Jump to content

Ευθανασία Νο2


Recommended Posts

Το θεμα εδω ασχολειται με το γρηγορο και ανωδυνο θανατο ενος ζωου που υποφερει.

Ο Κωστας μου εδωσε να καταλαβω οτι δεν εχει συναισθηση μαλλον οτι τα ψαρια πονανε οπως και αλλα ζωα.

Ο Νικος εδωσε το πολυ ακριβες παραδειγμα του σκυλου που πνιγεται.

Ακριβως ετσι γινεται οταν βγαλουμε το ψαρι απο το νερο, δεν μπορει να αναπνευσει.

Αυτος ο θανατος δεν ειναι ανωδυνος και διαρκει πολυ, οπως στο σκυλο και πολυ περισσοτερο.

Απλα το ψαρι δεν θα σκουξει ουτε θα ουρλιαξει οπως ο σκυλος για να καταλαβουμε οτι υποφερει.

Εγω θα προτιμουσα αν ηταν να κανω ευθανασια με εναν απο τους δυο τροπους, να πυροβολουσα το σκυλο 100 φορες, παρα να το πνιξω σε ενα κουβα νερο.

Το ιδιο και για το ψαρι (αποκεφαλισμος).

Αυτες ομως τις βαρβαρες μεθοδους κοιταμε να αποφυγουμε ανοιγωντας το θεμα προς ερευνα και συζητηση εδω.

Κωστα το οτι θα πεθανουν ειναι σιγουρο, αφου για να αποφασισουμε να τους κανουμε ευθανασια, σημαινει οτι εχουν κατι που δεν την γλυτωνουν και θα βασανιστουν μεχρι να πεθανουν χωρις ελπιδα αξιοπρεπους ζωης.

Δεν καταλαβες μαλλον οτι το θεμα μιλαει για συντομευση αυτου του χρονου οσο πιο ανωδυνα γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Αμα βαζαμε το ψαρι σε ενα ενυδριο με μεγαλη παροχη Co2 θα πετυχαιναμε ανωδυνο θανατο..

Τουλαχιστων στον ανθρωπο και στους οργανισμους που αναπνεουν οξυγωνο πανω στην γη ειναι ανωδυνος ο θανατος...

Link to comment
Share on other sites

και τα ψαρακια ψυχη εχουν τα κακομοιρα , δεν τους αξιζει να βασανιζωνται στα τελευταια τους.

Οσο για τον σκυλο που σκωτονουν εχει φωνη και γαυγιζει το κακομιρο.

Αυτο το κανει ακομα χειροτερο και ειναι λογικη η ευθανασια.

Τα ψαρακια μας ομως ουτε λαλια δεν εχουν :)

φαντασου στον κοσμο τους πως θα ηταν τα τελευταια τους λεπτα ζωης αν

θα τους εκοβες το κεφαλι αποτομα.

πολυ βιαιο ακομα και για ενα ψαρι.

Εχτες εκατσα και ειδα το documentary The Cove.

Ειναι η Ιστορια με τους ιαπωνες που σκωτονουν σε ενα μικρο χωριο που το λενε ταιτζιν 23.000 δελφινια καθε χρονο και κανεις δεν κανει τιποτα.

Αυτα να ακουτε πως κανουν και δεν εχουν καν ενα εποδυνο θανατο

Θα σας παραθεσω και ενα σχετικο τραιλερ για οσους δεν το εχουν δει να

το κατεβαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω πως ο αποκεφαλισμός στα ψάρια έχει και πρακτικές δυσκολίες... πχ στους δίσκους :)

Link to comment
Share on other sites

Εχτες εκατσα και ειδα το documentary The Cove.

Ειναι η Ιστορια με τους ιαπωνες που σκωτονουν σε ενα μικρο χωριο που το λενε ταιτζιν 23.000 δελφινια καθε χρονο και κανεις δεν κανει τιποτα.

Αυτο ειναι σφαγη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω πως ο αποκεφαλισμός στα ψάρια έχει και πρακτικές δυσκολίες... πχ στους δίσκους :thumbup:

Για να αποκεφαλισεις, αν μπορεις, ενα ψαρι θα το κανεις μεσα στο νερο φανταζομαι γιατι

αλλοιως το πνιγεις πρωτα και μετα το αποκεφαλιζεις. (αυτο για καποιους που μπορει να το προσπαθησουν).

Υ.Γ. Νικο ασε τους δισκους στην ησυχια τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να αποκεφαλισεις, αν μπορεις, ενα ψαρι θα το κανεις μεσα στο νερο φανταζομαι γιατι

αλλοιως το πνιγεις πρωτα και μετα το αποκεφαλιζεις. (αυτο για καποιους που μπορει να το προσπαθησουν).

Υ.Γ. Νικο ασε τους δισκους στην ησυχια τους. :)

Γιατι το πνιγεις?

Ποση ωρα θα κανεις απο τη στιγμη που θα βγει το ψαρι απο το νερο?

Σε μισο λεπτο θα εχει τελειωσει, το ψαρι αντεχει πολυ περισσοτερο εκτος νερου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το πνιγεις?

Ποση ωρα θα κανεις απο τη στιγμη που θα βγει το ψαρι απο το νερο?

Σε μισο λεπτο θα εχει τελειωσει, το ψαρι αντεχει πολυ περισσοτερο εκτος νερου.

Δεν θα μπορουσα να το κανω.

Και μενα αμα πας να με πνιξεις θα αντεξω καμποσο αυτο τι σημαινει βρε Σπυρο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ροτω γιατι να χ΄λασεις την βοτκα η την σοδα για ενα ψαρι?

Άκουσα πως υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν λεφτά για να εμβολιάσουν το σκύλο τους :)

Link to comment
Share on other sites

ενας ακομα λογος που εξεφρασα την αλλα οψη του νομισματος....ειναι αυτος λιγο παραπανω!

δεν μου φαινετε περιεργο να εμφανιστηκαν και σε αλλους τετοιες αποριες και να μην εκφραζονται..μπορει καποιος που το διαβασε το αρθρο στο τελος να αναφωνησε:μα τι λενε?πανε καλα?

για εξηγησε φιλε μου Νικο στον ανθρωπο γιατι να χαλασει τη βοτκα που θα μπορουσε να κρατησει για παρτη του...... :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να μου λέτε ότι θέλετε να έχετε αυτοκίνητο, αλλά αρνήστε να του βάλετε βενζίνη!

Δηλαδή συγγνώμη, αλλά αυτό δείχνει πλήρη ανευθυνότητα! Αναλαμβάνεις να πάρεις ένα ενυδρείο με ψάρια. Τα ψάρια τυχαίνει να είναι ζωντανά. Και ως ζωντανά έχουν ανάγκες και χρήζουν ιδιαίτερης συμπεριφοράς! Αν δεν θες να βάλεις αυτό το "μανίκι" πάνω από το κεφάλι σου, απλά δεν παίρνεις ενυδρείο.

Όταν κάποιος θα πει "γιατί να ξοδέψω λεφτά για φάρμακα?" ή "γιατί να ξοδέψω τη βότκα?" θα μπορούσε πολύ εύκολα να πει "γιατί να εμβολιάσω τον σκύλο?", "γιατί να κάνω αλλαγή νερού", "γιατί να μην παρατήσω τον σκύλο στο δρόμο τώρα που το βαρέθηκα?" κ.ο.κ....

Αν αναγνωρίζεται τα ψάρια ως κατώτερα όντα από τα υπόλοιπα κατοικίδια, τότε μάλλον κάτι έχετε καταλάβει λάθος. Καθότι και τα ψάρια έχουν προσωπικότητες και χαρακτήρες, αναγνωρίζουν το περιβάλλον και την φροντίδα και φυσικά έχουν ιδιαίτερες ανάγκες και μάλιστα μεγαλύτερες από αυτές των κοινών κατοικίδιων ως πιο ευαίσθητοι οργανισμοί.

Προσωπικά δεν θα κάτσω να πείσω κανέναν για το τι να κάνει. Το γεγονός, όμως, ότι υπάρχουν επιστημονικές μελέτες για αυτή τη διαδικασία (και όχι μόνο αυτή) αποδεικνύει ότι είναι θέμα που απασχολεί ή πρέπει να απασχολεί τους κατόχους ενυδρείων.

Τώρα κάποιος αν δεν θέλει να το δει αλλιώς το θέμα, κατ'εμέ είναι ανεύθυνος γενικά, καθότι δεν μπορεί (ή χειρότερα δεν θέλει) να αντεπεξέλθει σε κάτι που ο ίδιος επέλεξε. Και είναι διαφορετικό να επιλέξεις τον μοντελισμό π.χ. και να φτιάχνεις απαράδεκτα αεροπλανάκια και διαφορετικό να ασχολήσε με ζωντανά όπου τα λάθη σου στοιχίζουν τις ζωές τους.

Το πιο απλό παράδειγμα κατ'εμέ είναι τα χρυσόψαρα, όπου με μέσω όρο ζωής άνω των 20 χρόνων οι "χομπίστες" τα έχουν κάνει 7ήμερα και μηνιαία!

Ή ασχολήσε σοβαρά ή όχι. Αν επιλέξει κάποιος το "όχι" και παρ'όλα αυτά θέλει να έχει ενυδρείο, καλά κάνει και καλά κάνω κι εγώ (ο όποιος "εγώ") να τον κρίνω!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως δεν εξεφρασα σωστα απο την αρχη αυτο που ηθελα να πω και με το δικιο σου τα χεις παρει στο κρανιο! :)

πιστεψε με με τα ψαρια που διατηρω ειμαι ισως απο τους τελευταιους που επρεπε να κρινουν μια τετοια μεθοδο ευθανασιας.ειναι ο πιο σωστος τροπος και συμφωνω μαζι σου...ομως...

το εχεις φτασει λιγο στα ακρα το θεμα,τι θελω να πω...υπαρχουν πολυ βασικα πραγματα που πολλοι δεν ξερουν η δεν ασχολουνται για να μαθουν.

εννοω με αυτο πως δεν πληρουνται βασικοι κανονες τι ηρθες να μας πεις τωρα για ευθανασια με φαρμακα..(αν με πιανεις..)καποιος ισως το σκεφτει και ετσι.

προσπαθεις να ανεβασεις τον πυχη νομιζω αλλα τα λαθη ειναι αλλα και επαναλαμβανονται συνεχως..

<Το πιο απλό παράδειγμα κατ'εμέ είναι τα χρυσόψαρα, όπου με μέσω όρο ζωής άνω των 20 χρόνων οι "χομπίστες" τα έχουν κάνει 7ήμερα και μηνιαία!>

...και εχεις απολυτο δικιο...βλεπεις πως αλλου ειναι το προβλημα?

μπαινουν ανθρωποι στο φορουμ και ρωτανε ποια ψαρια να προτιμησουν για το στρωσιμο του ενυδρειου τους...

αν ειναι δυντον..

και μετα απο αυτο φτασαμε στον τροπο ευθανασιας των ψαριων με φαρμακα που θα χορηγησουμε μονοι μας και θα παραγκειλουμαι (γιατι δεν υπαρχουν κτηνιατροι οπως αν χρειαστεις για το σκυλο σου).

αυτο προσπαθω με δικο μου τροπο να σου εξηγησω...δεν βλεπεις οτι ο πυχης ειναι πολυ χαμηλα για να υπαρξει κατανοηση σε ενα τετοιο αρθρο?(μιλαμε για την πλοιοψηφια παντα και οχι για τους 10-20-30 που ασχολουνται πολυ σοβαρα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω πάρει στο κρανίο... :)

Απλά λέω την άποψή μου.

Τώρα πάνω σε αυτό που λες συμφωνώ... εν μέρη! Δηλαδή, μέσα στο φόρουμ υπάρχουν όλων των κατηγοριών και εμπειριών χομπίστες. Φυσικά και έναν αρχάριο δεν τον απασχολεί η ευθανασία σε αυτή τη φάση, αφού δεν είναι καν σε θέση να κρίνει πότε θα πρέπει να την κάνει.

Τον πιο έμπειρο όμως χομπίστα τον ενδιαφέρει, όχι επειδή απαραίτητα θα τα κάνει πράξη, αλλά ως έξτρα πληροφορία για το χόμπυ του. Στο κάτω κάτω δεν αναφέρουμε τυχαίες πηγές, αλλά μελέτες που έχουν γίνει επί του θέματος και απλά καλό είναι να φαίνονται κι εδώ μέσα :thumbup:

Τα μπινελίκια θα στα ρίξω από κοντά αύριο :band:

Link to comment
Share on other sites

μου γεννηθικε μια ευλογη απορια....

γιατι απλα να μην βγαλεις το ψαρι απο το νερο μεχρι να επνευσει?

Μερικες ερωτησεις για να σε καταλαβω.

1. Εχει χρειαστει να κανεις ευθανασια σε ψαρι σου?

2. Εισαι υπερ της ευθανασιας?

3.Εχεις δει ποτε ψαρι σου να πεθαινει αφημενο εκτος νερου?

τι κερδιζεις με ενα λιγοτερο στρεσαρισμενο ψαρι αφου στο θανατο θα καταλληξει?θα καταλαβει λιγοτερα?

ρεαλιστικα απαντησε μου,γιατι νομιζω πως δεν αλλαζει κατι.

οποιος εχει το κουραγιο ας το βγαλει απο το νερο,η καταλληξη η ιδια θα ειναι οπως και το αποτελεσμα.

Αφου θα ειναι ιδια η καταληξη παντα, γιατι δεν το βουταμε στο αλευρι και μετα στο τηγανι?
..μπορει καποιος που το διαβασε το αρθρο στο τελος να αναφωνησε:μα τι λενε?πανε καλα?
Τοτε γιατι υπαρχουν τετοια αρθρα σε πολλα ενυδρειακα σαιτ ξενα και ελληνικα? Και αυτοι δεν πανε καλα?
το εχεις φτασει λιγο στα ακρα το θεμα,τι θελω να πω...υπαρχουν πολυ βασικα πραγματα που πολλοι δεν ξερουν η δεν ασχολουνται για να μαθουν.

εννοω με αυτο πως δεν πληρουνται βασικοι κανονες τι ηρθες να μας πεις τωρα για ευθανασια με φαρμακα..(αν με πιανεις..)καποιος ισως το σκεφτει και ετσι.

προσπαθεις να ανεβασεις τον πυχη νομιζω αλλα τα λαθη ειναι αλλα και επαναλαμβανονται συνεχως..

Το οτι καποιοι δεν κανουν ουτε τα βασικα για τη σωστη διατηρηση των ψαριων του απαγορευει να "ανεβασει το πυχη" με ενα θεμα καποιος?

Αν ηταν ετσι δεν θα μιλαγαμε για moonlght, προετοιμασια νερου, ΑΟ, controller θερμοκρασιας, chiller ή ανεμιστηρακια κλπ κλπ, θα λεγαμε μονο για το στρωσιμο και τις αλλγες νερου με αντιχλωριο

Εμενα ο Κωστας μου εχει αφησε την εντυπωση οτι δεν το εχει παρει το θεμα σοβαρα και ειναι δικαιωμα του αλλα το κακο ειναι με τα ποστ του εχει υποβιβασει τη σοβαροτητας του θεματος

Αν εχεις οποιοδηπτε προβλημα με το θεμα της ευθανασιας ή τους τροπους που αναπτυσονται δεν εχεις παρα να πεις την αποψη σου χωρις ολα τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις για να σε καταλαβω.

1. Εχει χρειαστει να κανεις ευθανασια σε ψαρι σου?δωξα το θεο...ΟΧΙ!

2. Εισαι υπερ της ευθανασιας?σε μια ακραια κατασταση σαν αυτη που εξηγει αυτο το θεμα...ναι ειμαι υπερ

3.Εχεις δει ποτε ψαρι σου να πεθαινει αφημενο εκτος νερου?οχι βεβαια...

Αφου θα ειναι ιδια η καταληξη παντα, γιατι δεν το βουταμε στο αλευρι και μετα στο τηγανι?

γιατι δεν ειμαστε ουτε ψαραδες,ουτε ψαροντουφεκαδες!

Τοτε γιατι υπαρχουν τετοια αρθρα σε πολλα ενυδρειακα σαιτ ξενα και ελληνικα? Και αυτοι δεν πανε καλα?

συγκρινεις σκεπτικο-νοοτροπια-επιπεδο Ελλαδας με εξω?

Το οτι καποιοι δεν κανουν ουτε τα βασικα για τη σωστη διατηρηση των ψαριων του απαγορευει να "ανεβασει το πυχη" με ενα θεμα καποιος?

εδω θα συμφωνησω μαζι σου...δεν ειναι ομως το ιδιο σαν να περιγραφεις την κατασκευη ενος diy moonlight,εδω μιλαμε για το ποτε θα αποφασισει καποιος να αφαιρεση μια ζωη...

Αν ηταν ετσι δεν θα μιλαγαμε για moonlght, προετοιμασια νερου, ΑΟ, controller θερμοκρασιας, chiller ή ανεμιστηρακια κλπ κλπ, θα λεγαμε μονο για το στρωσιμο και τις αλλγες νερου με αντιχλωριο

ολα τα προαναφερθεντα δεν εχουν ψυχη,ειναι υλικα...

Εμενα ο Κωστας μου εχει αφησε την εντυπωση οτι δεν το εχει παρει το θεμα σοβαρα και ειναι δικαιωμα του αλλα το κακο ειναι με τα ποστ του εχει υποβιβασει τη σοβαροτητας του θεματος

Ζητω συγνωμη αν με τον τροπο τον οποιο γραφω εχει φανει κατι τετοιο.

Ισα ισα ακριβως το αντιθετο εχει γινει,το εχω παρει πολυ σοβαρα και με εχει επηρεασει πολυ ολο αυτο.Απο το πρωτο μου μηνυμα σε αυτο το θεμα αναφερω πως σας ηρθε να μεταφρασετε και να παραθεσετε κατι τετοιο..

Ειμαι πολυ δεμενος με τα ψαρια μου (νομιζω πως σιγουρα κατανοειτε οτι δενεσαι πολυ περισσοτερο με ενα μεγαλο ψαρι) οποτε μπορεις να καταλαβεις τι εχω διαβασει?ποτε πρεπει να παρω την αποφαση να κανω ευθανασια σε ενα απο τα παιδια μου (ετσι τα βλεπω εγω).και μου λες οτι δεν το εχω παρει σοβαρα και υποβιβαζω το θεμα?!

Αν εχεις οποιοδηπτε προβλημα με το θεμα της ευθανασιας ή τους τροπους που αναπτυσονται δεν εχεις παρα να πεις την αποψη σου χωρις ολα τα παραπανω.

Αν υπαρχει η αποψη οτι υποβιβασα το θεμα,θα ηθελα να σβηστουν τα οσα ειπα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω ροτω γιατι να χ΄λασεις την βοτκα η την σοδα για ενα ψαρι?

Γιατι ασχολεισαι μαζι τους?

Μου φαινεσαι παντελως αδιαφορος για το <<χομπυ>>.

Μαλλον με το ψαρεμα θα τα πηγαινες καλα.

Ειναι ζωες και αυτα με ολα τα παρελκομενα. Φανταζομαι και τον σκυλο σου αν αρρωσταινε θα

τον πεταγες στο δρομο. Καμμια αλλη φαεινη ιδεα? :)

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις για να σε καταλαβω.

1. Εχει χρειαστει να κανεις ευθανασια σε ψαρι σου?δωξα το θεο...ΟΧΙ!

2. Εισαι υπερ της ευθανασιας?σε μια ακραια κατασταση σαν αυτη που εξηγει αυτο το θεμα...ναι ειμαι υπερ

3.Εχεις δει ποτε ψαρι σου να πεθαινει αφημενο εκτος νερου?οχι βεβαια...

Αφου θα ειναι ιδια η καταληξη παντα, γιατι δεν το βουταμε στο αλευρι και μετα στο τηγανι?

γιατι δεν ειμαστε ουτε ψαραδες,ουτε ψαροντουφεκαδες!

Τοτε γιατι υπαρχουν τετοια αρθρα σε πολλα ενυδρειακα σαιτ ξενα και ελληνικα? Και αυτοι δεν πανε καλα?

συγκρινεις σκεπτικο-νοοτροπια-επιπεδο Ελλαδας με εξω?

Το οτι καποιοι δεν κανουν ουτε τα βασικα για τη σωστη διατηρηση των ψαριων του απαγορευει να "ανεβασει το πυχη" με ενα θεμα καποιος?

εδω θα συμφωνησω μαζι σου...δεν ειναι ομως το ιδιο σαν να περιγραφεις την κατασκευη ενος diy moonlight,εδω μιλαμε για το ποτε θα αποφασισει καποιος να αφαιρεση μια ζωη...

Αν ηταν ετσι δεν θα μιλαγαμε για moonlght, προετοιμασια νερου, ΑΟ, controller θερμοκρασιας, chiller ή ανεμιστηρακια κλπ κλπ, θα λεγαμε μονο για το στρωσιμο και τις αλλγες νερου με αντιχλωριο

ολα τα προαναφερθεντα δεν εχουν ψυχη,ειναι υλικα...

Εμενα ο Κωστας μου εχει αφησε την εντυπωση οτι δεν το εχει παρει το θεμα σοβαρα και ειναι δικαιωμα του αλλα το κακο ειναι με τα ποστ του εχει υποβιβασει τη σοβαροτητας του θεματος

Ζητω συγνωμη αν με τον τροπο τον οποιο γραφω εχει φανει κατι τετοιο.

Ισα ισα ακριβως το αντιθετο εχει γινει,το εχω παρει πολυ σοβαρα και με εχει επηρεασει πολυ ολο αυτο.Απο το πρωτο μου μηνυμα σε αυτο το θεμα αναφερω πως σας ηρθε να μεταφρασετε και να παραθεσετε κατι τετοιο..

Ειμαι πολυ δεμενος με τα ψαρια μου (νομιζω πως σιγουρα κατανοειτε οτι δενεσαι πολυ περισσοτερο με ενα μεγαλο ψαρι) οποτε μπορεις να καταλαβεις τι εχω διαβασει?ποτε πρεπει να παρω την αποφαση να κανω ευθανασια σε ενα απο τα παιδια μου (ετσι τα βλεπω εγω).και μου λες οτι δεν το εχω παρει σοβαρα και υποβιβαζω το θεμα?!

Αν εχεις οποιοδηπτε προβλημα με το θεμα της ευθανασιας ή τους τροπους που αναπτυσονται δεν εχεις παρα να πεις την αποψη σου χωρις ολα τα παραπανω.

Αν υπαρχει η αποψη οτι υποβιβασα το θεμα,θα ηθελα να σβηστουν τα οσα ειπα..

- Αφου δεν εχεις ερθει αντιμετωπος με το θεμα σε δικαιολογω. Αν ερθει η στιγμη ποτε, που φυσικα ευχομαι να μη χρειαστει, θα τα δεις αλλιως τα πραγματα, (εκ πειρας μιλαω) :)

- Δεν ειμαστε ψαραδες αλλα και αυτοι ετσι (με ασφυξια) σκοτωνουν τα ψαρια που ψαρευουν συνηθως :thumbup:

- Σκεπτικο Ελλαδας -εξωτερικου? Ναι γιατι οχι? Παντου υπαρχουν οι "ευαισθητοι" και οι .... "χυμα" ανθρωποι, το ποσοστο μπορει να αλλαζει αλλα ακομα και αν υπαρχουν λιγοτεροι στην Ελλαδα, να τους αποκλεισουμε απο την γνωση της πληροφορια και του αρθρου?

Εξαλλου σου ειπα εχω βρει σχεδον σε ολα τα ελληνικα ψαροφορουμ, αναφορες και αρθρα για την ευθανασια.

Δεν ασχολειται μονο το ΑΖ με αυτην.

Φαινεται λοιπον οτι υπαρχουν πολλοι "ευαισθητοι" χομπυστες.

- Ναι μιλαμε για την αφαιρεση μιας ζωης. Γι'αυτο σε ρωτησα αν δεν συμφωνεις με την ιδεα. Αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν μιλαμε για τις μεθοδους αλλα για τον αν πρεπει ή οχι να γινεται ευθανασια.

Ανοιγουμε αλλο θεμα τοτε δεν συζηταμε εδω.

- Τα ανεμηστηρακια κλπ ειναι υλικα πραγματα αλλα αναβαθμιζουν τη ποιοτητα ζωης ενος ζωντανου που εχουμε στο ενυδρειο. Γι'αυτο και ασχολουμαστε.

Η ευθανασια ειναι μια μεθοδος (ΙΜΟ) που προσεχει, αυτη η ποιοτητα ζωης να μη εξευτελιστει στο τελος της.

Γι'αυτο και τα εβαλα στο ιδιο "τσουβαλι".

- Αφου λοιπον σε "σοκαρε" το θεμα και σε εβαλε σε σκεψεις (και μπραβο απο μενα) ειναι καλο.

Το ζητημα ομως εδω οπως ειπαμε, ειναι ποια μεθοδος ειναι η καλυτερη και οχι αν ειναι σωστο να κανουμε ευθανασια.

Αυτο ειναι πολυ σοβαρο ζητημα και μαλλον πρεπει να συζητηθει σε αλλο τοπικ ειδικα, για την ορθοτητα του.

Και μενα ειναι θεμα που με απασχολησε στο παρελθον και μονο αφου το συναντησα μπροστα μου σαν προβλημα υπαρκτο και οχι φιλοσοφικο, πηρα τις αποφασεις μου :band:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

stormtrooper και delta66

Θα σας παρακαλούσα πολυ τις οδηγίες για την ευθανασία να τις καθαρογράψετε σε νεο θεμα στο ασθενειες και θεραπείες , για να το κάνω ανακοίνωση .

Το MS-222 είναι πολύ ακριβό και πρέπει να έχει ο Νιντάλ , το εχουμε χρησιμοποιήσει σαν αναισθητικό σε δίσκους .

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper και delta66

Θα σας παρακαλούσα πολυ τις οδηγίες για την ευθανασία να τις καθαρογράψετε σε νεο θεμα στο ασθενειες και θεραπείες , για να το κάνω ανακοίνωση .

Το MS-222 είναι πολύ ακριβό και πρέπει να έχει ο Νιντάλ , το εχουμε χρησιμοποιήσει σαν αναισθητικό σε δίσκους .

Θα τα συλλέξω και θα τα ποστάρω :)

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper και delta66

Θα σας παρακαλούσα πολυ τις οδηγίες για την ευθανασία να τις καθαρογράψετε σε νεο θεμα στο ασθενειες και θεραπείες , για να το κάνω ανακοίνωση .

Το MS-222 είναι πολύ ακριβό και πρέπει να έχει ο Νιντάλ , το εχουμε χρησιμοποιήσει σαν αναισθητικό σε δίσκους .

Βεβαιωτατα............... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να συζητησουμε ομως την αποψη που ανεφερε πρωτα ο Vicius στο 10ο ποστ και εξηγησε ο Σταματης στην συναντηση και ελεγε οτι το αρθρο που μεταφραστηκε αφορουσε και μη τροπικα ψαρια οπως και εκτροφης για καταναλωση οπως σωλομοι κλπ που αντεχουν στην ψυξη οποτε σε περιπτωση ευθανασιας με καταψυξη θα υπηρχε η περιτπωση που αναφερεται στο αρθρο οτι δημιουργούνται κρύσταλλοι πάγου στους ιστούς του σώματος αλλά και στην κυκλοφορία του αίματος σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες που τα ψαρια αυτα αντεχουν.

Τα τροπικα ψαρια ομως θα εχουν ηδη πεθανει πριν φτασει να δημιουργηθουν κρυσταλλοι παγου στους ιστους

Οι παρακάτω μέθοδοι ΔΕΝ συστήνονται:

Πάγωμα στην κατάψυξη

Το πάγωμα είναι πολύ επίπονο για τα ψάρια καθώς δημιουργούνται κρύσταλλοι πάγου στους ιστούς του σώματος αλλά και στην κυκλοφορία του αίματος.

Μαλλον λοιπον η καταψυξη ειναι παραδεκτη μεθοδος για τροπικα ψαρια που δεν αντεχουν χαμηλες θερμοκρασιες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν θα σας κρύψω ότι πριν πάρω το ενυδρείο μου ήξερα μεν ότι τα ψάρια είναι ζωντανά πλάσματα, όμως τα θεωρούσα κατώτερης φύσης από τους ανθρώπους και τα άλλα ζώα. Να σας πω ακόμη ότι αγαπώ πολύ τις γάτες και έχω στην αυλή μου δύο και κάμποσες περαστικές.

Είδα το ενυδρείο του αδερφού μου και μου άρεσε η ηρεμία που έδινε στον χώρο (κάτι σαν διακοσμητικό δηλαδή) και μια και είδε τον ενθουσιασμό μου μου παραγγειλε ένα ολόιδιο σαν κατασκευή. Έγώ έκανα τα υπόλοιπα (στολίδια, πρόσθετα για το νερό και φυσικά τα ψαράκια).

Από την στιγμή που είδα την συμπεριφορά τους, ομολογώ ότι δεν διαφέρουν σε πολλά από τις γάτες, τους σκύλους ακόμη και τους ανθρώπους. Σε γενικές γραμμές έχουμε τις ίδιες ανάγκες. Τώρα αν κάποιοι από εμάς θεωρούμε τους εαυτούς μας ανώτερο είδος... εδώ εγώ γελάω. Μερικοί από εμάς είμαστε πολύ κατώτεροι από τα ζώα.

Δεν ξέρω αν μόνο τα χρυσόψαρα είναι έτσι, αλλά είναι κοινωνικά, κοτσομπόλικα, παιχνιδιάρικα (με τον δικό τους τρόπο) και θα έβαζα στοίχημα ότι με έμαθαν κιόλας γιατί όταν με βλέπουν να περνάω από μπροστά με ακολουθούν. Όταν αρρώστησε το ένα, το άλλο πήγαινε και το σκουντούσε και όταν στάθηκε στην έξοδο του φίλτρου πήγε το άλλο κοντά και δεν έφευγε. Αυτός ήταν ο λόγος που το έβγαλα από το ενυδρείο και το έβαλα στο δοχείο που αλλάζω το νερό τους. Ένιωσα ότι το υγειές ψάρι αναστατώθηκε με την συμπεριφορά του άλλου. Ήδη το άρρωστο ανέπνεε μια στις τόσες και στεναχωριώμουνα πολύ να το βλέπω να ταλαιπωρήται, αλλά δεν μπορούσα να πάρω την απόφαση να το αφήσω εκτός νερού. Η αλήθεια δεν σκέφτηκα το μαχαίρι και αμφιβάλλω πολύ αν θα το έκανα. Και επειδή δεν έχω εξοικειωθεί με την φύση τους δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να κάνω ευθανασία σε έναν ζωντανό οργανισμό αν δεν ήμουν 1000% σίγουρη ότι δεν έχει καμιά ελπίδα.

Link to comment
Share on other sites

....και στεναχωριώμουνα πολύ να το βλέπω να ταλαιπωρήται, αλλά δεν μπορούσα να πάρω την απόφαση να το αφήσω εκτός νερού. Η αλήθεια δεν σκέφτηκα το μαχαίρι και αμφιβάλλω πολύ αν θα το έκανα....
Η πρωτη επιλογη ειναι λαθος και η δευτερη δεν ειναι αναγκαστικα η μοναδικη επιλογη για ευθανασια.

Η σκεψη σου ωστοσο για την ορθοτητα της αποφασης για ευθανασια ειναι πολυ σωστη.

Θα σε βοηθουσε να διυεκρινησεις την κατασταση αν εκανες ενα θεμα στην κατηγορια του φορουμ με τις ασθενειες, οπου θα σε κατατοπιζαν πιο εμπειροι συνχομπυστες αν ειναι αντιμετωπισιμη η κατασταση με φαρμακα ή αν χρειαζοταν ευθανασια.

Οσο για τον τροπο ευθανασιας....

... η καταψυξη ειναι παραδεκτη μεθοδος για τροπικα ψαρια που δεν αντεχουν χαμηλες θερμοκρασιες.
Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...