Jump to content

καινουριο ενυδρειο !!!βοηθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!!καλώς σας βρηκα!!!!!!ειπα κ εγώ να φτιάξω ένα ενυδρείο γιατί απλά ηρεμώ και μ αρέσει να χαζεύω!!!!ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ αγόρασα ένα ενυδρείο που είχε προσφορά το careffour100 λίτρων!!!το πήρα και είχε μέσα ένα φίλτρο της πλάκας (να σκεφτείται το φιλτρο δεν καλυπτεται απο πλαστικό το σφουγγαρακι είναι χυμα στο νερο!!!).Τεσπα αγορασα εγώ ένα φιλτρο απο 75 έως 250 λίτρα!!!!έχει και ένα θερμοστάτη 100 wattt!!!!τεσπα!!!το εστησα του εβαλα τα βακτηρια του τα αντιχλορια του κομπλε!!!!α!!!εβαλα και χαλικι, και ηρθε η ωρα να βαλω ψάρια!!!!Α! εβαλα και 3 φυτα ψευτικα ένα καραβι και ε΄να κορμο!!!πήρα και αντλία αέρα!!!εβαλα ψαρια !!!2 αγγελοψαρα 4 γατοπσαρα 3 γλυφτες 2 βατραχακια και 10 μικρα που πανε κοπαδι με κοκκινο κεφαλι!!!μ εδωσαν 2τροφες της jbl η μια novo color kai novo tab!!!κατηε φορα που τα ταιζω το ένα αγγελοψαρο δεν τρώει !!!!αλλα το προβλημα ήταν αλλο!!!!μετα το ταισμα μετα απο 2-3 ωρες το νερο θαμπβνει παρα πολυ!!!!!δεν είναι απο τιν τροφη γιατι οσο και να βάλω γίνεται τι ίδιο!!!!!σας παρακαλώ βοηθείστε με !!!!!!δεν γινεται να κάνω συνέχεια αλλαγη νερου!!!!!!!!εχω πολύ μεγάλο πρόβλημα!!!!!!!!!σας ςυχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα

νομιζω πως ποσταρες σε λαθος κατηγορια καταρχην.

αλλατεσπα.το χαλικι το επλυνες πριν το βαλεις μεσα?

μηπως μετην αντλια ανακατωνετε ο βυθος του ενυδρειου και γινετε θολουρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ειναι να μεταφερθεί καταρχάς το post στην σωστή ενότητα,Με ποιο τρόπο εστρωσες το ενυδρείο σου?Πόσο χρονικό διάστημα??Τα ψάρια ποτε μπήκαν στο ενυδρείο?Εχεις κάνει κάποιο test να δεις σε τι κατάσταση ειναι το νερό σου??Τι υλικά έχει μέσα στο φίλτρο σου και ποιό φίλτρο αγόρασες??Sorry για την "ανακριση".......αλλα δεν υπάρχει άλλος τρόπος...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ειναι να μεταφερθεί καταρχάς το post στην σωστή ενότητα,Με ποιο τρόπο εστρωσες το ενυδρείο σου?Πόσο χρονικό διάστημα??Τα ψάρια ποτε μπήκαν στο ενυδρείο?Εχεις κάνει κάποιο test να δεις σε τι κατάσταση ειναι το νερό σου??Τι υλικά έχει μέσα στο φίλτρο σου και ποιό φίλτρο αγόρασες??Sorry για την "ανακριση".......αλλα δεν υπάρχει άλλος τρόπος...

το τεστ πο έκαν ήταν για το ph που ήταν 7!!!!πηρα το χαλικι το επλυνα πανο απο 30 φορες!!!το αφησα και το βαρδυ να φουσκοσει και το εβαλα την αλλη μερα στο ενυδδρειο!!πηρα τα φολτρα τα επλυνα με ζεστο νερο!!!!και τα δυο!!το φιλτρο που αγόρασα ειναι μαρκα hailea εχει κ ανθρακα και πλεγμα!!!εβαλα νερο στο ενυδρειο εβαλα τα φιλτρα να λειτουργουν στο ένα εβγαλα τον ανθρακα!!!έβαλα biotopol και μετα απο μια μετα εβαλα denitrol για 9 μέρες!!!μετα απο 3 μερες ΄ςβαλα σιγα σιγα τα ψάρια!!!παιδια βοηθεια!!!!!!αυτη τη στιγμη έβαλα να λειτουργει μόνο το φιλτρο με το άνθρακα και έβγαλα και ένα φυτο που ήταν μπροστα του!!!α!εβαλα και τον άνθρακα τωρα αφου τον ξέπλυνα καλα καλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ήρθες καλή αρχή.

1ον και κύριον μην πιστεύεις αυτα που λένε ta pet shop(θέλουν να πουλήσουν τπτ άλλο)

2ον χρειάζεσε βασικές γνώσεις

3ον τα ψάρια δεν τεριάζουν

εγώ θα σου πρότηνα να πας να δώσεις τα ψαράκια απο εκεί που τα πήρας κρίμας να ταλεπωρούνται να αρχίζεις να διαβάζεις εδώ μέσα για τον κύκλο του αζωτου το στήσιμο και το στρώσιμο του ενυδρειου όπως και τον απαρέτητο εξοπλισμο και μετά αν έχεις κάποια απορία μας την λες, θα σε βοηθήσουμε να διαλέξεις σύμφωνα με το γούστο σου τα ψαράκια που θέλεις

φιλικά κώστας

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες πλέγμα??τι εννοείς??Μετα τις 9 ημέρες έβαλες κατευθείαν όλα αυτά τα ψάρια που έχεις μέσα στο ενυδρειο σου ??Μαλλον εχεις βιαστεί λιγάκι νομίζω.....Απο θερμοκρασία που κυμαινεσαι??

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο το pet city μου τα εδοσαν!!!!καμια λυση εχετε για τωρα????δεν τα παιρνουν πισω!!!!!τωρα τι κανω?????

προμηθεύσου τεστ νερού αμμωνίας νιτρώδη και νιτρικα,ph,kh-gh σημαντικότερο η αμωνία επίσης κάνε αλλάγες νερού κάθε μέρα 20-30% μέχρι να μετρήσεις με τα τεστ για να δούμε αν έχεις στρώσει το ενυδρείο σου και που βρίσκεσαι επίσης χρειάζεσε ένα εξωτερικό φίλτρο για βιολογία γτ το εσωτερικό απότι κατάλαβα μόνο μηχανικό φίλτρο είναι.ΜΗΝ ταίζεις πάρα πολύ τροφή και 2-3 φορες και να την καταναλώνουν μεσα σε 2 λεπτά τα ψαράκια το πολύ

πάντως επιμένω να τα δώσεις όπου τα πέρνουν

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

ωραια!!!!γραψε μου σε παρακαλω ενα ενα τι χρειαζεται να παω το πρωι να τα παρω!!!!!!τψρα με τα ψαρια μου τι να τα κανω?????

κάνε αλλαγές νερού τι θερμοκρασία έχεις?? πρέπει να είσαι 26 περίπου

πρέπει να ελένξεις το νερό να δεις τι γίνετε πάνε σε ένα πετ σοπ και πάρε της API υγρά TEST είναι τα πιο αξιόπιστα σε μετρήσεις είναι λίγο ακριβούτσικά αλλά αξίζουν

τεστ για αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικων , ph , kh, gh

και μην ξεχνάς δίαβασμα φίλε μου :excl:

Link to comment
Share on other sites

εχω 26-27 βαθμους!!!!!!το θεμα ειναι οτι θαμπωνει μετα απο ταισμα!!!!!!!!εσεισ τι προτεινετε????να βγαλω εντελοσ το φιλτρο που ειναι τισ πλακας και να βαλω και εξωτερικο????????

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις βιολογικό υλικό και έβαλες τόσα ψάρια κατευθείαν.. το ενυδρείο δεν μπορεί να έχει στρώσει μόνο με το σφουγγάρι..το εξωτερικό φίλτρο είναι καλή λύση αν βάλεις βεβαια και μια γενναία ποσότητα βιολογικού υλικού..Μεχρι να προμηθευεις τα τεστ αλλάγες νερού 20% καθημερινά,πρόσθετε βακτήρια και ταιζε μερα παρα ημερα με σύνεση..

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρειο 100 λιτρων(μικτα) δυο αγγελοψαρα+4 γατοψαρα+3 "γλυφτες"+2 βατραχια :excl: +δεκα

ψαρια που δεν γνωριζεις τι ειναι.Το προβλημα σου ειναι πολυ μεγαλυτερο απ' οτι νομιζεις.

Ριξε ενα καλο διαβασμα και θα καταλαβεις τα λαθη σου.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν μ'αυτά τα πετ,μόλις δουνε ασχετο,πρωτάρη αμέσως να τον φορτώσουν με ψάρια και άχρηστα

πράγματα.

Συγνώμμη για το άσχετο,πρωτάρη αλλά όλους έτσι μας βλέπουν στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ολο το στησιμο του ενυδρειου σου ειναι λαθος απο την αρχη

εχεις βαλει ασυνδετα μεταξυ τους ειδη.σε αστρωτο ενυδρειο.πρεπει να κανεις οπωσδηποτε τεστ για αμμωνια,νιτριτη,νιτρικα,και ph.η θολουρα πιστευω οτι ωφειλεται σε υψηλα επιπεδα αμμωνιας.πρωτα ενημερωνομαστε και μετα πρωχοραμε στα υπολοιπα.

καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε καλωσόρισες στο hobby έστω και με τα γνωστά προβλήματα που προκαλούνται με το συνηθισμένο τρόπο. Όπως ανέφεραν και τα παιδιά νωρίτερα, συνοψίζοντας:

1. το φίλτρο σου είναι ανεπαρκές και άστρωτο. Πρέπει να προσθέτεις κάθε μέρα βιολογικό υλικό (βακτήρια) με βάση τις οδηγίες ενός κατασκευαστή (π.χ. Nitrivec ή ταμπλέτες bactozym Tetra) και κάνεις αλλαγές νερού γιατί έχεις προβλήματα αμμωνίας. Εναλλακτικά αγόρασε safe start της tetra (ακριβό αλλά βοηθάει) που σε συνδυασμό με τα άλλα και με αυτά που γράφω παρακάτω θα σε βοηθήσει να στρώσεις καλλιέργειες σχετικά νωρίτερα.

2. Μην το παρακάνεις με το τάισμα από δω και πέρα, μία φορά την ημέρα ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ. Μην φοβάσαι, τα ψάρια δεν πεθαίνουν τόσο εύκολα της πείνας. Πεθαίνουν όμως εύκολα από δηλητηριασμένο περιβάλλον. Η θολούρα μπορεί να προέρχεται από την πολλή τροφή σε συνδυασμό με άστρωτο φίλτρο. (Υποθέτω ότι δεν προέρχεται από την χρήση πολλών βακτηριδίων βιολογικής καλλιέργειας - bacteria bloom δηλαδή).

3. Έχεις πολλά ψαράκια μέσα, κάτι πρέπει να κάνεις με αυτό. Αν μπορείς, δώσε τουλάχιστον τα αγγελόψαρα τα οποία ούτως ή άλλως δεν κάνουν για το ενυδρείο αυτό.

4. Παίρνεις τεστ NH3/NH4, ΝΟ2, ΝΟ3 και Ph και αρχίζεις μετρήσεις για να δεις που βρίσκεσαι.

5. Το να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο δεν είναι απόλυτα απαραίτητο, απαραίτητο είναι όμως να έχεις ένα φίλτρο που να έχει ροή τουλάχιστον 300-400 λίτρα ανά ώρα για το ενυδρείο σου και με κανονικό πλήθος ψαριών βέβαια. Σε κάθε περίτπωση όμως, είτε εσωτερικό είτε εξωτερικό θέλει πρώτα στρώσιμο πρν να βάλεις ψάρια (τώρα το κακό έγινε).

6. Αν έχεις κάποιο συνχομπίστα γνωστό, ζήτα να σου δώσει μπόλι, δηλαδή βιολογικό υλικό από το δικό του ενυδρείο (θα ξέρει αυτός πώς γίνεται ή ψάξε λίγο στο forum ειδικά στα άρθρα για νέους χομπίστες). Αυτό θα επιταχύνει πολύ το στρώσιμο. Ρώτα στο forum μήπως είναι κάποιος κοντά εκεί που μένεις.

7. Τα βατράχια δεν έχουν δουλειά σε ενυδρείο πρέπει να τα βγάλεις (ή τουλάχιστον δεν έχουν δουλειά σε ενυδρείο ενός αρχαρίου, μην το παίρνεις προσωπικά)

8. Διάβασε τα links του perlas και ψυχραιμία. Αυτό που προέχει είναι λιγότερο τάισμα, αλλαγές νερού, βακτηρίδια, μετρήσεις και ΥΠΟΜΟΝΗ!.

Καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε καλωσόρισες στο hobby έστω και με τα γνωστά προβλήματα που προκαλούνται με το συνηθισμένο τρόπο. Όπως ανέφεραν και τα παιδιά νωρίτερα, συνοψίζοντας:

1. το φίλτρο σου είναι ανεπαρκές και άστρωτο. Πρέπει να προσθέτεις κάθε μέρα βιολογικό υλικό (βακτήρια) με βάση τις οδηγίες ενός κατασκευαστή (π.χ. Nitrivec ή ταμπλέτες bactozym Tetra) και κάνεις αλλαγές νερού γιατί έχεις προβλήματα αμμωνίας. Εναλλακτικά αγόρασε safe start της tetra (ακριβό αλλά βοηθάει) που σε συνδυασμό με τα άλλα και με αυτά που γράφω παρακάτω θα σε βοηθήσει να στρώσεις καλλιέργειες σχετικά νωρίτερα.

2. Μην το παρακάνεις με το τάισμα από δω και πέρα, μία φορά την ημέρα ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ. Μην φοβάσαι, τα ψάρια δεν πεθαίνουν τόσο εύκολα της πείνας. Πεθαίνουν όμως εύκολα από δηλητηριασμένο περιβάλλον. Η θολούρα μπορεί να προέρχεται από την πολλή τροφή σε συνδυασμό με άστρωτο φίλτρο. (Υποθέτω ότι δεν προέρχεται από την χρήση πολλών βακτηριδίων βιολογικής καλλιέργειας - bacteria bloom δηλαδή).

3. Έχεις πολλά ψαράκια μέσα, κάτι πρέπει να κάνεις με αυτό. Αν μπορείς, δώσε τουλάχιστον τα αγγελόψαρα τα οποία ούτως ή άλλως δεν κάνουν για το ενυδρείο αυτό.

4. Παίρνεις τεστ NH3/NH4, ΝΟ2, ΝΟ3 και Ph και αρχίζεις μετρήσεις για να δεις που βρίσκεσαι.

5. Το να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο δεν είναι απόλυτα απαραίτητο, απαραίτητο είναι όμως να έχεις ένα φίλτρο που να έχει ροή τουλάχιστον 300-400 λίτρα ανά ώρα για το ενυδρείο σου και με κανονικό πλήθος ψαριών βέβαια. Σε κάθε περίτπωση όμως, είτε εσωτερικό είτε εξωτερικό θέλει πρώτα στρώσιμο πρν να βάλεις ψάρια (τώρα το κακό έγινε).

6. Αν έχεις κάποιο συνχομπίστα γνωστό, ζήτα να σου δώσει μπόλι, δηλαδή βιολογικό υλικό από το δικό του ενυδρείο (θα ξέρει αυτός πώς γίνεται ή ψάξε λίγο στο forum ειδικά στα άρθρα για νέους χομπίστες). Αυτό θα επιταχύνει πολύ το στρώσιμο. Ρώτα στο forum μήπως είναι κάποιος κοντά εκεί που μένεις.

7. Τα βατράχια δεν έχουν δουλειά σε ενυδρείο πρέπει να τα βγάλεις (ή τουλάχιστον δεν έχουν δουλειά σε ενυδρείο ενός αρχαρίου, μην το παίρνεις προσωπικά)

8. Διάβασε τα links του perlas και ψυχραιμία. Αυτό που προέχει είναι λιγότερο τάισμα, αλλαγές νερού, βακτηρίδια, μετρήσεις και ΥΠΟΜΟΝΗ!.

Καλή συνέχεια !

:excl::excl:

Απλα θα ελεγα να ταιζεις μια φορα καθε δευτερη μερα.

Καποια στιγμη να ξερεις οτι θα πρεπει να φυγουν καποια ψαρια.

Απο ποιο pet city τα πηρες?

Edit:Και αφου κανεις στρωσιμο με ψαρι μαθαινεις και ΑΥΤΟ καλα ;)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

ο φιλος γραφει παραπανω οτι εχει βαλει κορμο στο ενυδρειο...η θολουρα η τουλαχιστον ενα μερος της θολουρας αν ειναι αληθηνος ο κιορμος θα οφυλεται σε αυτο ετσι?ο κορμος ειναι αληθηνος φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!!Σας ευχαριστώ ολους σας για την βοήθεια!!!!!!Ειμαι άσχετος και το παραδέχομαι!!!απλάκ εγώ κάνω μια καινούρια αρχη στο χώρο των ψαριών!!!!λοιπόν έχω νέα!!!!Μ ου βρήκαν πο΄λυ αμμωνία που κανένας δεν μπορεί να μ εξηγήσει από το τι προήλθε!!!!ένας μόνο μ είπε επειδή έβαλα πολλά ψάρια στην αρχή!!!μ έδωσαν ναρίξω κάτι αμπούλες αφού βγάλω τον άνθρακα από μέσα!!!!από φίλτρο είμαι εντάξει αφού αυτό που έχω είναι απο 75-250 λίτρα!!!αγόρασα ΝΗ4 ΝΗ3 τεστ και ένα τεστ της lbl που κανει τεστ σε GH-KH-PH-NO2 E NO3!Μ είπαν να τα αφήσω 24 ώρες αταιστα με τισ αμπούλες και να ρίξω και 5ml denitrol!!!!Tα ψάρια μου τα έδωσαν απο το pet city της κηφησίας στο Μαρουσι!Τώρα απλα είμαι στην αναμονή και περιμένω να δω τι θα γίνει!!!!!αν έχετε να μ προτείνετε κάτι αλλο ελευθερα η αν θεωρείτε οτι πρέπει να αγορα σω και κατι αλλο για το φίλτρο εδώ είμαι!!!!

Υ.Γ είναι εγκληματίες όσοι δίνουν ψάρια σε αρχάριους και τα δίνουν κοτουρου για να πουλήσουνε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, φυσικά και σου βρήκαν πολλή αμμωνία αφού έχεις άστρωτο φίλτρο - ενυδρείο με πολλά ψάρια.

Το ότι κανένας (ποιον εννοείς? σε κατάστημα που ρώτησες?) δεν μπορούσε να καταλάβει από που προήλθε........ε αυτό είναι ανέκδοτο.

Ναι ΣΙΓΟΥΡΑ και όχι "μάλλον" είναι από τα πολλά ψάρια που έβαλες στην αρχή. ούτως ή άλλως δεν έπρεπε να βάλεις κανένα ψάρι από την αρχή.

Το τεστ της JBL που πήρες είναι μάλλον στικάκι και δεν κάνει δουλειά απλά είναι χρήσιμο για μία αρχική ένδειξη και άδικα έδωσες τα χρήματα (αντιλαμβάνομαι ότι εν μέσω κρίσης ο πειρασμός να πάρεις κάτι που υπόσχεται 5 σε 1 τεστ μαζί είναι μεγάλος, από κει περάσαμε όλοι)

To denitrol είναι βακτήρια και κάνουν τη δουλειά που λέγαμε για την ανάπτυξη βιολογίας στο φίλτρο.

Οι αμπούλες υποψιάζομαι ότι είναι αυτές ?? Αν ναι έχουν να κάνουν με την άμεση μείωση της αμμωνίας και θα βοηθήσουν. Συνέχισε με denitrol κάθε μέρα, αλλαγές νερού όπως είπαμε και μετρήσεις με κανονικά υγρά τεστ ξεχωριστά για αμμωνία, ΝΟ2, ΝΟ3.

Το δίδαγμα ? Τώρα δυστυχώς πληρώνεις για να λύσεις το πρόβλημα που σου δημιούργησαν άλλοι και συχνά πληρώνεις τους ίδιους που αρχικά σου δημιούργησαν και το πρόβλημα.

Δεν πειράζει τώρα είσαι σε καλό δρόμο, συνέχισε με προσοχή και ο,τι θέλεις ρώτα εδώ τα παιδιά για να πάρεις ειλικρινείς απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεις αλλα τεστ.

Κρατα τα στικς θα σε βολεψουν για αρκετο καιρο.

Ρε παιδια μπορει τα στικς να μην μετρανε με ακριβεια αλλα αμα πχ δεις αμμωνια 0,5 στο στικ και 1 στο υγρο κλπ τις ιδιες κινησεις θα κανεις.Δε χρειαζεται να τρεχουν ολοι για υγρα.Τελοσπαντων ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.Ο καθενας κανει οτι θελει.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

να σας ενημερώσω οτο το ενυδρείο μου το ειχα στήσει μέρες πριν!!!!επλυνα τα παντα με καυτό νερό, λειτούργησαν τα φίλτρα μόνα τους 10 μέρες μετα μία μέρα με biotopol k 9 m;ererw me denitrol!!!και μετά πο 3 μέρες έβαλα ψάρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

να σας ενημερώσω οτο το ενυδρείο μου το ειχα στήσει μέρες πριν!!!!επλυνα τα παντα με καυτό νερό, λειτούργησαν τα φίλτρα μόνα τους 10 μέρες μετα μία μέρα με biotopol k 9 m;ererw me denitrol!!!και μετά πο 3 μέρες έβαλα ψάρια!!!!

να σας πω επίσης οτι μετα από 8 ώρες η αμμωνία παραμένει στο 1mg/l.λέτε να βοηθήσει αν ξανακάνω μερικη αλλαγή νερού?????αν ναι να την κάνω πριν τα ταισω ή μετά????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...