Jump to content

Ερωτήσεις


Recommended Posts

Γεια σας και από εμένα και συγχαρητήρια σε όλους για την καταπληκτική σας δουλειά. Σαν αρχάριος έχω και εγώ κάποιες ερωτήσεις. Είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 240 λίτρων(120x40x50) , με εξωτερικό φίλτρο Project PJF 501(Q800L/H). Τα υλικά του φίλτρου είναι Sera Filter Wool , Sera Biofibres , Sera Biopur Forte.

Ως θέρμανση χρησιμοποιώ τον Jager 300W της Eheim. Μια αεραντλία της Elite 802 , από φωτισμό δυο λάμπες , μια Sun-Glo και μια Aqua-Glo από 40W η κάθε μια για 12 ώρες και της άλλες 12 μια Moonlight 10W και μια UV της Tetratec UV400(5W , 60-400L).Το υπόστρωμα είναι απλό χαλίκι αγορασμένο και αυτό από pet-shop , η διακόσμηση είναι τρία κεραμικά και ένα ξύλινος κορμός και πλαστικά φυτά.

Οι κάτοικοι του τώρα που θέλω να περνούν μια χαρά , όπως και οι δικοί σας είναι:

2 Pterophyllum Altum.

2 Kiss

2 Colisa Lalia

4 Ancistrus Multispinnis

1 Botia Macracanthus

Αυτά που θέλω να ρωτήσω για αρχή είναι:

Στης αλλαγές του νερού που κάνω μια φορά το μήνα της τάξεως τον 120 λίτρων αν πρέπει να χρησιμοποιώ Sera Aqutan , Sera Morena και Sera Nitrivec και αν ναι πόση ποσότητα να ρίχνω μέσα στο ενυδρείο ,όσα είναι τα συνολικά λίτρα ή όσα λίτρα αντικαθιστώ;

Την UV να την έχω όλο το εικοσιτετράωρο σε λειτουργία;

Την αεραντλία μπορώ να την έχω τελείως κλειστή;

Ο χρόνος λειτουργίας του φωτισμού που είναι 12 ώρες είναι αρκετός;

Το εξωτερικό φίλτρο πότε να το καθαρίσω και πως , δηλαδή να βγάλω τα υλικά και να αντικαταστήσω ή να τα πλύνω με νερό της βρύσης και να τα τοποθετήσω ξανά μέσα και αν πρέπει να έχω αυτά τα υλικά μέσα στο φίλτρο που σας έχω αναφέρει;

Το τάισμα που κάνω στα ψαράκια μου είναι τρεις φορές την μέρα (πρωί , μεσημέρι , βράδυ) σε μικρές ποσότητες με διαφορετικά γεύματα , είναι αρκετό ή υπερβολικό;

Μπορώ να χρησιμοποιώ Sera Fishtamin για κάτι καλύτερο για τα ψαράκια αν ναι κάθε πότε;

Ότι γνώμη έχετε για κάτι καλύτερο που μπορώ να κάνω είμαι όλος αυτιά που λένε διότι εδώ στην Σάμο η αγορά και η γνώση σε ενυδρειακα θέματα είναι περιορισμένη αφού υπάρχει μόνο ένα pet-shop που ασχολείται όσο μπορεί με ενυδρεία.

Θα έχω και άλλες απορίες γιατί σε λίγες μέρες θα έχω και αποτελέσματα από test νερού. Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων για της απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες στο aquazone...

Λοιπόν έχουμε και λέμε.....

Sera Aqutan(αντιχλώριο) προσθέτεις σε κάθε αλλαγή νερού.Ναι στα λίτρα που αλλάζεις.

δηλαδή 5ml για κάθε 20λ.Η αλλαγή σου είναι 120λ,οπότε 30ml.......

Sera Nitrivec (ζωντανα βακτηρίδια).Εφόσον έχει στρώσει το ενυδρείο σου δεν το χρειάζεσαι.......

Sera Morena δεν το χρησιμοποιώ καθόλου...

Για την αεραντλία:Τοποθέτησε την έξοδο του φίλτρου σου να χτυπάει την επιφάνεια του νερού και τότε δεν την χρειάζεσαι.Απλά άστην στο ενυδρείο να υπάρχει σε περίπτωση ανάγκης.....

Χρόνος λαμπτήρων:Αν δεν έχεις πρόβλημα άλγης οκ.Συνήθως τους κρατάμε ανοιχτούς 11 ώρες με μια περίπου ώρα διαφοράς στο άνοιγμα -κλείσιμο.

Φίλτρο:Το φίλτρο θα το καθαρίζεις όποτε κριθεί αυτό αναγκαίο.π.χ. βλέπεις μειωμένη ροή....ΠΟΤΕ ΜΕ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΒΡΥΣΗΣ.Με νεράκι από το ενυδρείο σου.

Τάισμα:Αν είναι μικρές οι ποσότητες είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο forum. :)

Τις αποριες σου τις καλυψε ο φιλος PPAP.

Θα σου προτεινα να αντικαταστασεις τα πλαστικα φυτα με αληθινα,

το ενυδρειο σου θα δειξει πολυ καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Την UV να την έχω όλο το εικοσιτετράωρο σε λειτουργία;

Η λάμπα UV χρησιμοποιεί έναν κρύσταλλο που φθείρεται και καταστρέφεται όταν την ανοίγεις και κλείνεις οπότε εαν θες να μεγιστοποιήσεις το χρόνο ζωής της καλύτερα να την έχεις συνέχεια αναμμένη.

Πάντως αν το ενυδρείο δεν το "βλέπει" ο ήλιος από κάποιο παράθυρο ίσως και να μη χρειάζεται. Να ξέρεις οτι με τη δυνατή ροή που έχουν τα φίλτρα σου η λάμπα δεν θα προλαβαίνει να κάνει και πολλά πράγματα γιατί το νερό θα περνάει πολύ γρήγορα από μέσα της.

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν το ενυδρείο δεν το "βλέπει" ο ήλιος από κάποιο παράθυρο ίσως και να μη χρειάζεται.

Θα ήθελα να προσθέσω ότι αυτό ισχύει μόνο για τη UV clarification και όχι για UV sterilizer

Να ξέρεις οτι με τη δυνατή ροή που έχουν τα φίλτρα σου η λάμπα δεν θα προλαβαίνει να κάνει και πολλά πράγματα γιατί το νερό θα περνάει πολύ γρήγορα από μέσα της.

Επίσης η λάμπα συνδέεται με την έξοδο του φίλτρου bypass με τη χρήση ενός "Τ" και ένα ρυθμιστή ροής (βάνα), για να έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Συμφωνώ για τη συνεχόμενη λειτουργία της UV

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για της άμεσες απαντηση σας , όσο για την UV είναι sterilizer και για τα φυτά θα θελα πάρα πολύ να έχω αληθινά αλλά εδώ δεν πουλάει κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για της άμεσες απαντηση σας , όσο για την UV είναι sterilizer και για τα φυτά θα θελα πάρα πολύ να έχω αληθινά αλλά εδώ δεν πουλάει κανένας.

21790[/snapback]

Που βρίσκεσαι ακριβώς; Ίσως να μένει κάποιος φίλος απο το φόρουμ κοντά σου και να μπορεί να σου δώσει δικά του κλαδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε τηξν περιοχή που βρίσκεσαι γιατί μπορεί να υπάρχουν λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην Σάμο μένω και η περιοχή ειναι το Καρλόβασι,ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρων σας:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι , σήμερα έκανα τα test του νερού και οι τιμές είναι:

Ph 7.5

Gh 13 dGH

Kh 7 dKH

NH4NH3 0 mg/l

NO2 0,3 mg/l

NO2-N 0,1 mg/l

NO3 20 mg/l

PO4 1,0 mg/l

Fe 0,0 mg/l

Cu 0,0 mg/l

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με της τιμές;Ευχαριστώ.

21935[/snapback]

Μπορείς να μας πείς με τι τέστ έγιναν οι παραπάνω μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Sera Nitrivec (ζωντανα βακτηρίδια).Εφόσον έχει στρώσει το ενυδρείο σου δεν το χρειάζεσαι.......

δηλαδη ενωεις να μην βαζουμε καθολου;γιατι εγω αγορασα ενα και εβαλα μια φορα που αλλαξα νερο.

να συνεχισω να βαζω ή θα πειραξει τα ψαρια.

Υ.Γ:το ενυδρειο εχει στρωθει εδω και ενα χρονο αλλα εχω αναιμαζμενα ΝΟ2 και μου ειπαν πως θα χρειαστουν βακτιρια για την μιωση τους

:)

Link to comment
Share on other sites

Sera Nitrivec (ζωντανα βακτηρίδια).Εφόσον έχει στρώσει το ενυδρείο σου δεν το χρειάζεσαι.......

δηλαδη ενωεις να μην βαζουμε καθολου;γιατι εγω αγορασα ενα και εβαλα μια φορα που αλλαξα νερο.

να συνεχισω να βαζω ή θα πειραξει τα ψαρια.

Υ.Γ:το ενυδρειο εχει στρωθει εδω και ενα χρονο αλλα εχω αναιμαζμενα ΝΟ2 και μου ειπαν πως θα χρειαστουν βακτιρια για την μιωση τους

:)

Αν έχεις αυτό το πρόβλημα να κάνεις συχνές αλλαγές νερού (μέχρι να πέσουν τα ΝΟ2)!

Να κάνεις συχνά μετρήσεις (αν χρειαστεί αλλαγή νερού) και να βάζεις βακτήρια σε καθε αλλαγή που κάνεις μέχρι να σταθεροποιηθούν οι τιμές σου (ΝΟ2 & ΝΗ3-4) στο 0!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα επίσης οι αλλαγές σου να γίνονται πιο συχνά με λιγότερο νερό. Εγώ προσωπικά κάνω κάθε εβδομάδα αλλαγή στο 20% του νερού. Μία τέτοια ρουτίνα διατηρεί νερό, ψάρια και φυτά σε άριστη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...