Jump to content

Κιχλίδα Rainbow


john-john

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ...

Εδω και 1 μήνα έχω μετακομίσει τις 3 rainbow κιχλίδες μου από το 350lt σε 100lt. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι τα ψαράκια αυτά συχνά πυκνά (1 φορά το μήνα) ζευγαρώνανε και μου έβγαζαν πανέμορφα μικρά (που δυστυχώς δεν επιζούσαν) ... και έτσι τα μετέφερα κάπου που θα έχουν πλήρη ηρεμία και οι γονείς αλλά και τα μικρά ... για να αναπτυχθούν. Το 100lt λοιπόν έχει τα 3 κιχλιδάκια + 2 μικρούς γλύφτες.

Το πρόβλημα μου είναι οτι απο την στιγμή που μετακόμισαν, επικρατεί άγχος, με το που με βλέπουν κρύβονται και γενικότερα η συμπεριφορά τους είναι εντελώς αντίθετη με παλαιότερα (στο μεγάλο ενυδρείο). Ακόμα κ την ωρα του φαγητού περιμένουν να φύγω κ σιγα σιγα βγαίνουν απο τις διάφορες κρυψώνες τους (παλαιότερα ανεβαίνανε στην επιφάνεια του ενυδρείου κ σχεδόν τρώγανε από το χέρι μου).

Επισυνάπτω δύο παλαιότερες φωτογραφίες ... κατα την διάρκεια παρακολούθησης των αυγών ... και κατά την διάρκεια παρακολούθησης των μωρών (πάντοτε αλλάζανε χρώμα απο πράσινο με μαύρο κατα την γέννηση των μωρών, πραγματικά εντυπωσιακό). Και μιλάμε για τρομερούς γονείς (συνέχεια προσέχανε το παραμικρό) !!

Έχετε κάτι να προτείνετε ?? Να σημειώσω ότι έχω χρησιμοποιήση κ κάποιο φάρμακο για το άγχος 2 φορές ... όπου έκανε κάπως δουλειά για 1 ημέρα κ μετά πάλι τα ίδια.

Ευχαριστώ

post-6936-1258980658_thumb.jpg

post-6936-1258980880_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - john-john
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι απο τα 350 στα 100 λίτρα,αυτη η αλλαγή τα λεει όλα,οποιοδήποτε ψάρι θα παρουσίαζε αυτη την συμπεριφορα,για αυτο και το καθε ψάρι εχει συγκεκριμένα λίτρα διαβίωσης.

Φιλικα Νικος

Link to comment
Share on other sites

Ναι σύμφωνώ ... ότι από τα 350lt σε 100lt είναι διαφορά μεγάλη ...

Απλά στα 350 δεν ήτανε μόνα τους τα ψάρια αλλά με καμία 10ρία ακόμα (3 severum, κτλ) ... τώρα είναι μόνα τους κ άνετα πιστεύω (ή κάνω λάθος τελικά??).

Λίγο ψάχνοντας στο internet, διβασα ότι 20 gallons = 75 λιτρα είναι οκ για αυτά τα ψάρακια ...

Γμτο, κρίμα !!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquahobby.com/gallery/e_Herotil...ultispinosa.php

ουτε παραγγελία να το ζητούσες...Σίγουρα τα λίτρα για αυτές ειναι αρκετά αλλα θέλουν χρονο να εγκληματιστουν.Η υπομονη ειναι βασικό προσόν του ακουαρίστα

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Νίκο !!

Μέσα στις επόμενες μέρες θα καταργήσω και το εσωτερικό φίλτρο βάζοντας ένα εξωτερικό για να κερδίσω λιγο χώρο-λίτρα για τα ψαράκια μου ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φίλε ...

Που να δεις και δυο μωρά τους που έχω καταφέρει να σώσω/κρατήσω (ζουν σε ένα μικρό 8lt αυτή την στιγμή).

Έχουν τρελό γέλιο (και είναι μόλις 6 μηνών) !!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι αν στηθεί σωστά το ενυδρείο τα λίτρα δεν θα είναι εμπόδιο, κάνε τα ψάρια να νιώσουν σαν το σπίτι τους, κρυψώνες με ξυλάκια και σημεία με σκιές και φυσικά όσο πιο καθαρό νερό μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αρχικά ... Χρόνια Πολλά κ Καλά Χριστούγεννα σε όλους !!

Παραθέτω μια φωτογραφία του ενυδρείου μου που έχω τα κιχλιδάκια ...

Δυστυχως η συμπεριφορά τους παραμένει ως έχει (δηλαδή με το που με βλέπουν κρύβονται - μεγάλο άγχος και φόβος) ... παρακαλώ αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι ίσως με την διάταξη του ενυδρείου ή κάτι άλλο από την εμπειρία σας.

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυστυχως δεν έχω καμία εξέλιξη στο θέμα με τα ψαρια ... απλά δεν μπορούν να προσαρμοστούν στα 100lt ενυδρείο που τα έχω τωρα κ στεναχωριέμαι (το περισσότερο διάστημα είναι κρυμμένα κ γενικότερα υπάρχει άγχος με το που με βλέπουν).

Οι μετρήσεις μου είναι σωστες και κάνω αλλαγές νερού ανά μια εβδομάδα ...

Μήπως η διάταξη του ενυδρείου πρέπει να αλλάξει ??

Καμιά ιδέα παρακαλώ ?? τι μπορω να κάνω για να μειώσω τον φωτισμό (μήπως φταέι αυτό) ??

post-6936-1267953006_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιαννη!

Μηπως να επεστρεφες τα ψαρια στο μεγαλο ενυδρειο?

Σε περιπτωση που δεις αυγα τα σιφωναρεις κατευθειαν.

Εγω αυτο θα εκανα

Πιστευω πως το στρες τους ειναι μεγαλο εκει.

Για να μειωσεις τον φωτισμο,δοκιμασε να τυλιξεις τις λαμπες με αλουμινοχαρτο :hysterical:

Επισης κατι καλητερο απο τα πλαστικα φυτα και τον ψευτικο διακοσμο,ειμαι σιγουρος πως μπορεις να τους το προσφερεις! :hysterical:

Καλη συνεχεια φιλε! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα Κώστα !!

Εν μέρει έχεις δίκιο απλά έχω εγκλωβιστει τώρα με τις επιλογές μου.

Δηλαδή :

1) Τα ψαρια αυτά δυστυχως τρώνε τα φυτα ... και έτσι αναγκάστηκα να βάλλω και πλαστικά (για να δημιουργήσω κρυψώνες - σκιές) και μόνο 3 είδη πραγματικών φυτών (τα κλασικά θαμνάκια, νούφαρα επιφάνειας - απο τον Χρήστο και αυτό που βλέπεις στο κέντρο που μοιαζεί με φοίνικα) ... άλλα που δοκίμασα τα κατάστρεφαν ...

2) Δεν μπορώ να τα τοποθετήσω πάλι στο 350lt γιατι το έχω τιγκάρει στην γαρίδα amano - chameleon (που θα γίνουν σνακ για την κιχλίδα αυτή) + πολλά άλλα φυτά.

Θα δοκιμάσω αυτό με το αλουμινόχαρτο !!

Ευχαριστώ φίλε !!

Με βλέπω να τα δίνω γμτο !!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι θα εκανα:

Κανενας λογος να βαλω γαριδες σε 350 λιτρα,μεγαλος περιορισμος ενω μπορεις να παιξεις με λιγο μεγαλητερα ψαρακια.

Θα τις εβγαζα λοιπον να τις βαλω στο 120αρι,μαζι με καποια αλλα ειδη,δεν ξερω τι σου αρεσει.. :hysterical:

Θα εκανα εναν ξερο Αμαζονιο στο 350αρι,με λιγο βασαλτη,μπολικο ξυλο-ριζα,και πιστια (αφου δεν την πειραζουν κ ολας) στην επιφανεια,χαμηλο φωτισμο και σκοτεινια.

Πιστευω τα ψαρια θα το απολαυσουν και εσυ θα ξαναγινεις χαζομπαμπας! :D

Καλη συνεχεια... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...