Jump to content

ΔΩΡΟ-ΕΝΥΔΡΕΙΟ? ! ? !


Grimo

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους , το site σας ειναι πραγματικα απιστευτο, εχει πληροφοριες ολων των ειδων για αρχαριους και μη :excl: . Μου αρεσε πολυ η ολη ιδεα να ασχοληθω με αυτο το χομπυ, φαινεται χαλαρωτικο και μου αρεσει που χρειαζεται αυτοσχεδιασμο και πολυ πολυ φαντασια. Παλιοτερα φανταζομουν οτι το ενυδρειο ειναι απλα μια μεγαλη γυαλα που την γεμιζεις με νερο πετας μεσα 2-3 ψαρακια και ετοιμο! Με αφορμη να παρω ενα ξεχωριστο δωρο στην κοπελα μου κοιταξα καποια πραγματα στο internet και εμεινα αφωνος με το οτι ασχολουνται με τα ενυδρεια σαν χομπυ. Ειναι ενας μικροκοσμος φανταστικος (και με τις 2 εννοιες ). Να ελθω στο παρων θεμα θα ηθελα να μου προτεινετε κατι οχι πολυ ακριβο για δωρακι αρχικα να δουμε πως λειτουργει το ολο συστημα (εγκατασταση, προετοιμασια για την αφιξη των "κατοικων" κτλπ) . τι πιστευετε θα ηταν καλη λυση? αρχικα ξεκινησα να αγορασω ενα απλο ενυδρειακι 10-20 λιτρων και να βαλω 2-3 χρυσοψαρα , αλλα μετα απο ολα αυτα που διαβασα μου φαινεται πραγματικα βασανιστηριο για τα ψαρακια να ζουνε σε μια "γυαλα". αν μπορει καποιος να με κατατοπισει για το τι ειναι καλο+ φτηνο (για τα χρηματα του εννοειται) θα ημουν ευγνωμων. Επειδη ειμαι φοιτητης δεν μπορω να διαθεσω στο παρων πανω απο 100 ευρω για το δωρακι. αν δω βεβαια οτι μου αρεσει κ με γεμιζει θα ασχοληθω εντατικοτερα στο μελλον. Προτεινετε μου βασικο βασικο εξοπλισμο κ αν ειναι δυνατον testarismeno. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:excl:

Θα σου ελεγα ενα μονομαχο με ενα 25λιτρο κινεζικο ενυδρειακι για να μη σου παει και πολυ.Και να το συντηρει και ευκολα.

Κατι σαν http://www.hailea.com/e-hailea/product1/f20.htm

Απλα σε 30λιτρο :excl:

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο φορουμ και στο χόμπυ. :excl:

Εγώ απο Θεσσαλονίκη είχα στημένο ενυδρείο με 130-140€ (βέβαια επειδή είμαι καμένος εχω φτάσει στα 250+ € )

Μπορείς να ψάξεις και προσφορές απο μαγαζια όπως το azores για ποιότητα ή στο quiko για κινέζικα.

Εγώ απο το quiko το πήρα. 80 ευρω ενυδρείο 72 λίτρων, φως, θερμοστάτη και φίλτρο, 12 ευρώ για χώμα (το απλο - υπάρχουν και πιο ακριβά), 20 ευρώ για διακοσμιτικά, 5 ευρώ τροφή, αλλα 20 πες για καποια ζουμια και πρακτικά είσαι ετοιμος. Μετά μένουν τα ψάρια, απο τα οποία μπορείς να βρείς κάποια είδη όπως guppy τζάμπα, καθώς γεννάνε σαν τρελά (έχω κι εγώ και ο perlas να σου δώσουμε ;) ). Επίσης άμα θες και αληθινά φυτά, μπορείς να βρείς κλαδέματα (εγώ, περλας και πολύ αλλοι) επίσης τζαμπα. :excl:

Χοντρικά βγαίνει 140€. Αμα θές μπορείς να πας σε κάποιο μικρότερο (αρα και φθηνότερο) ενυδρείο που θα σου βγει λιγότερο, απλά έχεις πιο περιορισμένες επιλογές απο άποψη ψαριών.

Αυτά απο μένα. Καλή συνέχεια ^_^

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις οτι το ενυδρείο είναι δεσμευτικό σε κάποιο βαθμό ειδικά αν δεν ξέρεις τα κατατόπια, με λίγα λόγια εκτός από ένα όμορφο ενυδρείο θα δώσεις και υποχρεώσεις, σχετικό κόπο και κόστος στη συντήρηση, έγνοια κατά την απουσία π.χ διακοπών και πιθανές στεναχώριες από τυχούσες απώλειες ψαριών...

Αυτά σου τα λέω γιατί άλλο να το αποφασίσει ο ιδιοκτήτης και άλλο να έρθει ουρανοκατέβατο, να το συζητήσεις τουλάχιστον μαζί της.

Κατά τα άλλα αν φαίνεται καλή ιδέα να προτιμησεις ένα 30λιτρο ενυδρείο με γαριδούλες ή μονομάχο και φυτά που θα έχει τον λιγότερο κόπο και θα σου βγει κάτω από 100 ευρώ αν ξέρεις τι να πάρεις (ρώτα εδώ μέσα πριν αγοράσεις).

Link to comment
Share on other sites

σκεψου πολυ καλα οτι σου ειπαν τα παιδια οσον αφορα για το θεμα δωρο. συζητησε το και επειτα πραξε. αν εχει ηδη γινει ή θα γινει αυτη η συζητηση και εχουμε θετικα αποτελεσματα θα ηθελα να μας πεις αν θα σε ενδιεφερε και μεταχειρισμενο. στο λεω γιατι στο φορουμ πουλανε πολλα παιδα ενυδρεια και μαλιστα κομπλε. οταν λεω κομλε εννοω οτι ισως βρεις και 120 λιτρα με φουλ εξοπλισμο(ακομη και αμμο,φυτα,ψαρια) με 150€. η διαφορα ειναι μονο στο χρονο που θα δουλευει.

το προτεινω γιατι ειναι κριμα να ξοδευτεις και μετα να καταληξει στο ραφι ή να αποφασισεις να παρεις μεγαλυτερο. γενικα να μην το χρησιμοποιησεις για πολυ.

δεν σου λεω να πας σε αυτα τα λιτρα, απλα στο αναφερω ενδεικτικα.

τελος πολυ καλες προτασεις ειναι των παιδιων. ενα ψαρακι σημαινει μεγαλη ευκολια, χωρις ιδαιτερα προβληματα. απλα δεν θα γνωρισεις τη μαγεια της κοινωνικοτητας που εχουν πολλα ειδη.

καλως ηρθες και οτι κανεις καν' το με πολυ ωριμη σκεψη.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι δωρο για καποιον τριτο ή για τον εαυτο σου.

Αν ειναι για αλλον, μην το παρεις...

Αφού σε καλοσωρίσω και εγώ θα συμφωνήσω με τον Γιώργο, το ενυδρείο είναι να το θέλεις πραγματικά γιατί όπως σου είπαν τα παιδιά χρειάζεται φροντίδα και χρόνο, ακόμα και αυτά όμως να έχει η κοπελιά σου είσαι σίγουρος πως έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να το συντηρήσει ή θα καταλήξει το ενυδρειάκι άδειο με μερικά βότσαλα για διακόσμιση;;;Έκτός βέβαια εάν το αναλάβεις εξολοκλήρου εσύ οπότε θα τα λέμε απο εδώ και όλα θα πάνε καλά...

Υγ επίσης θα συμφωνήσω στο να το συζητήσεις μαζί της εάν είναι διατεθημένη να ναλάβει μία ακόμα υποχρέωση...

Πάντα φιλικά Κώστας :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο φορουμ και στο χόμπυ. :bowdown:

Εγώ απο Θεσσαλονίκη είχα στημένο ενυδρείο με 130-140€ (βέβαια επειδή είμαι καμένος εχω φτάσει στα 250+ € )

Μπορείς να ψάξεις και προσφορές απο μαγαζια όπως το azores για ποιότητα ή στο quiko για κινέζικα.

Εγώ απο το quiko το πήρα. 80 ευρω ενυδρείο 72 λίτρων, φως, θερμοστάτη και φίλτρο, 12 ευρώ για χώμα (το απλο - υπάρχουν και πιο ακριβά), 20 ευρώ για διακοσμιτικά, 5 ευρώ τροφή, αλλα 20 πες για καποια ζουμια και πρακτικά είσαι ετοιμος. Μετά μένουν τα ψάρια, απο τα οποία μπορείς να βρείς κάποια είδη όπως guppy τζάμπα, καθώς γεννάνε σαν τρελά (έχω κι εγώ και ο perlas να σου δώσουμε :thumbup: ). Επίσης άμα θες και αληθινά φυτά, μπορείς να βρείς κλαδέματα (εγώ, περλας και πολύ αλλοι) επίσης τζαμπα. :ooh2:

Χοντρικά βγαίνει 140€. Αμα θές μπορείς να πας σε κάποιο μικρότερο (αρα και φθηνότερο) ενυδρείο που θα σου βγει λιγότερο, απλά έχεις πιο περιορισμένες επιλογές απο άποψη ψαριών.

Αυτά απο μένα. Καλή συνέχεια :thumbdown:

Φιλε tsoum , δεν ξερω πως ετυχε αλλα στo quiko πηγα και γω και ο υπαλληλος μου προτεινε το ιδιο με σενα(το 72λιτρο) =D .

Φαινεται καλο για τα χρηματα του , απλα εριξα και μια ματια στα διακοσμητικα κ πιστευω για να το διακοσμησεις αξιοπρεπως(καθως το μεγεθος του δεν ειναι κ ιδιαιτερα μικρο) θα φυγουν αρκετα παραπανω απο 20 ευρω.

Αυτο το λεω γιατι ειδα απλες πετρες να κανουνε 7 ευρω++, και οπως ανεφερε καποιος δεν θα μπορεσω να βαλω δικα μου διακοσμητικα καθως θα χρειαστει να ακολουθησεις μια επιπονη διαδικασια που δεν αξιζει τον κοπο.. δεν ξερω αν εχει να κανει με απολυμανση (βρασιμο κτλπ) η κατι αλλο. Παντως μαλλον αρχιζω και κλινω προς την αγορα ενος μεγαλυτερου σε μεγεθος ενυδρειου καθως οι δυνατοτητες γενικοτερα ειναι πολυ περισσοτερες αλλα και η συντηρηση απο οτι λενε πιο εμπειροι ειναι ευκολοτερη σε μεγαλυτερο ενυδρειο :hysterical: .

Θα ηθελα να σε ρωτησω επισης , πιστευεις ειναι καλυτερο να ξεκινησω με αληθινα φυτα ?(δηλαδη βοηθανε στο στρωσιμο του ενυδρειου? κυκλο αζωτου κτλπ ωστε να ερθει σε ισορροπια το ενυδρειο πριν εισαγω τα ζωντανα? ) η απλα ειναι για "εφε"

Κατι τελευταιο , ειναι δυνατον να ξεκινησω μονο με χαλικακι και σιγα σιγα να προσθετω διακοσμητικα μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σε περιοδο 5-6 εβδομαδων (πιστευω θα ειναι ευκολοτερο αν δινω λιγα λιγα τα χρηματα) η θα δημιουργηθει καποιο προβλημα? ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Θα σου ελεγα ενα μονομαχο με ενα 25λιτρο κινεζικο ενυδρειακι για να μη σου παει και πολυ.Και να το συντηρει και ευκολα.

Κατι σαν http://www.hailea.com/e-hailea/product1/f20.htm

Απλα σε 30λιτρο :ooh2:

Αρχηγε μου , οι μονομαχοι ειναι πραγματικα ομορφα ψαρακια και η ιδεα σου ακουγεται υπεροχη, αλλα μαλλον θα προτιμουσα ενα κοινωνικο οπως το λενε ενυδρειο με περισσοτερα του ενος ειδη.

Εντελως ενημερωτικα , στο 25λιτρο αυτο ενυδρειακι θα χρειαστει ολο το σετ φιλτρο,θερμοστατης κτλπ για να λειτουργησει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

σκεψου πολυ καλα οτι σου ειπαν τα παιδια οσον αφορα για το θεμα δωρο. συζητησε το και επειτα πραξε. αν εχει ηδη γινει ή θα γινει αυτη η συζητηση και εχουμε θετικα αποτελεσματα θα ηθελα να μας πεις αν θα σε ενδιεφερε και μεταχειρισμενο. στο λεω γιατι στο φορουμ πουλανε πολλα παιδα ενυδρεια και μαλιστα κομπλε. οταν λεω κομλε εννοω οτι ισως βρεις και 120 λιτρα με φουλ εξοπλισμο(ακομη και αμμο,φυτα,ψαρια) με 150€. η διαφορα ειναι μονο στο χρονο που θα δουλευει.

το προτεινω γιατι ειναι κριμα να ξοδευτεις και μετα να καταληξει στο ραφι ή να αποφασισεις να παρεις μεγαλυτερο. γενικα να μην το χρησιμοποιησεις για πολυ.

δεν σου λεω να πας σε αυτα τα λιτρα, απλα στο αναφερω ενδεικτικα.

τελος πολυ καλες προτασεις ειναι των παιδιων. ενα ψαρακι σημαινει μεγαλη ευκολια, χωρις ιδαιτερα προβληματα. απλα δεν θα γνωρισεις τη μαγεια της κοινωνικοτητας που εχουν πολλα ειδη.

καλως ηρθες και οτι κανεις καν' το με πολυ ωριμη σκεψη.!!!!

Δεν θα ηθελα να το συζητησω θα ηθελα να γινει υπο μορφη εκπληξης αν με νοεις :hysterical: . Παντως αγαπαει τα ζωακια γενικα γιαυτο πιστευω θα ειναι ωραιο σαν δωρακι και σαν μια ευχαριστη ενασχοληση! Στην τελικη αν δεν της αρεσει και τοσο πολυ η συντηρηση here i am! πρωτη φορα ειναι η η τελευταια αλλωστε που θα βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα? :ooh2: . Περα απο τα αστεια θελω να πιστευω οτι θα ενθουσιαστει.

Σχετικα με το μεταχειρισμενο που μου ειπες ειναι μια καλη κ φτηνη λυση αλλα θα ηθελα να παιδευτουμε λιγο με την διαδικασια και ξερεις πως ειναι , αυτο το αισθημα της δημιουργιας . Αλλωστε δεν το χρειαζομαι για επαγγελματικο σκοπο, η ολη διαδικασια θα ειναι διασκεδαστικη ! και στο τελος το αποτελεσμα! θελω να πιστευω πως θα ειναι θετικο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για ριξτε μια ματια σε αυτο που βρηκα στο net ! Το καταστημα ειναι και κοντα στο σπιτι μου :hysterical:click edw!

Πιστευετε αξιζει η προσφορα και γενικα αν ειναι καποιος απο θεσσαλονικη ας μου προτεινει ενα καλο pet shop να ριξω μια ματια! το αμαζονιος θεωρειται αξιόπιστο? Φανηκαν να ειναι γνώστες, οι εμποροι!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε αξιζει η προσφορα και γενικα αν ειναι καποιος απο θεσσαλονικη ας μου προτεινει ενα καλο pet shop να ριξω μια ματια! το αμαζονιος θεωρειται αξιόπιστο? Φανηκαν να ειναι γνώστες, οι εμποροι!

Αξιζει η προσφορα αυτο το μαγαζι ειναι ισως το πιο παλιο στην πολη μας και ειναι αξιοπιστο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε αξιζει η προσφορα και γενικα αν ειναι καποιος απο θεσσαλονικη ας μου προτεινει ενα καλο pet shop να ριξω μια ματια! το αμαζονιος θεωρειται αξιόπιστο? Φανηκαν να ειναι γνώστες, οι εμποροι!

Αξιζει η προσφορα αυτο το μαγαζι ειναι ισως το πιο παλιο στην πολη μας και ειναι αξιοπιστο. :bowdown:

Γιατι δεν μου λεει ποσα λιτρα ειναι ομως? να υποθεσω γυρω στα 60-70 ετσι? :ooh2:

+Εχω την εντυπωση ηταν plexiglass και οχι γυαλι, βρηκα στο quiko παρομοιο στα 72 λιτρα γυαλινο, με παρομοιο εξοπλισμο και παρομοια τιμη . Τι να προτιμησω ? Ευχαριστω Στεφανε

Btw το ονομα μου ειναι Μαριος , σας ευχαριστω ολους για τα posts και την υπομονη σας ! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Απο τις διαστασεις, τα λιτρα βγαινουν περιπου 54...

μηκος Χ πλατος Χ υψος για να μην σε παραμυθιαζουνε....

Οσο περισσοτερα λιτρα, τοσο το καλυτερο. Ολα τα αλλα διορθωνονται...

Link to comment
Share on other sites

Απο τις διαστασεις, τα λιτρα βγαινουν περιπου 54...

μηκος Χ πλατος Χ υψος για να μην σε παραμυθιαζουνε....

Οσο περισσοτερα λιτρα, τοσο το καλυτερο. Ολα τα αλλα διορθωνονται...

Επειδη το ειχα διαβασει καπου εδω οτι το plexiglass ειναι γενικα ακριβοτερο απο το γυαλι, και μου εκανε εντυπωση η παρομοια τιμη! :hysterical: Δηλαδη μαλλον προς το γυαλινο ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ειχα διαβασει καπου εδω οτι το plexiglass ειναι γενικα ακριβοτερο απο το γυαλι, και μου εκανε εντυπωση η παρομοια τιμη! :hysterical: Δηλαδη μαλλον προς το γυαλινο ευχαριστω!

Φιλε μου να προτιμισεις γυαλινο.Οντως οσο πιο πολλα λιτρα τοσο το καλυτερο αλλα και πιο ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το σκεφτομουν για τα λιτρα.. στο πανεπιστημιο ειμαι κ εχω ξεχασει τα του δημοτικου! πωωω πρεπει να αρχισω να ανησυχω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

παντα γυαλινο. το πλαστικο μπορει να θαμπωσει με το καιρο και χαραζεται ευκολοτερα οταν καθαριζεις τη "πρασινιλα"(αλγη). πιθανον να ειναι γυαλινο.

τη χαρα της δημιουργιας μπορεις να τη ζησεις και με το τροπο που σου λεω. εννοηται πως θα τα πλυνεις ολα αφου τα αφαιρεσεις απο μεσα. τελος παντων. οτι θελεις. παντως με τα λεφτα που θελεις δεν θα τη βγαλεις στα λιτρα που ψαχνεις.

ενα φθηνο ενυδειο κομπλε : ειδες τιμες

μετα θελεις.

αμμο

πετρες ή ξυλα και φυτα (φυτα αληθινα ειναι πολυ καλυτερα, βοηθανε το ενυδρειο γενικοτερα και αν πας στις συναντησεις του φορουμ που γινονται καθε τοσο στη σαλονικα θα σου δωσουν οι αλλοι!!! οποτε για φυτα μην υπολογιζεις κοστον αν εχεις την υπομονη και τα βαζεις λιγα λιγα.)

οχι λιπασματα για υποστρωμα. δεν ειναι απαραιτητα. αναλογα με την μακροχρονια αναπτυξη των φυτων βαζεις μετα.

υλικα φιλτρου.

ψαρακια

πολυμπριζο και χρονοδιακοπτη να αναβοσβηνει ο φωτισμος σταθερα.

αντιχλωριο και βακτηρια απο χημικα

υγρα τεστ.

λεκανη πρετοιμασιας του νερου αλλαγης.

καλο θα ειναι ενα δευτερο φιλτρο εσωτερικο κινεζικο (θα σε βοηθησει πολυ στις αλλαγες του νερου), λαστιχο, δευτερο θερμοστατη για να προετοιμαζεις το νερο.

αφισα για την πλατη οπωσδηποτε.

διαφορα βοηθηματα οπως αποχη και αλλα που δεν μπορω να θυμηθω τωρα

οπως καταλαβαινεις θα αναιβεις αρκετα. θα ανεβεις τοσο, ωστε θα πεις οτι το μονο που δεν επρεπε να σκεφτω για το θεμα κοστος ηταν το ενυδρειο. χωρια που συνηθως τα φιλτρα που δινουν με τα ενυδρεια δεν κανουν και τοσο. ισως σου φανουν περιτα και υπερβολες ολα τα παραπανω αλλα αν θελεις ενα σωστο ενυδρειο χωρις απωλειες και με ευτυχισμενα ψαρακια(οσο γινεται) θα πρεπει να παρεις οτι σου λεω.

κοινωνικο μην το κανεις. τουλαχιστον οπως το εννωεις. θα βαλεις δυο το πολυ τρια ειδη αλλα απο τον ιδιο βιοτοπο και πολυ μικρα. θα σε ανταμοιψουν στο μελλον τα ψαρακια σου αν με ακουσεις με χρωματα, συμπεριφορες και γεννες.

τωρα αν κανεις αυτο που σου λενε με το μονομαχο, παλι θα ξεφυγεις απο το προυπολογισμο αλλα τουλαχιστον οχι τοσο πολυ. να ξερεις οτι οσο ανεβαινουν τα λιτρα ανεβαινει και το κοστος. τουλαχιστον το αρχικο και μπορει να φτασει στο... απειρο!!!! για να σου δωσω κινητρο γι αυτο θα σου πω να δεις θεμα με αναπαραγωγη μονομαχων να δεις ποσο ενδιαφερον διαδικασια ειναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε tsoum , δεν ξερω πως ετυχε αλλα στo quiko πηγα και γω και ο υπαλληλος μου προτεινε το ιδιο με σενα(το 72λιτρο) =D .

Φαινεται καλο για τα χρηματα του , απλα εριξα και μια ματια στα διακοσμητικα κ πιστευω για να το διακοσμησεις αξιοπρεπως(καθως το μεγεθος του δεν ειναι κ ιδιαιτερα μικρο) θα φυγουν αρκετα παραπανω απο 20 ευρω.

Αυτο το λεω γιατι ειδα απλες πετρες να κανουνε 7 ευρω++, και οπως ανεφερε καποιος δεν θα μπορεσω να βαλω δικα μου διακοσμητικα καθως θα χρειαστει να ακολουθησεις μια επιπονη διαδικασια που δεν αξιζει τον κοπο.. δεν ξερω αν εχει να κανει με απολυμανση (βρασιμο κτλπ) η κατι αλλο. Παντως μαλλον αρχιζω και κλινω προς την αγορα ενος μεγαλυτερου σε μεγεθος ενυδρειου καθως οι δυνατοτητες γενικοτερα ειναι πολυ περισσοτερες αλλα και η συντηρηση απο οτι λενε πιο εμπειροι ειναι ευκολοτερη σε μεγαλυτερο ενυδρειο :hysterical: .

Θα ηθελα να σε ρωτησω επισης , πιστευεις ειναι καλυτερο να ξεκινησω με αληθινα φυτα ?(δηλαδη βοηθανε στο στρωσιμο του ενυδρειου? κυκλο αζωτου κτλπ ωστε να ερθει σε ισορροπια το ενυδρειο πριν εισαγω τα ζωντανα? ) η απλα ειναι για "εφε"

Κατι τελευταιο , ειναι δυνατον να ξεκινησω μονο με χαλικακι και σιγα σιγα να προσθετω διακοσμητικα μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σε περιοδο 5-6 εβδομαδων (πιστευω θα ειναι ευκολοτερο αν δινω λιγα λιγα τα χρηματα) η θα δημιουργηθει καποιο προβλημα? ευχαριστω εκ των προτερων

Εγώ για την διακόσμηση:

6€ για χαλίκι απλο

13€ για χαλικακι κοκκινο-καφε χαλαζιακο

10€ για ξυλο (και αυτό το πήρα πια ακριβά απ'οτι πρέπει απο τον Αμαζόνιο)

14€ για φυτα (μην παρεις απο το quiko φυτά είναι πανάκριβα. Αυτά που πήρα με 14 τα'περνα με 5 απο αλλου)

ουστιαστικά αυτή είναι η διακόσμηση μου. Επαναλαμβάνω, πως δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις φυτά γιατί μπορούμε να σου δώσουμε όσα θες, τα οποία θα είναι ευκολα, για να μην μπλέκεις πολύ πολύ με λιπάσματα! :thumbup:

Όσο για την επίπονη διαδικάσια... Αμα πάρεις χαλίκι απλο, θα το πλένεις πάνω απο μια ωρα. :bowdown: Μου είχε φύγει η μέση να το πλένω στην μπανιέρα.... Απο την άλλη το βράσιμο των πετρών δεν είναι και τίποτα. Ενα παλιο σκευος, νερο, και μπλουμ τις πετρες. Αμα πάρεις ξύλο, να μην το βράσεις γιατι χάνει πολυ. Αυτο που πρέπει να κάνεις είναι να το ξεπλύνεις λίγο για να φύγουν οι σκόνες και μετά μέσα.

Τώρα για τον αν βοηθάνε τα φυτά στον κύκλο του αζώτου δεν ξέρω. Εγώ είχα φυτά μέσα απο την πρώτη στιγμή. Λογικά κάτι θα κάνουν, γιατι αποροφουν βλαβερά στοιχεία, αλλα δεν ξέρω αν θα επιταχύνουν την διαδικασία. Καλύτερα να περιμένεις, είτε βάλεις είτε όχι, και να γίνει σωστά με τον χρόνο, γιατί το χειρότερο είναι να χάνεις τα πρώτα ψαράκια σου...

Φυσικά και μπορείς να ξεκινήσεις μόνο με το χαλίκι. :thumbdown: Πολλοί το κάνουν αυτό. Μπορείς να βάλεις το χαλίκι και καποιο ξύλο ή 2-3 πέτρες την μια εβδομάδα, μετά να προσθέσεις κάτι ακόμα, κ.ο.κ. :ooh2:

Όσο για το ενυδρείο που μας λές απο τον Αμαζόνιο, καλό ενυδρείο είναι αλλα είναι ακριβό.

Γενικά ο Αμαζόνιος και το Quiko (εκτος απο τα κινέζικά του) είναι απο τα πιο ακριβά μαγαζια. Σου ξαναπροτείνω να πας μια βόλτα απο το Αζορες, καθώς τα παιδιά ξέρουν πολυ καλα την δουλεία τους, και θα μπορούν να σε βοηθήσουν σχετικά με ότι θελήσεις :thumbdown: .

Τελος, εγώ προσωπικά έχω να σου δώσω γκάπυ απο γένες μου, αμα σου αρέσουν τα ψαράκια.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για την διακόσμηση:

6€ για χαλίκι απλο

13€ για χαλικακι κοκκινο-καφε χαλαζιακο

10€ για ξυλο (και αυτό το πήρα πια ακριβά απ'οτι πρέπει απο τον Αμαζόνιο)

14€ για φυτα (μην παρεις απο το quiko φυτά είναι πανάκριβα. Αυτά που πήρα με 14 τα'περνα με 5 απο αλλου)

ουστιαστικά αυτή είναι η διακόσμηση μου. Επαναλαμβάνω, πως δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις φυτά γιατί μπορούμε να σου δώσουμε όσα θες, τα οποία θα είναι ευκολα, για να μην μπλέκεις πολύ πολύ με λιπάσματα! :thumbdown:

Όσο για την επίπονη διαδικάσια... Αμα πάρεις χαλίκι απλο, θα το πλένεις πάνω απο μια ωρα. :thumbup: Μου είχε φύγει η μέση να το πλένω στην μπανιέρα.... Απο την άλλη το βράσιμο των πετρών δεν είναι και τίποτα. Ενα παλιο σκευος, νερο, και μπλουμ τις πετρες. Αμα πάρεις ξύλο, να μην το βράσεις γιατι χάνει πολυ. Αυτο που πρέπει να κάνεις είναι να το ξεπλύνεις λίγο για να φύγουν οι σκόνες και μετά μέσα.

Τώρα για τον αν βοηθάνε τα φυτά στον κύκλο του αζώτου δεν ξέρω. Εγώ είχα φυτά μέσα απο την πρώτη στιγμή. Λογικά κάτι θα κάνουν, γιατι αποροφουν βλαβερά στοιχεία, αλλα δεν ξέρω αν θα επιταχύνουν την διαδικασία. Καλύτερα να περιμένεις, είτε βάλεις είτε όχι, και να γίνει σωστά με τον χρόνο, γιατί το χειρότερο είναι να χάνεις τα πρώτα ψαράκια σου...

Φυσικά και μπορείς να ξεκινήσεις μόνο με το χαλίκι. :thumbdown: Πολλοί το κάνουν αυτό. Μπορείς να βάλεις το χαλίκι και καποιο ξύλο ή 2-3 πέτρες την μια εβδομάδα, μετά να προσθέσεις κάτι ακόμα, κ.ο.κ. :bowdown:

Όσο για το ενυδρείο που μας λές απο τον Αμαζόνιο, καλό ενυδρείο είναι αλλα είναι ακριβό.

Γενικά ο Αμαζόνιος και το Quiko (εκτος απο τα κινέζικά του) είναι απο τα πιο ακριβά μαγαζια. Σου ξαναπροτείνω να πας μια βόλτα απο το Αζορες, καθώς τα παιδιά ξέρουν πολυ καλα την δουλεία τους, και θα μπορούν να σε βοηθήσουν σχετικά με ότι θελήσεις :D .

Τελος, εγώ προσωπικά έχω να σου δώσω γκάπυ απο γένες μου, αμα σου αρέσουν τα ψαράκια.

Θα πεταχτω να ριξω μια ματια και στο αζορες να μαζευω γνωμες, η τιμη του αμαζονιου ειναι οντως λιγο τσιμπημενη για τα λιτρα του..

απο το quiko φανηκε ενταξει (δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι κινεζικο) "full"εξοπλισμένο 72 λιτρα στα 80 ευρω + το χαλικακι κανενα 10ευρω + καμια διακοσμηση , ειμαι στον προυπολογισμο πανω κατω(παντα προς τα πανω δεν κλινει ουτως η αλλως? :hysterical:).Απο εκει και περα οσο υπαρχει ορεξη και χρονος θα προσθετουμε διακοσμηση , θα εφοδιαστω με tests κτλπ, να γινει comple.

Αν με βοηθησεις και με τα κλαδεματα + τα ψαρακια που ελεγες θα ημουν πολυ ευγνωμων!! τα guppy ειναι οντως ομορφα και απο οτι διαβασα και ανθεκτικα :ooh2: .

Y.Γ. εχεις 2 ειδη χαλικιων στο ιδιο ενυδρειο?? ανεφερες απλο και χαλικακι κοκινο χαλαζιακο. η απλα για να μου δωσεις μια ιδεα απο τις τιμες?

Link to comment
Share on other sites

παντα γυαλινο. το πλαστικο μπορει να θαμπωσει με το καιρο και χαραζεται ευκολοτερα οταν καθαριζεις τη "πρασινιλα"(αλγη). πιθανον να ειναι γυαλινο.

τη χαρα της δημιουργιας μπορεις να τη ζησεις και με το τροπο που σου λεω. εννοηται πως θα τα πλυνεις ολα αφου τα αφαιρεσεις απο μεσα. τελος παντων. οτι θελεις. παντως με τα λεφτα που θελεις δεν θα τη βγαλεις στα λιτρα που ψαχνεις.

ενα φθηνο ενυδειο κομπλε : ειδες τιμες

μετα θελεις.

αμμο

πετρες ή ξυλα και φυτα (φυτα αληθινα ειναι πολυ καλυτερα, βοηθανε το ενυδρειο γενικοτερα και αν πας στις συναντησεις του φορουμ που γινονται καθε τοσο στη σαλονικα θα σου δωσουν οι αλλοι!!! οποτε για φυτα μην υπολογιζεις κοστον αν εχεις την υπομονη και τα βαζεις λιγα λιγα.)

οχι λιπασματα για υποστρωμα. δεν ειναι απαραιτητα. αναλογα με την μακροχρονια αναπτυξη των φυτων βαζεις μετα.

υλικα φιλτρου.

ψαρακια

πολυμπριζο και χρονοδιακοπτη να αναβοσβηνει ο φωτισμος σταθερα.

αντιχλωριο και βακτηρια απο χημικα

υγρα τεστ.

λεκανη πρετοιμασιας του νερου αλλαγης.

καλο θα ειναι ενα δευτερο φιλτρο εσωτερικο κινεζικο (θα σε βοηθησει πολυ στις αλλαγες του νερου), λαστιχο, δευτερο θερμοστατη για να προετοιμαζεις το νερο.

αφισα για την πλατη οπωσδηποτε.

διαφορα βοηθηματα οπως αποχη και αλλα που δεν μπορω να θυμηθω τωρα

οπως καταλαβαινεις θα αναιβεις αρκετα. θα ανεβεις τοσο, ωστε θα πεις οτι το μονο που δεν επρεπε να σκεφτω για το θεμα κοστος ηταν το ενυδρειο. χωρια που συνηθως τα φιλτρα που δινουν με τα ενυδρεια δεν κανουν και τοσο. ισως σου φανουν περιτα και υπερβολες ολα τα παραπανω αλλα αν θελεις ενα σωστο ενυδρειο χωρις απωλειες και με ευτυχισμενα ψαρακια(οσο γινεται) θα πρεπει να παρεις οτι σου λεω.

κοινωνικο μην το κανεις. τουλαχιστον οπως το εννωεις. θα βαλεις δυο το πολυ τρια ειδη αλλα απο τον ιδιο βιοτοπο και πολυ μικρα. θα σε ανταμοιψουν στο μελλον τα ψαρακια σου αν με ακουσεις με χρωματα, συμπεριφορες και γεννες.

τωρα αν κανεις αυτο που σου λενε με το μονομαχο, παλι θα ξεφυγεις απο το προυπολογισμο αλλα τουλαχιστον οχι τοσο πολυ. να ξερεις οτι οσο ανεβαινουν τα λιτρα ανεβαινει και το κοστος. τουλαχιστον το αρχικο και μπορει να φτασει στο... απειρο!!!! για να σου δωσω κινητρο γι αυτο θα σου πω να δεις θεμα με αναπαραγωγη μονομαχων να δεις ποσο ενδιαφερον διαδικασια ειναι!!!!

Eψαξα λιγο για τον ορο κοινωνικο και εχεις δικιο αλλιως το εννοουσα ^^ .

Παντως επειδη με εχει ενθουσιασει ιδιαιτερα η ιδεα του ενδρειου σαν χομπυ δεν εχς προβλημα να ξοδεψω καποια χρηματα παραπανω, απλα να μην "πεσουνε" ολα μαζι! Αφου μου ειπανε τα παιδια δεν θα υπαρξει προβλημα αν προσθετω σιγα σιγα, απο εκει και περα το προσαρμοζεις συμφωνα με το γουστο σου και την τσεπη σου προφανως :hysterical:

Σε ευχαριστω παρεπιπτοντως για την λιστα που μου εδωσες για το τι θα χρειαστω στο μελλον να εχω μια γενικη εικονα!

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες,ριξε μια ματια και στο καρφουρ εχει προσφορα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δύο. Το πρώτο το φθηνό είναι απλό, το έβαλα για να έχει πάχος ο βυθός μου, και το άλλο το έβαλα απο πάνω για την ομορφια. Χρειάζεσαι γύρο στο ενάμιση σακούλι γι'αυτό το ενυδρέιο.

Και με ένα γίνεται αλλα είναι λίγο πιο λεπτός ο βυθός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δύο. Το πρώτο το φθηνό είναι απλό, το έβαλα για να έχει πάχος ο βυθός μου, και το άλλο το έβαλα απο πάνω για την ομορφια. Χρειάζεσαι γύρο στο ενάμιση σακούλι γι'αυτό το ενυδρέιο.

Και με ένα γίνεται αλλα είναι λίγο πιο λεπτός ο βυθός.

Λοιπον φιλε tsoum, πηγα μια βολτιτσα και απο το αζορες , καλα μου τα ελεγε μια κυρια περι λειτουργιας στρωσιματος φιλτρων κτλπ, δεν φανηκαν απατεωνες, αλλα οι τιμες τσιμπουσανε αρκετα. (μαλλον οτι πληρωνεις παιρνεις τελικα...

Την προσοχη μου τραβηξαν 2 ενυδρεια ,

α)ενα 80λιτρο (που μου προτεινε να βαλω εξωτερικο φιλτρο, καθως η τιμη του με το εσωτερικο ειπε δεν διαφερει και παρα πολυ σε αυτα τα λιτρα. Δηλαδη το εξωτερικο να κοστιζει 55 και το εσωτερικο 40. αλλα ενω φαινεται υπεροχο , σε τιμη με τα βασικα μονο, θα ξεφυγει τα 200 ευρω.(μου τα υπολογισε 170 χωρις χαλικι θερμοστατη διακοσμηση μπλα μπλα)

β)αλλη λυση ηταν ενα 50 λιτρα καθαρο , που με φιλτρο το οποιο θα κοστισει γυρω στα 20 ευρω θα ειναι κατι πιο οικονομικο! αλλα και αυτο ειναι στα 70-80 (καπακι +γυαλα και φιλτρο μονο )

Τελικα , πιστευω οτι εχω καταληξει σε 3 επιλογες! (το cαrrefour αποκλειεται)

1 . Απο τον αμαζονιο το ~55 λιτρα ενυδρειο που ειναι συνημμενο σε προηγουμενο post(αμφιβολιες για το φιλτρο)

2. Απο το quiko το 70λιτρο ενυδρειο+καπακι+φιλτρο+λαμπα+θερμοστατη στα 80 ευρω(αμφιβολιες για το φιλτρο)

3. απο το Αζορες το 50λιτρο που ενω θα ειναι ακριβοτερο σαφως απο το (1) μου φαινεται πιο αξιοπιστη λυση.

Μαλλον θα καταληξω στο quiko αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι το φιλτρο θα ειναι ενταξει για τα λιτρα του.. μου φαινεται πολυ φθηνο, καποιο λακκο θα εχει η φαβα :ooh2:

Aν ειναι να μπαινω σε διαδικασια να πληρωσω καινουριο φιλτρο... καλυτερα να παω σε κατι μικροτερο και ας δωσω καποια χρηματα παραπανω αρκει να αξιζει! Τι λετε?

Βοηθηστε με να αποφασισω ποιο απο τα 3 γιατι το απογευμα κιολας θα πεταχτω να το προμηθευτω μαλλον :hysterical: !

Κατι ακομα (ασχετο με την επιλογη) , γενικα τα φιλτρα ειναι θωρυβωδη? :bowdown: η θορυβο κανουν οι αντλιες μονο?. Γιατι υπαρχει ενα μικρο ενδεχομενο να το τοποθετησουμε στο υπνοδωματιο, αν οχι υπαρχει χωρος στο σαλονι. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω ενα εσωτερικο φιλτρακι της eheim ειναι πραγματικα αθορυβο.

ουτε που καταλαβαινεις οτι δουλευει.

να δωσεις προσοχη στην αεραντλια,αυτη μπορει να κανει καποιο θορυβο.προτιμησε καποια καλη μαρκα κ δεν θα σε ενοχλει τπτ. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...