Jump to content

ΔΩΡΟ-ΕΝΥΔΡΕΙΟ? ! ? !


Grimo

Recommended Posts

Καποιες ερωτησούλες ακομα παιδια!

1)Το νερό ειχε μεν ξεθολώσει το πρωί,αλλα με κάποιες μικροαλλαγές που έκανα στον βυθό, αρχισε πάλι να βολτάρει το λίπασμα. Αποτέλεσμα---> κιτρινίλα και θολούρα (επιπλέει ποσότητα και στην επιφάνεια και ειναι χάλια) :ooh2:οτι βλεπεις θα το ρουφηξει το φιλτρο, μην ανυσηχεις. οι θολουρα, η επιφανεια και οι φυσσαλιδες ειναι φυσιολογικες τις πρωτες ημερες. ισως να μην επληνες και το καλικι πολυ καλα. θελει πολυ επιμονη στο πλυσιμο. εσυ απλα καθαριζε το βαμβακι καθε 2 ημερες μεχρι να καθαρισει το νερο. εν εχεις να βαλεις και ανθρακα για 5 ημερες στο φιλτρο σου, καλο θα κανει. ποσο παχος εχει ο βυθος σου απο το χαλικι μονο?

Θα μου το κάνει συνέχεια αυτο, στο μέλλον?οχι

2)Άνοιξα το φίλτρο απο περιέργεια , και έχει γεμίσει το βαμβάκι ιδίως με λίπασμα καθαρίζω η αφήνω? (προσθέτω εδω και το γεγονός οτι αυξήθηκε ο θόρυβός του, φανταζομαι απο το "μπούκωμα".σωστα

3)Το φίλτρο είχε πολύ μεγάλη ροή και παρέσερνε τα φυτά κατα καποιο τρόπο , εβαλα ενα κομμάτι σφουγγαράκι απο εκει που εκτοξεύεται και μειώθηκε . θα μου δημιουργήσει πρόβλημα μετά?καλυτερα βγαλτο. στην εξαγωγη του νερου τι εχεις και που την εχεις? εννοω εχεις σπρευμπαρ ή βγαινει απλα απο μια σωληνα? καλυτερα ανεβασε μια φωτο

Το αστείο ειναι οτι εβαλά την μισή ποσότητα απο οτι μου είπε καθως μου φανηκε πολύ , αμα το έβαζα ολο φανταζομαι...

Μακάρι να εχω κάνει κατι λάθος! :hysterical:

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To χαλίκι πιστεύω το επλυνα καλα , κάθησα κανα μισάωρο και έβαζα -άδειαζα νερό μεχρι να ειναι διαυγές..

το λίπασμα ειναι κοντα στο 1.5 cm το υπόλοιπο χαλίκι (~~5cm συνολο)

το φίλτρο

http://img268.imageshack.us/i/img0085ry.jpg/

απο την κορυφή εξάγει νερό! μπορώ να προσθεσω και ένα σωληνάκι να βγάζει φυσαλίδες (απο την πάνω πλευρά) το προτείνεις? η μονο για εφέ ειναι?

off topic : Δες πανω πανω στην επιφάνεια το λίπασμα :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

το σωλινάκι είναι για την οξυγονοση του νερού, τωρα που έχεις φυτα δεν πρέπει να το βάζεις γιατι χάνεις το ελάχιστο co2 που υπάρχει με την ανατάραξη της επιφάνειας του νερου και το χρειάζονται τα φυτά.

Την έξοδο του φίλτρου βάλτην να κοιτάει στην απέναντη πλευρά του φίλτρου για να κάνει κύκλο το νερό σε όλο το ενυδρείο!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

ανάποδα το έχω απλα το γύρισα να το δει το fishaki :hysterical:

Να ρωτησω κατι ασχετο επειδη θα βγώ προς τα έξω σε λίγο σε ενυδρειο με guppy ποιες πέτρες ειναι απαγορευτηκές απο την φύση? Μου είπαν ολες ειναι ενταξει γιατι και να ανέβει λιγο το ph δεν εχουν προβλημα τα guppy. το πολυ να παει 8 τι λετε? :ooh2:

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

οι πετρες που αφριζουν οταν ριχνεις ξυδι, ανεβεζουν το ph...

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν να ανεβάσεις το φίλτρο σου λίγο πιο ψηλα, να είναι καπου στην μέση προς τα πάνω. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ok! αν και γενικά ειναι λίγο μεγαλούτσικο αλλα έχει περιθωριο προς τα πάνω , αυτο το λες για να αναδεύει περισσοτερο την επιφάνεια και να παράγει Co 2 οπως ειπε ο vagos φανταζομαι :hysterical:

Θα βάλω και κάποιες πετρούλες και θα ανεβάσω μια πρώτη φώτο να μου πείτε αν ολα πανε οκ ! :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

ποιος βαγκος είπε κατι τετοιο;

Οταν γινετε αναταραξη της επιφάνειας ΧΑΝΕΙΣ το διοξιδιο που ειναι ΟΦΕΛΙΜΟ για τα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

ποιος βαγκος είπε κατι τετοιο;

Οταν γινετε αναταραξη της επιφάνειας ΧΑΝΕΙΣ το διοξιδιο που ειναι ΟΦΕΛΙΜΟ για τα φυτα!

Πώ γράψε λάθος αρχηγέ μπέρδεψα vago με εσένα vagos tsagos ! ! :hysterical::bowdown:

Τώρα το πιάσα.... καταλαβα λάθος πριν!! :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Περασε το υποστρωμα λιπασματος στο νερο? :ooh2:

ναι σίγουρα πέρασε κάποια ποσότητα, αν και ακολούθησα πιστα οδηγίες... δηλαδη τοποθέτησα λιγο νερό να αναδεύσω το υπόστρωμα έπειτα το χαλίκι και μετα πρόσθετα νερό σε ένα πιάτο(στον πάτο του ενυδρείου) να μην "τρυπήσει" το χαλίκι και εχω λίπασμα στο νερο..

μάλλον ηταν αναπόφευκτο , γενικά πάντως δεν λειτουργεί ουτε μια μέρα ( δεν εχει κλείσει 24ωρο) και εχει καθαρισει αρκετά , καθάρισα και το φίλτρο (σφουγγαρι) μονο με νερο ενυδρείου(έβγαλε κοκουσ λιπάσματος πολλουυς!) , γενικα φαίνεται να καθαρίζει σιγα σιγα και να φεύγει και η "κιτρινιλα".

Το λίπασμα θα "κάτσει" με τον καιρό η θα μου δημιουργει προβλήματα κανοντας εμφανίσεις στην επιφάνεια? :hysterical::bowdown:

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλα ο βυθός καπως έτσι είναι :

http://img215.imageshack.us/i/img0093an.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Καλα φαινεται, αλλα αν εχει το νερο λιπασμα, ετοιμασου πιθανως για αλγη.

Αγ θα εκανα μια μεγαλη αλλαγη και μετα μερικες μικροτερες απανωτες καθε μερα.

Φυσικα προσοχη αν ειναι φρεσκο το ενυδρειο στη βιολογια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλα φαινεται, αλλα αν εχει το νερο λιπασμα, ετοιμασου πιθανως για αλγη.

Αγ θα εκανα μια μεγαλη αλλαγη και μετα μερικες μικροτερες απανωτες καθε μερα.

Φυσικα προσοχη αν ειναι φρεσκο το ενυδρειο στη βιολογια.

Στειλε κανενα link σε παρακαλω να δω τι κανω με τις αλλαγες νερου σε καινουριο ενυδρειο γιατι εχω πραγματικά μπερδευτεί(δεν βρισκω και κατι συγκεκριμένο.)!! :hysterical:

Αλλοι μου λενε μια φορα την εβδομάδα αλλοι οτι θα ηταν καλυτερο στο στρωσιμο να μην αλλαξω αλλοι οπως εσυ κάθε μερα μικρές ποσότητες!

Φανταζομαι εξαρτάται κυριως απο τα test στο ΝΟ3(αφου ο σκοπός ειναι η απομάκρυνση τους ,ετσι δεν ειναι? ) ,επειδη test θα προμηθευτω αργότερα, μια μέση λύση? ευχαριστω :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Στειλε κανενα link σε παρακαλω να δω τι κανω με τις αλλαγες νερου σε καινουριο ενυδρειο γιατι εχω πραγματικά μπερδευτεί(δεν βρισκω και κατι συγκεκριμένο.)!! :hysterical:

Αλλοι μου λενε μια φορα την εβδομάδα αλλοι οτι θα ηταν καλυτερο στο στρωσιμο να μην αλλαξω αλλοι οπως εσυ κάθε μερα μικρές ποσότητες!

Φανταζομαι εξαρτάται κυριως απο τα test στο ΝΟ3(αφου ο σκοπός ειναι η απομάκρυνση τους ,ετσι δεν ειναι? ) ,επειδη test θα προμηθευτω αργότερα, μια μέση λύση? ευχαριστω :ooh2:

Οι αλλαγες σε περιοδο στρωσιματος και σε στρωμενο ενυδρειο ειναι κατι διαφορετικο.

Οπως και οταν υπαρχει καποιο προβλημα σε στρωμενο ενυδρειο.

Τα βασικα ειναι :

Σε στρωμενο ενυδρειο 20-30% καθε 7-15 μερες (τα ΝΟ3 παιζουν ρολο τους φυσικα στην συχνοτητα αλλαγων αλλα δεν ειναι μονο αυτα, γι'αυτο για σιγουρια ιδιως αν εισαι αρχαριος, 20-30% καθε 7-15 μερες)

Στο στρωσιμο χωρις ψαρι συνηθως δεν αλλαζουμε νερο μεχρι να ολοκληρωθει και πριν βαλουμε το πρωτο ψαρι.

Στο στρωσιμο με ψαρι αν δεν θελεις να καψεις το ψαρι στο δηλητηριο, αλλαζεις νερο και καθε μερα αναλογα τις μετρησεις. (ταλαιπωρια)

Σε περιπτωση αναγκης (πχ εσυ τωρα με το υποστρωμα λιπασματος να εχει βγει στη στηλη του νερου) κανουμε και μεγαλη αλλαγη (50-70%) και επαναλαμβανουμε αν ειναι πολυ το λιπασμα στο νερο και τις επομενες μερες με μικροτερες (20-30%) Παντα υπαρχει η περιπτωση αν κανουμε λαθος αλλαγες (λαθος θερμοκρασια, χωρις αντιχλωριο) να χανουμε και βιολογια. Σε καλα στρωμενο φιλτρο που λειτουργει σε ενυδρειο με νορμαλ ιχθυοφορτωση και οχι τσιμα τσιμα, δεν θα εχουμε κανενα προβλημα, σε αλλες περιπτωσεις θελει προσοχη αφου ετσι κι αλλιως ειναι επικινδυνα τα πραγματα με τη βιολογια του.

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο με αμμωνία είναι ο πιο ασφαλής τρόπος στρωσίματος ενός νέου ενυδρείου. Σαφώς, αν μπορείς να μπολιάσεις το φίλτρο σου με μπίχλα από άλλο στρωμένο - ΚΑΙ ΥΓΙΕΣ - ενυδρείο αυτό βοηθάει και επιταχυνει τη διαδικασια. Η προσθηκη τροφής ενέχει κινδύνους για έναν μη έμπειρο χομπίστα, καθώς η αποσύνθεση της τροφής εκτός από αμμωνία μπορεί να παράξει και άλλα επιβλαβή, που δεν θα τα ήθελες με τίποτα. Πχ. διάφορα παράσιτα που δεν ξεριζώνονται μετά εύκολα από το ενυδρείο (ύδρες, κύκλωπες, πλανάρια και άλλα σκουλήκια, κλπ). Έτσι και αλλιώς, προσθέτοντας τροφή το κάνεις πάλι για να έχεις αμμωνία. Η αμμωνία είναι το ζητούμενο τελικά, αυτή προάγει την ανάπτυξη των αποικιών των χρήσιμων βακτηρίων στο φίλτρο σου, είτε την βάζεις καθαρή (άμεσος τρόπος) είτε προσθέτεις τροφή (έμμεσος τρόπος προσθήκης αμμωνίας). Είναι πιο ασφαλές να έχεις λοιπόν καθαρή αμμωνία παρά συνοδευόμενη με ένα σωρό παραπροϊόντα της αποσύνθεσης.

Το μυστικό είναι να διατηρείς σταθερά τα επίπεδα της αμμωνίας στο νερό, γύρω στα 4ppm (mg/lt), αναπληρώνοντας όση αμμωνία χρειάζεται κάθε 2 μέρες, μέχρι να μηδενιστούν τελείως τα επίπεδα αμμωνίας και νιτρωδών (ΝΟ2-). Αλήθεια, πώς μπορείς να ελέγξεις τη συγκέντρωση της αμμωνίας ρίχνοντας ...flakes; Θα εκπλαγείς αν δεις ότι σιγά σιγά, και μόνο με την αμμωνία, σιγά σιγά θα μετράς νιτρώδη, αργότερα και νιτρικά, και ότι η αμμωνία που έβαλες εχθές 4ppm σήμερα είναι στο 0.

Πρόσεχε, γιατί ειδικά στους αρχάριους τα στραβοπατήματα είναι εύκολα και μετά... καλά ξεμπερδέματα. Σιγά σιγά θα αποκτήσεις κριτήριο ποιες γνώμες είναι σωστές και βασίζονται σε βιβλιογραφία, μελέτη, εμπειρία και γνώση και ποιες δίνονται στο πόδι, καλοπροαίρετα μεν αλλά χωρίς υπόβαθρο.

Χημικά τεστ μην εμπιστεύεσαι τα στικς. Πιο αξιόπιστα είναι τα υγρά τεστ, και αν θες τη γνώμη μου ειδικά αυτά της ΑΡΙ, που τα εμπιστεύονται οι έμπειροι χομπίστες.

Αλλά νομίζω ότι το θέμα του στρωσίματος μπαίνει σε άλλη κατηγορία και εδώ είμαστε λίγο offtopic. :hysterical:

θα σε παρακαλούσα πολύ να μην δίνεις λάθος πληροφορίες στα μέλη μας .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=291546

Διάβασε πρώτα μάθε και μετά γράφε χωρίς να δίνεις παραπλανητικές πληροφορίες .

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες σε περιοδο στρωσιματος και σε στρωμενο ενυδρειο ειναι κατι διαφορετικο.

Οπως και οταν υπαρχει καποιο προβλημα σε στρωμενο ενυδρειο.

Τα βασικα ειναι :

Σε στρωμενο ενυδρειο 20-30% καθε 7-15 μερες (τα ΝΟ3 παιζουν ρολο τους φυσικα στην συχνοτητα αλλαγων αλλα δεν ειναι μονο αυτα, γι'αυτο για σιγουρια ιδιως αν εισαι αρχαριος, 20-30% καθε 7-15 μερες)

Στο στρωσιμο χωρις ψαρι συνηθως δεν αλλαζουμε νερο μεχρι να ολοκληρωθει και πριν βαλουμε το πρωτο ψαρι.

Στο στρωσιμο με ψαρι αν δεν θελεις να καψεις το ψαρι στο δηλητηριο, αλλαζεις νερο και καθε μερα αναλογα τις μετρησεις. (ταλαιπωρια)

Σε περιπτωση αναγκης (πχ εσυ τωρα με το υποστρωμα λιπασματος να εχει βγει στη στηλη του νερου) κανουμε και μεγαλη αλλαγη (50-70%) και επαναλαμβανουμε αν ειναι πολυ το λιπασμα στο νερο και τις επομενες μερες με μικροτερες (20-30%) Παντα υπαρχει η περιπτωση αν κανουμε λαθος αλλαγες (λαθος θερμοκρασια, χωρις αντιχλωριο) να χανουμε και βιολογια. Σε καλα στρωμενο φιλτρο που λειτουργει σε ενυδρειο με νορμαλ ιχθυοφορτωση και οχι τσιμα τσιμα, δεν θα εχουμε κανενα προβλημα, σε αλλες περιπτωσεις θελει προσοχη αφου ετσι κι αλλιως ειναι επικινδυνα τα πραγματα με τη βιολογια του.

Ty !! Εκανα μια μεγάλη αλλαγη κοντά στο 20λιτρο (40-50%) πρόσθεσα και την ανάλογη ποσότητα στο καινούριο νερό βακτηρίων και αντι-χλωρίου, ελπίζω να μην πείραξα και πολυ την βιολογία . Συνεχίζω τώρα με μικρές αλλαγές τις επόμενες μέρες μέχρι να καθαρίσω τελείως το λίπασμα? (σχεδον εχει καθαρίσει) :hysterical:

ερώτηση : στο μελλον οταν πχ. τοποθετήσω καποια φυτά , το λίπασμα υπάρχει πιθανότητα να ξαναανέβει στην επιφάνεια και να μου "λερώσει" το ενυδρειο γενικότερα?

η με τον καιρό θα "κάθεται" ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση : στο μελλον οταν πχ. τοποθετήσω καποια φυτά , το λίπασμα υπάρχει πιθανότητα να ξαναανέβει στην επιφάνεια και να μου "λερώσει" το ενυδρειο γενικότερα?

η με τον καιρό θα "κάθεται" ? ευχαριστω

Το υποστρωμα λιπασματος πρεπει να ειναι σκεπασμενο κατω απο το χαλικι.

Αν ειναι μεσα χυμα και στο βυθο να ειναι, δημιουργει προβλημα.

Εκτος κι αν ειναι ειδικο υποστρωμα που κανει να ειναι χυμα.

Τι εχεις ακριβως μεσα στο ενυδρειο? (υποστρωμα? απο πανω χαλικι? μαρκες?)

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα λιπασματος πρεπει να ειναι σκεπασμενο κατω απο το χαλικι.

Αν ειναι μεσα χυμα και στο βυθο να ειναι, δημιουργει προβλημα.

Εκτος κι αν ειναι ειδικο υποστρωμα που κανει να ειναι χυμα.

Τι εχεις ακριβως μεσα στο ενυδρειο? (υποστρωμα? απο πανω χαλικι? μαρκες?)

Σου έδειξα και στην φώτο, προσπάθησα να το σκεπάσω πολύ καλα το υπόστρωμα με χαλίκι =_= , το υπόστρωμα ειναι sera floredepot εχω και φώτο αρκετα πιο πάνω στο thread!! , οταν το πρωτοαγόρασα .

το χαλίκι καφέ χαλαζιακό!

Link to comment
Share on other sites

img0106mg.th.jpg

img0103l.th.jpg

img0096ec.th.jpg

Τώρα που καθάρισε λίγο για πείτε μου αν έκανα καμμια μεγάλη πατάτα atm ~!

Test θα κανουμε με την συμπλήρωση 10 ημερών και θα σας πώ! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

θα γινει πολυ ομορφο!! μπραβο στην υπομονη σου και την επιμονη σου που εδειξες ως νεος στο χομπι!!!

θα σου ελεγα να βαλεις και μια μονοχρωμη και σκουροχρωμη αφισα στο πισω μερος, ωστε να κρυβονται τα καλωδια και να δινει στα ψαρια την αισθηση τοιχου ή βραχου που σε συνδιασμο με τις πετρες και τα φυτα θα ειναι κρυψωνες να ξεκουραζονται!!!

Link to comment
Share on other sites

@ delta66 : ελπίζω να καλυφτεί απο τα φυτά ( θα βάλω αρκετά ακόμα) και να μην φαίνεται τόσο! :hysterical:

@fishaki : να βάλω μια μπλέ σκούρα μονόχρωμη ! με σελοτέιπ θα το κολλησω αυτο? :ooh2:

Παιδια κατι άσχετο , είναι δυνατόν το κερατόφυλλο να μεγάλωσε μέσα σε 2 μέρες ? μαλλον παραισθησεις αλλα ετσι μου φαίνεται :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

@ delta66 : ελπίζω να καλυφτεί απο τα φυτά ( θα βάλω αρκετά ακόμα) και να μην φαίνεται τόσο! :ooh2:

@fishaki : να βάλω μια μπλέ σκούρα μονόχρωμη ! με σελοτέιπ θα το κολλησω αυτο? :bowdown:

Παιδια κατι άσχετο , είναι δυνατόν το κερατόφυλλο να μεγάλωσε μέσα σε 2 μέρες ? μαλλον παραισθησεις αλλα ετσι μου φαίνεται :thumbup:

εγω παντως δεν το χαρακτηρισα παιχνιδακι για να το κρυψεις :hysterical:

Καθε ή μαυρη ισως ειναι προτιμετερη σε τετοιο ενυδρειο.

Ειναι δυνατον. Και δεν εχεις δει τιποτα.

Φαι να εχει (νιτρικα κλπ) και θα την υπολογιζεις με το κιλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...