Jump to content

Επιλογη ψαριων για Rio 180


Recommended Posts

Η ροη δεν μειωθηκε.

Μοιραστηκε. :)

Τα φυτα τα βολευει η ηρεμη ροη για να μη γερνουν κλπ.

Τις ενουμπιες ελπιζω να μη τις εδεσες πολυ σφιχτα. Ισα ισα θελουν να κρατηθουν μεχρι να πιαστουν οι ριζες τους. Το ιδιο και η φτερη.

Καλο θα ηταν να τις εδενες με τετοιο τροπο ετσι ωστε να μη φαινονται οι ακρες τους.

πχ απο την πισω μερια του ξυλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ριχνε λιγα φλεικς ή μια ταμπλετα βυθου για γατοψαρα την ημερα.

Αν θελεις να μη χαλας τεστ, αστο να τρεξει για καμια 15 μερες και μετα αρχισε να μετρας.

Φιλε Delta εχουν περασει 11 ημερες απο τοτε που εριξα τα τελευταια βακτηρια και την πρωτη ταμπλετα τροφης, εκανα τα παραπανω αλλα μαλλον εχω προβλημα. Σε δυο ανουμπιες εχουν κιτρινισει απο ενα φυλλο μαζι με το κοτσανι τους. Σε μια εντελως κιτρινο και στην αλλη πρασινοκιτρινο.. Στη μια βαλισνερια σχεδον ολες οι κορυφες της εχουν γινει καφε προς μαυρο 1-2 cm και σπανε.. Στη αλλη λιγοτερο αλλα προς τα εκει παμε.. Στα αλλα φυτα δεν αναγνωριζω καποιο προβλημα. Πολυ σοβαρο προβλημα επισης ειναι πως εχω βγαλει περιπου 7-8 σαλιγκαρια, 2 μεγαλουτσικα, 3-4 μεσαια και κανα 2 μικρα. Τις ανουμπιες παντως τις ειχα πλυνει καλα λεω...

Παμε τωρα στις μετρησεις οπου και εκει εχουμε θεμα..

Ειχα μετρησει αμμωνια 1 και ολα τα αλλα 0 οταν ξεκινησα την τροφη. Μετα απο 3 μερες μετρησα παλι 1 και σημερα μετρησα 0,5 - ΝΟ2 περιπου στο 1 με 1,5 (μετραω με api- ειναι περισσοτερο μωβ απο το 1 αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποσο.. μη σου πω οτι στην αρχη το ειδα για 5 αλλα τελικα νομιζω πως δεν ειναι τοσο σκουρο για 5ρακι... ) Τα Ν03 ειναι πλησιαζει στο 5 αλλα οχι παραπανω..

Το ph μου ειναι στο 7,6 περιπου, η θερμοκρασια στους 25-26 και οσο για το φως ειμαι στις 7 ωρες και σιγα σιγα παω για τις 8.

Πως τα βλεπετε τα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

Κανε προλητπικα μια μικρη αλλαγη νερου (20%) και μαλλον υπαρχει ελλειψη σιδηρου ή μακρο και μικροστοιχειων (ιχνοστοιχειων).

Ενα γενικο λιπασμα ειναι το seachem flourish

Δες αυτα

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17135

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=4650

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=27647&hl=

Link to comment
Share on other sites

Τα φυλλα απο την ανουμπια μαλλον κιτρινισαν γιατι πρεπει να την εχεις δεσει σφικτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυλλα απο την ανουμπια μαλλον κιτρινισαν γιατι πρεπει να την εχεις δεσει σφικτα.

Ισως δεν εχεις αδικο αλλα εχω προβλημα και με τις βαλισνεριες. Γενικα οταν καποια φυλλα απο οποιοδηποτε φυτο κιτρινισει ή μαυρισει πρεπει να το αφαιρουμε? εγω σκεφτηκα να τα αφησω τωρα που ειμαι στο στρωσιμο μηπως βοηθησουν στο ανεβασμα της αμμωνιας.

ειχα αγορασει αυτα τα 3 προϊόντα. να τα χρησιμοποιησω ή οχι? ελεγα μιας και τα χω πληρωσει να τα χρησιμοποιησω και οταν τελειωσουν να παρω το αλλο λιπασμα.

http://www.oceannutrition.com/product_fres...t.php&head=

Έγινε επεξεργασία - VRS
Link to comment
Share on other sites

Επισης ξεχασα να αναφερω πως σε μερικα σημεια στα 2 ξυλα mopani που εχω βλεπω πως εχουν πιασει κατι σαν ανοιχτοχρωμο χνουδι. ξερει κανεις τι μπορει να ειναι και αν ειναι φυσιολογικο?

Επισης με τα σαλιγκαρακια τι μπορω να κανω ρε παιδια?

Η αλλαγη νερου θα μου ριξει τα νιτρικα? Επισης οταν λεμε αλλαγη 20%, μπορει καποιος να μου πει καποιον ευκολο-πρακτικο τροπο για το πως θα υπολογισω το 20% δεδομενου οτι δε νομιζω να υπολογιζετε το 20% της χωριτικοτητας του ενυδρειου μου (180λιτρα) αφου με φυτα, ξυλα, αμμο κτλ δεν ξερω ακριβως ποσο νερο εχω.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαπια φυλλα τα αφαιρουμε.Εαν το ενυδρειο σου ειναι 180 λιτρα μικτα,καθαρα θα ειναι

περιπου 150 λιτρα.Αλλαγη νερου το 30% απο τα 150 λιτρα εβδομαδιαιως με χρηση αντιχλωριου.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαπια φυλλα τα αφαιρουμε.Εαν το ενυδρειο σου ειναι 180 λιτρα μικτα,καθαρα θα ειναι

περιπου 150 λιτρα.Αλλαγη νερου το 30% απο τα 150 λιτρα εβδομαδιαιως με χρηση αντιχλωριου.

Συμφωνα με τις διαστασεις του ενυδρειου μου 101χ41χ50 και χρησιμοποιωντας τον μετατροπεα διαπιστωνω πως τα μικτα λιτρα μου ειναι καθαρα 155 μετρωντας στο υψους εως τη γραμμη. Αρα αν κανω τωρα 20% αλλαγη θα αφαιρεσω περιπου 30 λιτρα. Απλα η ερωτηση μου ειχε να κανει με το πως θα μετρησω οτι αφαιρεσα 30 λιτρα. Ενας τροπος που σκεφτηκα ειναι να χρησιμοποιησω μια μεζουρα ή μετρο και να κανω την αφαιρεση βασει των εκατοστων του υψους του ενυδρειου. Το υψος του νερου ειναι 44 cm περιπου και εχω 155 λιτρα. Αρα 3,5 λιτρα/cm. Aρα αφαιρεση περιπου 8,8 cm. Ειναι σωστος αυτος ο τροπος που σκεφτηκα ή μηπως υπαρχει καποιος αλλος πιο ευκολος?

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο υπολογισμος σου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 ημερες ειχα μετρησει αμμωνια 0,5 , Νο2 -- 1 εως 1,5 και Νο3 κοντα στο 5. Δεν εκανα ακομη αλλαγη νερου 20% και σημερα μετρησα αμμωνια 0-0,25 (κοντα στο 0 αλλα νομιζω δεν ειναι ακομη καθαρο 0), Νο2 απο 1 με 1,5 επεσε στο 0 με υποψια να ειναι λιγο παραπανω και το Νο3 αναμεσα στο 0-5 (νομιζω γυρω στο 2 ή 3). Το Ph μου σημερα μετρηθηκε λιγο πιο κατω απο το 7,6 της τελυταιας φορας. Αναμεσα στο 7,6 και 7,4. Θερμοκρασια στους 25-26 βαθμους χωρις να εχω βαλει θερμαντηρα.

Θυμιζω οτι απο τοτε που εριξα βακτηρια για πρωτη φορα(για 3 μερες εριξα)εχουν περασει 14 ημερες ριχνοντας καθημερινα 1 ταμπλετα τροφη.

Τι λετε να κανω τωρα? Να κανω την αλλαγη νερου ή οχι? Η μεγιστη τιμη αμμωνιας που ειδα στο πρωτο 10ημερο ηταν 1,0 και επεσε στις 14 ημερες στο 0,25. Τα Nο2 ηταν πριν 3 ημερες 1 με 1,5 και σημερα σχεδον 0. Ειναι φυσιολογική αυτη η γρηγορη αλλαγη? Η αμμωνια δεν επρεπε να ανεβει παραπανω και μετα να αρχισει να πεφτει?

Επισης να σας πω οτι αφαιρεσα τα 2 φυλλα απο τις 2 ανουμπιες που κιτρινισαν.

Παρακαλω πειτε μου πως να συνεχισω.

Α, και να σας θυμισω την ερωτηση μου για τα 3 σκευασματα για τα φυτα στο λινκ που εδωσα σε προηγουμενο Post. Να το χρησιμοποιησω ή οχι? Το προβλημα στις ανουμπιες ισως ηταν απο την πετονια αλλα σας θυμιζω και το μικρο προβληματακι στις βαλισνεριες.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας αναφερω οτι χθες ξεχαστηκα και δεν εριξα τροφη. απλα μηπως παιζει ρολο για τις σημερινες μου μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη κανεις δεν μου απαντησε για το θεμα των μετρησεων, δεν ειχα ποιον αλλο να ρωτησω και επισκεφτηκα ενα petshop στη γειτονια μου με σκοπο να παρω τα πρωτα μου ψαρια και να ρωτησω αυτον για το τι να κανω αφου τις 2 τελευταιες ημερες εχει μηδενιστει η αμμωνια και τα νιτρωδη. Τα νιτρικα ειναι στο 5.

Αυτος μου ειπε πως θεωρειται στρωμενο αλλα ειναι επισφαλες. Μου προτεινε να παρω εως 4 ψαρια και να μετρησω σε περιπου 24 ωρες. Αν τα νιτρικα ειναι πολυ ανεβασμενα να ριξω βακτηρια. Αγορασα 3 guppies (1 αρσενικο και 2 θυληκα). Το λαθος ομως που εκανα και το διαπιστωσα πριν απο λιγα λεπτα ειναι οτι ο φιλος delta μου ειχε γραψει πως επρεπε να ξεκινησω με 1 ψαρι μονο και να προσθετω σιγα σιγα.. Διορθωνεται αυτο το λαθος και αν ναι πως? Εκτος απο το να πεταξω τα 2 θηλυκα, μπορω να κανω κατι αλλο?

Συμφωνειτε με αυτο που μου ειπε ο τυπος στο petshop για τα βακτηρια και τις μετρησεις?

Επισης μου ειπε να μη τα ταισω εως τη Δευτερα. Ok, αλλα επειδη μεχρι και χτες εριχνα μια ταμπλετα βυθου, προφανως υπαρχουν υπολειμματα τροφης.

Οσο για την τροφη των guppies μου προτεινε flakes αλλα μου ειπε πως αφου εχω ταμπλετες βυθου μπορω να ριχνω το 1/4.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη κανεις δεν μου απαντησε για το θεμα των μετρησεων, δεν ειχα ποιον αλλο να ρωτησω και επισκεφτηκα ενα petshop στη γειτονια μου με σκοπο να παρω τα πρωτα μου ψαρια και να ρωτησω αυτον για το τι να κανω αφου τις 2 τελευταιες ημερες εχει μηδενιστει η αμμωνια και τα νιτρωδη. Τα νιτρικα ειναι στο 5.

Αυτος μου ειπε πως θεωρειται στρωμενο αλλα ειναι επισφαλες. Μου προτεινε να παρω εως 4 ψαρια και να μετρησω σε περιπου 24 ωρες. Αν τα νιτρικα ειναι πολυ ανεβασμενα να ριξω βακτηρια. Αγορασα 3 guppies (1 αρσενικο και 2 θυληκα). Το λαθος ομως που εκανα και το διαπιστωσα πριν απο λιγα λεπτα ειναι οτι ο φιλος delta μου ειχε γραψει πως επρεπε να ξεκινησω με 1 ψαρι μονο και να προσθετω σιγα σιγα.. Διορθωνεται αυτο το λαθος και αν ναι πως? Εκτος απο το να πεταξω τα 2 θηλυκα, μπορω να κανω κατι αλλο?

Συμφωνειτε με αυτο που μου ειπε ο τυπος στο petshop για τα βακτηρια και τις μετρησεις?

Επισης μου ειπε να μη τα ταισω εως τη Δευτερα. Ok, αλλα επειδη μεχρι και χτες εριχνα μια ταμπλετα βυθου, προφανως υπαρχουν υπολειμματα τροφης.

Οσο για την τροφη των guppies μου προτεινε flakes αλλα μου ειπε πως αφου εχω ταμπλετες βυθου μπορω να ριχνω το 1/4.

Γιατι να πεταξεις τα ψαρια ?????!!!

Το να μη βαλεις παραπανω ψαρια στο προτεινα για να μη ψοφησουν τα ψαρια (απο την αμμωνια ενδεχομενως).

Σε 180 λιτρα και αναλογη φιλτρανση 3 γκαπακια δεν ειναι πολλα αν δεν παραταισεις.

1-2 φυλαρακια την ημερα στο καθενα, και βλεπεις αναλογα τις μετρησεις κανεις καμια αλλαγουλα αν δεις σε τοξικα επιπεδα την αμμωνια ή τα νιτρωδη.

Δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry248326

Καλα στα ειπε ο πετσοπας.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να πεταξεις τα ψαρια ?????!!!

Το να μη βαλεις παραπανω ψαρια στο προτεινα για να μη ψοφησουν τα ψαρια (απο την αμμωνια ενδεχομενως).

Σε 180 λιτρα και αναλογη φιλτρανση 3 γκαπακια δεν ειναι πολλα αν δεν παραταισεις.

1-2 φυλαρακια την ημερα στο καθενα, και βλεπεις αναλογα τις μετρησεις κανεις καμια αλλαγουλα αν δεις σε τοξικα επιπεδα την αμμωνια ή τα νιτρωδη.

Δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry248326

Καλα στα ειπε ο πετσοπας.

Μετα απο 21 ωρες απο την εισοδο των πρωτων ψαριων εκανα τις παρακατω μετρησεις..

ph κοντα στο 7,6 μετρημενο με stick και κατι λιγοτερο απο 7,6 με υγρο τεστ api

GH 7,0 μετρηση με stick

KH 8,0 μετρηση με stick

Αμμωνια 0 με Αpi και με υγρο της aquamarine

Νιτρωδη NO2 ελαχιστα πανω απο 0 αλλα λιγοτερο απο 0,25 που ειναι η δευτερη κλιμακα της api και το ιδιο με το stisck.

Νιτρικα NO3 κοντα στο 5.

Η θερμοκρασια μου ηταν τοσες ημερες σταθερη στο 25 προς 26, σημερα ειναι στο 24,5.

Να μετρησω παλι αργοτερα που και τυπικα θα κλεισω 24 ωρες ή δε χρειαζεται? Ειναι οκ αυτες οι μετρησεις?

Ο πετσοπας μου ειπε χθες πως για το στρωσιμο καλα εριχνα τροφη αλλα επρεπε να ριχνω και βακτηρια για να δημιουργουνται νεες αποικιες. Σωστο ειναι αυτο? Εγω με τις σημερινες μετρησεις να ριξω βακτηρια ή δε χρειαζεται? Γενικα καθε ποτε να μετραω τωρα? Απο αυριο θα ξεκινησω να ριχνω 1/4 ταμπλετας τροφης. Ποσες φορες την ημερα χρειαζεται?

Έγινε επεξεργασία - VRS
Link to comment
Share on other sites

Eπισης να συμπληρωσω στις παραπανω ερωτησεις.. Απο εδω και περα αν ολα πηγαινουν καλα με τις μετρησεις μου να κανω αλλαγες νερου μια φορα την εβδομαδα και σε τι ποσοστο? Επισης αν ολα ειναι οκ καθε 10ημερο να προσθετω ψαρια ή εινα ακομη νωρις?

ερωτηση για το φιλο delta... Ο συνδιασμος των ψαριων που μου ειχες προτεινει στη σελιδα 1 δε φαινεται πλεον απο το λινκ. μηπως σου ειναι ευκολο να μου υπενθυμισεις την προταση σου?

βαζω και το λινκ..

http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php?AquTank...amp;AqVolUnit=L

Έγινε επεξεργασία - VRS
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 21 ωρες απο την εισοδο των πρωτων ψαριων εκανα τις παρακατω μετρησεις..

ph κοντα στο 7,6 μετρημενο με stick και κατι λιγοτερο απο 7,6 με υγρο τεστ api

GH 7,0 μετρηση με stick

KH 8,0 μετρηση με stick

Αμμωνια 0 με Αpi και με υγρο της aquamarine

Νιτρωδη NO2 ελαχιστα πανω απο 0 αλλα λιγοτερο απο 0,25 που ειναι η δευτερη κλιμακα της api και το ιδιο με το stisck.

Νιτρικα NO3 κοντα στο 5.

Η θερμοκρασια μου ηταν τοσες ημερες σταθερη στο 25 προς 26, σημερα ειναι στο 24,5.

Να μετρησω παλι αργοτερα που και τυπικα θα κλεισω 24 ωρες ή δε χρειαζεται? Ειναι οκ αυτες οι μετρησεις?

Ο πετσοπας μου ειπε χθες πως για το στρωσιμο καλα εριχνα τροφη αλλα επρεπε να ριχνω και βακτηρια για να δημιουργουνται νεες αποικιες. Σωστο ειναι αυτο? Εγω με τις σημερινες μετρησεις να ριξω βακτηρια ή δε χρειαζεται? Γενικα καθε ποτε να μετραω τωρα? Απο αυριο θα ξεκινησω να ριχνω 1/4 ταμπλετας τροφης. Ποσες φορες την ημερα χρειαζεται?

Σχεδον στρωμενο φαινεται, ταιζε με τσιγγουνια για λιγο καιρο ακομα να φορτωσει καλα και βακτηρια για τα ΝΟ2 και εισαι ΟΚ.

Κι αλλα βακτηρια? Αν εχεις ηδη ριξε, κακο δεν κανουν.

Μετρησεις τωρα στην αρχη καλο ειναι να κανεις και καθε μερα αν μπορεις.

Αναλογα το μεγεθος της ταμπλετας.

Υπολογισε σαν να ταιζεις 1-2 φυαλαρακια την ημερα το καθε ψαρι (τωρα στην αρχη μετα μπορεις και πιο πολυ ναλογα και τη βιολογια στο φιλτρο σου)_και σπασε το ταισμα σε δυο δοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Eπισης να συμπληρωσω στις παραπανω ερωτησεις.. Απο εδω και περα αν ολα πηγαινουν καλα με τις μετρησεις μου να κανω αλλαγες νερου μια φορα την εβδομαδα και σε τι ποσοστο? Επισης αν ολα ειναι οκ καθε 10ημερο να προσθετω ψαρια ή εινα ακομη νωρις?

ερωτηση για το φιλο delta... Ο συνδιασμος των ψαριων που μου ειχες προτεινει στη σελιδα 1 δε φαινεται πλεον απο το λινκ. μηπως σου ειναι ευκολο να μου υπενθυμισεις την προταση σου?

βαζω και το λινκ..

http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php?AquTank...amp;AqVolUnit=L

20-30% αναλογα και την ποσοτητα των ΝΟ3 που θα εχεις.

Θα κοιταν να κρατας χαμηλα τα νιτρικα (ΝΟ3) κατω απο 20-25 για να μην ρισκαρεις με την τοξικοτητα τους αλλα οχι και μηδεν καθως πρεπει να υπαρχουν για να τρεφονται τα φυτα.

Επισης θα πρεπει για να αποφυγεις τις αλγες να κρατας μια ισορροπια στα ΝΟ3 και στα PO4 (φωσφορικα) σε αναλογια 1 νιτρικα προς 10-15 φωσφορικα. Αν εχεις περισσοτερα ΝΟ3 απο την σωστη αναλογια θα εχεις πρασινη αλγη, ενω αν εχεις περισσοτερα φωσφορικα θα εχεις BBA (μαυρη αλγη).

Αναλογα το μεγεθος των ψαριων και τον αριθμο θα προσθετεις.

Υπολογισε οτι αν ολοκληρωσεις την τελικη ιχθυοφορτωση σε 3 μηνες απο την πρωτη μερα που εβαλες ψαρι, θα εισαι καλυμενος. Αλλα με μικρα ψαρια σε μεγαλο ενυδρειο ειναι πιο ευκολο το εργο σου.

Οι μετρησεις ειναι ο πιο σιγουρος τροπος.

Μαλλον για guppies θα σου ελεγα, οπως βλεπω απο τα στοιχεια.

Δες εδω το νεο προφιλ που ανεβηκε το φορουμ http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=577

Link to comment
Share on other sites

Τους εριξα σημερα 1/4 της ταμπλετας τροφης βυθου που ειχα αγορασει για το στρωσιμο. Εφαγαν αμεσως με πολυ ορεξη και τα 3. Αν τους ριχνω μια φορα την ημερα 1/4 για καμια εβδομαδα και μετα 2 φορες 1/4 ειναι καλα?

Πριν το φαγητο μετρησα και ειχα αμμωνια και νιτρωδη 0.

Ειδα το νεο προφιλ και με προβληματισε διοτι αναφερεται ως συνθηκες νερου ph 7,5-8,5 ενω σ' αλλα sites οπως για παραδειγμα στο www.tsamisaquarium.gr το ευρος ειναι μεγαλυτερο. Εγω με βαση το νεο αρθρο ειμαι οριακα οκ αφου εχω Ph περιπου 7,5, οπως επισης και για την ΚΗ δινει 8-15 και εχω 8 και GH δινει 10-15 και εχω 7.

Θα μου αρεσε να βαλω και κανενα αλλο ζωοτοκο μονο για να ειναι καπως μεγαλυτερο απο τα γκαπυ. Παντως τα γκαπυ αν και δεν μεγαλωνουν πολυ ειναι ομορφα. Αν ομως υποθεσουμε οτι το αφησω μονο με γκαπυ και προσθετω σιγα σιγα ποσα ψαρια μπορω να εχω για τα λιτρα μου σε 3 μηνες ας πουμε?

Βακτηρια δεν εριξα ακομη αλλα το σκεφτομαι. Την Κυριακη θα κανω την πρωτη αλλαγη νερου και εκτος απο αντιχλωριο θα ριξω και βακτηρια.

Το φιλτρο μου αυτη την εβδομαδα κλεινει 1 μηνα λειτουργιας που ομως θα εχει δουλεψει συνολικα 10 ημερες χωρις να εχω προσθεσω βακτηρια. Θα πρεπει να του κανω την πρωτη συντηρηση τωρα ή να το αφησω να κλεισει μηνα απο τοτε που εριξα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Ταιζε ποικιλια τροφων. 2-3 τουλαχιστον διαφορετικες και σε μικρες συσκευασιες για να μη κρατανε ανοιχτες πανω απο 3 μηνες.

Μουλιαζε μια φορα την εβδομαδα τη τροφη σε βιταμινες.

Σιγα σιγα ανεβασε ποσοτητα τροφης, ριξε και φλεικς οχι μονο ταμπλετες.

Το προφιλ του ΑΖ ειναι πιο "αυστηρο" για να ειναι οι παραμετροι του νερου μεσα σε ορια που ειναι τελεια για τα ψαρια.

Τα προφιλ που υπαρχουν με ευρυτερες τιμες δεν εινα λαθος αφου το ψαρι αντεχει και σε πιο μαλακο νερο γιατι ειναι ανθεκτικο ψαρι αλλα δεν σημανει οτι θα ειναι και ιδανικες οι συνθηκες.

Και ως γνωστον τα καλυτερα χρωματα και συμπεριφορες τα βλεπουμε οταν διατηρουμε τα ψαρια σε οσο πιο ιδανικες συνθηκες γινεται.

Το να σκληρυνεις το νερο ειναι ευκολο σε σχεση με το να το μαλακωσεις.

1-2 ασβεστολιθικες πετρες φτανουν.

Το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα μπορεις να βαλεις και ξιφοφορους ή platy (οχι και τα δυο γιατι υβριδιζουν) (παντα 3/1 - θηλ/αρσ).

Καλυτερα μη μπλεξεις διαφορετικα ειδη του ιδιου ψαριου πχ platy με αλλο ειδος platy για να αποφυγεις τον υβριδισμο.

Δεν χρειαζεται να προσπαθησεις για να αυξηθει η ιχθυοφορτωση ξεκινα με μικρα χαρεμακια και απο μονα τους θα "μεγαλωσουν" συντομα. :D

Ανταλλαζε μικρα με αλλα ψαρια για να ανανεωνεις το αιμα.

Κανε μια αλλαγη νερου, ριξε και βακτηρια αν εχεις δεν κανουν κακο.

Ασε το νερο να μεινει σε ενα δοχειο καθαρο μεχρι να ερθει κοντα στη θεροκρασια του ενυδρειου ετσι ωστε να μη πεσει κατω απο 3-4 βαθμους μετα την αλλαγη.

Και κανε την αλλαγη οσο πιο αργα γινεται, οχι μπλουμ το νερο καταρρακτης για να μη γινονται πολυ αποτομα οι αλλαγες των παραμετρων (πεχα θερμοκρασια σκληροτητες)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ταιζε ποικιλια τροφων. 2-3 τουλαχιστον διαφορετικες και σε μικρες συσκευασιες για να μη κρατανε ανοιχτες πανω απο 3 μηνες.

Μουλιαζε μια φορα την εβδομαδα τη τροφη σε βιταμινες.

Σιγα σιγα ανεβασε ποσοτητα τροφης, ριξε και φλεικς οχι μονο ταμπλετες.

Το προφιλ του ΑΖ ειναι πιο "αυστηρο" για να ειναι οι παραμετροι του νερου μεσα σε ορια που ειναι τελεια για τα ψαρια.

Τα προφιλ που υπαρχουν με ευρυτερες τιμες δεν εινα λαθος αφου το ψαρι αντεχει και σε πιο μαλακο νερο γιατι ειναι ανθεκτικο ψαρι αλλα δεν σημανει οτι θα ειναι και ιδανικες οι συνθηκες.

Και ως γνωστον τα καλυτερα χρωματα και συμπεριφορες τα βλεπουμε οταν διατηρουμε τα ψαρια σε οσο πιο ιδανικες συνθηκες γινεται.

Το να σκληρυνεις το νερο ειναι ευκολο σε σχεση με το να το μαλακωσεις.

1-2 ασβεστολιθικες πετρες φτανουν.

Το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα μπορεις να βαλεις και ξιφοφορους ή platy (οχι και τα δυο γιατι υβριδιζουν) (παντα 3/1 - θηλ/αρσ).

Καλυτερα μη μπλεξεις διαφορετικα ειδη του ιδιου ψαριου πχ platy με αλλο ειδος platy για να αποφυγεις τον υβριδισμο.

Δεν χρειαζεται να προσπαθησεις για να αυξηθει η ιχθυοφορτωση ξεκινα με μικρα χαρεμακια και απο μονα τους θα "μεγαλωσουν" συντομα. :D

Ανταλλαζε μικρα με αλλα ψαρια για να ανανεωνεις το αιμα.

Κανε μια αλλαγη νερου, ριξε και βακτηρια αν εχεις δεν κανουν κακο.

Ασε το νερο να μεινει σε ενα δοχειο καθαρο μεχρι να ερθει κοντα στη θεροκρασια του ενυδρειου ετσι ωστε να μη πεσει κατω απο 3-4 βαθμους μετα την αλλαγη.

Και κανε την αλλαγη οσο πιο αργα γινεται, οχι μπλουμ το νερο καταρρακτης για να μη γινονται πολυ αποτομα οι αλλαγες των παραμετρων (πεχα θερμοκρασια σκληροτητες)

Tη μια μερα τους ριχνω 1/4 ταμπλετας (μια φορα συνολικα οχι στο καθε ψαρι ) και την αλλη μερα 3 φυλλαρακια (μια φορα οχι στο καθενα). Οκ δεν ειμαι ή χρειαζεται να παρω και κατι αλλο? Παντως παρατηρω οτι οταν ριχνω την ταμπλετα σα να εχουν περισσοτερη ορεξη...Τι βιταμινες πρεπει να παρω?

Να ξεκινησω να ριχνω τις παραπανω ποσοτητες τροφης εναλλαξ αλλα δυο φορες την ημερα?

Σημερα δε μετρησα αλλα για χθες τεταρτη συνεχη ημερα μετα την εισοδο των ψαριων οι μετρησεις σε αμμωνια και νιτρωδη ηταν μηδεν.. Σκεφτομαι να αδειασω το 30% και μετα να συμπληρωσω απ' ευθειας μ' ενα λαστιχο χλιαρο νερο απο τη βρυση. Υπαρχει προβλημα ή καλυτερα να αδειασω και να βαλω το νερο της βρυσης πρωτα σ' ενα ή δυο κουβαδες, να ριξω εκει αντιχλωριο και μετα να το ριξω σιγα σιγα στο ενυδρειο? Αν το ριξω στους κουβαδες οκ.. αλλα αν το ριξω απ' ευθειας να ριξω αντιχλωριο μονο για την ποσοτητα της αλλαγης ή με βαση τη συνολικη ποσοτητα του ενυδρειου? Ειχα διαβασει σε καποιο αλλο Post οτι ειναι καλυτερα να υπολογισω τα συνολικα λιτρα για απ' ευθειας αλλαγη απο τη βρυση.

Θα βαλω και 2 ασβεστολιθικες πετρες. Οι βαλισνεριες εχουν πεταξει οριζοντιες ριζες, βγαζουν νεα φυτα και σε βαθος χρονου βλεπω να γεμιζει ολο το ενυδρειο..

Απο Δευτερα λεω να βαλω και αλλα guppies. Να βαλω μονο ενα θηλυκο ωστε να γινουν 1-3 ή να βαλω παραπανω.. π.χ. 1-2 ? ή 1-4? Παντως σ' αυτη τη συνθεση που εχω τωρα 1-2 το αρσενικο πολλες φορες κυνηγα απο κοντα το ενα θηλυκο και δεν το αφηνει να παρει ανασα.. Οχι συνεχεια αλλα πολλες φορες και κυριως το ιδιο παντα.

Το φιλτρο τελικα δε χρειαζεται ακομη καποιο καθαρισμο?

Χρονια Πολλα και καλα Χριστουγεννα σ' ολους μας...

Έγινε επεξεργασία - VRS
Link to comment
Share on other sites

Tη μια μερα τους ριχνω 1/4 ταμπλετας (μια φορα συνολικα οχι στο καθε ψαρι ) και την αλλη μερα 3 φυλλαρακια (μια φορα οχι στο καθενα). Οκ δεν ειμαι ή χρειαζεται να παρω και κατι αλλο? Παντως παρατηρω οτι οταν ριχνω την ταμπλετα σα να εχουν περισσοτερη ορεξη...Τι βιταμινες πρεπει να παρω? (εγω χρησιμοποιω συνηθως sera fishtamine)

Να ξεκινησω να ριχνω τις παραπανω ποσοτητες τροφης εναλλαξ αλλα δυο φορες την ημερα? (Προτεινω μια φορα την ημερα πχ πρωι φυλαρακια 3 φυλαρακια και μια ταμπλετα ολοκληρη το απογευμα. Αν μενει τροφη τσο βυθο και φουγκιαζει, σαν παχνη, να την σιφωναρεις.)

Σημερα δε μετρησα αλλα για χθες τεταρτη συνεχη ημερα μετα την εισοδο των ψαριων οι μετρησεις σε αμμωνια και νιτρωδη ηταν μηδεν.. (Νιτρικα ΝΟ3?)

Σκεφτομαι να αδειασω το 30% και μετα να συμπληρωσω απ' ευθειας μ' ενα λαστιχο χλιαρο νερο απο τη βρυση. (Προτεινω να το αποφυγεις. Το νερο απο το θερμοσιφωνο μπορει να περιεχει διαφορα)

Υπαρχει προβλημα ή καλυτερα να αδειασω και να βαλω το νερο της βρυσης πρωτα σ' ενα ή δυο κουβαδες, να ριξω εκει αντιχλωριο και μετα να το ριξω σιγα σιγα στο ενυδρειο? (Να το βαλεις στου κουβαδες με αντιχλωριο και να το αφησεις λιγη ωρα να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου. Αν το αφησεις πανω απο 2-3 ωρες να βαλεις αεραντλιες γιατι δεν πρεπει να μενει ακινητο το νερο)

Αν το ριξω στους κουβαδες οκ.. αλλα αν το ριξω απ' ευθειας να ριξω αντιχλωριο μονο για την ποσοτητα της αλλαγης ή με βαση τη συνολικη ποσοτητα του ενυδρειου? Ειχα διαβασει σε καποιο αλλο Post οτι ειναι καλυτερα να υπολογισω τα συνολικα λιτρα για απ' ευθειας αλλαγη απο τη βρυση.

(Ναι αλλα οπως σου ειπα καλυτερα να μεινει το νερο σε δοχειο με αντιχλωριο για τα λιτρα του δοχειου μονο.

Κανεις και οικονομια στο αντιχλωριο)

Θα βαλω και 2 ασβεστολιθικες πετρες. (Δοκιμασε με μια πρωτα και βλεπεις) Οι βαλισνεριες εχουν πεταξει οριζοντιες ριζες, βγαζουν νεα φυτα και σε βαθος χρονου βλεπω να γεμιζει ολο το ενυδρειο..

Απο Δευτερα λεω να βαλω και αλλα guppies. Να βαλω μονο ενα θηλυκο ωστε να γινουν 1-3 ή να βαλω παραπανω.. π.χ. 1-2 ? ή 1-4? Παντως σ' αυτη τη συνθεση που εχω τωρα 1-2 το αρσενικο πολλες φορες κυνηγα απο κοντα το ενα θηλυκο και δεν το αφηνει να παρει ανασα.. Οχι συνεχεια αλλα πολλες φορες και κυριως το ιδιο παντα. (Βαλε παλι 1α+2θ και βλεπεις).

Το φιλτρο τελικα δε χρειαζεται ακομη καποιο καθαρισμο? (Αν δεν εχει βουλωσει οχι, βγαλε μονο τιποτα σαπια φυλαρακια εξωτερικα αν εχουν κολλησει)

Χρονια Πολλα και καλα Χριστουγεννα σ' ολους μας...

Χρονια Πολλα και σε σενα :D
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω κατι σημαντικο.. Oταν πριν απο περιπου 10 ημερες εβαλα τα ψαρια στο ενυδρειο, το ενα θηλυκο φαινοταν πιο ανεπτυγμενο απο το αρσενικο αλλα και απο το αλλο θηλυκο. Οχι τρελη διαφορα αλλα φαινοταν. Αυτη τη θηλυκια απο την πρωτη στιγμη το αρσενικο την εχει απο κοντα και την ακολουθει παντου. Σιγα σιγα οταν περνουσαν οι μερες εβλεπα οτι η θηλυκια ειχε πιο φουσκωμενη κοιλια και τωρα εχει πρηστει αρκετα η κοιλια της, καμια σχεση με την αλλη.Λετε να ειναι σε φαση εγκυμοσυνης? Ποσο πιθανο ειναι ομως αυτο αφου το ενυδρειο ειναι τοσο νεο.? Οταν μπορεσω να τραβηξω καμια καλη φωτο θα την ανεβασω. Προσπαθω να φωτογραφισω αλλα δεν μπορω να τραβηξω καλη, κοντινη φωτο. Τη μια το ψαρι κουνιεται και ειναι βγαινει χαλια και απο την αλλη χτυπαει το φως της λαμπας και δε βγαινει καλη.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα με τα σαλιγκαρια τι γινεται? εχω μπερδευτει.. Ειναι παρασιτα οπως λενε καποιοι ή οχι? Εγω παντως εχω αφαιρεσει αρκετα αλλα εχω αρκετα. Τι να κανω? Να ριξω καποιο φαρμακο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Οχι φαρμακα.

Αν ειναι πολλα (πχ πανω απο 20), τοτε σημαινει οτι μαλλον ταιζεις πολυ και εχουν τρωνε και αναπαραγωνται.

Αν θελεις να ελεγξεις τον πληθυσμο τους ταιζε πιο σωστα.

Ενα γρηγορο ξεκαθαρισμα μπορει να γινει με παγιδα για σαλιγγαρια.

Καλο ειναι να υπαρχει ενα μικρος πλυθησμος σαλιγγαριων γιατι κανουν καλο στο συστημα με το καθαρισμο που κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φαρμακα.

Αν ειναι πολλα (πχ πανω απο 20), τοτε σημαινει οτι μαλλον ταιζεις πολυ και εχουν τρωνε και αναπαραγωνται.

Αν θελεις να ελεγξεις τον πληθυσμο τους ταιζε πιο σωστα.

Ενα γρηγορο ξεκαθαρισμα μπορει να γινει με παγιδα για σαλιγγαρια.

Καλο ειναι να υπαρχει ενα μικρος πλυθησμος σαλιγγαριων γιατι κανουν καλο στο συστημα με το καθαρισμο που κανουν.

Χθες αφαιρεσα πανω απο 20.Αν δε δημιουργουν προβλημα στα ψαρια δε με πειραζει να τα βλεπω.. Ταιζω ακομη με τον ιδιο τροπο. 3 φυλλαρακια τη μια μερα και 1 ταμπλετα την αλλη. Εχω βαλει απο το πρωι σε κουβαδες με αεραντλιες νερο για την πρωτη μου αλλαγη αλλα ακομη ειναι σε θερμοκρασια περιπου 18 βαθμους ενω απο τη βρυση ηταν 16. Αν βρασω νερο και το αναμιξω με κρυο σ' ενα κουβα μας πειραζει?

Σημερα το πρωι εκανα νεες μετρησεις.. ph 7,5 αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και τα νιτρικα ενω ειναι σχεδον μηδενικα. Τι μπορω να κανω γι' αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...