Jump to content

Pacu


TAPE

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρε παλικαρι μου αφου σου αρεσουν οι θηρευτες γιατι δεν δινεις (εστω και τζαπα) τα pacu σε ενα Petshop να παρεις μια ωραια 3αδα ισως και 4αδα (Red Belly) Pygocentrus nattereri να το ευχαριστηθεις κιολλας!? τοσο πολυ σαρεσουν τα pacu!? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε τα πισω στο Pet shop απο το οποια τα αγορασες...

Δωστα τσαμπα για αλλιως δυσκολα θα τα δεκτουν πισω...

Σταθη πολυ καλη η προταση :ooh2:

Ενα κοπαδι απο 4 Red bellies σιγουρα θα τα χαρεις και εσυ περισσοτερο και τα ψαρια θα ειναι πιο ανετα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Με ρωτας αν θα γινουν σαν τα Pacu..??

Δεν σε καταλαβαινω..

Αλλα αν θες πληροφοριες για τα συγκεκριμενα ψαρια παρε απο την Απαντηση του φιλου Σταθη την λατινικη ονομασια του ψαριου.Πληκτρολογισε την στο Google και βρες ολες τις απαραιτητες πληροφοριες :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αν θελεις να γραψεις την λατινικη ονομασια του ψαριου η οποια σου εχει δωθει και να δεις αν θα γινουν τα ψαρια σου σαν τα Pacu...

Δεν μου αρεσει μεσα σε 2 ποστ να επαναλαμβανω τα ιδια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ρητορική ερώτηση: Αν τα χαρίσει σε κάποιο πετσόπ, θα τα βάλουν σε μεγαλύτερο ενυδρείο απ αυτό που είναι τώρα και θα τα φροντίσουν (αλλαγές νερού, τάισμα) καλύτερα απ ότι τα φροντίζει αυτός;

Πραγματικά δε ξέρω ποια θα ήταν η καλύτερη λύση αλλά νομίζω ότι η "γραμμή" σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να τα κρατήσει ο χομπίστας και να τους προσφέρει το συντομότερο όσο το δυνατό μεγαλύτερο χώρο μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν ειμαστε αγριοι απλα ολα υπαρχουν με λιγο ψαξιμο :hysterical:

διαβασε εδω για τα red belly πιρανχα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26307

δωσε τα pacu πριν τα δεις να ψοφανε στα χερια σου.

Link to comment
Share on other sites

Είστε λίγο άγριοι σε αυτό το forum τελικά

:thumbdown::D

Ναι βαρβαροι :ooh2::bowdown:

Ναι φιλέ μου αυτό σε ρωτώ

Αυτά δεν θα μεγαλώσουν σε κανένα δυο χρόνια και να έχω πάλι τα ίδια

Νομιζεις οτι σου λενε και εδω οι χομπιστες ψεματα οτι δεν μεγαλωνουν τοσο τα redbelly.

Τι ειναι εμποροι που θελουν να πουλησουν κι αυτοι οτι λαχει? :thumbup::thumbdown:

Νομιζω οτι αν θες να δωσεις καποια ελπιδα στα ψαρια σου και αφου ειναι εμφανες οτι δεν πανε καλα στο υπαρχον ενυδρειο να κοιταξεις να στησεις ενα μεγαλυτερο τουλαχιστον.

Δεν ξερω τις δυνατοτητες σου (οικονομικες) αλλα ενα diy 300Χ100Χ100 θα ειναι το καταλληλο βημα.

Πρεπει να κανεις πιο πολυ παρεα μαλλον με τον Κωστα-οριτζιναλ, τον αλλον μανστεροφισκιπερά να λετε τον πονο σας ο ενας στον αλλον :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Είστε λίγο άγριοι σε αυτό το forum τελικά

Φίλε μου τα παιδιά στο λένε για το καλό σου για να μην παιδεύεσαι ούτε εσύ αλλά ούτε και το ψάρι :hysterical: Ψάξε λίγο μέσα στο φόρουμ και δες για τα ψάρια που σ΄ενδιαφέρουν.....υπάρχουν όλες μα όλες οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου :ooh2: Και δεν πιστεύω να είναι άγριοι το αντίθετο μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ρητορική ερώτηση: Αν τα χαρίσει σε κάποιο πετσόπ, θα τα βάλουν σε μεγαλύτερο ενυδρείο απ αυτό που είναι τώρα και θα τα φροντίσουν (αλλαγές νερού, τάισμα) καλύτερα απ ότι τα φροντίζει αυτός;

Πραγματικά δε ξέρω ποια θα ήταν η καλύτερη λύση αλλά νομίζω ότι η "γραμμή" σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να τα κρατήσει ο χομπίστας και να τους προσφέρει το συντομότερο όσο το δυνατό μεγαλύτερο χώρο μπορεί...

Γενικά θα συμφωνήσω και εγώ με αυτήν την άποψη.

Το θέμα κατα την γνώμη μου δεν είναι αν θα πεθάνει στα χέρια του χομπύστα ή του πετ σοπ. Προτεραιότητα για μας πρέπει να έχει η ενημέρωση μας ώστε να μην αγοράζουμε πλέον τέτοια ψάρια ακατάλληλα για τα συνηθισμένα ενυδρεία. Από την στιγμή που το ψάρι δεν μπορεί να πάει σε μεγαλύτερο ενυδρείο ( να χαριστεί σε χομπύστα με κατάληλο ενυδρείο ή να κατασκευαστεί κάποιο που να επαρκεί) τότε πρέπει να προσπαθήσουμε να δώσουμε στο ψάρι τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης και όχι να το επιστρέψουμε σε κάποιο πετ σοπ.

Βέβαια η αλήθεια είναι πως σε κάποια ψάρια πολύ δυσκολα μπορούμε να δώσουμε (λόγω μεγέθους) κατάληλες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις πιο πολυ παρεα μαλλον με τον Κωστα-οριτζιναλ, τον αλλον μανστεροφισκιπερά να λετε τον πονο σας ο ενας στον αλλον :hysterical:

εγω δεν εχω πονο! :thumbup:

οτι του ειπαμε μας ειρωνευτηκε και μας ειπε και wild caught (αγριους)!! :ooh2:

ας κανει οτι νομιζει ο φιλος...(ετσι για την πληροφορια,τα red belly δεν εχουν ουτε το μισο τελικο μεγεθος απο οτι τα πακου) :bowdown:

ακου με φιλε μου....μισο μετρο+ τα εφτασα τα δικα μου...τα δικα σου ειναι νινακια ακομα!

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Σου είπε κανένας ότι με ενδιαφέρει να τα φτάσω και γω τόσο?

Αυτούς τους μύθους ότι σας ειρωνεύτηκα από πού το συμπέρανες kwstas original

Σου είπε κανένας ότι δεν σας ακούω η ότι δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σας?

Εάν δεν με διέφερε να ξέρεις ότι δεν θα έστελνα καν.

Το άγριοι πήγαινε στο τρόπο που απαντάτε οπός τώρα εσύ?

Δεν έχω τέτοιες προθέσεις και απεναντίας έχω βοηθηθεί πολύ από εσάς

Τώρα εάν δεν καταλαβαίνω καμιά φορά κάτι είναι λόγο αρχάριου και μη έμπυρου και στα ενυδρεία αλλά και στα forum για να βρω αυτά που ζητώ δεν πρέπει να αρπάζεστε...

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

καθολου δεν αρπαζομαστε φιλε μου!!!

προσπαθω απλα να σου εξηγησω οσο πιο απλα μπορω,πως θα εχεις σοβαρα προβληματα,και οχι μονο οτι δεν θα μεγαλωσουν τα ψαρια οπως πρεπει,λογο μικρου ενυδρειου.

σου εξηγω λοιπον,πως δεν πρεπει να τα αποχωριστεις λογο μονο τελικου μεγεθους....αλλα και για φοβο (πρπσωπικο δικο μου,γιατι εχω δει τι κανουν...)οτι θα σου κατεβασουν την τζαμαρια του ενυδρειου μια μερα...ηδη ειδαμε ενα βιντεο με σπασμενες μουρες...οσο θα συνεχιζεται αυτο,ειναι θεμα χρονου να σου ραγισουν και το ενυδρειο...

φιλακα ετσι..

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε την αντιπαραθεση (χωρις λογο) τωρα και ας μιλησουμε για το θεμα.

Τα pacu ειναι απο τα ψαρια που επιρρεαζονται απο το μεγεθος του ενυδρειου ή αναπτυσονται συνεχως και ανεξαρτητα το μεγεθος του ενυδρειου οπως πχ τα Oscars, Tinfoil barbs, ασημένια δολάρια plecos κλπ?

Γιατι αν μενουν μικρα σε μεγεθος αναλογα το ενυδρειο που τα βαζουμε ειναι μεν μια "λυση" για το χομπυστα, ειναι δε ομως ενα βασανιστηριο για το ψαρι αν ισχυει οτι γραφεται για το νανισμο εδω

Link to comment
Share on other sites

kwsta original αυτο ισχυει οτι μπορουν να σπασουν το ενυδρειο;εχει συμβει στο παρελθόν;δεν το εχω ξανακουσει.

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε την αντιπαραθεση (χωρις λογο) τωρα και ας μιλησουμε για το θεμα.

Τα pacu ειναι απο τα ψαρια που επιρρεαζονται απο το μεγεθος του ενυδρειου ή αναπτυσονται συνεχως και ανεξαρτητα το μεγεθος του ενυδρειου οπως πχ τα Oscars, Tinfoil barbs, ασημένια δολάρια plecos κλπ?

Γιατι αν μενουν μικρα σε μεγεθος αναλογα το ενυδρειο που τα βαζουμε ειναι μεν μια "λυση" για το χομπυστα, ειναι δε ομως ενα βασανιστηριο για το ψαρι αν ισχυει οτι γραφεται για το νανισμο εδω

Σπυρο μεγαλωνουν απιστευτα κ παρα πολυ γρηγορα οσο χωρο κ αν εχουν..

Link to comment
Share on other sites

kwsta original αυτο ισχυει οτι μπορουν να σπασουν το ενυδρειο;εχει συμβει στο παρελθόν;δεν το εχω ξανακουσει.

τα ψαρια αυτα ειναι καταστροφη με ολη τη σημασια της λεξης!!! :hysterical:

δεν λεω τιποτα αλλο... :ooh2:

Σπυρο,ειναι ψαρια που θα μεγαλωσουν αναλογα με τον χωρο που θα τους παραχωρηθει.σταματαει ευκολα η αναπτυξη τους αν δεν εχουν χωρο,αλλα αναπληρωνουν γρηγορα,''χαμενο εδαφος'' αν μεταφερθουν καποια στιγμη σε μεγαλο χωρο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η αμμώνια μου είναι σταθερή 0,04 και ο νιτριτης στα ύψη .λέτε να μην έκανα καλό στρώσιμο . ξεκίνησα στης 31 /10 το στρώσιμο

Η σειρά στο φίλτρο μου είναι υαλοβάμβακας άνθρακας χονδρό σφουγγάρι, μακαρόνια ,και μετά δυο ψηλά σφουγγάρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...