Jump to content

ΔΩΡΟ-ΕΝΥΔΡΕΙΟ? ! ? !


Grimo

Recommended Posts

:thumbdown: Καλα δουλειές δεν έχεις εσυ; Το πρωι Αζόρες, το απογευμα σε άλλο μαγαζί; :thumbdown:

Κοίτα, το κινέζικό απο το quiko είναι καλούτσικο. Το φίλτρο νομίζω οτι αρκεί, αν δεν έχεις πολλά ψαρια μέσα. Θα πρέπει να αλλάξεις τον θερμοστάτη γιατί είναι πολύ μεγάλος για τα λίτρα του. Ρώτα αν μπορείς να κάνεις ανταλλαγή. Και εγώ το ίδιο έχω :ooh2:

Απο την αλλη το 80αρι απο το αζόρες όπως είπες ξεφευγει.

Τελος για τον αμαζόνιο δεν θα έπερνα μονο και μόνο επειδή οι γενικές τιμές του είναι ακριβές....

Παντως για λίτρα/ευρώ σίγουρα είναι το κινέζικο. Για ποιότητα/ευρώ είναι το αζόρες. Απο κεί και πέρα διαλέγεις και πέρνεις.

Καλα θα'ταν να μην βιαστείς πολύ για την αγόρα, γιατί μετά μπορεί να λες τη μ@@@κια έκανα. Περίμενε κανα δυο μέρες, και ψαξ'το και σκέψου το λίγο παραπάνω :D

Υ.Γ. όπως είπε και ο μπομπιρας γενικά τα φίλτρα δεν κανουν πολύ φασαρία.... εκτός κι αν τα αλλάξεις. Θα δείς οτι στο κινέζικο έχει 3 διαφορετικές εξόδους για το φίλτρο. Μια κανονική, μια που έχει ενα κοτσανάκι και βάζεις ένα λάστιχο και μια που βγαίνει εκτός νερόυ, και το ρίχνει απο πάνω. Με το πρώτο δεν κανει φασαρία. Με το 2ο ακούγετε συνεχώς σαν να ρουφάς με καλαμάκι απο ένα σχεδόν αδειο ποτήρι, και με το τρίτο ακούγεται τρεχούμενο νερό (και θα κατουριεσαι συνέχεια :thumbup::hysterical: ). Απο αεραντλίες δεν ξέρω. Θα πάρω το σαββατο μία και θα σου πώ τι γίνεται με τι συγκεκριμένη :bowdown:. Ένας φίλος που αγόρασε κινέζικη απο το quiko είπε οτι κάνει λίγη.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μμμμ πρωτον ειμαι φοιτητης και σπουδαζω καταλαβαινεις την ολη φαση , εχουμε χρονο για ολα και για τιποτα :hysterical: προσθεσε το γεγονος οτι ειναι μια καινουρια εμπειρια, σαν παιδι και γω... καταλαβαινεις ειμαι λιγο ενθουσιωδης τυπος hehe

Καλυτερα να ψαξω λιγο ακομα και να το προμηθευτω απο βδομαδα μαλλον, πολυ το βιαζομαι και σε κακο θα μου βγει! :ooh2: .

Παντως σας ευχαριστω για την βοηθεια ολους , εχω σχεδον καταληξει, και με συγχωρειτε για τις nooboερωτησεις μου ! παλι καλα υπαρχετε κ σεις και μαθαινουμε τιποτα γιατι αν περιμεναμε απο τους petshopades..

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32155

Κοιτα εδώ...

Τα παιδιά μπορεί να μην εχουνε τις καλύτερες τιμές αλλά ειναι μακράν οι καλύτεροι! (αποψη μου)

Εγω έμεινα απόλυτα ευχαρηστιμένος! Θα δώσεις λίγα χρηματα παραπάνω αλλά θα τα πάρεις πίσω σε συμβουλές κ γνώσεις που έχουν τα παιδια εκει!

Όταν πήγες στο αζόρες είπες πως σε εξυπηρέτησε μια γυναικα. Απ'όσο ξέρω η συγκεκριμένη κοπέλα που είναι μέσα δεν έχει να κάνει με τον ενυδρειακο τομέα! Ξαναπάνε και μίλα με τον κώστα η τον κωστή... μετά έλα και πες μας ότι δεν αγώρασες απο κει.... :hysterical:

Φιλικά

Γιώργος!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32155

Κοιτα εδώ...

Τα παιδιά μπορεί να μην εχουνε τις καλύτερες τιμές αλλά ειναι μακράν οι καλύτεροι! (αποψη μου)

Εγω έμεινα απόλυτα ευχαρηστιμένος! Θα δώσεις λίγα χρηματα παραπάνω αλλά θα τα πάρεις πίσω σε συμβουλές κ γνώσεις που έχουν τα παιδια εκει!

Όταν πήγες στο αζόρες είπες πως σε εξυπηρέτησε μια γυναικα. Απ'όσο ξέρω η συγκεκριμένη κοπέλα που είναι μέσα δεν έχει να κάνει με τον ενυδρειακο τομέα! Ξαναπάνε και μίλα με τον κώστα η τον κωστή... μετά έλα και πες μας ότι δεν αγώρασες απο κει.... :hysterical:

Φιλικά

Γιώργος!

Ειναι γεγονος οτι η ιδια η κυρια μου ειπε να περιμενω για να μιλησω με καποιον πιο ειδικο αλλα δεν μπορουσα να περιμενω μιαμιση ωρα ++.

Θα ξαναπερασω μια βολτα σιγουρα γιατι μου φανηκαν ευγενικοι και ετοιμοι να βοηθησουν, απεναντιας στα αλλα 2 pet shop ουτε να σου εξηγησουν ειχαν ορεξη..η ιδια μου προτεινε μαλιστα αφου στρωσω το ενυδρειο να φερνω οποτε θελω νερο να μου κανουν τα test (να με γλιτωσει απο περιττα εξοδα)και μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση! Οι αλλοι μου ελεγαν οτι θα πρεπει να τα προμηθευτεις κτλπ..

Αφου ειδα και το δικο σου thread ανεβηκαν πολυ στην εκτιμηση μου!

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω προκαταβολικα , το 50λιτρο θα ειναι αρκετο για την φιλοξενια guppy ψαριων και αρκετών αληθινων φυτών(απλα δεν θα ηθελα πλαστικά σε καμια περιπτωση) ? ( δεν θα το κανω και φυτευτο, πρωτη αποπειρα ειναι ^^)

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις φυτεμένο! μονο καλο θα κάνεις! υπάρχουν φυτά που πρεπει να κάνεις μεγάλει προσπάθεια για να πεθάνουν!

Οσο για τα γκάπι. Μπορείς να βάλεις! Οτι γεννουν και 40 μωρά καθε φορα καθε θυληκιά, θα υπάρξει πρόβλημα σε πολυ συντομο χρονικό διαστημα!

Μπορείς να βάλεις μονο αρσενικά όμως! Δεν στα προτείνω όμως. Προσωπικά δεν μου αρέσουν! Δεν έχουν χαρακτήρα αλλά απο ομορφιά αλλο τίποτα! Η επιλογή είναι δική σου βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις φυτεμένο! μονο καλο θα κάνεις! υπάρχουν φυτά που πρεπει να κάνεις μεγάλει προσπάθεια για να πεθάνουν!

Οσο για τα γκάπι. Μπορείς να βάλεις! Οτι γεννουν και 40 μωρά καθε φορα καθε θυληκιά, θα υπάρξει πρόβλημα σε πολυ συντομο χρονικό διαστημα!

Μπορείς να βάλεις μονο αρσενικά όμως! Δεν στα προτείνω όμως. Προσωπικά δεν μου αρέσουν! Δεν έχουν χαρακτήρα αλλά απο ομορφιά αλλο τίποτα! Η επιλογή είναι δική σου βέβαια!

Απλα τα guppy τα βλεπω σε καθε pet shop, πολλοι τα χαριζουνε (φανταζομαι επειδη γενοβολανε αβερτα , η ειναι καλοθελητες δεν γνωριζω :hysterical: !) και ταυτοχρονα ειναι και πανεμορφα .+ το γεγονος οτι τα προτεινουν για αρχαριους λογο ανθεκτικοτητας φανταζομαι!

Γενικα για φυτα , εριχνα ενα βλεμμα στα "εύκολα" και ειναι αρκετα ομορφα δεν υπαρχει λογος να βαλω πλαστικα σε καμια περιπτωση. Φυτα θα βαλω κατι σε echinodorus, anubias, που επιζουνε και σε δυσκολες συνθηκες και δεν χρειαζεται να μπω στην διαδικασια να ριξω λιπασμα, δυνατο φωτισμο κτλπ.

Απο χαλικακι θα βαλω κατι σε καφε χαλαζιακο, ενα η 2 ξυλα , 2-3 πετρουλες

Το ενυδρειο θα ειναι ~50 λιτρα , μαλλον θα προμηθευτω εξωτερικο φιλτρο και ολα τα υπολοιπα θερμομετρο θερμοστατη μπλα μπλα.. θα πεταξω και ενα μπλε μονοχρωμο φοντο και comple!

Σε ενα τετοιο περιβαλλον μετα το στρωσιμο φυσικα.. και αφου κανω τα test και ολα ειναι οκ.. μπορεις να με βοηθησεις στο τι αλλες επιλογες εχω σε ψαρακια? γιατι παντου βρισκω τεραστιες λιστες και δεν μπορω να καταληξω με τιποτα.. ωραια φαινονται τα guppy αλλα θα μπορουσα να βαλω και κατι αλλο ετσι? μην μου πεις για κατι εξυζητημενο γιατι θα λυπηθω πολυ να μου ψοφησει η πρωτη φουρνια ! Απλα να εχω ενα γενικο πλανο αν με καταλαβαινεις αδερφε!

Σε ευχαριστω γιώργο για τον χρονο σου!

Υ.Γ. Αν πιστευει καποιος οτι λειπει κατι βασικο απο τα παραπανω θα τον παρακαλεσω να με βοηθησει γιατι θελω να αρχισω να καταληγω σιγα σιγα ευχαριστωωωω!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επιδη είναι η πρώτη σου φορα, και το ενυδρείο μικρό οι επιλογές δεν είναι πολλες! Δεν αναφερθηκες πουθενά για τις τιμές του νερού! Τα ψαρια εκτός απο αλλαγές νερου και τροφή, εχουν και άλλες αναγκες! Το νερο στη ν θεσ/νικη απ'όσα ξέρω είναι σκληρό με ph γυρο στο 8... οπότε θα πας αναγκαστηκά για ζωοτόκα οπως τα γκαπι,xiphophorus helleri, platy, molly! Δεν ξέρω απο αφρικάνικες νανικιχλίδες καθόλου, ίσως να μπορούσες να βάλεις κάποιες νανοκικλίδες. Εκεί θα πρέπει να ψάξεις στο φόρουμ, η να δει το θέμα σου καποιος αφρικάνος απο εδω μέσα!

Link to comment
Share on other sites

@tsagos: Κάπου άκουσα οτι έριξαν το πεχα σε 7 :thumbup:

@grimo: Οι κιχλίδες είναι τελείως άλλο θέμα. Είναι πολύ πιο απλό το στήσιμο, και ίσως δεν χρειάζεσαι τόσο εξοπλισμό. Είναι πιο μικρά (αυτά που μπορείς να βάλεις) και το κινέζικο φιλτράκι υπεραρκεί :hysterical: . Αυτό που χρειάζεσαι είναι αμμος, (δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις απο την θάλασσα), πέτρες και καβούκια απο σαλιγκάρια. Επειδή προτιμούν σκληρά νερα, εδώ μπορείς να πάρεις και πέτρες απο την φύση. Απο φυτα βάζουν Vallisneries, και εσυ μπορείς να βάλεις 1-2 μόνο και μόνο για να σπάει η πετρίλα. Γενικά θα σου βγεί πιο φθηνά αλλα δεν ξέρω πόσο ευκολα θα βρείς το είδος. Είχα δει ο Αμαζόνιος εχει κιχλίδες, αλλα δεν ξέρω τι είδη.

Επίσης ο Νίκος Πολίτης έδινε μια τετράδα μαζί με κοχύλια και πέτρες, αλλα δεν ξέρω αν τα έχει ακόμα...

Καποιες γενικές πληροφορίες εδώ και εδώ

Εικόνες γενικες

Εικόνες ενυδρείων 1 2 3 καθως και μέσα στο φορουμ :ooh2:

(το πρώτο είναι υπερβολή ΙΜΟ)

Επίσης αυτά τα ψαράκια θεωρούνται οτι αναπαράγονται ευκολα, αν σε ενδιαφέρει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και το συζητατε...Ο ανθρωπος ειναι αρχαριος και ζει στην Σαλονικα με τα σκληροτερα νερα στην Ελλαδα...

Οποτε αφου δεν εχει την εμπειρια να χαμηλωσει το Ph του τα Ζωοτοκα και η Αφρικη ειναι μονοδρομος...

Αν στην περιπτωση που μπεις στην διαδικασια να χαμηλωσεις το νερο σου τοτε οι δρομοι σου ανοιγουν...

Αλλα αγορασε πρωτα το ενυδριο σου πες μας ποσο χρονο μπορεις και θες να διαθετεις για το ενυδριο σου και μετα θα ριξουμε τις ιδεες.. :hysterical:

Φιλικα Κωστης!

Link to comment
Share on other sites

@tsagos: Κάπου άκουσα οτι έριξαν το πεχα σε 7 :thumbdown:

@grimo: Οι κιχλίδες είναι τελείως άλλο θέμα. Είναι πολύ πιο απλό το στήσιμο, και ίσως δεν χρειάζεσαι τόσο εξοπλισμό. Είναι πιο μικρά (αυτά που μπορείς να βάλεις) και το κινέζικο φιλτράκι υπεραρκεί :ooh2: . Αυτό που χρειάζεσαι είναι αμμος, (δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις απο την θάλασσα), πέτρες και καβούκια απο σαλιγκάρια. Επειδή προτιμούν σκληρά νερα, εδώ μπορείς να πάρεις και πέτρες απο την φύση. Απο φυτα βάζουν Vallisneries, και εσυ μπορείς να βάλεις 1-2 μόνο και μόνο για να σπάει η πετρίλα. Γενικά θα σου βγεί πιο φθηνά αλλα δεν ξέρω πόσο ευκολα θα βρείς το είδος. Είχα δει ο Αμαζόνιος εχει κιχλίδες, αλλα δεν ξέρω τι είδη.

Επίσης ο Νίκος Πολίτης έδινε μια τετράδα μαζί με κοχύλια και πέτρες, αλλα δεν ξέρω αν τα έχει ακόμα...

Καποιες γενικές πληροφορίες εδώ και εδώ

Εικόνες γενικες

Εικόνες ενυδρείων 1 2 3 καθως και μέσα στο φορουμ :bowdown:

(το πρώτο είναι υπερβολή ΙΜΟ)

Επίσης αυτά τα ψαράκια θεωρούνται οτι αναπαράγονται ευκολα, αν σε ενδιαφέρει :thumbup:

Καλα τα λες ρε συ tsoum αλλα μαλλον μπερδευτηκες με το post του tsagas :hysterical: Δεν ενδιαφερομαι να βαλω κιχλιδες σε καμμια περιπτωση! ηταν κατι που προτεινε ο γιωργος, αλλα δεν πιστευω να το ακολουθησω!

Γιωργο ωραια ειναι και xophophorys , τα αλλα δεν μου εκαναν ιδιαιτερη εντυπωση, μαλλον στα γκαπι θα καταληξω!

tsum γενικα για να καταλαβεις τι θελω πανω κατω δες εδω

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο σε 50αρι κατι τετοιο ><

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

Και το συζητατε...Ο ανθρωπος ειναι αρχαριος και ζει στην Σαλονικα με τα σκληροτερα νερα στην Ελλαδα...

Οποτε αφου δεν εχει την εμπειρια να χαμηλωσει το Ph του τα Ζωοτοκα και η Αφρικη ειναι μονοδρομος...

Αν στην περιπτωση που μπεις στην διαδικασια να χαμηλωσεις το νερο σου τοτε οι δρομοι σου ανοιγουν...

Αλλα αγορασε πρωτα το ενυδριο σου πες μας ποσο χρονο μπορεις και θες να διαθετεις για το ενυδριο σου και μετα θα ριξουμε τις ιδεες.. :bowdown:

Φιλικα Κωστης!

Μα τις ερωτησεις τις κανω για να καταληξω και σε τι ενυδρειο θα αγορασω τελικα!!.. sorry αν σας ταλαιπωρω αλλα γενικα θελω λιγο να ψαχνω πριν αγορασω και το μετανιωσω μετεπειτα :ooh2: .

Στο θέμα μας , να πειραξω ph δεν προκειται τις θεσσαλονικης ειναι κοντα στο 7-8 απο οτι εχω ακουσει ! τωρα απο σκληροτητα πραγματικα δεν εχω ιδεα.

Θα πηγαινα για guppy με την μια που πληρουν αυτες τις απαιτησεις , αλλα με ανησυχει που γεννοβολανε αβερτα. Καλη λυση αυτη του γιωργου παντως να προσθεσω μονο αρσενικα! μεσο ορο ζωης εχουν 1.5 χρονια θα τα χαρουμε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εχε στο νου σου ότι, οσο αφορά τα φυτα: στην αρχή θα πάρεις κάτι απλό!οκ.

μπορεί να μην γίνει έτσι οπως βλέπεις στην φώτο.... αλλα θα πλησιάσεις πολύ!

τα 50 λίτρα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οτι πρέπει για να κάνεις ενα ΠΟΛΥ ωραίο φυτεμένο!

υγ. κανε κάτι τώρα πριν την αγωρά. Κοίτα τι διαστάσεις βγένουν συστήματα φωτισμού hang on. Γιατί σε βλέπω να γίνεσε μποστανάς εσυ! Εαν θελήσεις μετά να ασχοληθείς με φυτά πιο δυσκολα, θα χρειαστείς περισοτερο φως απο αυτό που έχουν σαν στανταρ τα ενυδρεία στο καπάκι! :hysterical: Οπώτε η αγωρά που θα κάνεις να μπορεί να πάρει μια αναβάθμηση φωτιστικού και να μην μπλέκεις με πατέντες... εκτος και εαν γουστάρεις και πιάνουν τα χέρια σου!

Απότι βλέπεις, δεν μας πρίζεις... γουσταρουμε και το κάνουμε!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Τα hang on πάνε πάρα πολύ, ακόμα και για κάποιον που έχει διάθεση να αγοράσει. 80€ στην καλύτερη ένα διπλο Τ5 (μονο δεν έχω δεί).

Τώρα που μπήκε και το φώς στην κουβέντα να πώ οτι ο Αμαζόνιος σου κάνει τζάμπα την πατέντα στο καπάκι για 2 λάμπες αλλα πρέπει να αγοράσεις απο αυτόν 2 Τ5 (που πάνε 30€ μαζι). Αλλα μετά μπλέκεις πολύ. Όταν έχεις δυνατό φώς, πρέπει να ρίχνεις και λιπάσματα και να έχεις παροχή διοξειδίου του άνθρακα, αλλιώς δεν θα έχεις φυτά, θα έχεις άλγη!!!

Εγώ πάντως νομίζω πως η νανοκιχλίδες θα ήταν πολύ καλή επιλογή. Κι εγώ τέτοια θα έβαζα αν άρχιζα απο την αρχή. Βέβαια είναι και το γούστο του καθένα που παίζει ρόλο.

Τώρα που λες για είδη, τα molly τα έχεις δει καθόλου. Απο τα ζωοτόκα τα αγαπημένα μου. Πάντως όλα είναι αμα πάρουν μπρος... , απλά τα γκάπυ περισσότερο απο τα άλλα (νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Τα hang on πάνε πάρα πολύ, ακόμα και για κάποιον που έχει διάθεση να αγοράσει. 80€ στην καλύτερη ένα διπλο Τ5 (μονο δεν έχω δεί).

Τώρα που μπήκε και το φώς στην κουβέντα να πώ οτι ο Αμαζόνιος σου κάνει τζάμπα την πατέντα στο καπάκι για 2 λάμπες αλλα πρέπει να αγοράσεις απο αυτόν 2 Τ5 (που πάνε 30€ μαζι). Αλλα μετά μπλέκεις πολύ. Όταν έχεις δυνατό φώς, πρέπει να ρίχνεις και λιπάσματα και να έχεις παροχή διοξειδίου του άνθρακα, αλλιώς δεν θα έχεις φυτά, θα έχεις άλγη!!!

Εγώ πάντως νομίζω πως η νανοκιχλίδες θα ήταν πολύ καλή επιλογή. Κι εγώ τέτοια θα έβαζα αν άρχιζα απο την αρχή. Βέβαια είναι και το γούστο του καθένα που παίζει ρόλο.

Τώρα που λες για είδη, τα molly τα έχεις δει καθόλου. Απο τα ζωοτόκα τα αγαπημένα μου. Πάντως όλα είναι αμα πάρουν μπρος... , απλά τα γκάπυ περισσότερο απο τα άλλα (νομίζω)

Τα molly δεν με ενθουσιασαν(μιλαω παντα για εμφανιση και μονο! συμπεριφορα δεν μπορω να γνωριζω ;p ), οι νανοκιχλιδες φαινονται ενδιαφερον καθως εχουν πολυ μεγαλη ποικιλια, και ειναι ομορφα ψαρακια, αλλα θα προτιμησω κατι με περισσοτερη βλαστηση και να μην παω στο βραχωδες

Τωρα για το αν θα ειναι xiphophori, η γκαπυ , μπορω να αποφασισω και αργοτερα πιστευω, καθως απο οτι ειδα στο net μπορουν να επιβιωσουν ολα σε 50λιτρα ενυδρεια(οχι ολα μαζι εννοειται δεν θα κανω τετοιες αποπειρες)

Για τα φυτα , επειδη εχω ξετρελαθει με την τεραστια ποικιλια που υπαρχει, θα μπορουσα να χρησιμοποιησω πολυ ευκολα φυτα(αρκετουτσικες ποσότητες) για να γινει κατα καποιο τροπο φυτεμενο, χωρις προσθηκη co2 και επιπλεον φωτισμου?

Επιπλεον το λίπασμα θα ειναι απαραιτητο αν θα προχωρησω στην δημιουργια κατι τετοιου? η μπορω να το αποφυγω?(Με την προυποθεση οτι θα εχω normal φωτισμο, οχι κατι εξυζητημενο)

Κατι τελευταιο παιδια για 50λιτρο εσεις προτεινετε εσωτερικο η εξωτερικο φιλτρο? ξερω οι αποψεις διιστανται ,καποιοι μου ειπαν να βαλω εξωτερικο + εφεδρικο εσωτερικο αλλα πιστευω υπερβολη..

Θα με βοηθησουνε και στο αζορες πιστευω απλα να εχω μια πρωτη αποψη!

Για hang on με τιποτα στην παρουσα φαση , αν και θα ρωτησω τους τυπαδες αν θα μπορεσω να προσθεσω κατι τετοιο αργοτερα :hysterical: ευχαριστω για την επισημανση!

Υ.Γ. Επειδη καινουριο θα ειναι το ενυδρειο , μεχρι να ερθει ο καιρος να τοποθετησω τα ψαρακια , θα ηθελα να ασχοληθω με τα φυτα γενικοτερα (τα πολυ ευκολα παντα). Να προτιμησω κλαδέματα απο αλλους??, αν ναι που θα αποευθυνθω? καθως αν ειναι να αγορασω ολα αυτα τα φυτα ετοιμα θα μου φυγουν αρκετα..

κοιτουσα τις τιμες προηγουμενως στο internet. :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

εγω τι θα εκανα στη θεση σου:

θα πηγαινα και στο καρφουρ. μια χαρα ειναι τα ενυδρεια, πιστεψε με. ειχα κι εγω. αρκει να μην εχεις μικρα παιδια στο χωρο γιατι το επιπλο δεν λεει και πολλα. εχει και φιλτρο το οποιο μαζι με ενα δευτερο μικρο και εσωτερικο μπορεις να βοηθησεις τη βιολογια σου στο μελλον. σκεψου οτι μαλλον δεν θα ειναι κατι μονιμο. θα δεις. στο χρονο το πολυ θα το αλλαξεις με μεγαλυτερο ή θα το σταματησεις τελειως.

αμμο μην παρεις απο πετ σοπ. ειναι πανακριβη. κανε μια επισκεψη σε μαντρα οικοδομων και ρωτα για χαλαζιακη αμμο. το 40-50 κιλα θα σου πανε απο 8 εως 12€ μονο!! ειναι η ιδια αμμος, απλα ισως να σε ταλαιπωρησει λιγο παραπανω στο πλυσιμο.

φυτα και ψαρακια θα βρεις στη ζουλα απο το φορουμ. μεχρι να στρωσεις το ενυδρειο σου με τροφη και βακτηρια(ακομη και αυτα δεν ειναι απαραιτητα να παρεις γιατι θα στρωσει μονο του με τη τροφη, απλα θα κανει καμια 20αρια ημερες περισσοτερο), ολο και καποια συναντηση θα εχει γινει στη σαλονικα!!!

κοστη που μπορεις να αφησεις για μετα: δοχειο προετοιμασιας θα σου κανει και μια καθαρη λεκανη (να μην εχει υπολειματα απορυπαντικων) για τα ρουχα. δευτερο θεμοστατη μπορεις προσωρινα να τον αποφυγεις ζεσταινοντας ενα μερος του φρεσκου νερου που θα προσθετεις στο ενυδρειο σου κατα τις αλλαγες ωστε η θερμοκρασια του φρεσκου να ειναι δια με αυτη του ενυδρειου. προσοχη, οχι νερο απο θερμοσιφωνα. ενα δευτερο θερμομετρο δεν εχει κοστος αλλα και αυτο μπορεις να το αποφυγεις.

σε αυτο το διαστημα που θα στρωνει το ενυδρειο σου θα μπορεις να μελετας εδω μεσα και να γινεις τσακαλι και να εχεις παρει μια σωστη αποφαση για τα ψαρια που θα βαλεις και πως θα διακοσμισεις το ενυδρειο σου. το παν στο χομπι μας ειναι να γνωριζεις και να μην βιαζεσαι. παντα υπαρχουν ευκολες, φθηνες και σωστες λυσεις, ακομη και σε αυτο το "ακριβο"χομπι!!!!

το εξωτερικο ειναι το καλυτερο παντα, αλλα το εσωτερικο λυνεις το προβλημα του χωρου στο δωματιο. σκεψου οτι θα το δωσεις σε κοπελα και οι γυναικες εχουν ενα θεμα με την ταξη στο δωματιο.

με λιγα λογια θεωρω οτι μπορεις να παιξεις στα χρηματα που θελεις, αρκει να μην βιαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδες , κατεληξα να αγορασω απο το Αζορες , ενα ενυδρειακι , με εξυπηρετησαν αρκετα καλα , μου εφυγαν βεβαια με αυτα και με αυτα 130 ευρα, αλλα αισθανομαι ευχαριστημενος.

Με την κοπελα μου, που ηταν και το ολο ζητημα το συζητησαμε πριν προβω στην αγορα σημερα και ενθουσιαστηκε!!

Να σας δείξω και τι ακριβώς αγόρασαμε να μου πειτε την γνώμη σας.

To ενυδρειακι χοντρικα 50 λιτρα, κατιτις λιγοτερο (50χ25χ38)

Το φίλτρο (αποφασισα να παρω εσωτερικο, μου ειπε θα με καλυψει για καμμια 5-7 guppy ευκολα!) καθως το εξωτερικο ξεφευγε αρκετα 40++

Μου εδωσε βακτήρια, τροφή και αντιχλώριο

Χαλίκι απλό χαλαζιακό καφέ

Θερμοστάτης + θερμόμετρο

Επιπλέον, ζητησα λίπασμα καθως θα βάλω αρκετα εύκολα φυτα οπως προβλέπεται!(δεν ξέρω αν έκανα καλα)

μπορει και να μην χρειαζόταν, αφου θα βάλω κατα κυριο λόγο εύκολα φυτά! Μου προτεινε αυτο, να το τοποθετησω κατω απο το χαλίκι και θα ειμαι υπερκαλυμμενος για 8-9 μήνες μπορει και παραπάνω

Τώρα θα ξεκινήσω το στήσιμο σιγα σιγα! Δεν θέλω να βιάζομαι , αν κατι απο τα παραπάνω δεν σας φαίνεται οκ η έχετε καποια συμβουλή να μου προσφέρετε κατα την διαδικασία στησιματος καλοδεχούμενη :hysterical:

Θα σας ενηγμερώσω πώς πήγε και μετα το στήσιμο!

Υ.Γ. Θα προσθεσω και φωτογραφιες συντομα!

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

αντε μεγεια!! μονο θα σου ελεγα να μην βαλεις πολυ λιπασμα κατω απο το χαλικι. και αυτο γιατι τα φυτα σου δεν θα προσαρμοστουν αμεσως. να μην γεμισεις αλγες. ας πει ομως πρωτα και καποιος αλλος τη γνωμη του!!

Link to comment
Share on other sites

img0040xt.jpg

img0046aw.jpg

img0047n.jpg

img0050tq.jpg

img0056bf.jpg

img0057ft.jpg

img0043we.jpg

Θα μου επαιρνε αρκετη ωρα να τις ανεβασω μεγαλυτερες καθως σημερα το internet *($!@&$(*!&@$. Ελπίζω να βγάλετε άκρη!

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

αντε μεγεια!! μονο θα σου ελεγα να μην βαλεις πολυ λιπασμα κατω απο το χαλικι. και αυτο γιατι τα φυτα σου δεν θα προσαρμοστουν αμεσως. να μην γεμισεις αλγες. ας πει ομως πρωτα και καποιος αλλος τη γνωμη του!!

Μου είπε να το τοποθετήσω όλο!! 2.4 kg ειναι ολο, απλα μου ανεφερε οτι καλυτερα θα ηταν να το τοποθετήσω τώρα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο! :ooh2: δώστε μου τα φόντα εδώ παρακαλώ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γεια! Μπράβο, ωραία αγορά :bowdown:

Το λίπασμα κι εγώ το θεωρώ λίγο υπερβολικό. Στο δικό μου με υγρό λίπασμα και καμια ταμπλέτα που και που πάνε μια χαρα. Απο τηνς στιγμη που το πήρες όμως, βαλ'το όλο :ooh2: . Καλά θα ήταν όμως να βάλεις και κανένα φυτό για να μην γεμίσεις άλγες. Αν μπορείς να έρθεις αυριο στο ψαροκαφέ, εχω να σου δώσω κερατόφυλλο (που θα χρησιμέψει και στις γέννες σου) και όλο και κάποιος θα έχει κάτι ακόμα.

Θα πάρεις και αρκετές πληροφορίες, καθώς εκει τα πράματα είναι πολύ πιο άμμεσα και θα γνωριστούμε κι ολας :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γεια! Μπράβο, ωραία αγορά :thumbup:

Το λίπασμα κι εγώ το θεωρώ λίγο υπερβολικό. Στο δικό μου με υγρό λίπασμα και καμια ταμπλέτα που και που πάνε μια χαρα. Απο τηνς στιγμη που το πήρες όμως, βαλ'το όλο :bowdown: . Καλά θα ήταν όμως να βάλεις και κανένα φυτό για να μην γεμίσεις άλγες. Αν μπορείς να έρθεις αυριο στο ψαροκαφέ, εχω να σου δώσω κερατόφυλλο (που θα χρησιμέψει και στις γέννες σου) και όλο και κάποιος θα έχει κάτι ακόμα.

Θα πάρεις και αρκετές πληροφορίες, καθώς εκει τα πράματα είναι πολύ πιο άμμεσα και θα γνωριστούμε κι ολας :hysterical:

Καλη ιδέα με βολεψε κιολας, θα κανω υπομονη μεχρι αυριο να ζητήσω τις συμβουλες σας και μετά θα προχωρησω στο στήσιμο :ooh2: .

Πες μου λιγο ώρα μονο, και μέρος δεν βλέπω να γράφει κάπου στο thread του sta8hs00.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδέα με βολεψε κιολας, θα κανω υπομονη μεχρι αυριο να ζητήσω τις συμβουλες σας και μετά θα προχωρησω στο στήσιμο :hysterical: .

Πες μου λιγο ώρα μονο, και μέρος δεν βλέπω να γράφει κάπου στο thread του sta8hs00.

Ευχαριστώ!

18.00 η ώρα στο la scala (πρώην borome) δίπλα απο το Μουσείο αθλητισμού. Πέρνα/περάστε να σε/σας γνωρίσουμε.

Αρα να σου φέρω φυτά;

Στο συγκεκριμενο επιπλο θα τοποθετηθει;

Όντως καλύτερα να μην το βάλεις εκείς γιατί θα ακους ραγίσματα σύντομα... Καλύτερα κάπου που να πατάει καλά όλο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

εαν βάλεις το υπόστρωμα, και βάλεις ευκολα σε απαιτήσεις φυτά ειναι πολυ πολυ πιθανον να γεμήσεις αλγες. Τα ευκολα φυτα εχουν αργη αναπτυξη και θα καταναλώνουν μικρες ποσότητες λιπασματος και θα μένει πολυ ανεκμεταλευτο! με την σειρά της θα έρθει η άλγη και θα κυριέψει!

Εαν αποφασησεις να το βάλεις τότε πρεπει να μπει τώρα που είναι στεγνό το ενυδρείο, μετα.... ξεχασε το! θα πρέπει να βγάλεις το χαλίκι να μην έχει νερο μεσα το ενυδρείο και που θα τα βάλεις ΟΛΑ τα πραματα αυτά;

Εαν αυξήσεις την φυτομάζα απο νωρίς όμως μπορεί και να μην έχεις προβλήματα... Σαν αρχάριος όμως που είσαι δεν θα στο πρότεινα, θα μπλέξεις !

Link to comment
Share on other sites

@vag0s : απλα με βόλευεi παρα πολυ η θέση , απο αποψη πριζών φωτεινότητας κτλπ, το γύρισα το επιπλάκι και απεχει μόλις 0.6 cm απο την μια και 0.6 απο την αλλη (50 συνολο ειναι) , στην αρχη όντως απείχε πολυ, λετε να μου κανει ζημια αυτο το λίγο? Αλλιώς θα τραβήξω καλώδιο να το βάλω σε αλλη θέση

@tsoum :Θα περασω σιγουρα μια βόλτα να συζητησουμε καλη ευκαιρια ειναι,(η κοπέλα μου δεν νομίζω να μπορέσει) ναι φερε και φυτα αν σου ειναι εύκολο :ooh2:!!!!! Απο αυριο ξεκιναει δουλειααα! :hysterical:

looking forward to see you!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...