψη ηλιακου φωτος πρεπει στο ενυδρειο που την εχεις να βαλεις πετρα η ξυλο

για να μπορει να βγαινει να στεγνωνει και να λιαζεται.απο πανω να βαλεις μια λαμπα uv για να της παρεχει την σωστη ακτινοβολια για να συνθεσει την βιταμινη d3 που ειναι απαραιτητη για το καβουκι της.το νερο πρεπει να ειναι 10 ποντους υψος.η θερμοκρασια του νερου πρεπει να ειναι ματαξυ 25-27 βαθμους.τα μικρα χελωνακια θελουν περισωτερο ζωντανη τροφη(νυμφες κουνουπιων).αυτο που χρειαζεσαι αμεσως ειναι λαμπα για το καβουκι της.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα καταφέρεις να φάει, μούλιασε τις γαρίδες σε υγρές βιταμίνες για ψάρια, γιατί πολλές φορές το μαλακό καβούκι οφείλεται σε έλειψη βιταμινών. Πάντως να ξέρεις ότι οι όταν είναι μικρές αυτές οι χελώνες το καβούκι τους δεν είναι και ιδιαιτερα σκληρό.

Έχε υπόψη σου επιπλέον ότι πρέπει να πλένεις τα χέρια σου μετά απο την επάφή μαζί της γιατί πολλές φορές και ιδιώς τώρα που την έχεις αγοράσει πρόσφατα και δεν ξέρεις την κατάστασή της, οι χελώνες αυτές μπορεί να μεταδώσουν σαλμονέλα. Δεν χρειάζεται πανικός, απλά πλένε τα χέρια σου μετά που θα την πιάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

Δε τρωει καθολου αλλα θα πειμενω ακομα 2 μερες να συνηθισει.Της εφτιαξα κατι σαν παραλια για να βγαινει εξω αλλα ουτε καν που του εδωσε σημασια προτιμα να κουραζεται και να απιπλεει.Την αφησα το πρωι στο γκαζον αλλα ολο περπατουσε και δεν καθισε καθολου να λιαστει και ετσι την εβαλα παλι πισω.Μου ειπε ενας συνχομπιστας οτι ψαχνει να βρει ενα καλο σημειο αλλα μιση ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

Δε τρωει καθολου αλλα θα πειμενω ακομα 2 μερες να συνηθισει.Της εφτιαξα κατι σαν παραλια για να βγαινει εξω αλλα ουτε καν που του εδωσε σημασια προτιμα να κουραζεται και να απιπλεει.Την αφησα το πρωι στο γκαζον αλλα ολο περπατουσε και δεν καθισε καθολου να λιαστει και ετσι την εβαλα παλι πισω.Μου ειπε ενας συνχομπιστας οτι ψαχνει να βρει ενα καλο σημειο αλλα μιση ωρα?

Χαλαρα.... Στο κάτω κάτω, τι σε πειράζει αν περπατάει; Μπορεί να θέλει να βγεί περίπατο και όχι να λιαστεί. :excl: Απ'την άλλη λογικό δεν είναι; Στο ανοιχτό γκαζόν, νοιώθει ευάλωτη. Μπορεί να της την πέσει τίποτα (δεν μπορεί, αλλα αυτό αισθάνεται αυτή -- ονομάζεται ενστικτο :excl: ). Ασ'την αρκεί να βλέπεις που πηγαίνει για να την βρείς μετα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Γιαννη ...τις χελωνιτσες πρεπει να τις κανεις ενα μικρο προβολακι για να λιαζονται..ενα καλο φιλτρο γιατι βρωμιζει πολυ το νερο...απο τροφες εγω τις δινω γαριδουλες κατεψυγμενες πουλανε χυμα στο πετ σοπ..και ειναι πολυ φθηνες..μην το ριψοκινδυνεψεις με αλλες...(γνωμη μου)..επισης τις δινω στικς πλουσια σε ασβεστιο το οποιο κανει καλο στο καβουκι τους..εχω 4 χελωνιτσες..2 scripta-scripta και 2 με τα κοκκινα αυτια....αν την πηρες τωρα και δεν τρωει μην αγχωνεσαι και εμενα ετσι εκαναν μεχρι να προσαρμοστουν και τωρα τρωνε απο το χερι μου!!!!!εξω γιατι τις βγαζεις δεν καταλαβαινω....?νεροχελωνες δεν ειναι???οταν νιωσουν την αναγκη να βγουν βγαινουν και μονες τους στο προβολακι.....!σου βαζω και φοτο απο το ενυδρειο μου :excl::excl:

Υ.Γ για βαλε και φοτο αν ειναι ευκολο

post-12493-1258934670_thumb.jpg

post-12493-1258934704_thumb.jpg

post-12493-1258934741_thumb.jpg

post-12493-1258934940_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - johnb
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρα.... Στο κάτω κάτω, τι σε πειράζει αν περπατάει; Μπορεί να θέλει να βγεί περίπατο και όχι να λιαστεί. :excl: Απ'την άλλη λογικό δεν είναι; Στο ανοιχτό γκαζόν, νοιώθει ευάλωτη. Μπορεί να της την πέσει τίποτα (δεν μπορεί, αλλα αυτό αισθάνεται αυτή -- ονομάζεται ενστικτο :excl: ). Ασ'την αρκεί να βλέπεις που πηγαίνει για να την βρείς μετα.

Καλα θα περιμενω.Λαμπες δεν εχει εδω και μαλλον θα παραγγειλω απο νετ αλλα αν εχει καποιος απο δω ας στειλει ενα πμ

Φωτο μετα το σχολειο

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι η χελωνα συνεχως κοιμαται στο ιδιο μερος.Μηπως πεφτει σε χειμερια ναρκη?3 μερες που την εχω μπουκια δεν βαζει στο στομα της.

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι η χελωνα συνεχως κοιμαται στο ιδιο μερος.Μηπως πεφτει σε χειμερια ναρκη?3 μερες που την εχω μπουκια δεν βαζει στο στομα της.

???

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι η χελωνα συνεχως κοιμαται στο ιδιο μερος.Μηπως πεφτει σε χειμερια ναρκη?3 μερες που την εχω μπουκια δεν βαζει στο στομα της.

Σημερα πηγα σε ενα πετ σοπ και μου εδωσε μια τροφη που ειπε οτι ειναι ειδικη για νεογεννητα.Μολις την εβαλα κατευθειαν ορμηξε και την εφαγε.Οποτε ανακουφιστηκα εγω και χορτσε η χελωνιτσα μου.Μου εδειξε και κατι λαμπες για χελωνες αλλα ηταν κοκκινες και δεν ημουν σιγουρος και δεν τις πηρα.Πρεπει να ειναι κοκκινες η κανονικου χρωματος ασπρου?

Φιλικα Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για λάμπες UVA UVB δεν ξέρω να σε βοηθήσω φίλε μου :excl: Καλυτερα να περιμένεις τον johnb ....

Link to comment
Share on other sites

Οι κόκκινές λάμπες δεν είναι UVA-UVB,πιθανά είναι θερμαντική λάμπα νυχτός.Είναι συνήθως λευκού χρώματος,θα σου πρότεινα να πάρεις φθωρισμού π.χ JBL Reptilsun με UV-A: 36 %, UV-B: 8 %

,το βασικό είναι να γράφει στη συσκευασία οτι είναι UVA-UVB.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον βρηκα τις παρακατω λαμπες.Μου ταιριαξαν γτ ειναι και μικρες και δε θα πιανουν πολυ χωρο στο ενυδρειακι.Ποια θεωρειτε ειναι καλυτερη?

http://www.reptilica.gr/product_info.php/p..._%28gr_17006%29

http://www.reptilica.gr/product_info.php/p..._%28gr_10104%29

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σημερα πηγα σε ενα πετ σοπ και μου εδωσε μια τροφη που ειπε οτι ειναι ειδικη για νεογεννητα.Μολις την εβαλα κατευθειαν ορμηξε και την εφαγε.Οποτε ανακουφιστηκα εγω και χορτσε η χελωνιτσα μου.Μου εδειξε και κατι λαμπες για χελωνες αλλα ηταν κοκκινες και δεν ημουν σιγουρος και δεν τις πηρα.Πρεπει να ειναι κοκκινες η κανονικου χρωματος ασπρου?

Φιλικα Γιαννης

Καλημερα.

Δεν ειμαι σίγουρος για το χρωμα αλλα απο οτι εχω διαβασει ολοι λενε για ασπρο κανονικο φως τυπου σποτ.

Εγω εχω δυο 18w. φθορίου.

απ οτι καταλαβαινω παντως η χελωνα σου πρεπει να ειναι πολυ μικρη.Τι σου ειπαν απο εκει που την πηρες?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Γιαννη ...τις χελωνιτσες πρεπει να τις κανεις ενα μικρο προβολακι για να λιαζονται..ενα καλο φιλτρο γιατι βρωμιζει πολυ το νερο...απο τροφες εγω τις δινω γαριδουλες κατεψυγμενες πουλανε χυμα στο πετ σοπ..και ειναι πολυ φθηνες..μην το ριψοκινδυνεψεις με αλλες...(γνωμη μου)..επισης τις δινω στικς πλουσια σε ασβεστιο το οποιο κανει καλο στο καβουκι τους..εχω 4 χελωνιτσες..2 scripta-scripta και 2 με τα κοκκινα αυτια....αν την πηρες τωρα και δεν τρωει μην αγχωνεσαι και εμενα ετσι εκαναν μεχρι να προσαρμοστουν και τωρα τρωνε απο το χερι μου!!!!!εξω γιατι τις βγαζεις δεν καταλαβαινω....?νεροχελωνες δεν ειναι???οταν νιωσουν την αναγκη να βγουν βγαινουν και μονες τους στο προβολακι.....!σου βαζω και φοτο απο το ενυδρειο μου :thumbup::bowdown:

Υ.Γ για βαλε και φοτο αν ειναι ευκολο

γεια

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.

και εγω εχω ενα ενυδρειο 140 λτ.το ετοιμαζω απο Δευτέρα θα βαλω τισ χελωνεσ μεσα.

Εχω πετραδακι στον πατο με φιλτρο βυθου για 180 λτ.εχω επισης δυο φιλτρα εξωτερικα με σφουγγαρι το ενα 80 λτ και το αλλο για 20 λτ.ενα θερμοστατη για 160 λτ.Ενα ξυλο φυσικο μια πετρα και καποια φυτα.ειναι 60 εκατοστα στο υψοσ και το εχω γεμισει λιγο πανω απο το μισο.εχω και 2 λαμπεσ φθορισμου 18 w μια θερμη και μια ψυχρη.

ποσες χελωνεσ να βαλω?

πρεπει να προσεξω κατι?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.

και εγω εχω ενα ενυδρειο 140 λτ.το ετοιμαζω απο Δευτέρα θα βαλω τισ χελωνεσ μεσα.

Εχω πετραδακι στον πατο με φιλτρο βυθου για 180 λτ.εχω επισης δυο φιλτρα εξωτερικα με σφουγγαρι το ενα 80 λτ και το αλλο για 20 λτ.ενα θερμοστατη για 160 λτ.Ενα ξυλο φυσικο μια πετρα και καποια φυτα.ειναι 60 εκατοστα στο υψοσ και το εχω γεμισει λιγο πανω απο το μισο.εχω και 2 λαμπεσ φθορισμου 18 w μια θερμη και μια ψυχρη.

ποσες χελωνεσ να βαλω?

πρεπει να προσεξω κατι?

ευχαριστω

καλημερα φιλε μου. νομιζω πρεπει να ανοιξεις δικο σου θεμα για τις χελωνιτσες σου, γτ αυτο ειναι του johhny ετσι θα μπορεσουν τα παιδια να βοηθησουν και εσενα και το johhny καλυτερα. ευχαριστω :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...