Jump to content

Από Αλλού Το Περιμένεις και Από Αλλού Σου Έρχεται


Jeepas

Recommended Posts

Γιώργο, είχες παρατηρήσει απώλειες από αψιμαχίες? Μιλάμε μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως τα μεγαλύτερα κάνουν επίθεση (την ώρα του φαγητού) στα πιο μικρά... Βαράνε στο ψαχνό κατευθείαν και δυνατά!

Παντα πλακωνονται ολα στην ωρα του φαγητου!! Πολλες φορες τα μικροτερα σε μεγεθος ειναι πιο νταηδες απο τα μεγαλα .... αλλα απωλειες απο τσακωμο οχι ... απλα τρωνε με "ιεραρχικη σειρα" και μετα ολα καλα!

Στο 30λιτρο κυβο που τα ειχα σε πιο σκληρο νερο ... ειχα δει 4 να εχουν αλλαξει χρωμα (προς το μαυρο) και κολυμπουσαν κανοντας πληρη περιστροφη οχι καθετα αλλα οριζοντια ... μολις κοιταξα μετα απο 1 ωρα ηταν ψοφια και τα 4! χωρις να ειχαν δωσει καποιο σημαδι απο την προηγουμενη ημερα! Στα καλα καθουμενα. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Thanx παιδιά.

Κοιτα, υπάρχει ένα περίεργο "σύνδρομο" ας το πούμε έτσι των 4-6 εβδομάδων που αρχίζουν και "ταξιδεύουν" για άγνωστους λόγους αλλά το "δουλεύω". Τώρα θα δοκιμάσω να πέσω πολύ χαμηλά (σκληρότητες, ρΗ) και βλέπουμε.

Είχε γίνει και ανάλογη ερώτηση στον Stendker από τον Νίκο (DiskusFan). Όμως, θέλω να αποφύγω να μπλέξω με θεραπείες στα μωρά.

Ένας επιπλέον λόγος που διαπίστωσα (για ακόμη μια φορά) μπορεί να είναι οι σφαλιάρες ;) που έχουν αρχίσει (ναι, από τόσο νωρίς) να πέφτουν μεταξύ τους. Κανένα από τα πιο ανεπτυγμένα δεν έχει "φύγει". Αντίθετα από τα μικρά που τρώνε τσιμπιές έχω τις απώλειες. Κι επειδή δεν είμαι όλη την ημέρα από πανω τους, έχω μια επιφύλαξη και γι'αυτό (ε, ναι είναι κιχλίδες...)

Αν το αποδιδεις εκει και οντως συμβαινει αυτο θα ξερεις και την συνεχεια σωστα?

Απωλειες υπαρχουν και θα υπαρχουν. Μη μασας και συνεχισε. :welcome:

Σχετικα με το ταισμα δοκιμασε να ριχνεις και σε δυο σημεια μπας και ετσι μπορουν να τρωνε

περισσοτερα και καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μη μασας και συνεχισε. :welcome:
Thanx ρε Βασίλη.
Σχετικα με το ταισμα δοκιμασε να ριχνεις και σε δυο σημεια μπας και ετσι μπορουν να τρωνε

περισσοτερα και καλυτερα.

Ναι, αυτό θα κάνω. Θα βάλω και 1-2 κρυψώνες έτσι ώστε να βρίσκουν μια γωνιά οι κατατρεγμένοι ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το προηγούμενο διάστημα που μεσολάβησε αναγκάστηκα να λείπω αρκετά συχνά από το σπίτι, από 3-4 ημέρες κάθε φορά. Όπως καταλαβαίνετε τα ψαράκια έμεναν ατάιστα και χωρίς αλλαγή νερού. Κάθε φορά που επέστρεφα μέτραγα απώλειες. Παράλληλα, κάτι ρουφήγματα στο σιφωνάρισμα, κάτι που έβγαλα 3-4 μικρά για επιστροφή στο μεγάλο με τους γονείς και τα χτύπησε η μάνα κλπ κλπ φτάσαμε στον μαγικό αριθμό 2 να μου θυμίζει τις απαιτήσεις της αναπαραγωγής... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο διάστημα που μεσολάβησε αναγκάστηκα να λείπω αρκετά συχνά από το σπίτι, από 3-4 ημέρες κάθε φορά. Όπως καταλαβαίνετε τα ψαράκια έμεναν ατάιστα και χωρίς αλλαγή νερού. Κάθε φορά που επέστρεφα μέτραγα απώλειες. Παράλληλα, κάτι ρουφήγματα στο σιφωνάρισμα, κάτι που έβγαλα 3-4 μικρά για επιστροφή στο μεγάλο με τους γονείς και τα χτύπησε η μάνα κλπ κλπ φτάσαμε στον μαγικό αριθμό 2 να μου θυμίζει τις απαιτήσεις της αναπαραγωγής... :rasp:

Αυτα εχουν τα εγγονια... υποχρεωσεις. :bowdown:

Την επομενη φορα, συντομα πιστευω,η κατσε σπιτι η παρε baby sitter. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...