Jump to content

ετοιμογεννα Guppies


Recommended Posts

καλησπερα σας!

μεσα στο ενυδρειο μου αυτην τη στιγμη υπαρχουν 10 guppies.

5 αρσενικα 5 θηλυκα καθως επισης 4 gurami 3 hemigrammus κ 3 black phantom tetra.

επισης ενας γλυφτης κ ενα χρυσοψαρο(μην ρωτησετε πως βρεθηκε...) :excl:

το θεμα ειναι πως τα guppies εχουν πολυ φουσκωμενη κοιλια κ τα αρσενικα ολη την ωρα τα κυνηγανε,σαν flirt ενα πραγμα...

τι να κανω?να τα αφησω στο ενυδρειο,να τα μεταφερω αλλου να γεννησουν με την ησυχια τους?γενικοτερα ποιες πρεπει να ειναι οι κινησεις μου?πιστευω πως ειναι σχεδον ετοιμογεννα!

λιτρα:140

φυτα:2 ανουμπιες κ φυκια

ποιοτητα νερου:ικανοποιητικες μετρησεις

πυθμενας:χαλαζιακη ψιλη αμμος κ spaggeti stone

φιλτρο:εσωτερικο της eheim aquaball

θερμοκρασια:σταθερα 26 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

μετέφερε σε άλλο ενυδρείο τα guppie γιατί τα άλλα ψάρια θα τα φάνε τα μικρά

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οταν θα σου γενησουνε τα γκαπυς και επειδη ειναι παμφαγα θα σου τα φανε τα μικρα.για να τα προστατεψεις οσα επιβιωσουν βαλε κερατοφυλο για να να βρουν κρυψωνες τα μικρα.τα πιο ισχυρα θα ζησουν.βγαλε οπωσδηποτε τα αλλα ψαρια εκτος απο τα γκαπυς που εχεις στο ενυδρειο. καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οταν θα σου γενησουνε τα γκαπυς και επειδη ειναι παμφαγα θα σου τα φανε τα μικρα.για να τα προστατεψεις οσα επιβιωσουν βαλε κερατοφυλο για να να βρουν κρυψωνες τα μικρα.τα πιο ισχυρα θα ζησουν.βγαλε οπωσδηποτε τα αλλα ψαρια εκτος απο τα γκαπυς που εχεις στο ενυδρειο. καλη επιτυχια.

δηλ οι ιδιοι οι γονεις θα φανε τα μικρα? :excl:

αυριο θα βγει το χρυσοψαρο να μπει σε γυαλα και θα παω να παρω κερατοφυλλο.

απο θεμα φωτισμου δεν ειναι ακομα το ενυδρειο πολυ καλα,ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο φυτο στο θεμα φως?

εκτος απο τα guppies και τα αλλα ψαρακια δεν εχουν κανα μεγαλο μεγεθος,τα μικρακια θα εχουν κινδυνο και απο τα υπολοιπα? :excl: (4 gurami,3 hemigrammus,3 black phantom tetra.)

Link to comment
Share on other sites

το κερατόφυλο δεν είναι απαιτητικό φυτό επίσης τα γκάπυ πάνε αναλογικά φίλε μου δηλαδη 1 αρσενικο 3 θυληκά το λιγότερο επίσης να ξέρεις οτί γεννάνε αβέρτα άρα άμα χάσεις μικρά μην φοβάσαι ζωντανη τροφούλα τα πιο έξυπνα θα επιβιώσουν το χρυσόψαρο όπως το βγάλεις πάντο κατευθείαν πίσω και πάρε κερατόφυλο αμα σου αρέσει οκ αλλά να ξέρεις είναι αρκετά βρώμικο ψαρι θέλει καλή φίλτρανση και 40λτ δικά του min.

πρόσεχε φίλε μου λίγο με την σύνθεση των ψαριών σου για να μην έχεις πρόβλήμα πχ τα tetra θέλουν μαλακό νερο ένω τα γκαπι σκληρο

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

χμ...δεν ηξερα για την συγκεκριμενη αναλογια 3 προς 1...(ηθελα ολα να ειναι ζευγαρωμενα...)χαχα

απλα δεν θελω να χασω ουτε 1 μικρο,αμαρτια ειναι να το τρωνε τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;;; Στην φύση δεν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

απλα δεν μου αρεσει το θεαμα,στην φυση γινεται γιατι εχουν αναγκη απο τροφη,στο ενυδρειακι τους ριχνω μπολικα φυλλαρακια.βεβαια τα ενστικτα παραμενουν ιδια... :excl:

σημερα αγορασα κερατοφυλλο κ μια γεννηστρα της sera οχι τπτ το ιδιαιτερο απλα ειναι απο διχτακι κ τα guppies δεν εχουν αμεση επαφη με τα υπολοιπα ψαρακια.

το χρυσοψαρο πηγε στο ενυδρειακι του αδελφου μου.

αυτα,περιμενω προς το παρον :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...