Jump to content

Ευθανασία Νο2


Recommended Posts

Επαναφέρω το θέμα της ευθανασίας μετά από νέα στοιχεία που βρήκαμε...

Μετάφραση της παρακάτω σελίδας:

http://thegab.org/Illness-and-Treatment/euthanasia.html

την οποία ΦΥΣΙΚΑ την βρήκε ο delta66 και εγώ έκανα απλά τη μετάφραση :)

Ίσως το καλύτερο πράγμα μπορείτε να κάνετε για ένα ψάρι που είναι εξαιρετικά άρρωστο ή σοβαρά τραυματισμένο, είναι να του προκαλέσετε τον ανώδυνο θάνατό του μέσω της ευθανασίας.

Υπάρχουν πολλές παρερμηνείες στο διαδίκτυο στο πώς να γίνει η ευθανασία σε ένα ψάρι. Οι συστάσεις μας ακολουθούν τις συστάσεις της Αμερικάνικης Κτηνιατρικής Ιατρικής Ένωσης [American Veterinary Medical Association (AVMA)] για τη συνιστώμενη δοσολογία για την πιο ανώδυνη μέθοδο ευθανασίας.

Οι ακόλουθες μέθοδοι συστήνονται κατά σειρά προτίμησης:

Finquel (MS-222)

Το Finquel είναι η συνιστώμενη μέθοδός μας για ένα ψάρι. Με το Finquel τα ψάρια θα κοιμηθούν ειρηνικά. Άλλες μέθοδοι συμπεριλαμβανομένου του γαρυφαλέλαιου, της μαγειρικής σόδας και του Alka Seltzer μπορεί να γίνουν ενοχλητικές και να προκαλέσουν στρες πριν από το θάνατο. Είναι σχεδόν αδύνατο να βρείτε Finquel στα τοπικά καταστήματα κατοικίδιων ζώων, έτσι συστήνουμε να το παραγγείλετε on-line ώστε να το έχετε σε ετοιμότητα για τις έκτακτες ανάγκες. Εντούτοις, στις χώρες έξω από τις ΗΠΑ, μπορεί να χρειαστείτε ιατρική συνταγή για να το αγοράσετε. Οι ιστοσελίδες που μπορείτε να προμηθευτείτε το Finquel είναι:

* PondRx

* Argent Labs

* Drs Foster and Smith

* Pond Shop.

Το Finquel (MS-222 ή Tricaine Methanesulfonate) είναι ηρεμιστικό και αναισθητικό ψαριών. Πάρτε μία δεξαμενή τόσο μεγάλη ώστε το ψάρι να κολυμπάει άνετα. Χρησιμοποιήστε ίδια ποσότητα μαγειρικής σόδας και Finquel (για να διατηρηθούν οι ισορροπίες δεδομένου ότι το Finquel μπορεί να κάνει το νερό όξινο). Ανακατέψτε μισό κουταλάκι του γλυκού Finquel και μισό κουταλάκι του γλυκού μαγειρική σόδα ανά περίπου 4 λίτρα αποχλωριωμένου νερού (1 γαλόνι=3,84 λίτρα), μέσα στη δεξαμενή και βάλτε μέσα το ψάρι. Εάν το ψάρι κινείται ακόμα μετά από 10 λεπτά μπορείτε να προσθέσετε επιπλέον μισό κουταλάκι του γλυκού Finquel και μισό κουταλάκι του γλυκού μαγειρική σόδα. Μόλις το ψάρι γύρει, παρατηρήστε την αναπνοή και τα βράγχια του. Μπορούμε να απομακρύνουμε το ψάρι 10 λεπτά μετά από την τελευταία του προσπάθεια να αναπνεύσει.

Γαρυφαλέλαιο (Φαινοξυαιθανόλη)

Προσθέστε 12 σταγόνες γαρυφαλέλαιου ανά περίπου 4 λίτρα αποχλωριωμένου νερού (1 γαλόνι=3,84 λίτρα). Το γαρυφαλέλαιο είναι δύσκολο να αναμιχθεί με το νερό, γι'αυτό καλό είναι να βάλετε το γαρυφαλέλαιο με το νερό σε ένα μπουκαλάκι και να το χτυπήσετε καλά. Βάλτε το ψάρι σε μία δεξαμενή αρκετά μεγάλη ώστε να κολυμπάει άνετα, τοποθετείστε μία δυνατή αεραντλία με αερόπετρα και προσθέστε το μείγμα γαρυφαλέλαιου που φτιάξατε. Η αερόπετρα θα βοηθήσει να κρατήσετε το γαρυφαλέλαιο διαλυμένο μέσα στο νερό. Μόλις το ψάρι γύρει, παρατηρήστε την αναπνοή και τα βράγχια του. Μπορούμε να απομακρύνουμε το ψάρι 10 λεπτά μετά από την τελευταία του προσπάθεια να αναπνεύσει.

Μαγειρική Σόδα

Αν υπολογιστεί σωστά η κατάλληλη δόση μαγειρικής σόδας (διττανθρακικό άλας νατρίου) προκαλεί τη γρήγορη απώλεια αισθήσεων με κατάληξη τον θάνατο, αυξάνοντας τον ποσοστό διοξειδίου του άνθρακα στο νερό. Βάλτε το ψάρι σε μία δεξαμενή αρκετά μεγάλη ώστε να κολυμπάει άνετα. Αναμίξτε 3 κουταλιές της σούπας μαγειρικής σόδας σε κάθε ένα λίτρο αποχλωριωμένου νερού και ρίξτε το έπειτα στη δεξαμενή. Μόλις το ψάρι γύρει, παρατηρήστε την αναπνοή και τα βράγχια του. Μπορούμε να απομακρύνουμε το ψάρι 10 λεπτά μετά από την τελευταία του προσπάθεια να αναπνεύσει.

Alka-Seltzer (χωνευτικό φάρμακο πολλαπλών χρήσεων)

Το Alka-Seltzer μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί για να παραγάγει διοξείδιο του άνθρακα στο νερό και να προκαλέσει την αναισθησία και το θάνατο. Επιλέξτε μία δεξαμενή αρκετά μεγάλη ώστε το ψάρι να μπορεί να κολυμπάει άνετα. Χρησιμοποιήστε μία ταμπλέτα για κάθε 19 λίτρα αποχλωριωμένου νερού και προσθέστε έπειτα τα ψάρια. Μόλις το ψάρι γύρει, παρατηρήστε την αναπνοή και τα βράγχια του. Μπορούμε να απομακρύνουμε το ψάρι 10 λεπτά μετά από την τελευταία του προσπάθεια να αναπνεύσει.

Οι παρακάτω μέθοδοι ΔΕΝ συστήνονται:

Πάγωμα στην κατάψυξη

Το πάγωμα είναι πολύ επίπονο για τα ψάρια καθώς δημιουργούνται κρύσταλλοι πάγου στους ιστούς του σώματος αλλά και στην κυκλοφορία του αίματος.

Βότκα και έλαιο του γαρίφαλου

Αυτός ο συνδυασμός μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΕΑΝ χρησιμοποιηθεί σωστά αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα βράγχια ψαριών καίγονται από τη βότκα προκαλώντας έναν βίαιο θάνατο.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον όλα αυτά, (αλλά να μην σου τύχει)...

Αλλά να ρωτήσω και το εξής.. κάποιος ακαριαίος τρόπος υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

κάποιος ακαριαίος τρόπος υπάρχει?

Ποιος ο λόγος να είναι ακαριαίος?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην υποφέρει το ψάρι φαντάζομαι.

Βάση του παραπάνω άρθρου, οι συστηνόμενες μέθοδοι είναι πλήρως ασφαλείς για τα ψάρια.

Το δικό μου ερώτημα είναι ΠΟΤΕ πρέπει να γίνεται ευθανασία και ΠΟΙΟΣ είναι σε θέση να πάρει τέτοια απόφαση?

Θεωρώ δηλαδή πως ένας αρχάριος ΔΕΝ είναι σε θέησ να κρίνει το πότε πρέπει να γίνει ευθανασία. Εδώ και εμπειρότεροι δεν μπορούν...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ερώτημα είναι ΠΟΤΕ πρέπει να γίνεται ευθανασία και ΠΟΙΟΣ είναι σε θέση να πάρει τέτοια απόφαση?

Δυσκολα ερωτηματα που δεν μπορουν να απαντηθουν ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τις προτασεις του αρθρου περι αρχικης αναισθησιας που καταληγει στον θανατο.

Ειναι ανωδυνο. Εχοντας βιωσει, δυστυχως, κατι αναλογο με τον σκυλο μου, εκει χρησιμοποιειται

ναρκωτικο ενδοφλεβιως, οντως ο φιλος μου δεν καταλαβε τιποτα απλα κοιμηθηκε.

Η καταψυξη δεν ειναι ο καλυτερος τροπος. Καλες πληροφοριες αχριαστες ναναι σε ολους.

Ο νεος αφου αναφερει το περιστατικο στο forum, αναλογα μπορει να του συσταθει κατι τετοιο,

οταν ειμαστε σιγουροι και αφου εχει δοκιμασει πρωτιστως θεραπειες χωρις αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσον αφορά στη κατάψυξη, δεν ξέρω ποιός άρχισε να μιλάει για κρυστάλλους και που το βασίζει (η πλάκα είναι οτι μπορεί να το "πέταξα" εγώ στο παρελθόν... :thumbup: ) αλλά αν το νερό κρυσταλλώνεται στους μηδέν βαθμούς κελσίου, πιστεύετε οτι το ψάρι θα είναι ακόμη ζωντανό ή έστω ξύπνιο?

Δείτε αυτό το πειραματάκι:http://fl.biology.usgs.gov/projects/low_te..._tolerance.html

(ξέρω, μου τη σπάει να σκοτώνουν ζωάκια αλλά ας μάθουμε κάτι τουλάχιστον... :) )

Link to comment
Share on other sites

..αλλά αν το νερό κρυσταλλώνεται στους μηδέν βαθμούς κελσίου, πιστεύετε οτι το ψάρι θα είναι ακόμη ζωντανό ή έστω ξύπνιο?
Μαλλον λεει το αρθρο στην αρχη οτι δεν προτιμαται η μεθοδος γιατι εστω η λιγη ωρα που χρειαζεται να πεθανει το ψαρι απο την "κρυσταλοποιηση" ειναι πολυ επιπονη. Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τροπος του λεγειν ηταν, γι'αυτο και τα """.

Απλουστερα: εγω καταλαβ οτι η ωρα που θα κανει για να πεθανει απο το κρυο το ψαρι ειναι επιπονη.

Ασχετα σε ποιους βαθμους κλπ

Για το θεμα της κρυσταλοποιησης σε νερο και αιμα δεν κατεχω

Ευλογη η απορια σου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εχω ανατριχιασει με αυτο που διαβασα....πως σας ηρθε να μεταφρασετε τετοιο αρθρο?

φτου φτου μακρια απο μας....

μου γεννηθικε μια ευλογη απορια....

γιατι απλα να μην βγαλεις το ψαρι απο το νερο μεχρι να επνευσει?

Link to comment
Share on other sites

μου γεννηθικε μια ευλογη απορια....

γιατι απλα να μην βγαλεις το ψαρι απο το νερο μεχρι να επνευσει?

Την εύλογη δεν βλέπω... :)

Συζητάμε για την περίπτωση ευθανασίας, όχι δολοφονίας. Αυτό που λες είναι σαν να βάζεις το κεφάλι ενός σκύλου μέσα σε μία λεκάνη νερό μέχρι να εκπνεύσει...

Link to comment
Share on other sites

τι λες ρε Νικο τι συγκρινεις τωρα...το ενα ειναι απανθρωπο και δακτυλοδεικτουμενο και το αλλο φυσιολογικοτατο νομιζω...

ειδες κανεναν ψαρα να κανει ευθανασια με φαρμακα στα ψαρια που επιασε πριν καταλληξουν στο τραπεζι μας?

ενω με το σκυλο...ας μην το σχολιασω!

αν το παμε ετσι δολοφονια ειναι και το αρνι που βλεπουμε να γυρναει 5 ωρες στη σουβλα,και το καμαρωνουμε να ψηθει πιο γρηγορα!

:)

Link to comment
Share on other sites

ΑΠό τη στιγμή που έχεις το ψάρι σπίτι σου, το ταΐζεις και το περιποιείσαι, παύει να είναι "ψάρι" και γίνεται κατοικίδιο, όπως και ο σκύλος ή η γάτα. Αν ο σκύλος και η γάτα νοσήσει, κάνεις την ενεσούλα και "κοιμάται"... Αν το ψάρι νοσήσει, γιατί να το πνίξεις???

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω,το βλεπουμε διαφορετικα μαλλον...

εσυ μιλας για την ηθικη πλευρα του θεματος και εγω για την πρακτικη...

τι κερδιζεις με ενα λιγοτερο στρεσαρισμενο ψαρι αφου στο θανατο θα καταλληξει?θα καταλαβει λιγοτερα?

ρεαλιστικα απαντησε μου,γιατι νομιζω πως δεν αλλαζει κατι.οποιος εχει το κουραγιο ας το βγαλει απο το νερο,η καταλληξη η ιδια θα ειναι οπως και το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω,το βλεπουμε διαφορετικα μαλλον...

εσυ μιλας για την ηθικη πλευρα του θεματος και εγω για την πρακτικη...

τι κερδιζεις με ενα λιγοτερο στρεσαρισμενο ψαρι αφου στο θανατο θα καταλληξει?θα καταλαβει λιγοτερα?

ρεαλιστικα απαντησε μου,γιατι νομιζω πως δεν αλλαζει κατι.οποιος εχει το κουραγιο ας το βγαλει απο το νερο,η καταλληξη η ιδια θα ειναι οπως και το αποτελεσμα.

Σε όλα τα παραπάνω βάλε όπου "ψάρι" βάλε τη λέξη σκύλος και πες μου...

Link to comment
Share on other sites

Ο σκύλος σου θα προτιμούσες να πάει από ευθανασία με ένεση που τον κοιμίζει ή από πνιγμό?

Σε όλα τα παραπάνω βάλε όπου "ψάρι" βάλε τη λέξη σκύλος και πες μου...

συνεχιζω να θεωρω αδυνατη τη συγκριση...

με τον εναν η με τον αλλο τροπο,θα ''παρεις'' τη ζωη του ζωου...

διαφωνω με ολο αυτο,γιατι με κανει και πιστευω για αλλη μια φορα την αναγκη μας να το παιζουμε μικροι θεοι...

και γω σου λεω πως:

το να σκοτωσεις σκυλι με καραμπινα ειναι η πιο γρηγορη ευθανασια...

το να κοψεις το κεφαλι του ψαριου με μαχαιρι...το ιδιο..

θα το κανες?

δεν καταλαβαινω γιατι να γινει τοσο πολυπλοκο ενα θεμα που ''ποναει'' απο μονο του και να μπει ενας ιδιοκτητης στη διαδικασια,μεχρι και να παραγγειλει φαρμακα ευθανασιας απο το ιντερνετ...

το δικο μου στρες μετα απο ολο αυτο το μαρτυριο δεν μετραει???????

:)

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που αποφασίζεις να διατηρήσεις τον όποιο ζωντανό οργανισμό στον χώρο σου, είσαι ένας μικρός θεός γι'αυτό το ζωντανό. Αν δεν θες να στρεσάρεσε, δεν μπαίνεις στην διαδικασία να τα αποκτήσεις. Το πρακτικό το δικό σου δεν έχει καμία σχέση με το πρακτικό των ψαριών!

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω καθόλου τη λογική σου, καθότι προσωπικά νιώθω υπεύθυνος για τις ζωές που έχω μέσα στα γυαλιά και αν μη τι άλλο, πρέπει να τα φροντίσω από την αρχή μέχρι το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα όταν έρθεις από τη σχολή να ρωτήσουμε πως κάνουν ευθανασία, προσωπικά ελπίζω σε μια μικρή λαιμητόμο! :thumbup:

Χαλαράαααα....... :)

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε συ χαλαρα,μεσα απο τις διαφωνιες λυθηκαν τα μεγαλητερα ζητηματα! :)

απλα εχουμε διαφορετικη αντιλιψη απο οτι φαινεται,και δεν ειναι κακο.ας μην το συνεχισουμε ομως, γιατι νομιζω πως δεν θα βγαλουμε ακρη!

απο κοντα τα υπολοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Άκου... Για μένα το θέμα είναι λίγο πιο σοβαρό από αυτό που πιθανός φαίνεται! Σημειώνω πως ότι γράψω παρακάτω, δεν έχει να κάνει με τον Κώστα ως Κώστα, αλλά είναι μία γενική άποψη που θέλω και θεωρώ πως πρέπει να ακουστεί.

Η έννοια της λέξης "χόμπυ", κατ'εμέ σημαίνει πολλά περισσότερα από το να έχω ένα στολίδι στο χώρο μου. Χομπίστας είναι και αυτός που φτιάχνει αεροπλανάκια. Δεν κάθετε με τις ώρες να φτιάξει αεροπλανάκια επειδή του αρέσει να έχει ένα ράφι φουλ με φτιαγμένα αεροπλανάκια, αλλά επειδή του αρέσει η διαδικασία μέχρι να φτάσει στο σημείο να τα βάλει στο ράφι. Αλλιώς θα πήγαινε και θα αγόραζε έτοιμα αεροπλανάκια και τότε δεν θα λεγόταν χομπίστας, αλλά συλλέκτης.

Στα ενυδρεία τώρα...

Θεωρώ πως το 99% τον κατόχων ενυδρείων απέκτησαν το πρώτο ενυδρείο τους ως στολίδι για το σαλόνι τους, χωρίς να γνωρίζουν το τι πραγματικά χρειάζεται από φροντίδα και αφοσίωση ένα ενυδρείο. Δεν είναι άλλωστε και λίγοι αυτοί που παράτησαν το "άθλημα" επειδή όταν συνάντησαν τις πρώτες δυσκολίες.

Το να έχεις ένα ενυδρείο στο χώρο σου, είναι σαν να μεταφέρεις ένα κομμάτι κάποιου υδροβιότοπου μέσα σε 4 γυαλιά. Το να είσαι χομπίστας στο συγκεκριμένο "άθλημα" σημαίνει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα με κατάληξη το "στολίδι του σαλονιού". Σημαίνει φροντίδα! Σημαίνει παρατήρηση συμπεριφορών και παρατήρηση οργανισμών. Σημαίνει αναπαραγωγές και τη χαρά του να βλέπεις έναν οργανισμό να γεννιέται και να ενηλικιώνεται. Σημαίνει τόσα πολλά πράγματα τα οποία τελικά θα καταλήξουν σε ένα όμορφο στολίδι του χώρου.

Για να γίνουν όμως όλα αυτά χρειάζεται, χρόνος, χρήμα και κόπος. Κατ'εμέ, με εξαίρεση το χρήμα (που ως παράγοντας διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο), ο χρόνος και ο κόπος του κάθε χομπίστα, δεν μετριέται και κυρίως δεν υπολογίζεται από τον ίδιο τον χομπίστα. Αν κάποιος καθίσει και σκεφτεί ότι κουράζεται και "ουφ, πάλι αλλαγή νερού" κλπ κλπ, τότε μάλλον δεν κάνει για το χόμπι.

Που θέλω να καταλήξω.... Τα παραπάνω, σίγουρα δεν συμβάλουν στην "πρακτική" της καθημερινότητας του κάθε ιδιοκτήτη ενυδρείου. Το να αναφέρουμε ότι στρεσαριζόμαστε και ξοδευόμαστε, όχι για το κάτι παραπάνω, αλλά για το απόλυτα φυσιολογικό και λογικό, δηλαδή την φιλόζωη συμπεριφορά απέναντι σε οργανισμούς που εμείς επιλέξαμε να έχουμε στον χώρο μας, είναι τουλάχιστον άκυρο και σίγουρα μη "χομπίστικο" για μένα. Με την ίδια λογική μπορούμε να πούμε το ότι το φάρμακο κοστίζει πχ 10 ευρώ και το ψάρι 3 ευρώ, οπότε άστο να πεθάνει.

Είναι πολύ μεγάλη η κουβέντα και είναι αργά... Απλά ήθελα να γράψω τα παραπάνω, καθότι όχι απλά διαφωνώ με τη γνώμη του Κώστα (προς αγνώστους και αποφυγή παρεξηγήσεων είναι φίλος), αλλά την θεωρώ και άκρως αντίθετη από την λογική του χόμπι που επιλέξαμε να ασχοληθούμε. Με άλλα λόγια δεν θα ήθελα νέοι συνχομπίστες που διαβάζουν το τόπικ να μπουν σε αυτή τη λογική.

Αυτά για την ώρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...