Jump to content

ΔΩΡΟ-ΕΝΥΔΡΕΙΟ? ! ? !


Grimo

Recommended Posts

εαν βάλεις το υπόστρωμα, και βάλεις ευκολα σε απαιτήσεις φυτά ειναι πολυ πολυ πιθανον να γεμήσεις αλγες. Τα ευκολα φυτα εχουν αργη αναπτυξη και θα καταναλώνουν μικρες ποσότητες λιπασματος και θα μένει πολυ ανεκμεταλευτο! με την σειρά της θα έρθει η άλγη και θα κυριέψει!

Εαν αποφασησεις να το βάλεις τότε πρεπει να μπει τώρα που είναι στεγνό το ενυδρείο, μετα.... ξεχασε το! θα πρέπει να βγάλεις το χαλίκι να μην έχει νερο μεσα το ενυδρείο και που θα τα βάλεις ΟΛΑ τα πραματα αυτά;

Εαν αυξήσεις την φυτομάζα απο νωρίς όμως μπορεί και να μην έχεις προβλήματα... Σαν αρχάριος όμως που είσαι δεν θα στο πρότεινα, θα μπλέξεις !

Σορυ αλλα δεν καταλαβα καλα που θελεις να καταλήξεις ! δηλαδη προτείνεις να βάλω αντι για όλο(2.4κg) 1/2 1/3 καθόλου? ( για να σε βοηθήσω , να καταλάβεις , δεν πρόκειται να το κ γεμίσω τελείως εξ΄αρχής αλλα πιστεύω σε κανενα μήνα θα εχω τελείωσει διακόσμηση απο αποψη φυτών) τελικα τι προτείνεις? ευχαριστω!

Κατα πάσα πιθανότητα αυριο θα τοποθετήσω και τα πρώτα φυτα, να ναι καλα ο tsoum!

Υ.Γ. πάντα μιλαμε για εύκολα φυτά! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν το κενο ειναι μισος ποντος περιπου θα σε συμβουλεβα να βαλεις ενα κοματι ξυλο κατω απο το ενυδρειο σου σε διαστασεις ομοιες με το πατο του.

οταν θα βαλεις το λιπασμα θα κανεις το εξης:

-πρωτα λιγο νερο σε υπως οσο θα ειναι ο βυθος περιπου

-μετα το λιπασμα μονο σε σημεια που εχεις σκοπο να φυτεψεις

-και τελος, βαζεις το χερι σου και κανεις κινησεις ελαφριες δεξια αριστερα, ωστε να φυγει ο δεσμευμενος αερας. θα δεις να βγαινουν φυσαλιδες. αυτες πρεπει να σταματησουν να βγαινουν καθως το ανακατευεις, αλλιως θα εχεις αναεροβιες περιοχες και σοβαρα προβληματα στο μελλον.

- μετα το χαλικι σου κοκ

Link to comment
Share on other sites

αν το κενο ειναι μισος ποντος περιπου θα σε συμβουλεβα να βαλεις ενα κοματι ξυλο κατω απο το ενυδρειο σου σε διαστασεις ομοιες με το πατο του.

οταν θα βαλεις το λιπασμα θα κανεις το εξης:

-πρωτα λιγο νερο σε υπως οσο θα ειναι ο βυθος περιπου

-μετα το λιπασμα μονο σε σημεια που εχεις σκοπο να φυτεψεις

-και τελος, βαζεις το χερι σου και κανεις κινησεις ελαφριες δεξια αριστερα, ωστε να φυγει ο δεσμευμενος αερας. θα δεις να βγαινουν φυσαλιδες. αυτες πρεπει να σταματησουν να βγαινουν καθως το ανακατευεις, αλλιως θα εχεις αναεροβιες περιοχες και σοβαρα προβληματα στο μελλον.

- μετα το χαλικι σου κοκ

Eυχαριστω για τις πληροφορίες , δεν θα βιαστώ να βάλω λίπασμα, θα δω και τα παιδία αύριο στην συνάντηση να μου προτείνουν την γνώμη τους, και θα πράξω αναλόγως . :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:ooh2: Φίλε Grimo καλή αρχή. Δυο συμβουλές για καλό ξεκίνημα και ακόμη καλύτερη συνέχεια.

1) Να ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ πάση θυσία κάθε πλαστικό & ψεύτικο διακοσμητικό (φυτά, ναυάγια, σεντούκια, κλπ). Τα ψάρια σου δεν χρειάζονται κιτς διακοσμητικά, αλλά ένα σωστό περιβάλλον για να ζήσουν. Τέτοια αντικείμενα με τον καιρό εκλύουν ουσίες που κάθε άλλο παρά καλό θα κάνουν στα ψαράκια σου. Προτίμησε φυτά χαμηλών απαιτήσεων και εύκολα στη συντήρησή τους. Θα βοηθήσουν από πολλές πλευρές το οικοσύστημά σου.

2) Το στρώσιμο του φίλτρου να το κάνεις ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ και ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ. Και να μην βιαστείς σε καμμία περίπτωση να βάλεις ψάρια πριν μετρήσεις για κάποιες μέρες ΝΗ3=0 και ΝΟ2=0. Η αμμωνία και τα νιτρώδη (και λιγότερο τα νιτρικά) είναι δηλητήρια για τα ψάρια. Καλύτερα τεστ είναι τα υγρά της ΑΡΙ. Τα διάφορα ζουμιά με "έτοιμα βακτήρια" δεν βοηθάνε πολύ και μόνο επιβαρύνουν την τσέπη σου.

3) Μην ξεχνάς ότι το ενυδρείο δεν είναι διακοσμητικό, αλλά ζωντανό οικοσύστημα με ΖΩΝΤΑΝΑ πλάσματα για τα οποία φέρουμε ευθύνη. Πολλή μελέτη, αξιόπιστη ενημέρωση, υπομονή και παρατηρητικότητα είναι τα προσόντα του καλού χομπίστα ενυδρείων. Και οι κόποι πάντα ανταμοίβονται ανάλογα.

4) Για κάθε καινούριο βήμα, απορία ή δυσκολία μάθε χωρίς ντροπή να συμβουλεύεσαι παλιότερους χομπίστες μέσα από αυτό ή και άλλα σχετικά φόρουμ. Αρκεί η πηγή σου να είναι αξιόπιστη και να σεβεται το χόμπυ και τα ζωντανά του ενυδρείου.

Και πάλι, καλή επιτυχία. :hysterical:

ΥΓ: Έλεγξε τα προσωπικά σου μηνύματα

Link to comment
Share on other sites

Εγω αμμωνια δεν θα εβαζα στο ενυδρειο μου. :hysterical:

Προτιμω

1. Μπολιασμα του φιλτρου με ικανη ποσοτητα μπιχλας απο στρωμενο φιλτρο σιγουρα υγειους ενυδρειου. . Αυτοματη εισαγωγη και ολων τα ψαριων μαζι αν θελουμε εκτος απο τα βυθοψαρα, γαριδες κλπ (αυτα μετα απο 4 μηνες). Μετρησεις για επαληθευση

2. Τροφη στο νερο για δημιουργια ρυπων, ενισχυση με βακτηρια safestart, "προφυλαξη" με μερικες αλλαγες νερου με seachem prime και υπομονη.

Μετρησεις. Εισαγωγη ψαριων σταδιακα.

3. Παραλληλη λειτουργια του νεου φιλτρου σε ενυδρειο με στρωμενο φιλτρο για ενα μηνα.

Μετα, εγκατασταση στο νεο ενυδρειο, ενισχυση και με μπολι εισαγωγη ολων των ψαριων μαζι (εκτος βυθοψαρων)

Μετρησεις.

4. Τροφη στο νερο και πολυ υπομονη.

Εισαγωγη ψαριων σταδιακα. Μετρησεις.

δες και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23714

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω αμμωνια δεν θα εβαζα στο ενυδρειο μου. :hysterical:

Προτιμω

1. Μπολιασμα του φιλτρου με ικανη ποσοτητα μπιχλας απο στρωμενο φιλτρο σιγουρα υγειους ενυδρειου. . Αυτοματη εισαγωγη και ολων τα ψαριων μαζι αν θελουμε εκτος απο τα βυθοψαρα, γαριδες κλπ (αυτα μετα απο 4 μηνες). Μετρησεις για επαληθευση

2. Τροφη στο νερο για δημιουργια ρυπων, ενισχυση με βακτηρια safestart, "προφυλαξη" με μερικες αλλαγες νερου με seachem prime και υπομονη.

Μετρησεις. Εισαγωγη ψαριων σταδιακα.

3. Παραλληλη λειτουργια του νεου φιλτρου σε ενυδρειο με στρωμενο φιλτρο για ενα μηνα.

Μετα, εγκατασταση στο νεο ενυδρειο, ενισχυση και με μπολι εισαγωγη ολων των ψαριων μαζι (εκτος βυθοψαρων)

Μετρησεις.

4. Τροφη στο νερο και πολυ υπομονη.

Εισαγωγη ψαριων σταδιακα. Μετρησεις.

δες και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23714

:ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Εγω αμμωνια δεν θα εβαζα στο ενυδρειο μου. :hysterical:

Προτιμω

1. Μπολιασμα του φιλτρου με ικανη ποσοτητα μπιχλας απο στρωμενο φιλτρο σιγουρα υγειους ενυδρειου. . Αυτοματη εισαγωγη και ολων τα ψαριων μαζι αν θελουμε εκτος απο τα βυθοψαρα, γαριδες κλπ (αυτα μετα απο 4 μηνες). Μετρησεις για επαληθευση

2. Τροφη στο νερο για δημιουργια ρυπων, ενισχυση με βακτηρια safestart, "προφυλαξη" με μερικες αλλαγες νερου με seachem prime και υπομονη.

Μετρησεις. Εισαγωγη ψαριων σταδιακα.

3. Παραλληλη λειτουργια του νεου φιλτρου σε ενυδρειο με στρωμενο φιλτρο για ενα μηνα.

Μετα, εγκατασταση στο νεο ενυδρειο, ενισχυση και με μπολι εισαγωγη ολων των ψαριων μαζι (εκτος βυθοψαρων)

Μετρησεις.

4. Τροφη στο νερο και πολυ υπομονη.

Εισαγωγη ψαριων σταδιακα. Μετρησεις.

δες και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23714

Ωραιος τροπος στρωσίματος, κατιτίς δύσκολο να το επιτύχω προσωπικά , καθως δεν έχω και κάποιο γνωστό με "υγιές ενυδρείο :ooh2: ,

να σε ρωτήσω επειδη δεν κατάλαβα κιολας.. οταν λες "αμμωνία δεν θα έβαζα στο ενυδρείο μου" τι ακριβώς εννοείς? .. καθως αργότερα λες οτι χρησιμοποιείς βακτήρια+τροφη(έμμεσος τρόπος εισαγωγής αμμωνίας) . Απο οτι ξέρω ρίχνοντας την τροφή, που εννοείται δεν θα φαγωθεί (κυκλο αζώτου) δεν θα παραχθεί η αμμωνία NH3? (αυτο μου είπαν και όταν έκανα την αγορά οτι πρέπει να ανεβάσουμε τα επίπεδα της αμμωνίας για το "στρώσιμο") .

Kαι κατι ακόμα , μετρήσεις μετρήσεις μετρήσεις ακούω απο όλους . Στο καταστημα που αγόρασα προσφέρθηκαν να μου κάνουν δωρεάν μετρήσεις αρκεί να τους παω λίγο νερο απο το ενυδρείο μου.

Γενικά τα βασικότερα για μετρήσεις που θα πρέπει να εφοδιαστώ(κυρίως για να ελέγχω το στρώσιμο) τι ειναι?

Δηλαδη το test σκληρότητας και ανθρακικής σκληρότητας (GH,KH) δεν θα είναι υπερβολη να εφοδιαστώ?

Υ.Γ. αυτα τα test είναι συνηθως ηλεκτρονικής μορφης, ή ταινίες που βυθιζουμε παίρνουμε το αποτέλεσμα και θεωρούνται αναλώσιμα?

Τhx!

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμενο επιπλο θα τοποθετηθει;

img00671.jpg

Κάπως ετσι πιστεύω ειναι οκ!

vag0 αν υπάρχει ένσταση εστω και για τα "0.6 cm" συνολο σε καθεμιά απο τις 2 πλευρές να μου το πείς να προβώ σε άλλη λύση ty! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

img00671.jpg

Κάπως ετσι πιστεύω ειναι οκ!

vag0 αν υπάρχει ένσταση εστω και για τα "0.6 cm" συνολο σε καθεμιά απο τις 2 πλευρές να μου το πείς να προβώ σε άλλη λύση ty! :ooh2:

Οκ ειναι τωρα αραξε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δες το λινκ

Ίσως ειναι τετοια η ώρα.. , αλλα πραγματικά ζαλίστηκα διαβάζοντας το thread. Κεφαλαλγία μιλαμε!! :hysterical:

Θα κατσω να το δω αναλυτικότερα αύριο, !

Αν εχεις χρόνο αργότερα, εξήγησε μου με απλά λόγια "τι παιζει" γιατι πολυ βαρυ μου έπεσε το thread γενικα :ooh2:

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο με αμμωνία είναι ο πιο ασφαλής τρόπος στρωσίματος ενός νέου ενυδρείου. Σαφώς, αν μπορείς να μπολιάσεις το φίλτρο σου με μπίχλα από άλλο στρωμένο - ΚΑΙ ΥΓΙΕΣ - ενυδρείο αυτό βοηθάει και επιταχυνει τη διαδικασια. Η προσθηκη τροφής ενέχει κινδύνους για έναν μη έμπειρο χομπίστα, καθώς η αποσύνθεση της τροφής εκτός από αμμωνία μπορεί να παράξει και άλλα επιβλαβή, που δεν θα τα ήθελες με τίποτα. Πχ. διάφορα παράσιτα που δεν ξεριζώνονται μετά εύκολα από το ενυδρείο (ύδρες, κύκλωπες, πλανάρια και άλλα σκουλήκια, κλπ). Έτσι και αλλιώς, προσθέτοντας τροφή το κάνεις πάλι για να έχεις αμμωνία. Η αμμωνία είναι το ζητούμενο τελικά, αυτή προάγει την ανάπτυξη των αποικιών των χρήσιμων βακτηρίων στο φίλτρο σου, είτε την βάζεις καθαρή (άμεσος τρόπος) είτε προσθέτεις τροφή (έμμεσος τρόπος προσθήκης αμμωνίας). Είναι πιο ασφαλές να έχεις λοιπόν καθαρή αμμωνία παρά συνοδευόμενη με ένα σωρό παραπροϊόντα της αποσύνθεσης.

Το μυστικό είναι να διατηρείς σταθερά τα επίπεδα της αμμωνίας στο νερό, γύρω στα 4ppm (mg/lt), αναπληρώνοντας όση αμμωνία χρειάζεται κάθε 2 μέρες, μέχρι να μηδενιστούν τελείως τα επίπεδα αμμωνίας και νιτρωδών (ΝΟ2-). Αλήθεια, πώς μπορείς να ελέγξεις τη συγκέντρωση της αμμωνίας ρίχνοντας ...flakes; Θα εκπλαγείς αν δεις ότι σιγά σιγά, και μόνο με την αμμωνία, σιγά σιγά θα μετράς νιτρώδη, αργότερα και νιτρικά, και ότι η αμμωνία που έβαλες εχθές 4ppm σήμερα είναι στο 0.

Πρόσεχε, γιατί ειδικά στους αρχάριους τα στραβοπατήματα είναι εύκολα και μετά... καλά ξεμπερδέματα. Σιγά σιγά θα αποκτήσεις κριτήριο ποιες γνώμες είναι σωστές και βασίζονται σε βιβλιογραφία, μελέτη, εμπειρία και γνώση και ποιες δίνονται στο πόδι, καλοπροαίρετα μεν αλλά χωρίς υπόβαθρο.

Χημικά τεστ μην εμπιστεύεσαι τα στικς. Πιο αξιόπιστα είναι τα υγρά τεστ, και αν θες τη γνώμη μου ειδικά αυτά της ΑΡΙ, που τα εμπιστεύονται οι έμπειροι χομπίστες.

Αλλά νομίζω ότι το θέμα του στρωσίματος μπαίνει σε άλλη κατηγορία και εδώ είμαστε λίγο offtopic. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο με αμμωνία είναι ο πιο ασφαλής τρόπος στρωσίματος ενός νέου ενυδρείου. Σαφώς, αν μπορείς να μπολιάσεις το φίλτρο σου με μπίχλα από άλλο στρωμένο - ΚΑΙ ΥΓΙΕΣ - ενυδρείο αυτό βοηθάει και επιταχυνει τη διαδικασια. Η προσθηκη τροφής ενέχει κινδύνους για έναν μη έμπειρο χομπίστα, καθώς η αποσύνθεση της τροφής εκτός από αμμωνία μπορεί να παράξει και άλλα επιβλαβή, που δεν θα τα ήθελες με τίποτα. Πχ. διάφορα παράσιτα που δεν ξεριζώνονται μετά εύκολα από το ενυδρείο (ύδρες, κύκλωπες, πλανάρια και άλλα σκουλήκια, κλπ). Έτσι και αλλιώς, προσθέτοντας τροφή το κάνεις πάλι για να έχεις αμμωνία. Η αμμωνία είναι το ζητούμενο τελικά, αυτή προάγει την ανάπτυξη των αποικιών των χρήσιμων βακτηρίων στο φίλτρο σου, είτε την βάζεις καθαρή (άμεσος τρόπος) είτε προσθέτεις τροφή (έμμεσος τρόπος προσθήκης αμμωνίας). Είναι πιο ασφαλές να έχεις λοιπόν καθαρή αμμωνία παρά συνοδευόμενη με ένα σωρό παραπροϊόντα της αποσύνθεσης.

Το μυστικό είναι να διατηρείς σταθερά τα επίπεδα της αμμωνίας στο νερό, γύρω στα 4ppm (mg/lt), αναπληρώνοντας όση αμμωνία χρειάζεται κάθε 2 μέρες, μέχρι να μηδενιστούν τελείως τα επίπεδα αμμωνίας και νιτρωδών (ΝΟ2-). Αλήθεια, πώς μπορείς να ελέγξεις τη συγκέντρωση της αμμωνίας ρίχνοντας ...flakes; Θα εκπλαγείς αν δεις ότι σιγά σιγά, και μόνο με την αμμωνία, σιγά σιγά θα μετράς νιτρώδη, αργότερα και νιτρικά, και ότι η αμμωνία που έβαλες εχθές 4ppm σήμερα είναι στο 0.

Πρόσεχε, γιατί ειδικά στους αρχάριους τα στραβοπατήματα είναι εύκολα και μετά... καλά ξεμπερδέματα. Σιγά σιγά θα αποκτήσεις κριτήριο ποιες γνώμες είναι σωστές και βασίζονται σε βιβλιογραφία, μελέτη, εμπειρία και γνώση και ποιες δίνονται στο πόδι, καλοπροαίρετα μεν αλλά χωρίς υπόβαθρο.

Χημικά τεστ μην εμπιστεύεσαι τα στικς. Πιο αξιόπιστα είναι τα υγρά τεστ, και αν θες τη γνώμη μου ειδικά αυτά της ΑΡΙ, που τα εμπιστεύονται οι έμπειροι χομπίστες.

Αλλά νομίζω ότι το θέμα του στρωσίματος μπαίνει σε άλλη κατηγορία και εδώ είμαστε λίγο offtopic. :thumbup:

Ουοουυ ! :hysterical::ooh2: Ωραίος αρχηγε μου απλα μαλλον βγαινουμε απο το θέμα σιγα σιγά οπως ειπες! :bowdown: Καλή και η τακτική του delta φαντάζομαι, οχι οτι καταλαβα και πολλα , αλλα μαλλον θα προτιμήσω κατι σε αυτό το στρώσιμο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

να έχω εναν μπουσουλα καλο ειναι :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ένας την έκανε την πατατιά του σου λέω τώρα, να σε προλάβω. Αυτό που λέευ sera floredepot μην το πλύνεις.

Αυτό το ρίχνεις σε στεγνό ενυδρείο και βάζεις λίγο νερό για να ανακατωθεί και να βραχεί ολο. Μετά βαζεις το χαλίκι απο πάνω.

Αυτό για τώρα και τα υπόλοιπα αυριο.

Υ.Γ. Νερό θα έχεις στο ενυδρείο όταν γυρίσεις απο την συνάντηση; Αμα είναι να σου φέρω τα φυτακια σε ένα μπουκάλι νερό, να μπορείς να τα έχεις εκεί για μια δυο μέρες, γιατί αλλιώς...

@ fish tanker: Αυτός ο τρόπος στρωσίματος μπορεί να είναι ο καλύτερος, αλλα εδώ μπορεί να δυσκολεύει έμπειρους... Ο αρχάριος πώς θα το κάνει; Καλύτερα να κάνει το κλασσικό και ας περιμένει 1-2 βδομάδες παραπάνω. Η ακρίβεια είναι απαραίτητη πράγμα δύσκολο.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ένας την έκανε την πατατιά του σου λέω τώρα, να σε προλάβω. Αυτό που λέευ sera floredepot μην το πλύνεις.

Αυτό το ρίχνεις σε στεγνό ενυδρείο και βάζεις λίγο νερό για να ανακατωθεί και να βραχεί ολο. Μετά βαζεις το χαλίκι απο πάνω.

Αυτό για τώρα και τα υπόλοιπα αυριο.

Υ.Γ. Νερό θα έχεις στο ενυδρείο όταν γυρίσεις απο την συνάντηση; Αμα είναι να σου φέρω τα φυτακια σε ένα μπουκάλι νερό, να μπορείς να τα έχεις εκεί για μια δυο μέρες, γιατί αλλιώς...

@ fish tanker: Αυτός ο τρόπος στρωσίματος μπορεί να είναι ο καλύτερος, αλλα εδώ μπορεί να δυσκολεύει έμπειρους... Ο αρχάριος πώς θα το κάνει; Καλύτερα να κάνει το κλασσικό και ας περιμένει 1-2 βδομάδες παραπάνω. Η ακρίβεια είναι απαραίτητη πράγμα δύσκολο.

Θα τοποθετήσω νεράκι αυριο μόλις ακούσω και τις συμβουλέςς σας και θα αρχι΄σω την διαδικασία! θα τα πουμε και απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites

OK! Καλύτερα έτσι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αν το κενο ειναι μισος ποντος περιπου θα σε συμβουλεβα να βαλεις ενα κοματι ξυλο κατω απο το ενυδρειο σου σε διαστασεις ομοιες με το πατο του.

οταν θα βαλεις το λιπασμα θα κανεις το εξης:

-πρωτα λιγο νερο σε υπως οσο θα ειναι ο βυθος περιπου

-μετα το λιπασμα μονο σε σημεια που εχεις σκοπο να φυτεψεις

-και τελος, βαζεις το χερι σου και κανεις κινησεις ελαφριες δεξια αριστερα, ωστε να φυγει ο δεσμευμενος αερας. θα δεις να βγαινουν φυσαλιδες. αυτες πρεπει να σταματησουν να βγαινουν καθως το ανακατευεις, αλλιως θα εχεις αναεροβιες περιοχες και σοβαρα προβληματα στο μελλον.

- μετα το χαλικι σου κοκ

To έβαλα ετσι ακριβώς το υπόστρωμα ωστε να "λασπωθεί" ολο! Οντως στην αρχη δεν ειχε παει παντου το νερο!. Εβαλα το χαλίκι και έχω εναν βυθό περίπου 4-5 cm! γεμισα μέχρι το 50% με νερο και το νερό ειναι πάρα πολυ θόλο απο το υπόστρωμα (καθώς το χαλίκι ειχε ξεπλυθεί παρα πολυ καλα!. είναι φυσιολογικο να ειναι τοσο θολό? θα καθαρίσει? να το γεμίσω ως πάνω και να προχωρήσω στην τοποθέτηση φίλτρου θερμοστάτη? ευχαριστώ :hysterical:

Υ.Γ. δεν βλέπω τίποτα μιλάμε :ooh2:

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ναί, μπορείς να το γεμίσεις. Σε μια-δυο μέρες θα έχει ξεθολώσει. Το φίλτρο και τον θερμοστάτη μπορείς να τα βάλεις. Ο άνθρακας θα βοηθήσει στο να καθαρίσει συντομότερα. Και βάλε και ένα απο τα κοτσάνια του κερατόφυλλου μέσα. Α και άμα δεν θές την φακή, βάλ'το σε ενα λεκανάκι με λίγο νερό και κούνα το να φύγουν τα φυλλαράκια. Αφού έχεις πιστια δεν χρειάζεται φακή νομιζω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ναί, μπορείς να το γεμίσεις. Σε μια-δυο μέρες θα έχει ξεθολώσει. Το φίλτρο και τον θερμοστάτη μπορείς να τα βάλεις. Ο άνθρακας θα βοηθήσει στο να καθαρίσει συντομότερα. Και βάλε και ένα απο τα κοτσάνια του κερατόφυλλου μέσα. Α και άμα δεν θές την φακή, βάλ'το σε ενα λεκανάκι με λίγο νερό και κούνα το να φύγουν τα φυλλαράκια. Αφού έχεις πιστια δεν χρειάζεται φακή νομιζω :bowdown:

Ok! το κερατόφυλλο κόβει βόλτες γύρω γύρω :ooh2: Θα βγάλω και μια φώτο οταν καθαρίσει :hysterical:.

Link to comment
Share on other sites

To έβαλα ετσι ακριβώς το υπόστρωμα ωστε να "λασπωθεί" ολο! Οντως στην αρχη δεν ειχε παει παντου το νερο!. Εβαλα το χαλίκι και έχω εναν βυθό περίπου 4-5 cm! γεμισα μέχρι το 50% με νερο και το νερό ειναι πάρα πολυ θόλο απο το υπόστρωμα (καθώς το χαλίκι ειχε ξεπλυθεί παρα πολυ καλα!. είναι φυσιολογικο να ειναι τοσο θολό? θα καθαρίσει? να το γεμίσω ως πάνω και να προχωρήσω στην τοποθέτηση φίλτρου θερμοστάτη? ευχαριστώ :ooh2:

Υ.Γ. δεν βλέπω τίποτα μιλάμε :thumbup:

Νομίζω ναί, μπορείς να το γεμίσεις. Σε μια-δυο μέρες θα έχει ξεθολώσει. Το φίλτρο και τον θερμοστάτη μπορείς να τα βάλεις. Ο άνθρακας θα βοηθήσει στο να καθαρίσει συντομότερα. Και βάλε και ένα απο τα κοτσάνια του κερατόφυλλου μέσα. Α και άμα δεν θές την φακή, βάλ'το σε ενα λεκανάκι με λίγο νερό και κούνα το να φύγουν τα φυλλαράκια. Αφού έχεις πιστια δεν χρειάζεται φακή νομιζω :bowdown:

με καλυψε ο τσουμ!! ελπιζω μονο η θολουρα που λες να μην γινει πρασινη στο μελλον εξ'αιτιας του λιπασματος!!!! καλη τυχη!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ήδη αρχισε να καθαρίζει :hysterical: ! Να σας ρωτήσω γιατι βλέπω πολλες φυσαλίδες και πανω στο τζάμι και στα φυτά και στο φίλτρο θερμοστάτη, συνήθως απο τι δημιουργούνται ? ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο , απ το φίλτρο ειναι μαλλον και το σωληνάκι που είχα βαλει, δεν ειναι απαραίτητο έμαθα και απλά το αφαίρεσα , ουτε ίχνος τώρα ! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καποιες ερωτησούλες ακομα παιδια!

1)Το νερό ειχε μεν ξεθολώσει το πρωί,αλλα με κάποιες μικροαλλαγές που έκανα στον βυθό, αρχισε πάλι να βολτάρει το λίπασμα. Αποτέλεσμα---> κιτρινίλα και θολούρα (επιπλέει ποσότητα και στην επιφάνεια και ειναι χάλια) :ooh2:

Θα μου το κάνει συνέχεια αυτο, στο μέλλον?

2)Άνοιξα το φίλτρο απο περιέργεια , και έχει γεμίσει το βαμβάκι ιδίως με λίπασμα καθαρίζω η αφήνω? (προσθέτω εδω και το γεγονός οτι αυξήθηκε ο θόρυβός του, φανταζομαι απο το "μπούκωμα"

3)Το φίλτρο είχε πολύ μεγάλη ροή και παρέσερνε τα φυτά κατα καποιο τρόπο , εβαλα ενα κομμάτι σφουγγαράκι απο εκει που εκτοξεύεται και μειώθηκε . θα μου δημιουργήσει πρόβλημα μετά?

Το αστείο ειναι οτι εβαλά την μισή ποσότητα απο οτι μου είπε καθως μου φανηκε πολύ , αμα το έβαζα ολο φανταζομαι...

Μακάρι να εχω κάνει κατι λάθος! :hysterical:

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...