Jump to content

Recommended Posts

γεια σας

ειμαι καινουριος

και εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα εδω και 3 εβδομαδες

εχω μεσα guppy-tetra red eye-dollario-platy-neon.

πριν απο 3 μερες πεθανε το ενα guppy αλλα ηταν πολυ χτυπημενο στα πλευρα του

χθες πεθανε και το αλλο guppy χωρις να διεκρινα καποιο προβλημα

και σημερα παρατηρω στο tetra μου να εχει ασπρα στιγματα την ουρα και στο πτερυγιο

τι λετε????

ειναι ασθενεια????

ακουω γνωμες και συμβουλες.

θανασης

Link to comment
Share on other sites

Θανάση καλώς ήρθες :excl:

Η άμεση και γρήγορη απάντηση είναι πως "Ναι, υπάρχει ασθένεια στο ενυδρείο σου". Το θέμα είναι όμως γιατί προέκυψε αυτή η ασθένεια? Όπως πχ ο άνθρωπος μπορεί να κρυώσει όντας το χειμώνα με αμάνικο στο μπαλκόνι, έτσι και το ψάρι μπορεί να πάθει κάτι από λάθος συνθήκες διαβίωσης. Αλλά δεν έχει νόημα ο άνθρωπος να πάρει αντιβίωση αλλά να παραμένει στο μπαλκόνι με αμάνικο χειμωνιάτικα. Έτσι και στα ψάρια, πρώτα πρέπει να φτιάχνουμε τις ιδανικές συνθήκες όσο μπορούμε και μετά να αντιμετωπίζουμε τα πιθανά προβλήματα. Αν και, πίστεψέ με, αν έχει ιδανικές συνθήκες, σπάνια έως και ποτέ δεν θα έχεις απώλειες.

Αυτά ως εισαγωγή.

Θέλω από σένα να κάνεις τα παρακάτω:

1) Κάνε μία αλλαγή νερού, όσο μπορείς μεγαλύτερη με τον εξής τρόπο. Σε κουβάδες ή ένα δοχείο βάλε νερό, ρίξε αντιχλώριο, βάλε μέσα μία αεραντλία με μία αερόπετρα, βάλε κι έναν θερμοστάτη στους 30 βαθμούς και άστο για όσο περισσότερο μπορείς... Αν μπορείς και μία μέρα καλό θα είναι. Μετά κάνε την αλλαγή σου. Αν δεν σου είναι διαθέσιμος ο παραπάνω τρόπος λόγω έλλειψης εξοπλισμού, πες μας πως σε εξυπηρετεί και θα δούμε τι καλύτερο μπορεί να γίνει.

2) Ανέβασε σταδιακά την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς. Σταδικά σημαίνει περίπου 2 βαθμούς την ημέρα.

3) Προσπάθησε να σηκώσεις φωτογραφίες του ενυδρείου και των ασθενών. Είναι πολύ σημαντικές.

4) Συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα με όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία μπορείς. Κάνε copy-paste και πόσταρέ την σε αυτό το θέμα. Δεν χρειάζεται να ανοίξεις άλλο. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

5) Ταυτόχρονα με όλα τα παραπάνω ξεκίνα το διάβασμα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

6) Μάθε πληροφορίες για τις σωστές συνθήκες διαβίωσης των ψαριών σου. Με ένα απλό google search θα βρεις ότι χρειάζεσαι!

7) Υπάρχει μία καταπληκτική μηχανή αναζήτησης με απίστευτες πληροφορίες, κάθε είδους που αφορούν τα ενυδρεία! Θα την βρεις ΕΔΩ :excl: Ψάξε και ρώτα ότι δεν καταλαβαίνεις.

Είμαστε πάντα στη διάθεσή σου για όποια απορία σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...