Jump to content

Στησιμο Rock Garden


Recommended Posts

Όπως λέει ο τίτλος, λέω το Χριστουγεννιάτικο προτεκτ μου να είναι ενα μικρό ενυδρειό (~20L) rock garden, αλλα όχι iwagumi, καθώς έχει πολλούς βασανιστικούς κανονες :ooh2: . Σκοπεύω να βάλω γρασίδια, αρα δύσκολα φυτά, και έτσι θέλω να μάθω μερικές πληροφορίες κυρίως σχετικά με την λίπανση και το φωτισμο.

Λοιπόν σκέφτομαι να αγοράσω το Nano Cube Complete της Dennerle. Περιέχει:

-το φωτιστικό

-εσωτερικό φιλτράκι

-αντιχλωριο

-καποιο ειδος λιπασματος (υγρο) για τα φυτα

-τροφη και βιταμίνες για γαρίδες

και κοστίζει περίπου 80€. Αξίζει; Ουσιαστικά πέρνω το πακέτο για το φιλτρο και τη λάμπα. Τα άλλα τα έχω..... Κάποια άλλη "συνθεση"/ προταση για ενυδρείο; Υπόχη θέλω καλό

Το φωτιστικό νομίζω είναι καλή περίπτωση, καθώς τα 11 βατ με λάμπα κοστίζουν 28€, αλλα θα είναι αρκετό φως; Μηπως θα πρέπει να βάλω 2ο ή κάποια πατέντα;

Για το υπόστρωμα τώρα. Σκέφτομαι το Flourite Black Sand τις Seachem. Πρέπει να είναι καλό, και δεν θα χρειαστώ χαλίκι, καθώς και χρησιμοποιήτε χωρίς χαλίκι, και έχει το σωστό (μάυρο) χώμα. Αλλα απ'οτι έχω δει κυκλοφορεί μόνο σε εφτά-λιτρη συσκευασία, που συμφωνα με την εταιρία, σε 40αρι κανει 5εκ. βυθο - θα χρησιμοποιήσω το μισο. Μια άλλη σκέψη είναι το Master soil (3L) το οποίο όμως θέλει χαλικάκι απο πάνω λόγω χρώματος.

Πιο απο τα δύο θα προτείνατε; Έχετε κάποια εμπειρία σχετικά;

Θέρμανση:hysterical: Τα θερμοκαλώδια είναι όντως καλά για τα φυτά; Υποτίθεται οτι με αυτόν τον τρόπο θέρμανσης, ζεσταίνονται οι ρίζες, και τα φυτά αποροφούν καλύτερα τα θρεπτικά συστατικά απο τις ρίζες. Ισχύει; Και αμα έχω θερμοκαλώδιο, θα ζεσταίνεται το υπόλοιπο ενυδρείο;

Για να πάρετε μια γενική ιδέα για το τι θέλω, σκοπευω να βάλω eleocharis parvula και acicularis, echinodorus tenellus, και καμια rotala rotundifolia για να σπάει λίγο.

Τέλος, να πώ οτι (το πιο πιθανό είναι) θα βάλω και διοξείδιο diy. Μπορώ να το έχω κατευθείαν απο το μπουκάλι χωρις μετρητή στο ενυδρείο; (με μιά σκάλα ή κάποιον διαχυτήρα προφανώς).

Μέσα θα έχω κάποιο είδος γαρίδας -μάλλον red crystal- Υπάρχει περίπτωση να πάθουν ασφυξία;

Αυτά τα ολίγα για τώρα και τα υπόλοιπα όταν μου κατέβουν :bowdown:(είχα γράψει και το μεσημέρι ενα αντίστοιχο θέμα αλλα καταλάθος το έκλεισα ο5%^@ :thumbup: )

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου πω για το φως.

Θες δευτερη λαμπα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπορεις να φτιαξεις μονος σου, δεν ειναι δυσκολο, προσεχε μην γινεις καρβουνο ομως... :hysterical::ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Η σημερα (τωρα) η αυριο παω να παρω και εγω ιδιο!Δηλαδη δεν μπορει να φυτεψει φυτα υψηλων απαιτησεων?

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου πω για το φως.

Θες δευτερη λαμπα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπορεις να φτιαξεις μονος σου, δεν ειναι δυσκολο, προσεχε μην γινεις καρβουνο ομως... :hysterical::ooh2:

Αν θελεις φθηνη επιπλον λαμπα (γιατι οπως σωστα λεει ο πανος, Θα χρειαστεις) αγορασε μια κινεζικι νομιζω 10 - 20 ευρω εχει (12watt) σε ενα πολυκαστημα (petshop) προς τα μερη σου....

:bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το επεξεργάστηκα λίγο στο μυαλό μου και εχω ψιλοκαταληξει.

Εχω ένα κλαδί απο θάμνο που έκοψα εγώ ο ίδιος, που έχεις πολλές διακλαδώσεις και πολλά κλαδάκια. Λέω να το βάλω ανάποδα σαν ρίζα, απο πάνω προς τα κάτω. Εκεί που θα μπαίνει μέσα στο χαλίκι (μαλλον κάποια μπεζ αμμο θα χρησιμοποιήσω τελικά θα φυτέψω acicularis. Αυτό στα δεξιά και σχετικά μπροστά.

Στην άλλη άκρη λέω να βάλω κάποια γκρί πετρα με eleocharis parvula τριγύρω και πάνω, αν τα καταφέρω. :hysterical:

Τέλος, ίσως δεσω κάποια moss πάνω στο κλαδί.

Και τα δύο φυτά σύμφωνα με αυτή τη σελίδα, που προσωπικά την εμπιστεύομαι αρκετά, θέλουν καλή λίπανση αλλα σχετικα μέτριο φως. (acicularis, parvula). Έτσι, με ενα καλό υπόστρωμα και με αυτή τη λάμπα (11W) μαλλον θα είναι καλά. Τι λέτε;

Επίσης λέω να κάνω DIY CO2 και να το έχω τον πρώτο καιρό κατευθείαν στο ενυδρείο, αφού δεν θα έχει ζωντανα, να πάρουν τα φυτά τα πάνω τους, και μετά βλέπουμε... Σωστό ή μπορεί να έχω προβλήματα με την ανεξέλεγκτη παροχή;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...