Jump to content

Sos


PUREL

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να μου πεί καποιος πώς δημιουργώ υφάλμυρο νερό.?

Αυτό διότι έκανα αγορά ψαριού από γνωστό κατάστημα με είδη ψαριών, και στην ερώτηση μου΄εάν το συγκεκριμένο είδος είναι γλυκού νερού η απαντηση ήταν ΝΑΙ.

Σήμερα καθόμουν και παρατηρούσα το ψαράκι και είδα να δυσκολεύεται να αναπνεύσει και αυτό γιατί μετά απο έρευνα είδα ότι ειναι υφάλμυρου... και θέλω να κάνω το νερό υφάλμυρο καθότι μόνο σε τέτοιου είδους νερό ζει!!

Στο συγκεκριμένο μαγαζί το είχαν σε γλυκό νερο!!!!

Το ψάρι δεν το είχα ξαναδεί ποτέ μου σε ενυδρειακα μαγαζιά, μόνο στο συγκεκριμένο που πήγα χθές και για αυτο το λόγο δεν έτυχε να κάνω ερευνα αναγκών για το συγκεκριμένο είδος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δειξε μας το ψαρακι σε μια φοτο πρωτα απο ολα.Πανε παρε ενα γυαλινο πυκνομετρο(σαν θερμομετρο ειναι μονο που με αυτο μετρας την αλλατοτητα του νερου)ειναι πολυ φτηνο,παρε αλατι απο πετ σοπ κ εισαι ετοιμος.Χρειαζεσαι νερο με αλατοτητα 1010 περιπου για τα υφαλμηρα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Nα το link με το ψάρι Gymnothorax tile.

http://www.aquaticcommunity.com/fish/gymnothoraxtile.php

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά, γιατί είναι ένα αξιοθαύμαστο είδος ψαριού και θέλω να το κρατήσω και ίσως στο μέλλον του φέρω και έναν συγκάτοικο ίδιου είδους και φυσικά μεγέθους, δεν είναι και μικρός 35cm.

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά, γιατί είναι ένα αξιοθαύμαστο είδος ψαριού και θέλω να το κρατήσω και ίσως στο μέλλον του φέρω και έναν συγκάτοικο ίδιου είδους και φυσικά μεγέθους, δεν είναι και μικρός 35cm.

Καλό βράδυ.

Που το βρηκες αυτο το γουτσου γουτσου???

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετα ευκολη η διατήρηση ενος υφάλμυρου, μοιάζει περισσότερο με το γλυκό παρά με το θαλασσινό.

Απλά στις αλλαγές ετοιμάζεις το νερό με το αλάτι που βγάζεις στην αλλαγή και είσαι ΟΚ!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καπακι στο ενυδρειο.

Καμια τρυπα.

http://www.theaquariumwiki.com/Gymnothorax_polyuranodon

Οτι ψαρι χωραει στο στομα το φαγε.

Θελεις μεγαλο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Που το βρηκες αυτο το γουτσου γουτσου???

Χαχαχα...όντως και μένα τέτοια είδη τα θεωρώ "γούτσου γούτσου" και "άχουτο κοίτατο"..σε ενα πολύ γνωστό μαγαζί!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καπακι στο ενυδρειο.

Καμια τρυπα.

http://www.theaquariumwiki.com/Gymnothorax_polyuranodon

Οτι ψαρι χωραει στο στομα το φαγε.

Θελεις μεγαλο ενυδρειο.

Ναι το διάβασα αυτό και ευτυχώς το έχω σχεδόν μόνο του....τι εννοώ...

-Όταν ρώτησα τι είδους συγκάτοικο μπορώ να βάλω πέρα από το ίδιο είδος...

Η απάντηση ήταν ΑΓΡΙΑ

-Και απάντησα δηλαδή με πιράνχα red Bellied ή αλλιώς Pygosentrus Nattereri μπορεί να συγκατοικήσει....

Μου είπε μισό λεπτό να ρωτήσω και θα σας απαντήσω, και αφού μετά απο μερικά λεπτά γύρησε η απαντησή της ήταν ΝΑΙ και την ξανά ρώτησα σίγουρα εε?? πάντα για το συγκεκριμένο είδος πιράνχα, και επέμεινε πως μπορεί.

Όντως πρόβλημα δεν έχω μέχρι στιγμής αλλά τι να το κάνω που ο Gymnothorax μου είναι Υφάλμυρου!!!!!

Σε ευχαριτώ και για το link σου!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετα ευκολη η διατήρηση ενος υφάλμυρου, μοιάζει περισσότερο με το γλυκό παρά με το θαλασσινό.

Απλά στις αλλαγές ετοιμάζεις το νερό με το αλάτι που βγάζεις στην αλλαγή και είσαι ΟΚ!!

Θέλω σε παρακαλώ όποτε έχεις διάθεση να μου εξηγήσεις τι διαδικασία για να μην κάνω καμιά ζημιά στο ψαράκι μου "το τά'ι'σα και χθές απο το χέρι" και το έχω συμπαθήσει ακόμα πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι πολυ ευκολο να κανεις αλατακι για υφαλμηρο.Θα χρειαστεις εναν μεγαλο κουβα η καποιο μεγαλο δοχειο οπου μπορεις να κανεις το νερακι σου,προσθετεις το νερο κ το αλατι που χρειαζεται για να φτασεις στα 1010 κ το αφηνεις με εναν κυκλοφορητη να διαλυθει το αλατι κ εισαι ετοιμος.Παντως θα χρειαστει βραχο το ψαρι σου κ θα χρειαστει κ ενα αρκετα μεγαλο ενυδρειο.Απο φυτα ουτε για πλακα δε μπορεις να βαλεις στο λεω να το ξερεις απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά ξεκινά σιγά σιγά με κάθε αλλαγή να βάζεις αλάτι ΣΤΟΧΟΣ είναι το 1.010 όχι από την αρχή σκοπός!! Βάλε λίγο σε κάθε αλλαγή και σε κάθε επόμενη μέτρα αλατοτητα στο ενυδριο και βάζει λίγο περισσότερο αλάτι από αυτό που βάζεις μέχρι ΤΕΛΙΚΑ να φτάσεις το 1.010. Ουσιαστικά δεν θέλει να είναι μόνιμα εκεί, παρά λίγο πάνω-λίγο κάτω αυτά τα ψάρια αλλάζουν τα σημεία που είναι στη φύση

με δραματικα απότομες αλλαγές στην αλατοτητα χωρίς πρόβλημα. Βέβαια εμείς δεν θα το κάνουμε έτσι αποτομα όμως θέλουν να παίζει συνέχεια αυτός ο αριθμός!

Link to comment
Share on other sites

Eιναι πολυ ευκολο να κανεις αλατακι για υφαλμηρο.Θα χρειαστεις εναν μεγαλο κουβα η καποιο μεγαλο δοχειο οπου μπορεις να κανεις το νερακι σου,προσθετεις το νερο κ το αλατι που χρειαζεται για να φτασεις στα 1010 κ το αφηνεις με εναν κυκλοφορητη να διαλυθει το αλατι κ εισαι ετοιμος.Παντως θα χρειαστει βραχο το ψαρι σου κ θα χρειαστει κ ενα αρκετα μεγαλο ενυδρειο.Απο φυτα ουτε για πλακα δε μπορεις να βαλεις στο λεω να το ξερεις απο τωρα.
Νερο βρυσης?

Αντιχλωριο?

Τι αλατι? (καποιο λινκ?)

Μετρητης για αλατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Eγω βλεπω οτι στο λινκ το αναφερει σαν γλυκου νερου,και οχι υφαλμυρου.............

Link to comment
Share on other sites

Προσθεστε παιδιά όλοι πληροφορίες... Τι εννοείς delta με την ερώτηση σου;

Dias λέει πάνω πάνω freshwater ως γενική κατηγορία και από κάτω διαχωρίζει ως brackish....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλαγής και προσαρμοστικότητας σε υφαλμυρο νερό.

Το βραδάκι αφού πάρω το αλάτι και το πυκνόμετρο θα το ξεκινήσω.

Δυστυχώς θα το αποχορηστώ το πιράνχας, αλλά τι να κάνουμε δεν μένουμε μόνο σε μία εμπειρία!!

Link to comment
Share on other sites

Νερο βρυσης?

Αντιχλωριο?

Τι αλατι? (καποιο λινκ?)

Μετρητης για αλατοτητα?

Σωστη η παρατηρηση φιλε μου Delta66 ενα αλατι απλο χωρις ιχνοστοιχια αρκει http://www.connecticutvalleybiological.com/images/CS350.jpg

τωρα το νερο της βρυσης σου αρκει μιας κ σε χαμηλη αλατοτητα κ φωτισμο δεν θα εχεις προβληματα,μετρητη αλατοτητα μπορεις να παρεις εναν γυαλινο αρκει μιας κ εαν πεσεις εξω μια μοναδα δεν τρεχει κ τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι για θαλασσινό ζητάμε, ίδιο με αυτό που θέλει ένα reef ενυδριο. Ας μην τον μπερδευουμε με ιχνοστοιχια γιατί -ίσως- χρειάζονται. Εγώ πχ πρόσθετων μαγνήσιο....

Link to comment
Share on other sites

Από ph έχεις ψάξει τι θέλει; Μου ήρθε φλασια!! Συνήθως το υφαλμυρο θέλει 8+, εγώ το έχω πετύχει χρησιμοποιοντας για υπόστρωμα αραγωνιτη... Για ψάξε να δεις τι θέλει το ζωακι σου...

Link to comment
Share on other sites

Από ph έχεις ψάξει τι θέλει; Μου ήρθε φλασια!! Συνήθως το υφαλμυρο θέλει 8+, εγώ το έχω πετύχει χρησιμοποιοντας για υπόστρωμα αραγωνιτη... Για ψάξε να δεις τι θέλει το ζωακι σου...

Link to comment
Share on other sites

Προσθεστε παιδιά όλοι πληροφορίες... Τι εννοείς delta με την ερώτηση σου;
ΟΚ ο Αντρεας απαντησε και μπηκες στο νοημα και εσυ για να παρω απαντησεις :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, χθές πήγα και πήρα αλάτι και πυκνόμετρο (απλό αλάτι).

Έκανα σταδιακή προσαρμογή με αυτό σήμερα θα προσθέσω λίγο ακόμα (χθές έφτασα 1003).

Το ph που θέλει το ελάχιστο ειναι 7.5 και το περισσότερο 8.3.

Σταμάτησε να αναπνέει σαν καρδιακό έχει αρχίσει και κινείται σε όλο το ενυδρείο ψαχνοντάς το, έβγαλα και τις ανούμπιες (9), όλες τις βαλισινέριες (6), καί το κορμό.

Έχει μείνει μόνο με την άμμο και σήμερα θα προσθέσω και μερικές πέτρες (μακαρόνι) και θα του δημιουργήσω ένα είδος σπηλιάς.

Ειλικρινά η βοηθεία σας πολύτομη.

Σας ευχαριστώ για ακλομη μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά η βοηθεία σας πολύτιμη.

Σας ευχαριστώ για ακόμη μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Τι ph έχεις τώρα;

Για την προσαρμογή μην βιαστεις σιγά σιγά. Ακόμα το αλάτι το βάζεις ΜΟΝΟ διαλειμμενο γιατί μπορεί να «κάψει» το ψάρι αν θα έρθει σε επαφή με συμπαγές αδιαλυτο αλάτι. Το λέω για να μην μπεις στον πειρασμό να βάζεις κάθε μέρα από μια κουταλιά αδιαλυτο ώστε να λιωνει λίγο λίγο.... Απλά λέω μην τυχών... :)

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...