Jump to content

Φιλτρο βυθου


Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ

Recommended Posts

Επειδη ειμαι της παλιας σχολης χρησιμοποιουσαμε φιλτρα βυθου.Για ποιο λογο πλεον δεν τα προτιμουμε θα ηθελα την γνωμη σας με επιχειρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα μόλις πριν ένα μήνα ενυδρείο (60λτ), κινέζικο και έχει φίλτρο βυθού. Η λογική του μου ακούγεται πολύ σωστή αλλά βλέπω και ένα πολύ καλό αποτέλεσμα...

Δεν ξέρω βέβαια εάν υπάρξει κάποιο πρόβλημα πώς φτιάχνεται... Ίσως απλά το βγάζεις εκτός λειτουργίας και του βάζεις ένα εξωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι της παλιας σχολης χρησιμοποιουσαμε φιλτρα βυθου.Για ποιο λογο πλεον δεν τα προτιμουμε θα ηθελα την γνωμη σας με επιχειρηματα.

Το φίλτρο βυθού, σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σήμερα σαν σημπληρωματικό φίλτρο.

Υπάρχουν όμως πολλοί λόγοι που σήμερα δεν χρησιμοποιούνται και παραθέτω μερικούς παρακάτω.

α. Είναι δεσμευτικά ως προς τον τύπο του υποστρώματος, χρειάζονται χοντρόκοκκο χαλίκι ή λάβα για να δουλέψουν σωστά και να μην μπουκώσουν, άρα αποκλείονται υλικά όπως η άμμος, λεπτόκκοκο χαλίκι.

β. Η βιολογία που αναπτύσεται δεν είναι επαρκής για τα σημερινά δεδομένα.

1. Δεν μπορούν να αναπτυχθούν όλα τα είδη βακτηριδίων στο υπόστρωμα.

2. Τα περισσότερα βακτηρίδια αδρανούν όταν υπάρχει φως.

3. Αναερόβια βακτηρίδια δεν μπορούν να αναπτυχθουν καθόλου λόγω μεγάλης ροής και οξυγόνωσης.

γ. Τα μοντέρνα υλικά φίλτρανσης είναι πιο αποδοτικά είτε σαν μηχανική φίλτρανση, είτε με πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης βακτηριδίων σαν βιολογική φίλτρανση. Και καθαρίζονται πιο εύκολα.

δ. Δεν μπορεί να φυτευτεί το ενυδρείο με αληθινά φυτά και δεν μπορεί να μπει αργυλικό υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι.

ε. Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν υλικά όπως άνθρακας, αντιφώσφορο, απορροφητικά οργανικών που χρειάζονται κλειστό σύστημα με πιο καθορισμένη ροή, άρα απαιτούν ένα ξεχωριστό σκεύος ή φίλτρο, αντί να μπουν σε σακουλάκια μέσα στο ενυδρείο, όπως ίσως γινότανε κάποτε.

κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο βυθού, σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σήμερα σαν σημπληρωματικό φίλτρο.

Υπάρχουν όμως πολλοί λόγοι που σήμερα δεν χρησιμοποιούνται και παραθέτω μερικούς παρακάτω.

α. Είναι δεσμευτικά ως προς τον τύπο του υποστρώματος, χρειάζονται χοντρόκοκκο χαλίκι ή λάβα για να δουλέψουν σωστά και να μην μπουκώσουν, άρα αποκλείονται υλικά όπως η άμμος, λεπτόκκοκο χαλίκι.

β. Η βιολογία που αναπτύσεται δεν είναι επαρκής για τα σημερινά δεδομένα.

1. Δεν μπορούν να αναπτυχθούν όλα τα είδη βακτηριδίων στο υπόστρωμα.

2. Τα περισσότερα βακτηρίδια αδρανούν όταν υπάρχει φως.

3. Αναερόβια βακτηρίδια δεν μπορούν να αναπτυχθουν καθόλου λόγω μεγάλης ροής και οξυγόνωσης.

γ. Τα μοντέρνα υλικά φίλτρανσης είναι πιο αποδοτικά είτε σαν μηχανική φίλτρανση, είτε με πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης βακτηριδίων σαν βιολογική φίλτρανση. Και καθαρίζονται πιο εύκολα.

δ. Δεν μπορεί να φυτευτεί το ενυδρείο με αληθινά φυτά και δεν μπορεί να μπει αργυλικό υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι.

ε. Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν υλικά όπως άνθρακας, αντιφώσφορο, απορροφητικά οργανικών που χρειάζονται κλειστό σύστημα με πιο καθορισμένη ροή, άρα απαιτούν ένα ξεχωριστό σκεύος ή φίλτρο, αντί να μπουν σε σακουλάκια μέσα στο ενυδρείο, όπως ίσως γινότανε κάποτε.

κ.α.

:)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι ... μετα απο 2 περιπου χρονια θελει ξηλωμα και στησιμο το ενυδρειο απο την αρχη ...γιατι με οτι εχει κατσει στο βυθο ... εκπεμπει πλεον το μεθανιο .... σαν υπονομος.- :)

Link to comment
Share on other sites

ηταν διαδεδομενα πριν 10-15 χρονια.τωρα ομως για να βαλεις φυτα βαζεις υποστρωμα με λεπτο χαλικι θα μπουκωνε.και για να το καθαρισεις

θα γινει τι ενυδρειο μπαχαλο.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και εγω τα οσα ξερω.απο το 2000 μεχρι σημερα το φιλτρο βυθου δεν το εχω πειραξει,ουτε να το λυσω να το καθαρισω.μεσα εχω κιχλιδες και το χαλικι το καθαριζω το 1/3 καθε 2 μηνες περιπου.ουτε το νερο βρωμισε ποτε ουτε καπιο ψαρι επαθε κατι.15 με 18 ψαρια εχω μεσα στο 1,20 ενυδρειο.το φιλτρο βυθου το εβαλα μετα απο συμβουλες φιλου στο στησιμο το 2000.οσα φυτα εβαλα μεσα δεν ειχαν ποτε προβλημα.νομιζω οτι μετα απο 9 χρονια ,παραμενει καθαρο και βοηθαει το φιλτρο βυθου με την συνεχομενη ροη του.

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο αυτα που βλεπω δεν το προτιμουν πλεον και υστερα απο πολλες συζητησεις με φιλους χομπιστες δεν χρειαζεται τελικα.

Link to comment
Share on other sites

β. Η βιολογία που αναπτύσεται δεν είναι επαρκής για τα σημερινά δεδομένα.

1. Δεν μπορούν να αναπτυχθούν όλα τα είδη βακτηριδίων στο υπόστρωμα.

2. Τα περισσότερα βακτηρίδια αδρανούν όταν υπάρχει φως.

3. Αναερόβια βακτηρίδια δεν μπορούν να αναπτυχθουν καθόλου λόγω μεγάλης ροής και οξυγόνωσης.

Αν έβαζε κάποιος βιολογικό υλίκό για χαλικί και απο πάνω το κανονικό χαλίκι; Τόσο που χωράει στον πατο ενος ενυδρείου έχει παραπάνω απο οποιοδήποτε φίλτρο. (+την επιφάνεια του χαλικιού) :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εψαξα στεφανε στο ιντερνετ για φωτογραφιες βυθου τις ταγκανικα και οι λιγες φοτο που βρηκα εδειχναν βραχωδη βυθο.νομιζω οτι ειναι πιο κοντα στο φιλτρο βυθου μιας και το νερο κυκλοφορει κατω απο τις πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσα χρόνια εξέλιξης στο hobby, νομίζω ότι η πράξη έδειξε τα προβλήματα που μπορούν να παρουσιαστούν με τα φίλτρα βυθού είναι περισσότερα από τα ωφέλη. Ειδικά το πρόβλημα με το πιθανό μπούκωμα μοιάζει ανυπέρβλητο. Στο μικρό μου γαριδοενυδρείο (Resun DM320) το φίλτρο είναι μεικτού τύπου (απορρόφηση από το βυθό μέσω διπλού πάτου και πέρασμα του νερού από box με υλικά φίλτρανσης που βρίσκονται στο επάνω μέρος. Εδώ λόγω της διπλής του μορφής δεν είχα πρόβλημα μπουκώματος αλλά και να είχα είναι τόσο μικρό το ενυδρείο που δε με προβληματίζει (το ξεστήνω στο πι και φι).

Διαβάστε και αυτά τα δύο άρθρα (δυστυχώς στα αγγλικά όπως πολλά άλλα)

Πρώτο

Δεύτερο

Link to comment
Share on other sites

και μια τελευταια αποψη ,τα βακτηρια φωλιαζουν εκει που υπαρχει ροη νερου ,ετσι νομιζω τα χαλικια θα εχουν περισοτερους κατοικους !!

παντως δεν μπορω να φανταστω ενα ενυδρειο μεγαλυτερο απο 0,80 με αγρια ψαρια χωρις φιλτρο βυθου.εχω την εντυπωση οτι η βρωμα θα κολλησει παντου και θα βγει μονο με ολοκληρωτικο ανακατεμα για καθαρισμα,πραγμα επικινδυνο για τις κιχλιδες.(εχω χασει ψαρακια)

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

και μια τελευταια αποψη ,τα βακτηρια φωλιαζουν εκει που υπαρχει ροη νερου ,ετσι νομιζω τα χαλικια θα εχουν περισοτερους κατοικους !!

παντως δεν μπορω να φανταστω ενα ενυδρειο μεγαλυτερο απο 0,80 με αγρια ψαρια χωρις φιλτρο βυθου.εχω την εντυπωση οτι η βρωμα θα κολλησει παντου και θα βγει μονο με ολοκληρωτικο ανακατεμα για καθαρισμα,πραγμα επικινδυνο για τις κιχλιδες.(εχω χασει ψαρακια)

Μήπως εννοείς με φίλτρο βυθού?

Link to comment
Share on other sites

Mά έτσι δεν θα κολλήσει χειρότερα η βρώμα? Το νερό έχει ροή από το χαλίκι προς τα έξω ή από την αντλία προς τα έξω? Δηλαδή αναβλύζει από τον βυθό η το ρουφάει ο βυθός?

Link to comment
Share on other sites

δεν κολλαει καμμια βρωμα. η ροη ειναι προς τα κατω.δεν αναβλυζει το νερο.2 κυκλοφορητες τραβανε το νερο κατω απο το χαλικι και το πετανε στην επιφανεια(σχεδον).ενας σε καθε γωνια.οτι βρωμα πιασει μενει στα χαλικια.οχι στο γυαλινο πατο.

ομολογω οτι χωρις το φιλτρο βυθου βαζεις ψιλη αμμο,πανεμορφη.

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω δουλεψει το φιλτρο βυθου πολλα χρονια μπορω να σας πω με σιγουρια

οτι κανενα απο τα παραπανω προβληματα που αναφερθηκαν δεν υπαρχει,φτανει να

λειτουργει και ενα εσωτερικο φιλτρο.Δυο λογοι υπαρχουν για την μη χρησιμοποιηση

του σημερα:α)Σημερα υπαρχουν τροποι φιλτραρισματος πολυ καλυτερη απο το

φιλτρο βυθου,β)δεν μπορεις να κανεις ενα ενυδρειο με φυτα(τα μονα φυτα που

μπορεις να βαλεις ειναι αυτα που δενονται σε ξυλα και πετρες).

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω δουλεψει το φιλτρο βυθου πολλα χρονια μπορω να σας πω με σιγουρια

οτι κανενα απο τα παραπανω προβληματα που αναφερθηκαν δεν υπαρχει,φτανει να

λειτουργει και ενα εσωτερικο φιλτρο.

ΑΚΡΙΒΩΣ :)

και μάλιστα θα έλεγα ότι αν ο έξοδος του φίλτρου βυθού οδηγείται στην είσοδο του εσωτερικού ή τέλος πάντων στην είσοδο ενός ακόμη power filter εσωτερικού ή εξωτερικού (ή σε ένα sump ακόμη καλύτερα για μεγάλα ενυδρεία) τότε πράγματι δεν έχεις κανένα πρόβλημα εκτός από τα θέματα φύτευσης και άμμου. Αυτό ακριβώς βλέπουμε να γίνεται στη σειρά της Resun που ανέφερα νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

οι ανουμπιες μια χαρα κρατανε και μεγαλωνουν στο χαλικι πανω στο φιλτρο βυθου. πανω απο 4 δεν εχω βαλει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ... ας τον πρωτα να ξεστησει καποτε το ενυδρειο και μετα θα βγαλει συμπερασμα.- :)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ... ας τον πρωτα να ξεστησει καποτε το ενυδρειο και μετα θα βγαλει συμπερασμα.- :)

Το εχω ξεστησει και δεν ειναι τοσο τραγικα οπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση μου ηταν για την δημοσιευση #8 .... μετα απο 9 χρονια ..... πιστευω οτι τα πραγματα θα ειναι αρκετα τραγικα. Για την δικη σου περιπτωση δεν γνωριζω ... παντως αν και ολα ειναι εξαρτωμενα απο το πως ειναι στημενο το ενυδρειο και τις ρουτινες που ακολουθουνται ... προσωπικα δεν θα προτεινα σε καποιον να το χρησιμοποιησει.- :)

Link to comment
Share on other sites

σημερα αλλαξα θεση σε μια ανουμπια και διαπιστωσα οτι ειχε βγαλει ριζες κατω απο το φιλτρο βυθου με μηκος 25 εκ.

35 μερες ηταν στη θεση αυτη και μεγαλωνε μια χαρα.(ελπιζω να κανει το ιδιο στη νεα θεση!)

Μετα απο 9 χρονια το ξεστησα και τα πραγματα δεν ηταν καθολου τραγικα.Παμε για αλλα 9 ακομα!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...