Jump to content

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΥ Rio 125


Recommended Posts

καλησπερα παιδια....σημερα αγορασα τελικα το ενυδρειο μου ενα ριο 125....το εστησα σπιτι εβαλα τα παρελκομενα βημα προς βημα οπως τα λετε εδω..........βαζω το θερμοστατη αναβει βαζω τισ λαμπες αναβουν....βαζω στη πριζα το φιλτρο του και δεν εκανε τιποτα.......το σβηνω το ανοιγω εσωτερικα το ξανακλεινω και τελικα δουλευει τωρα.......το ερωτημα μου ειναι το εξης...η εξαγωγη του φιλτρου ειναι κατω απο την max water line....μου ειπαμνε στο καταστημα να παω το νερο μεχρι εκει.....αυτο τωρα πεταει το νερο αλλα με προβληματιζει που δε το ριχνει απο ψηλα οπως αλλα που εχω δει.....ειναι σωστο αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια λειτουργει μονο εντος νερου.

Δεν εχει spraybar το φιλτρο του Rio. Γυρισε την εξοδο του φιλτρου (το πλαστικο που βγαινει το νερο) προς το τζαμι και προς τα πανω ελαφρως, ετσι ωστε να δημιουργειται αναταραξη στην επιφανεια του νερου και με αυτο το τροπο να οξυγονωνεται.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια....σημερα αγορασα τελικα το ενυδρειο μου ενα ριο 125....το εστησα σπιτι εβαλα τα παρελκομενα βημα προς βημα οπως τα λετε εδω..........βαζω το θερμοστατη αναβει βαζω τισ λαμπες αναβουν....βαζω στη πριζα το φιλτρο του και δεν εκανε τιποτα.......το σβηνω το ανοιγω εσωτερικα το ξανακλεινω και τελικα δουλευει τωρα.......το ερωτημα μου ειναι το εξης...η εξαγωγη του φιλτρου ειναι κατω απο την max water line....μου ειπαμνε στο καταστημα να παω το νερο μεχρι εκει.....αυτο τωρα πεταει το νερο αλλα με προβληματιζει που δε το ριχνει απο ψηλα οπως αλλα που εχω δει.....ειναι σωστο αυτο????

Να συμπληρώσω σε αυτό που έγραψε ο Σπύρος ότι :

1. Ποτέ (ΠΟΤΕ) μην αφήνεις το νερό να πέσει κάτω από το ύψος που καθορίζεται από το σημείο που αρχίζουν οι γρίλιες του πάνω μέρους του κουτιού του φίλτρου. (δηλαδή περίπου μέχρι 3 εκατοστά κάτω από τη κόκκινη οριακή γραμμή). Γενικά καλύτερα να είσαι πάντα το πολύ μέχρι ένα εκατοστό κοντά στη κόκκινη γραμμή. Αν πέσει κάτω από αυτά τα όριια θα κάψεις την αντλία του φίλτρου.

2. Θα έλεγα ότι μετά την εξαιρετική αγορά που έκανες η δεύτερη αγορά που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις ακόμη μία αντλία για το ΡΙΟ125 ώστε να την έχεις ρεζέρβα. Πίστεψέ με, την ημέρα που θα καεί (μετά από πτώση και επαναφορά της ΔΕΗ ας πούμε) θα ψάχνεις σαν τρελός για αντλία για το φίλτρο σου και αρκετοί από εμάς έχουμε περάσει από εκεί.

3. Όσον αφορά την ανατάραξη τα είπε ο Σπύρος. Αργότερα, ανάλογα και με το τι θα βάλεις, μπορείς να προσθέσεις και ένα καλό μικρό εξωτερικό φίλτρο, αλλά αυτό αργότερα.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

2. Θα έλεγα ότι μετά την εξαιρετική αγορά που έκανες η δεύτερη αγορά που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις ακόμη μία αντλία για το ΡΙΟ125 ώστε να την έχεις ρεζέρβα. Πίστεψέ με, την ημέρα που θα καεί (μετά από πτώση και επαναφορά της ΔΕΗ ας πούμε) θα ψάχνεις σαν τρελός για αντλία για το φίλτρο σου και αρκετοί από εμάς έχουμε περάσει από εκεί.

Σωστος. :)

Εγω εχω βαλει αυτα στα ενυδρεια μου και δεν μου εχει καει ουτε λαμπα ποτε στα yuwel.

Συμπτωση?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701161

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ναστε καλα και οι δυο για τη πολυτιμη βοηθεια σας....................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...