Jump to content

Αλλαγή λάμπας;


Recommended Posts

Λοιπόν στο ενυδρείο έχω τιγράκια και κορύντορας, όταν το φως (Τ8 15W 60lit) ανάβει πάντα τρέχουν προς τον πυθμένα σαν να κρυφτούν κάτω από τα φυτά (όχι αληθινά), προφανώς τρομάζουν και ψάχνοντας είδα ότι τα τιγράκια προτιμούν το ημίφως όπως βέβαια και τα άλλα. Επειδή ο φωτισμός είναι λευκός κι από ότι φαίνεται δυνατός για τα συγκεκριμένα ψάρια κι επειδή δεν θέλω να τρομάζουν όταν ανάβω το φως (που γι αυτό το λόγο είναι ελάχιστες φορές) μπορώ να αλλάξω τη λάμπα σε άλλο χρωματισμό όχι λευκό πχ μπλε. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

Έγινε επεξεργασία - jean07
Link to comment
Share on other sites

βαλε η κατι σε 6500k λευκοκιτρινου φωτος η κατι σε πιο χαμηλο(ροζ) ακομη οπως τα 2000-4000k οπως πχ sylvania grolux.

Link to comment
Share on other sites

Ροζ ναι αλλα γιατι βλεπω συνεχως και λενε την grolux 2000-4000K αφου ειναι 8500? :):thumbup::band::thaman:

http://www.sylvania-lamps.com/catalog/pdfl...df.php?id=12954

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ροζ ναι αλλα γιατι βλεπω συνεχως και λενε την grolux 2000-4000K αφου ειναι 8500? :):thumbup::band::thaman:

http://www.sylvania-lamps.com/catalog/pdfl...df.php?id=12954

νομιζω πως ο καταλληλοτερος για να μας μιλησει για τα χρωματικα φασματα ειναι ο γιωργακης ο genirus.
Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω στο θεματάκι και να πω ότι άλλαξα τη λάμπα με μία της arcadia της οποίας το κουτί είχε από έξω φωτογραφία τιγράκι. γκάπυ, νέον "ειδική" δλδ λάμπα για αυτά τα είδη, το φως πολύ καλό και όντως βλέπεις χρώματα στα ψάρια που πριν δεν τα έβλεπες τόσο έντονα και ο χρωματισμός δεν είναι ο κατάλευκος.

Τα ψάρια δεν τρομάζουν όπως πριν και γενικά είναι μια ευχάριστη αλλαγή στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...