Jump to content

Νέο ενυδρείο στο στρώσιμο.....επόμενα βήματα - επιλογή ψαριών.


Recommended Posts

Πρόκειται για παλιό ενυδρείο που μου χάρισαν....φυσικά καθαρίστηκαν τα πάντα με ξύδι και μούλιασαν σε νερό για μέρες.....δούλευε 3 χρόνια περίπου.

120 λίτρα (100cm * 30cm * 40cm)....προς το παρόν έχει μόνο άσπρο χαλικάκι + μερικά πιο σκούρα πετραδάκια σε διάφορα μεγέθη.

Το κουτί του φίλτρου είχε καλής ποιότητας βιολογικό υλικό (μακαρόνι) και ένα τετράγωνο φίλτρο μπλέ....έβαλα και υαλοβάμβακα.

Θερμοστάτης 100W.

Δούλεψε για 2-3 μέρες μόνο με αντιχλώριο.

Έπειτα έβαλα friendly bacteria της waterlife και το άφησα άλλες 6-7 μέρες.

Δουλεύει συνέχεια στους 28 βαθμούς.

Οι μετρήσεις τώρα είναι

(υγρά τέστ)

Αμμωνία = 0,25

NO2 = 0

NO3 = 10-20

PH = 8

Έριξα 2 κάψουλες bactozym ανάμεσα από μακαρόνι και φίλτρο και αύριο θα ρίξω safe start.

Θα ποστάρω αύριο τις νέες μετρήσεις.

Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει καθόλου (την 10η μέρα απλά αφαίρεσα περίπου 20 λίτρα νερό γιατί ήταν υπερβολικά κοντά στο χείλος του τζαμιού)

Να κάνω και αλλαγή νερού πριν ρίξω το safe start ή δε χρειάζεται?.

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω πριν βάλω ψάρια μέσα?....ακόμα δεν αποφάσισα τι είδη θα βάλω,απλά θέλω να είναι άγρια :excl:

Περιμένω τις προτάσεις σας για να μην τα μπερδέψω. :excl:

Από φυτά μου πρότειναν σκληρά,όπως μου τα είπαν,που δεν χρειάζονται υπόστρωμα,ιδιαίτερη περιποίηση κ.λ.π

Επειδή έχω ήδη ένα ενυδρείο 80 λίτρων εδώ και ενάμιση μήνα,θέλω να κάνω προσεκτικότερες κινήσεις σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφου κανεις στρωσιμο με ετοιμα βακτηρια πρεπει να ριχνεις τριμμενη τροφη για να τα "ταιζεις".

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ήδη ένα ενυδρείο 80 λίτρων εδώ και ενάμιση μήνα,θέλω να κάνω προσεκτικότερες κινήσεις σε αυτό.

Γιατι απλα δεν μπολιαζεις απο το παλιοτερο ενυδρειο σου,και ριχνεις μεσα αλλα αυτα που ανεφερες?

Τι εννοεις θελεις να βαλεις αγρια ειδη?Κατι που θα δαγκωνει το τζαμι π.χ.? :excl:

Απο φυτα,μπορεις να βαλεις παρα πολλα χωρις να χρειαζεσαι υποστρωμα,ειτε επιλεξεις αμμο,ειτε χαλικι.

Με ευκολα φυτα μπορεις να κανεις θαυματα!

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας,

έπρεπε να ρίχνεις λίγη τροφή ώστε να ταΐζεις τα βακτήρια που αναπτύχθηκαν και το μπόλιασμα από το άλλο ενυδρείο (εκτός αν είχες κάποια ασθένεια) είναι εξαιρετική ιδέα.

Ρίχνεις το safe start (χωρίς αλλαγή), ταίζεις με ΛΙΓΗ τροφή, κάνεις μετρήσεις καμιά δεκαριά μέρες και μετά με αργά βήματα ίσως τα πρώτα ψαράκια εφόσον οι μετρήσεις το επιτρέψουν.

Με το συνδυασμό μπόλιασμα και safe start θεωρητικά μπορείς να βάλεις τα πρώτα ψαράκια αρκετά πιο νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας,

έπρεπε να ρίχνεις λίγη τροφή ώστε να ταΐζεις τα βακτήρια που αναπτύχθηκαν και το μπόλιασμα από το άλλο ενυδρείο (εκτός αν είχες κάποια ασθένεια) είναι εξαιρετική ιδέα.

Ρίχνεις το safe start (χωρίς αλλαγή), ταίζεις με ΛΙΓΗ τροφή, κάνεις μετρήσεις καμιά δεκαριά μέρες και μετά με αργά βήματα ίσως τα πρώτα ψαράκια εφόσον οι μετρήσεις το επιτρέψουν.

Με το συνδυασμό μπόλιασμα και safe start θεωρητικά μπορείς να βάλεις τα πρώτα ψαράκια αρκετά πιο νωρίς.

Εκτός από λερναία που είχαν 2 ψαράκια (τελικά ψόφησαν) δεν είναι σωστά στρωμένο το ενυδρείο γιατί απλά έκανα λάθη στην αρχή και το φίλτρο δεν περιέχει βιολογικό υλικό....είναι απλά ένα σφουγγγάρι.

Το φόρτωσα και με ψαράκια γρήγορα οπότε. :excl:

Πάντως οι μετρήσεις είναι καλές...είχα νιτρικά παραπάνω από το όριο και έκανα συχνές αλλαγές νερού και πρόσθεσα και nitrate minus.....πλέον είναι εντάξει όλες οι μετρήσεις.

Άγρια ψάρια θέλω για να διαφέρει από το άλλο που έχει neon κουνουπόψαρα πλέκο κ.λ.π

Αν και ένα πιράνχας δεν είναι κακή ιδέα.

Αν δω μηδενική αμμωνία με την προσθήκη του bactozym χθες + safe start σήμερα λέω να βάλω τέλος βδομάδας τα πρώτα ψάρια.

Μπορώ να τα βάλω ταυτόχρονα με πέτρες-ξήλα-φυτά...ή πρέπει όλα αυτά να παραμείνουν στο νερό μερικές μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Αν και ένα πιράνχας δεν είναι κακή ιδέα.

ειναι παρα πολυ κακη ιδεα! :excl:

λιγα τα λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι παρα πολυ κακη ιδεα! :excl:

λιγα τα λιτρα...

Συμφωνω οτι τα λιτρα ειναι λιγα οπως πιστευω εξισου λιγη ειναι και η εμπειρια που διαθετεις .Καλυτερα θα ηταν να κοιταξεις μια αλλη κατηγορια ψαριων και οχι πιρανχας.

:excl:

Έγινε επεξεργασία - tasos91973
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πλάκα έκανα.....δεν έβαλα και emoticon και φάνηκε ότι το έλεγα σοβαρά. :excl:

Θέλω άγρια ψάρια γιατί μου είπαν ότι δεν μεγαλώνουν τόσο γρήγορα όσο τα ημιάγρια.

Δε θέλω καρχαριάκια πιράνχας κ.λ.π

Τι μπορώ να βάλω για αυτά τα λίτρα?

Πόσα περίπου στον αριθμό?

Στο άλλο (98 λίτρα είναι...όχι 80 που είπα πιο πριν) έχω αυτή τη στιγμή 14 ψαράκια και το μεγαλύτερο σε μήκος είναι το πλέκο....7-8 πόντους....όλα τα άλλα είναι 3-5 πόντους.

Μπορώ να βάλω ας πούμε ψάρια 15-20 πόντων?

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

ειναι παρα πολυ κακη ιδεα! :excl:

λιγα τα λιτρα...

Δεν μπαινει δλδ σε ενυδρειο (100cm * 30cm * 40cm) ενα ψαρι απο μοναχικο ειδος πιρανχα? :excl: Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα μετά τις κάψουλες Bactozym (και λίγο τροφή το απόγευμα) οι μετρήσεις είναι σχεδόν ίδιες.

Αμμωνία στο 0.25 όπως χθες

N02 από 0 πήγε λίγο παραπάνω (στον χρωματικό πίνακα του τεστ δηλαδή δεν ταιριάζει απόλυτα με το χρώμα που προσδιορίζει το 0)

NO3 10-20 όπως και χθες αλλά πιο κοντά στο 10

Έριξα safe start και αύριο ξαναμετράω.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινει δλδ σε ενυδρειο (100cm * 30cm * 40cm) ενα ψαρι απο μοναχικο ειδος πιρανχα? :hysterical:

αναλογισου λιγο και την απειρια...ειναι σαν ξεκιναει καποιος που δεν εχει καμια σχεση με ενυδρεια με ενα nano reef...μεγαλο ρισκο που δεν αξιζει..

ενας εμπειρος μπορει να το διατηρησει γιατι ξερει τι να κανει σε καθε περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

αναλογισου λιγο και την απειρια...ειναι σαν ξεκιναει καποιος που δεν εχει καμια σχεση με ενυδρεια με ενα nano reef...μεγαλο ρισκο που δεν αξιζει..

ενας εμπειρος μπορει να το διατηρησει γιατι ξερει τι να κανει σε καθε περιπτωση.

Σωστα, αλλα δεν τεθηκε ο παραγοντας αυτος για τον αποκλεισμο του ψαριου.

Τεθηκε το μεγεθος του ενυδρειου.

Καποιος αλλος που διαβαζει, θα βγαλει λαθος συμπερασμα αν δεν διευκρινιστει. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα μετά τις κάψουλες Bactozym (και λίγο τροφή το απόγευμα) οι μετρήσεις είναι σχεδόν ίδιες.

Αμμωνία στο 0.25 όπως χθες

N02 από 0 πήγε λίγο παραπάνω (στον χρωματικό πίνακα του τεστ δηλαδή δεν ταιριάζει απόλυτα με το χρώμα που προσδιορίζει το 0)

NO3 10-20 όπως και χθες αλλά πιο κοντά στο 10

Έριξα safe start και αύριο ξαναμετράω.

Εχει αρχισει και τρεχει καλα ο κυκλος του αζωτου. :hysterical:

Τι ριχνεις για τη ρυπων? (τροφη για τα βακτηρια δλδ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σωστα, αλλα δεν τεθηκε ο παραγοντας αυτος για τον αποκλεισμο του ψαριου.

Τεθηκε το μεγεθος του ενυδρειου.

Καποιος αλλος που διαβαζει, θα βγαλει λαθος συμπερασμα αν δεν διευκρινιστει. :hysterical:

my bad! :ooh2:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχισει και τρεχει καλα ο κυκλος του αζωτου. :hysterical:

Τι ριχνεις για τη ρυπων? (τροφη για τα βακτηρια δλδ)

Έριξα χθες το μεσημέρι λίγο tetra min...όπως και σήμερα το πρωί.

Από τροφές έχω ακόμα tetra pro και tetra pleco.

Παρεμπιπτόντως (τεστ - τροφές-φάρμακα) από Αγγλία τα φέρνω γιατί οι τιμές εδώ είναι τουλάχιστον 30-40% πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πετρες,ξυλα και φυτα μπορεις να βαλεις τωρα,δεν επιρρεαζουν το στρωσιμο του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Θα πάρω το απόγευμα μάλλον μερικά φυτά και 1-2 ξύλα - πέτρες (αυτά βαριέμαι να τα παραγγείλω απ'έξω :ooh2:)

Στο άλλο ενυδρείο έβαλα 2 μεγάλες πέτρες κι αρκετές μικρές από κατάστημα με είδη κήπου (καθαρές πέτρες σε δοχεία-σακούλες, όχι χρησιμοποιημένες δίπλα σε λιπάσματα κ.λ.π) κατευθείαν από αυτόν που του τα προμηθεύει....πλύσιμο καλό εννοείται.

Δε μου άρεσε που ήδη οι άσπρες πέτρες έχουν αλλάξει χρώμα και κιτρινίζουν.

Το καλό είναι ότι με 12 ευρώ πήρα αρκετά κιλά και γέμισε το ενυδρείο. :hysterical:

Σε αυτό λέω να πάρω 1-2 μεγάλες + μερικά ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα μετά το safe start οι μετρήσεις είναι περίπου ίδιες.

Αμμωνία 0.25

N02 πάνω από 0.25

ΝΟ3 έπεσαν και άλλο..πιο κοντά στο 10

Δεν έκανε αυτό που υπόσχεται το safe start.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η ημερομηνία λήξης (11.2009)...να έπαιξε ρόλο αυτό? :hysterical:

Να κάνω αλλαγή νερού και πόσο?

Φαντάζομαι συνεχίζω να ρίχνω τροφή.

Έβαλα και ένα φυτό σήμερα (Anubia) και αύριο θα βάλω μερικά ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα μετά το safe start οι μετρήσεις είναι περίπου ίδιες.

Αμμωνία 0.25

N02 πάνω από 0.25

ΝΟ3 έπεσαν και άλλο..πιο κοντά στο 10

Δεν έκανε αυτό που υπόσχεται το safe start.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η ημερομηνία λήξης (11.2009)...να έπαιξε ρόλο αυτό? :hysterical:

Να κάνω αλλαγή νερού και πόσο?

Φαντάζομαι συνεχίζω να ρίχνω τροφή.

Έβαλα και ένα φυτό σήμερα (Anubia) και αύριο θα βάλω μερικά ξύλα.

Tι υποσχεται οτι θα στρωσει σε μια μερα?

Τι λενε οι οδηγιες, μια φορα ριχνεις?

(δεν το εχω χρησιμοποιησει το προιον και δεν ξερω)

Αν δεν εχεις ζωντανα μεσα δεν χρειαζεται να κανεις αλλαγη, μαλλον επιβαλλεται να μην κανεις αλλαγη με τοσο χαμηλες μετρησεις αμμωνιας.

Πρεπει να την αφησεις να εχουν τα βακτηρια τροφη για να πολλαπλασταστουν.

Επαναλαμβανω "αν δεν εχεις ζωντανα μεσα στο ενυδρειο".

Και φυσικα δεν πρεπει να το αφησεις χωρις ρυπους, οποτε ριχνε τροφη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις 5ml κάθε 6 λίτρα νερού μια φορά και μπορείς σε 24 ώρες να βάλεις ψάρια (και οι κάψουλες bactozym το ίδιο γράφουν)

http://www.tetra.de/tetra/go/7B4FA824079E3...2&lang_id=2

Δεν έχω ψάρια ακόμα μέσα και δεν θα βάλω αν δεν δω σωστά νούμερα.

Έριξα λίγη τροφή πάλι το πρωί.

Περίμενα να στρώσει άμεσα γιατί πολλά μέλη με το που το έβαλαν την άλλη μέρα είδαν μηδενικά νιτρικά και αμμωνία.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12982

Θα δείξει.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Απότι διαβασα δεν υποσχεται οτι θα στρωσει το φιλτρο σε μια μερα.

Αλλα οτι μπορεις να βαλεις ψαρια σε μια μερα.

Εχει μια μικρη διαφορα.

Και αυτο με την προυποθεση τι θεωρει οτι ειναι ασφαλες ή επιθυμητο οριο "ταλαιπωριας" των ψαριων η καθε πλευρα (η δικη σου και του κατασκευαστη).

Αν θες να μαθεις το γιατι, πρεπει να διαβασεις το κατεβατο πιο κατω (καλο ειναι να ξερεις πως λειτουργει το συστημα κα να μαθεις να τι χρειζεται να κανεις σε περιπτωση που παει κατι στραβα), αν δεν θες να μαθεις λεπτομερειες, απλα στηριζεσαι στα λογια οτι ναι μπορεις να βαλεις ψαρια απο τη δευτερη μερα με τις προυποθεσεις που λεει :

1. Αποχλωριωμενο νερο

2. σε σωστη θερμοκρασια (minimum 20C)

3. προσθηκη ψαριων τη δευτερη μερα που το συνολικο τους μηκος (οταν θα ειναι ενηλικα) να μην ξεπερναει το 1 εκ. ανα λιτρο νερου του ενυδρειου.

Σημειωσεις δικες μου :

1. Μετραω το νερο και αν η αμμωνιαΝΗ3 ξεπερασει το 0,5ppm και τα νιτρωδηΝΟ2 το 1ppm κανω αλλαγες νερου που του προσθετω αντιχλωριο seachem prime που δεσμευει αμμωνια και νιτρωδη, σε αναγκη και 5πλη δοση.

2. Επισης δεν θα εβαζα ολα τα ψαρια μαζι αλλα σε δοσεις.

3. Δεν απογοητευομαι αν δεν στρωσει σε 10 μερες, τουλαχιστον να μην εχει αμμωνια και νιτρωδη σε τοξικα επιπεδα το νερο μου. Ετσι κι αλλιως σε 30-40 μερες θα στρωσει και απο μονο του :hysterical:

Κατεβατο:

Στο λινκ με το pdf του προιοντος εχει κατω ενα σχεδιαγραμμα με τις μετρησεις ammonia ΝΗ3 (αμμωνιας) και nitrite ΝΟ2 (νιτρωδων και οχι νιτρικων ΝΟ3 οπως ανεφερες, τα νιτρικα δεν ειναι τοσο τοξικα και στα αγγλικα ειναι nitrate ΝΟ3).

Δειχνει λοιπον στα σχεδιαγραμματα τι τιμες θα ειχαν η αμμωνια και τα νιτρωδη με την προσθηκη βακτηριων safestart σε συγκριση την προσθηκη βακτηριων απο 3 ανταγωνιστικα προιοντα και απο την καθολου προσθηκη βακτηριων (το μπλε χρωμα ειναι για την πορεια των μετρησεων με safestart)

Φαινεται λοιπον οτι απο την πρωτη μερα θα εχεις ενδειξεις αμμωνιας μεχρι την 3 μερα που θα εχει το peak στο 0,5 pmm και μεχρι την 5 μερα θα μηδενισει τελειως.

Τα νιτρωδη απο την αλλη, (που δημιουργουνται δευτερα στη σειρα στο κυκλο του αζωτου) θα εχεις ανοδο απο τη 2 ως την 5η μερα, μεχρι 1 ppm και μετα την 5η μερα θα αρχισει η καθοδος μεχρι την 10-11η μερα που θα μηδενισει τελειως και θα θεωρειται στρωμενο το φιλτρο.

Ολα αυτα με την προυποθεση οτι θα βαλεις μεσα ψαρια που το συνολικο τους μηκος (σε τελικο μεγεθος) θα ειναι 1 εκ ανα λιτρο νερο, πχ σε 60 λιτρα νερου 12 τετρα των 5 εκατοστων (5Χ12=60)

Παμε τωρα στο δια ταυτα.

Ειναι τοξικο και επικινδυνο το 0,5 ppm για τα ψαρια?

Αν παρουμε υποψιν μας για την τοξικοτητα της αμμωνιας, τους παραγοντες πεχα και θερμοκρασια του νερου μπορουμε να βρουμε ευκολα αν ειναι επικινδυνη η τιμη με το calculator http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=248326

Παραδειγμα με τιμες απο ενυδρειο με νερο Αττικης.

Πεχα 7,5 - θερμοκρασια 26 - αμμωνια 0,5ppm

Αποτελεσμα 0.009 ppm ελευθερης αμμωνιας

Ειμαστε στη πρωτη σκαλα : Απο 0-0.01 ppm (mg/L) η ελευθερη αμμωνια (που βρηκαμε την τιμη της με το πιο πανω calcuator) ειναι ακινδυνη για τα ψαρια.

Ακομα και λιγο παραπανω να ηταν θα πηγαιναμε στην πιο πανω σκαλα "προβληματα στα ψαρια σε μακροχρονη εκθεση τους σε αυτη" που τα ψαρια μας δεν θα εμεναν πανω απο 10 μερες (βαση σχεδιαγραμματος tetra) και με μερικες αλλαγες νερου θα ημασταν ακομα πιο σιγουροι για την υγεια των ψαριων μας.

Γι'αυτο αν διαβαζουμε και τα ψιλα γραμματα στις οδηγιες και δεν βγαζουμε συμπερασματα πριν ζητησουμε και μια αλλη γνωμη, μπορει να κανουμε τη ζωη μας πιο ευκολη :ooh2::bowdown::thumbup::thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. :hysterical:

Περίμενα να στρώσει,να μηδενιστούν δηλαδή αμμωνία και νιτρικά (έχω δει να τα αναφέρουν νιτρικά μαζί το NO2-NO3 για αυτό είπα νιτρικών.....σωστά όμως διευκρινίζεις νιτρώδη με νιτρικά) επειδή στο αντίστοιχο τόπικ ανέφεραν μηδενικές μετρήσεις μετά την προσθήκη του safe start.

Βάσει Ph - αμμωνίας - θερμοκρασίας είμαι πολύ χαμηλά υπολογίζοντας με το calculator ( 0.015) αλλά θα περιμένω μέχρι Δευτέρα τουλάχιστον.

Θα φτιάξω τον βυθό με τα ξύλα,θα ρίξω και τη θερμοκρασία στους 26 και σιγά σιγά θα έρθουν και τα ψάρια.

Δίκιο έχεις για τα ψιλά γράμματα,(είδα τον πίνακα με τα επίπεδα αμμωνίας και νιτρωδών και πως μεταβάλλονται στο πέρασμα των ημερών) αλλά όταν βλέπω πόστ από έμπειρους χρήστες είναι δύσκολο να υποψιαστώ και να αρχίσω να ψάχνω λεπτομέρειες.

Τουλάχιστον με την βοήθειά σας ξέρω τι να κάνω σίγουρα και δεν ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνουμε. :hysterical:

0.25

0.50

0.20

αν το πινακάκι της tetra τα λέει καλά σε 2-3 μέρες θα αρχίσει η πτώση των τιμών.

Link to comment
Share on other sites

..Περίμενα να στρώσει,να μηδενιστούν δηλαδή αμμωνία και νιτρικά (έχω δει να τα αναφέρουν νιτρικά μαζί το NO2-NO3 για αυτό είπα νιτρικών.....σωστά όμως διευκρινίζεις νιτρώδη με νιτρικά) επειδή στο αντίστοιχο τόπικ ανέφεραν μηδενικές μετρήσεις μετά την προσθήκη του safe start.

Βάσει Ph - αμμωνίας - θερμοκρασίας είμαι πολύ χαμηλά υπολογίζοντας με το calculator ( 0.015) αλλά θα περιμένω μέχρι Δευτέρα τουλάχιστον.

Θα φτιάξω τον βυθό με τα ξύλα,θα ρίξω και τη θερμοκρασία στους 26 και σιγά σιγά θα έρθουν και τα ψάρια..

Το τοπικ αυτο που ανεφερες οπως και αυτο ανοιχτηκε για να γραφετε τις εμπειριες σας.

Καλο ειναι να το κανετε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπομονετικά κάνω μετρήσεις και όταν δω στρωμένο ενυδρείο θα γράψω και εκεί που μου είπες. :)

Λοιπόν,13 μέρες μετά το safe start οι μετρήσεις δείξανε όχι τα αναμενόμενα πιστεύω.

Ρίχνω κάθε μέρα λίγη τροφή και έριξα 2 φορές friendly bacteria.

Από την πρώτη μέρα οι τιμές νιτρωδών αυξήθηκαν ελαφρώς....από 0 σε 0.25

Αμμωνία και νιτρικά στα ίδια επίπεδα με πριν....0.25 και 10-20

Την 3 μέρα αυξήθηκαν μόνο τα νιτρώδη σε 0.50.

Την 6η μέρα που ξαναέβαλα 2 κάψουλες bactozym ανέβηκαν τα επίπεδα νιτρωδών σημαντικά...1 ++

Την επόμενη η αμμωνία μηδενίστηκε και τα νιτρώδη χτύπησαν κόκκινο.. 5 δηλαδή

Σήμερα,13η μέρα μου φαίνεται ότι τα νιτρώδη πέσανε λίγο (δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα γιατί τα χρώματα στο καρτελάκι της API μοιάζουν πολύ) και τα άλλα στα ίδια.

Με λίγα λόγια ο κύκλος του αζώτου κυλάει αργά όπως θα έπρεπε χωρίς καμιά επιτάχυνση της διαδικασίας λόγω safe start + bactozym (το ενυδρείο τρέχει κοντά στις 20-25 μέρες)

Μήπως ευθύνεται αυτό που έγραψα προηγουμένως?...η ημερομηνία λήξης του safe start? :thumbup:

Αλλαγή νερού δεν κάνω φαντάζομαι.έτσι? :band:

Ευτυχώς που έχω και άλλο ενυδρείο και δεν παρασύρθηκα σε γρήγορη αγορά ψαριών. :thaman:

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...