Jump to content

ΔΩΡΟ-ΕΝΥΔΡΕΙΟ? ! ? !


Grimo

Recommended Posts

το κερατοφυλλο μεγαλωνει πολυ γρηγορα!!! και με τα λιπασματα που εχεις εσυ θα γινει δεντρο.

μπορεις να βαλεις μια αφισα απως τη λες. αν ειναι απο πετ σοπ θα κολησει με νερο και μια πιστωτικη καρτα. περιπου οπως βαζουν τις φιμε ζελατινες στα τζαμια των αυτοκινητων , αν εχεις δει. αλλα θα σου προτεινα να πας σε ενα βιβλιοχατοπωλειο και να παρεις απλο χαρτονι και να το κολησεις με ταινια. και αυτο γιατι οι αφισες τον πετ ειναι γυαλιστερες και προσωπικα δεν μου αρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλα μόνο τόσο σου έδωσα;;; :thumbup:

Δεν ξέρω τι έγινε αλλα μάλλον με το κλάδεμα πήρε μπρός και μεγάλωσε πολύ τις τελευταίες δυο μερες... Παλι κλαδεμα θέλει :hysterical:

Πολύ καλά πας πάντως. :thumbdown:

Α και τώρα που το θυμήθηκα. Αυτό το σακουλάκι που εχεις μέσα, με τα μαυρα μπιλάκια, λέγετε ενεργος άνθρακας, και αποροφάει ότι κυκλοφορεί στο νερό. Απο τοξικα (αμμωνιές και νιτρώδη) μέχρι και λιπάσματα :thumbdown: . Αυτό να το αφήσεις για κανα μήνα, και μετά να το βγάλεις, μόλις στρώσει το ενυδρείο. Ετσι κι αλλιως μετα τιγκάρει και δε μαζευει τίποτα άλλο. Μετά θα σου δώσω βιολογικό υλικό να βάλεις :ooh2:

@delta66: Σε 50 λίτρα μικτά δεν χρειάζεται και κανένα ιδιαίτερο φίλτρο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

made in china ρε συ έλεγε το φίλτρο :hysterical: τα λεει όλα, πάντως ηταν φτηνή λύση και πιστεύω θα είναι Ok , αν δεν τραβάει εδώ ειμαστε..

για τον ενεργό άνθρακα νομίζω οτι διάβασα κάπου δεν επηρεάζει καθόλου το στρώσιμο , καλύτερα ειναι να αφαιρέιται και να τοποθετείται αφου ολοκληρωθεί το στρώσιμο! (δεν γνωρίζω γιατι) .

Link to comment
Share on other sites

Απλα όπως σου είπα, τραβάει οτι άχρηστα ή χρήσιμα στοιχεία μπορεί να υπάρχουν στο νερό, όπως βιταμίνες, λιπάσματα, ή φάρμακα. Δηλαδή ρουφάει πολύ απο αυτό το λίπασμα που επιπλέει.

Επίσης το κερατόφυλλο αν το βάλεις κάπου που έχει παραπάνω φώς θα μεγαλώσει πιο γρήγορα, και όταν μεγαλώσει, με ένα ψαλιδάκι το κόβεις και το ξαναφυτεύεις.

Εγω, θα σου έλεγα, οτι αφού έχεις το κερατόφυλλο και την πίστια να δοκιμάσεις να βγάλεις τον ανθρακα για λίγο, μπας και εκμεταλλευτουν αυτά το λίπασμα και μεγαλώσουν πιο γρήγορα. Εδώ όμως χρειάζεται και η συνμβουλή καποιου εμπειρότερου στο θέμα του άνρθακα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Kατανοητό θα το ψάξω και γω λιγο :hysterical: .

Τελικά μάθαμε τι είναι το παρακάτω που δείχνω στην φώτο? :ooh2:

****Το έβαλα να δείς και το λίπασμα μου έχει κάτσει στα φύλλα, γενικά το νερό εχει καθαρίσει παρα πολυ, αλλα τα φυτά πέτρες κτλπ έχουν αρκετή βρώμα***

http://yfrog.com/16img0112bxj

* Η ανάλυση ειναι αρκετά καλή μπορεις να κάνεις zoom 2 φορές να το δείς πολυ κοντα!

Link to comment
Share on other sites

@delta66: Σε 50 λίτρα μικτά δεν χρειάζεται και κανένα ιδιαίτερο φίλτρο :ooh2:

Θα δειξει.
made in china ρε συ έλεγε το φίλτρο :hysterical: τα λεει όλα, πάντως ηταν φτηνή λύση και πιστεύω θα είναι Ok , αν δεν τραβάει εδώ ειμαστε..

για τον ενεργό άνθρακα νομίζω οτι διάβασα κάπου δεν επηρεάζει καθόλου το στρώσιμο , καλύτερα ειναι να αφαιρέιται και να τοποθετείται αφου ολοκληρωθεί το στρώσιμο! (δεν γνωρίζω γιατι) .

Δεν ειπα οτι δεν ειναι γερο ή δεν ειναι αξιιπιστο.

Ξερω κινεζικα φιλτρα που φυσανε.

Ειπα οτι ειναι μικρο για το ευνδρειο.

Ποση χωρητικοτητα σε υλικα εχει?

Τι υλικα εχει?

Ποσα ψαρια θα βαλεις και ποια μεσα στο 50 μικτα ενυδρειο?

Ο ανθρακας σε τετοιο ενυδρειο μπαινει για μερικες μερες στην αρχη της λειτουργιας τοιυ ενυδρειου και μετα το πεταμε στα σκουπιδια.

Link to comment
Share on other sites

Προδιαγραφές 220v/50 Hz

Power: 5 W

0.6m

300L/h

Έχει ενα σφουγγαράκι στον πάτο πιό πάνω τον ενεργό άνθρακα. αυτά :hysterical:

http://www.resun-china.com/en/ProductInfo....mp;ProClass=120

Αυτό ειναι και το site της εταιρίας .

Υ.Γ. μήπως εσυ γνωρίζεις πιο είναι το φυτο στην εικόνα και το δεξιά? :ooh2:

Για ψαράκια 5-7 guppy θα βαλω, τώρα για τις γέννες θα δώ τι θα κάνω!

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

Αντικατεστησε τον ανθρακα με mini siporax ή αν δεν βρεις mini, με σπασμενο siporax.

Το φυτο δεξια ειναι Ceratophyllym demersum

Πισω απο την πετρα αριστερα πρεπει να ειναι καποιο ειδος Bacopa και δεξια του θα δειξει :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το σπασμένο siporax είναι λύση; Εχω λίγο απο την προπροηγούμενη συνάντηση αλλα δεν το χρησιμοποίησα γιατί χωράνε μόνο 5-6 μακαρόνια :S.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σημερα κοιτουσα στο ebay για φυτά και είδα να πουλάνε γενικά σαν τρελοί mosses! Αυτα τι φάση ακριβώς είναι επειδη δεν κατάλαβα , τα δένουμε απλά στα ξύλα- πέτρες για decor η μπορουνε αν αναπτυχθουν να κάνουν κάτι σαν τάπητα?

Αν κανουνε τάπητα θα με ενδιέφερε για πείτε μου οταν λενε ένα bag τι εννοουνε και πχ για ενα 50λιτρο ενυδρείο ποσα bag θα χρειαστουνε περίπου να το "στρώσω" (όχι οτι θα το κάνω αλλα να έχω μια ιδέα) ty

κάτι σαν αυτό μου άρεσε

http://cgi.ebay.co.uk/Flame-Moss-Live-Aqua...=item3a4def57eb

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

κατάρχας το φιλτρο σου δεν μου πολυαρεσε. εχει μεγαλη ροη και μικρο καδο υλικων.

μη παρεις μος. θα σου δωσουν τα παιδια καποια στιγμη απο κλαδεματα.

Link to comment
Share on other sites

κατάρχας το φιλτρο σου δεν μου πολυαρεσε. εχει μεγαλη ροη και μικρο καδο υλικων...

Αν δεν ειναι για μονομαχοενυδρειο καλο ειναι απο ροη

300/ωρα λεει.

Αν γεμισει το σφουγγαρι μπιχλα θα πεσει στα 200, 4 φορες τα λιτρα του.

Αν ειναι και ρυθμιζομενης ροης ακομα καλυτερα.

Η χωρητικοτητα ειναι μικρη το ειπαμε (γιαυτο το χαρακτηρισα παιχνιδακι)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

κατάρχας το φιλτρο σου δεν μου πολυαρεσε. εχει μεγαλη ροη και μικρο καδο υλικων.

Εννοεις λόγω της μεγάλης ροής θα χρειάζεται πιο συχνά "καθάρισμα?" η οτι γενικα δεν "τραβάει" για τα κυβικά του :bowdown:

Όσο για φυτά βρήκα αρκετά στο internet (ebay) πολυ φτηναα αλλα αργουνε στην μεταφορά :thumbup: (περιμένω πως και πώς να έρθουνε) Μαλαισιανος ειναι ο τύπος! Αν μου δώσουνε και τα παιδια θα είμαι υπερcomple :ooh2:

@delta66: Το νερό σχεδόν καθάρισε απο λίπασμα , σταματάω τις αλλαγές νερού(έκανα 20% καθε μέρα)? να μην επηρεάζω και πολυ την βιολογία του τώρα που ειναι αρχή αρχή, τι λές? :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Grimo
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλύτερα έτσι. :hysterical:

Το νερό το προετοιμάζεις καθόλου; Καλό θα ήταν να το αφήνεις λίγο καιρό σε έναν κουβά με αντιχλώριο, και, αργότερα, όταν θα έχεις και ψάρια να το ζεσταίνεις στην ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρίχνω αντιχλώριο και βακτήρια , οσα λεει per L στα μπουκαλάκια, αλλα δεν το αφήνω πολυ στον κουβά

:bowdown: κανα 10λεπτο τέταρτο και μπλουμ :hysterical:

όταν λες λιγο καιρο? :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Κανα δυο μέρες :hysterical:. Δεν προλαβαίνει να απομακρυνθει όλο το χλώριο και τα λοιπα και τώρα που δεν έχεις ψάρια, πειράζει την βιολογία, και όταν θα έχεις, θα πειράζει και τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Αντικατεστησε τον ανθρακα με mini siporax ή αν δεν βρεις mini, με σπασμενο siporax.

Κατά την SERA το siporax για να λειτουργήσει σωστά πρέπει να είναι στην κανονική του μορφή. Δεν μπορούμε να το σπάσουμε.

(Ελέχθη στο σεμινάριο και έδειξαν και φωτογραφίες για το πως λειτουργεί.)

Link to comment
Share on other sites

@delta66 == siporax mini δεν βρίσκω πουθενά ελεος :hysterical: , στο ebay μονο που βρήκα αλλα το είχε κοντα στα 10 ευρω... τόσο κάνει?

Kαι btw ειναι απαραίτητο? θα βοηθήσει το στρώσιμο? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου δώσω εγώ λίγο substrat. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις ολόκληρο το κουτί. Το substrat είναι αντίστοιχο προϊον απλά λιγο χαμηλότερης ποιότητας.

Και τα δύο είναι βιολογικά υλίκα, αν έχεις ακούσει. Ουσιαστικά πάνω σε αυτά εγκαθίστανται τα βακτήρια που έχεις, και μετά απο 'κει γίνεται η δουλειά, και γι'αυτό δεν βάζουμε βακτήρια όταν έχουμε στρωμένο ενυδρείο.

Εσύ πάλι καλά είσαι. Εγώ πήρα το Substrat 14€ :hysterical: ...

Αμα θές, μπορώ να σου φέρω λίγο κάποια στιγμή. Αυριο θα'μαι κέντρο μαλλον το βράδυ.

Για ανέβασε καμια φωτογραφία με την πρόοδο!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι να μου δώσεις :hysterical: !!

Εεε μια απο τα ίδια το ενυδρείο

Φώτο απο δευτέρα που θα έρθουνε http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...e=STRK:MEWNX:IT

Τώρα σε τι ακριβώς κατάσταση θα ειναι.. τζάμπα ειναι, άξιζε να δοκιμάσω πιστεύω! :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Να δώσεις και σε 'μας ότι περισέψει :hysterical::ooh2::bowdown::thumbup:

Το κερατόφυλλο μεγάλωσε καθόλου; Αν το βάλεις κάπου με πιο πολύ φως θα μεγαλώσει πιο γρήγορ. :thumbdown:

To substrat 5€ η χούφτα.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο το ακουσα και εγω.

Στην πραξη ομως λειτουργει και σπασμενο.

@ tsoum το αντιχλωριο δρα αμεσα.

Καλο ομως να μενει οπως λες μερικες ωρες, αρκει να υπαρχει κυκλοφορητης ή αεραντλια μεσα στο δοχειο προετοιμασιας.

Αν ειναι να μεινει 2-3 ωρες στο δοχειο δεν πειραζει, αρκει να μην ειναι σε εξωτερικο χωρο κλπ και γεμιζει σκουπιδακια.

Κανα δυο μέρες :hysterical: . Δεν προλαβαίνει να απομακρυνθει όλο το χλώριο και τα λοιπα και τώρα που δεν έχεις ψάρια, πειράζει την βιολογία, και όταν θα έχεις, θα πειράζει και τα ψαρια.
Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλο το εχω κλαδέψει ήδη μια φορά .. μου φαίνεται θα σας φέρω εγω στην συνάντηση αν συνεχίσει ετσι :ooh2:

ενα substrat για ενα καφε η 2 πιτόγυρα (χωρίς σαλάτα ε τα έχουν ακριβύνει!) :hysterical:

καλα τα κανονίζουμε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...