Jump to content

Φιλτρο βυθου


Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ

Recommended Posts

Εαν θελεις να εχεις ενα φυτεμενο ενυδρειο σιγουρα δεν χρειαζεται φιλτρο βυθου αλλα εαν εχεις ενα κιχλιδοενυδρειο ειναι εφικτο αρκει να δουλευεις δυνατο κυκλοφορητη στο φιλτρο βυθου.

Link to comment
Share on other sites

σημερα αλλαξα θεση σε μια ανουμπια και διαπιστωσα οτι ειχε βγαλει ριζες κατω απο το φιλτρο βυθου με μηκος 25 εκ.

35 μερες ηταν στη θεση αυτη και μεγαλωνε μια χαρα.(ελπιζω να κανει το ιδιο στη νεα θεση!)

Μετα απο 9 χρονια το ξεστησα και τα πραγματα δεν ηταν καθολου τραγικα.Παμε για αλλα 9 ακομα!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε αυτα τα 9 χρονια ... τι ψαρια εχεις μεσα; Θα ειναι τα ιδια και για τα αλλα 9 χρονια;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το φίλτρο βυθού, σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σήμερα σαν σημπληρωματικό φίλτρο.

Υπάρχουν όμως πολλοί λόγοι που σήμερα δεν χρησιμοποιούνται και παραθέτω μερικούς παρακάτω.

α. Είναι δεσμευτικά ως προς τον τύπο του υποστρώματος, χρειάζονται χοντρόκοκκο χαλίκι ή λάβα για να δουλέψουν σωστά και να μην μπουκώσουν, άρα αποκλείονται υλικά όπως η άμμος, λεπτόκκοκο χαλίκι.

β. Η βιολογία που αναπτύσεται δεν είναι επαρκής για τα σημερινά δεδομένα.

1. Δεν μπορούν να αναπτυχθούν όλα τα είδη βακτηριδίων στο υπόστρωμα.

2. Τα περισσότερα βακτηρίδια αδρανούν όταν υπάρχει φως.

3. Αναερόβια βακτηρίδια δεν μπορούν να αναπτυχθουν καθόλου λόγω μεγάλης ροής και οξυγόνωσης.

γ. Τα μοντέρνα υλικά φίλτρανσης είναι πιο αποδοτικά είτε σαν μηχανική φίλτρανση, είτε με πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης βακτηριδίων σαν βιολογική φίλτρανση. Και καθαρίζονται πιο εύκολα.

δ. Δεν μπορεί να φυτευτεί το ενυδρείο με αληθινά φυτά και δεν μπορεί να μπει αργυλικό υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι.

ε. Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν υλικά όπως άνθρακας, αντιφώσφορο, απορροφητικά οργανικών που χρειάζονται κλειστό σύστημα με πιο καθορισμένη ροή, άρα απαιτούν ένα ξεχωριστό σκεύος ή φίλτρο, αντί να μπουν σε σακουλάκια μέσα στο ενυδρείο, όπως ίσως γινότανε κάποτε.

κ.α.

απαντώ για το Β.2: τι εννοείς αδρανούν όταν υπάρχει φως?? ότι με τις σχάρες ανεβαίνει ο βυθός πιο

ψηλά,άρα πιο κοντάσ το φως??

Δ. : τι εννοείς ΔΕΝ μπορεί να φυτευτεί με αληθινά φυτά?? αν βάλω σχάρες, χοντρό χαλίκι και

ταμπλέτες κοντά στις ρίζες των φυτών, τι πρόβλημα θα υπάρξει??

και ρωτάω γιατί στο συγκεκριμένο θέμα πολλές απόψεις διιστανται και γενικότερα ο καθένας λέει τν γνώμη του, χωρίς να βλέπω να βγαίνει κάποια άκρη..

και Προς θεού δεν είμαι υπέρ της χρήσης ή όχι του φίλτρου βυθού, ακριβώς για τον λόγο που προανέφερα..

Link to comment
Share on other sites

απαντώ για το Β.2: τι εννοείς αδρανούν όταν υπάρχει φως?? ότι με τις σχάρες ανεβαίνει ο βυθός πιο

ψηλά,άρα πιο κοντάσ το φως??

Δ. : τι εννοείς ΔΕΝ μπορεί να φυτευτεί με αληθινά φυτά?? αν βάλω σχάρες, χοντρό χαλίκι και

ταμπλέτες κοντά στις ρίζες των φυτών, τι πρόβλημα θα υπάρξει??

και ρωτάω γιατί στο συγκεκριμένο θέμα πολλές απόψεις διιστανται και γενικότερα ο καθένας λέει τν γνώμη του, χωρίς να βλέπω να βγαίνει κάποια άκρη..

και Προς θεού δεν είμαι υπέρ της χρήσης ή όχι του φίλτρου βυθού, ακριβώς για τον λόγο που προανέφερα..

Δεν νομιζω οτι θα σου απαντησει..το θεμα ειναι πολυ παλιο :)

Link to comment
Share on other sites

Ο diskus fan δεν γραφει πια εδω και οχι γιατι ειναι παλαιο θεμα.

Εχω γραψει την αποψη μου για το θεμα πριν 10 μηνες περιπου.

Ηθεση μου γνωστη.

18 χρονια 600 λιτρα με Δισκους φουλ φυτεμενο με φιλτρο βυθου.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πέτρο η θέση σου μπορεί να είναι γνωστή αλλά υπάρχουν μέλη που δεν την διάβασαν και μέλη που είναι νέα, οπότε καλό είναι να μας την ξανά πεις ή να στείλεις το αντίστοιχο λινκ αφού μπήκες στον κόπο να απαντήσεις. :)

Τα φίλτρα βυθού δεν είναι κακά έχουν κάποιες δεσμεύσεις αλλά αφού υπάρχουν τα καλύτερα γιατί να πάρω τα λιγότερο καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Χαίρεται , θα ήθελα τη βοήθειά σας και την άποψή σας για στήσιμο ενός νέου ενυδρείου. Είμαι αρκετά νέος στο χώρο αυτό αλλά έχω διαβάσει αρκετά.

Είναι το : SunSun HR600 ενυδρείο 90L με βάση.

Μέσα θα έχω μια Tropica Anubias Barteri Nana  και δύο χρυσόψαρα , θερμοστάτη Eheim automatic heater.

Θέλω το νέο ενυδρείο να το στρώσω με την μέθοδο της τροφής όπως αναγράφεται παρακάτω  : Έχω ένα χρυσόψαρο τώρα σε ένα ενυδρείο 30 λίτρων και θέλω να πάρω άλλο ένα οπότε και πήγα στα 90 λίτρα.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω και θα ήθελα πάρα πολύ σας παρακαλώ τη βοήθειά σας :

1) Βασικό για εμένα , φίλος μου της παλιά σχολής με συμβούλευσε να βάλω οπωσδήποτε φίλτρο βυθού. Δεν με ενδιαφέρει φυτέματα και άμμος. Να βάλω ή όχι. Έχω αγοράσει ήδη φίλτρο βυθού.

2) Μια αεραντλία Sera Air pump 110 plus να την χρησιμοποιήσω αν βάλω το φίλτρο βυθού ; έχω θέμα υπερ-οξυγόνου ; Βλάπτει το φυτό ή τα χρυσόψαρα ; 

3) Το εσωτερικό φίλτρο ρίχνει το νερό , σε μεγάλη ορθογώνια δεξαμενή πριν πέσει μέσα στο ενυδρείο που έχει ήδη μέσα ένα λευκό σφουγγάρι και σκέφτομαι να βάλω μέσα επειδή έχει πολύ χώρο , Aquael Carbomax Ενεργό Άνθρακα και Sera Siporax βιολογικό μακαρόνι. Σωστό αυτό ; πρέπει να βάλω κάτι άλλο μέσα ; Είναι οκ αυτά ; 

4) Κατά τη διαδικασία στρωσίματος που παραθέτω παραπάνω με την προσθήκη τροφής , σε κάποιο σημείο αναφέρει να προσθέσω μέσα κάποιο σκεύασμα με βακτήρια. Τι να βάλω ; 

   Sera Bio Nitrivec ή Seachem Stability ; 

5) Σκούπα βυθού βάζουμε κάθε πότε ; 

6) Κάτι άλλο που θα κάνατε ή πρέπει να κάνω και είναι σημαντικό ; 

Ευχαριστώ και οποιαδήποτε παρατήρηση καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος alcamus06 έγραψε:

1) Βασικό για εμένα , φίλος μου της παλιά σχολής με συμβούλευσε να βάλω οπωσδήποτε φίλτρο βυθού. Δεν με ενδιαφέρει φυτέματα και άμμος. Να βάλω ή όχι. Έχω αγοράσει ήδη φίλτρο βυθο.

 

Οχι να μην βαλεις.Παρε ενα εξωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος σου... έχει μείνει 40 χρόνια πίσω, τεχνολογικά. Τα φίλτρα αυτά έχουν πλέον καταργηθεί (και ορθώς)... πάρε καλύτερα ένα εξωτερικό... όπως ήδη σου έγραψε ο stav.

Για τα χρυσόψαρα θα χρειαστείς αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο... είναι μεγάλα και ρυπογόνα ψάρια.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...