Jump to content

Πως μπορω να καταλαβαβω αν οι γκαμπινες μου ειναι εγκυος;


lekk9

Recommended Posts

Εχω 2 γκαμπυ θυλικα τα οποια γεννησαν πριν 3-4 εβδομαδες και τωρα δεν ξερω ποτε ειναι να ξανα μεινουν εγκυος.πωσ μπορω να το καταλαβω;

Η μια που ειχε γεννησει ξεφουσκωσε λιγο αλλα παλι ειναι πρισμενη η κοιλια της παρα πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Μια θυλικά μετα απο το ζευγαρωμα κρατάει σπέρμα για 3-4 γεννες. Αυτό σημαίνει οτι για την μια φορά που ζευγάρωσε, μπορεί να σου γεννήσει μετα απο 3 μήνες :excl:

Μια γκαπινα είναι εγκυος όταν είναι φουσκομένη η κοιλιά της (προφανώς :excl:) και όταν προς το πίσω μέρος της κοιλιάς, έχει ενα καφε σαν τριγωνάκι.

Αν απο την άλλη δεν έχει αυτο το τριγωνάκι και είναι φουσκωμένη, και έχει ανασηκωμένα λέπια κάτω απο την κοιλιά ή στην ράχη τότε είναι άρρωστη και έχει dropsy.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι φουσκομενη και εχει 1 μαυρο σιμαδι πισω στη κοιλια της αλλα γεννησε πριν 3-4 εβδομαδες παλι ειναι εγκυος; ή ειναι απο το φα'ι';

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι φουσκομενη και εχει 1 μαυρο σιμαδι πισω στη κοιλια της αλλα γεννησε πριν 3-4 εβδομαδες παλι ειναι εγκυος; ή ειναι απο το φα'ι';

Το πιο πιθανό είναι να είναι έγκυος.

Μια γκαπίνα μπορεί να γεννήσει ανά ένα μήνα. 28 μέρες για τη ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο ας πουμε?

dsc01256y.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

H γκαμπινα μου ειναι το χρωμα της ουρας της μαυρο αλλα εχει το μαυρο σημαδι.οχι οπως στην φωτογραφια μπορει και λογο το χρωμα της ουρας να μην φενετε καλα....θα την βγαλω φωτογραφια και θα τη βαλω να την δεις και να μου πεις....αργοτερα ομως γιατι τωρα εχω προπονηση...

Θελω να ξερω αν ειναι εγκυος να την παρακολουθω ποτε θα γεννησει να την σε γεννηστρα.

ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!!!

:excl:

Link to comment
Share on other sites

οχι ναμην την βαλεις σε γεννηστρα ή θα τη βαλεις μονη της σε αλλο ενυδρειο ή θα βαλεις αρκετα φυτα σ αυτο

Link to comment
Share on other sites

Όντως. ΚΑΤΩ ΟΙ ΓΕΝΝΗΣΤΡΕΣ. Δεν κάνουν καλο στα ψάρια σου. Στην φωτογραφία βλέπω πως έχεις αρκετά φυτά, και θα σου επιζήσουν πολλά απο τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...