Jump to content

Παω για δευτερο!!!


@@nikos@@

Recommended Posts

Καλησπερα!!

Σημερα αγορασα ενα ενυδρειο 20 λιτρα της Dennerle με φωτισμο και φιλτρο!

Εχω καποιες αποριες σχετικα με το τι υποστρωμα θα βαλω,τι θερμοστατη;;

Βρηκα ενα υποστρωμα το οποιο θελει απο πανω αμμο διοτι επιπλεει!Ας πουμε οτι το βαζω στο ενυδρειο ετσι οπως πρεπει απο κατω το υποστρωμα και απο πανω η αμμο,οταν θα παω να φυτεψω και θα ανακατευτει το χωμα (λιγακι) δεν θα βγει μερικο απο το υποστρωμα που επιπλεει στην απιφανεια;;

Εχεται να μου προτεινεται καποιο υποστρωμα που να μην επιπλεει και να μην θελει αμμο απο πανω;;

Θερμοστατη θα παρω εναν των 30 βαττ,ετσι;

Τα υλικα που ειχε μεσα το φιλτρο να τα αλλαξω;;

Εχω ξαναφτιαξει αν ενυδρειο 80 λιτρα το οποιο ειναι σε τελεια κατασταση εδω αλλα θεωρω πιο δυσκολη την κατασκευη ενος νανο ενυδρειου!

Επεισης εχω βρει το χωμα που εχω βαλει στο αλλο ενυδρειο αλλα διστυχως βγαινει μονο σε 9 κιλα και δεν θελω τοσο πολυ...

Εκ των πρωτερων

ευχαριστω! :)

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Αααα και κατι αλλο που ξεχασα!Το ενυδρειο παει για γαριδες,και για να μην το στρωνω μπορω να το μπολιασω απο τα αλλο μου ενυδρειο;;;Το θεμα ειναι οτι στο παλιο ενυδρειο εχω περασει δυο ασθενιες... :) (fungus & ick)

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

οι γαρίδες δεν χαμπαριάζουν από τέτοια, μπόλιασε άφοβα, έτσι κι αλλιώς αν θες αργότερα να βάλεις ψάρια δεν θα υπάρχουν πλέον μολύνσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!!Τι υποστρωμα να βαλω?Θα αντιμετωπισω προβλημα με το υποστρωμα που επιπλεει οταν θα φυτευω?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να το αφησεις να "τρεξει" κανενα δυμηνο πριν βαλεις γαριδες ... να "στρωσει" και ο βυθος του ενυδρειου σου αλλιως θα εχεις πολλες απωλειες!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!!Τι υποστρωμα να βαλω?Θα αντιμετωπισω προβλημα με το υποστρωμα που επιπλεει οταν θα φυτευω?

Το δικό μου υπόστρωμα όταν φύτευα,βγήκε μια ποσότητα στο νερό και μετά είχα πρόβλημα με άλγες, δεν ξέρω αν οφείλεται μόνο αυτό όμως στο πρόβλημά μου με τις άλγες αλλά σίγουρα θα βοήθησε στην ανάπτυξή τους. Νομίζω πως τα υποστρώματα της Seachem και τις ADA δεν χρειάζονται άμμο από πάνω.

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourite.html

http://www.adgshop.com/Aqua_Soil_s/21.htm

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αν βρω την τρλιτρη συσκευασια των malaya οπου ιδιο χωμα εχω και στο αλλα ενυδρειο χωις προβληματα θα την παρω!

Διαβασα καπου στο ιντερνετ οτι μπορω να βαλω υποστρωμα χωμα για φυτα (αλλα να μην εχει λιπασματα) και απο πανω λιγο αμμο!Γινεται?

Θερμοστατην να παρω εναν 30 βαττ ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα θερμοστατη 25 βαττ και ενα θερμομετρακι!

Ξερει κανεις αν απο στο pet city παθζει τιποτα απο τα υποστρωμα ADA και AQUA SOIL ? (μικρες συσκευασιες)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μεχρι στιγμης εχω βαλει στο ενυδρειο τον θερμοστατη,φιλτρο,θερμομετρο και απο διακοσμηση αρκετα κλαδεματα και ριζες!Το ενυδρειο τρεχει κανονικα για να συντηρουντε τα κλαδεματα αλλα περιμενω εναν φιλο μου να αγορασει και αυτος ενυδρειο να παρουμε μισο μισο το υποστρωμα.Ποιο υποστρωμα να παρω να κανει για γαριδες απο τα τρια που γραφτηκαν παραπανω ADA AQUA SOIL AFRICANA-ADA AQUA SOIL MALAYA-AQUA SOIL AMAZONIA II ??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το δικό μου υπόστρωμα όταν φύτευα,βγήκε μια ποσότητα στο νερό και μετά είχα πρόβλημα με άλγες, δεν ξέρω αν οφείλεται μόνο αυτό όμως στο πρόβλημά μου με τις άλγες αλλά σίγουρα θα βοήθησε στην ανάπτυξή τους. Νομίζω πως τα υποστρώματα της Seachem και τις ADA δεν χρειάζονται άμμο από πάνω.

Ποιο aquasoil είχες? Όταν ξεθόλωσε το νερό ξέπλυνες καθόλου τα φίλτρα ή άφησες όλο το οργανικό υλικό που ρούφηξαν πάνω στα φίλτρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...