Jump to content

Ερώτηση σχετικα με Dwarf Puffers


tsoum

Recommended Posts

Επειδή θέλω κάτι για αν ελέγχει τους πληθυσμούς των σαλιγκαριών μου και τα παφεράκια αυτά είναι και ινδικής προελευσης και θα ταίριαζαν νομίζω, σκέφτομαι να βάλω 3.

Όμως έχω και red cherry μεσα. Θα έχω πρόβλημα; Λογικά τα μικρά θα τα τρώνε, αλλα τις ενήλικες; (τελικό μήκος περίπου 2-3 εκ...

Link to comment
Share on other sites

μονο το ουζακι θα λειπει για το τραπεζι.....

δεν κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Ok... Παμε για κάτι άλλο για τα σαλιγκάρια.... και όπως το κόβω... τσιμπίδα :excl:

Link to comment
Share on other sites

Έχω brown ramshorn και physa sp. Τα πρώτα δεν με πειράζουν. Είναι καλοί καθαριστες και δεν τρώνε φυτά. Τα δευτερα τα έχω στο βαζάκι που λέω στην υπογραφή μου, καθώς είναι καταστροφικά για τα φυτα, και όποτε βλέπω κάποιο στο μεγάλο, το βγάζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και σου απάντησε ο Klaz θα σου πω και εγω οτι έτυχε να το δοκιμάσω και απέτυχε παταγωδώς..το ενυδρείο ηταν πυκνοφυτεμενο οσο δεν πάει και παλι ολη ημέρα κυνηγούσαν τις γαρίδες....οταν αρχισαν να τις τρώνε δεν δεχόντουσαν καμια άλλη τυποποιημένη μορφη τροφής....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο κατάλληλος χώρος, αλλα δεν θέλω να ανοίγω κι αλλο θέμα:

Ψαχνω για κάποιο ψάρι βυθού απο Ασιά το οποίο να μην φάει όλες τις red cherry μου. Τα μικρότερα είδη botia όπως sumo ή sidthumunki είναι και αυτά το ίδιο γαριδοφάγα όπως τα ξαδερφια τους (clown, yoyo κτλπ);

Εκτός απο botia υπάρχει τίποτα άλλο;

Πληροφοριακά, στο ενυδρείο σκοπεύω να βάλω cherry barbs ή rasbora hengeli και άμα κάτσει κανένα μονομάχο (:excl:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο ψαρι βυθου απο Ασια που να ζει ανετα με το κοπαδι του στα 72 λιτρα...

Βεβαια ας περημενουμε τους πιο ψαγμενους...:excl:

Link to comment
Share on other sites

3-4 ατομα sidthimuki (μεγιστο μήκος 6 εκ. ) μπαίνουν χαλαρά νομίζω.

Βεβαια ας περημενουμε τους πιο ψαγμενους...biggrin.gif

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Care: Botia sidthimunki should always be kept in groups, minimum 3 animals, but better are groups of 5 or more

.... Τεσπα. Περιμένω και για κάποιον του βυθου!

Link to comment
Share on other sites

Έχω brown ramshorn και physa sp. Τα πρώτα δεν με πειράζουν. Είναι καλοί καθαριστες και δεν τρώνε φυτά. Τα δευτερα τα έχω στο βαζάκι που λέω στην υπογραφή μου, καθώς είναι καταστροφικά για τα φυτα, και όποτε βλέπω κάποιο στο μεγάλο, το βγάζω.

Εδώ φίλε κάνεις λάθος! Που το διάβασες αυτό; Τα σαλιγκαράκια αυτά είναι ακίνδυνα για τα φυτά. Εκτός και αν είναι πάρα πολλά και πεθαίνουν της πείνας οπότε όπως όλα τα σαλιγκάρια θα στραφούν στα φυτά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...hysa+fontinalis

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Εμένα, και άλγη έχουν τα τζάμια, και περισσευει τροφή, και έκαναν τρυπούλες στην κρυπτοκορίνα μου, και έκοβαν το κερατόφυλλο σε κομμάτια.

Εγω προσωπικά δεν ρισκάρω να έχω άλλα του είδους εκεί μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...