Jump to content

Πολυ χαμηλό Ph


Recommended Posts

Γεια χαρα! Ειμαι νεο μελος και εκανα το πρωτο μου Post εδω γιατι νομιζω πως αντιμετωπίζω σοβαρό προβλημα και δεν ξέρω την αιτία! Εχω ενα ενυδρείο 100 λιτρων με σκαλάρια, red tail shark, silver dollar, γλυφτες, γατόψαρα... Το πρόβλημα ειναι πως το ph μου ξαφνικά έπεσε κατω απο 6. Πηρα ενα υγρό που το ανεβάζει και τίποτα! Αλλαξα μπολικο νερό και τίποτα! Μέτρησα κ το νερο της βρύσης μου και αυτό ειναι φυσιολογικό 7,5 περίπου! Τι μπορει να ειναι? Και τι μπορει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα! Ειμαι νεο μελος και εκανα το πρωτο μου Post εδω γιατι νομιζω πως αντιμετωπίζω σοβαρό προβλημα και δεν ξέρω την αιτία! Εχω ενα ενυδρείο 100 λιτρων με σκαλάρια, red tail shark, silver dollar, γλυφτες, γατόψαρα... Το πρόβλημα ειναι πως το ph μου ξαφνικά έπεσε κατω απο 6. Πηρα ενα υγρό που το ανεβάζει και τίποτα! Αλλαξα μπολικο νερό και τίποτα! Μέτρησα κ το νερο της βρύσης μου και αυτό ειναι φυσιολογικό 7,5 περίπου! Τι μπορει να ειναι? Και τι μπορει να κανω?

Καλώς ήρθες!Παρα πολλά ψάρια και απο διαφορετικές περιοχές για αυτά τα λίτρα.Ποιο υγρό χρησιμοποίησες?Δωσε και μας και άλλες πληροφορίες σχετικά με το ενυδρείο σου και σήκωσε και φώτο :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα το ph-plus της sera. To ενυδρείο το εχω περίπου ένα χρόνο και θανάτους δεν ειχα ποτε! Εχω παρει καποια τεστακια της jbl (easy test 5in1) και το μετράω ανα τακτα χρονικά διαστήματα! Ποτε δεν ειχα πρόβλημα! Νερό αλλάζω καθε 3 βδομάδες περίπου και γενικως προσπαθω να το προσέχω αρκετα!

http://img689.imageshack.us/i/034oa.jpg/

http://img24.imageshack.us/i/040pl.jpg/

http://img163.imageshack.us/i/038lj.jpg/

http://img691.imageshack.us/i/037bm.jpg/

http://img691.imageshack.us/i/037bm.jpg/

http://img24.imageshack.us/i/035mc.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Δες την ημερομηνία λήξης των τεστ σου. Τα στικς δεν είναι αξιόπιστα. Μπορεί για διάφορους παράγοντες να χάλασαν και να σου βγάζουν λάθος τιμές. Μέτρα το νερό του δικτύου σου και πες μας. Το ενυδρείο σου έχει λάθη... Εκτός του ότι έχει μπλέξει τους... πολιτισμούς (πειραγματάκι :) ).

Μέτρα το δίκτυό σου άμεσα να δούμε τι φταίει. Επίσης θέλω τιμή από τα ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Το μετρησα 7,5 περιπου μου δειχνει! Το ΝΟ3 ειναι κάτασπρο σιγουρα κάτω απο 10mg

Έγινε επεξεργασία - dinos86
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας όλες τις τιμές που σου βγάζει το τεστ. Τώρα θέλω το kH... Γράψτα όλα και ξαναλέω, έλεγξε την ημερομηνία λήξης!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι κομπλέ 5-2011.

Περιμενε τωρα που το ξαναμετρησα μου έδειξε 100 το NO3, μετα απο 10 δευτερα αφου το αφησα αρχιζε κ ρόζιζε!

Το ΝΟ2 ειναι 0

Το ΚΗ 7 περίπου

Το Ph 6 περίπου και κάτω ίσως!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι κομπλέ 5-2011.

Περιμενε τωρα που το ξαναμετρησα μου έδειξε 100 το NO3, μετα απο 10 δευτερα αφου το αφησα αρχιζε κ ρόζιζε!

Το ΝΟ2 ειναι 0

Το ΚΗ 7 περίπου

Το Ph 6 περίπου και κάτω ίσως!

πες μας και το gh τώρα..κάτι δεν μου πάει καλά...

Link to comment
Share on other sites

πες μας και το gh τώρα..κάτι δεν μου πάει καλά...

Εχει 4 κλιμακες

7,8,12,16 Βάση του τεστ στην τελευταια λιγο ειμαι εκτος στις αλλες οκ

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω? Λεω τωρα να παω να αλλάξω αρκετό νερο! Καλο δεν θα κάνει?

Αλλαγή του pH πάνω από + ή - 0,2 μονάδες μπορεί να επιφέρει θάνατο στα ψάρια. Δύσκολο αλλά όχι αδύνατο. Άσε το σύστημά σου να ηρεμήσει και προσπάθησε να προμηθευτείς υγρό τεστ pH.

Αλήθεια, τα ψάρια πως πάνε? Βλέπεις τίποτα περίεργο? Αναπνέουν κανονικά? Μήπως ανεβαίνουν να πάρουν ανάσες από την επιφάνεια?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Οχι τα ψάρια ειναι φυσιολογικά! Τιποτα το περίεργο. Απο τι να προήλθε αυτό ρε παιδια? Να μην αλλάξω νερο δηλαδή? Ουτε να ρίξω αυτο το υγρό που ανεβάζει το Ph? Γενικώς αυτό απο τι προέρχεται?

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξέχασα να πω πως τα 2 red tail shark που εχω τσακώνονται μεταξύ τους με αποτέλεσμα το ενα να εχει τραυματιστει. Λετε αυτο να προκαλει κατι στο νερο (ο τραυματισμός του)?

Επισης αυτό το μεγαλο μνημειο που εχω στο κέντρο του ενυδρείου μου εχει κατι ψευτικα φυτα πάνω του τα οποια ειναι κολλημενα με σιλικόνη. Αυτο επηρεάζει καθολου το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως... λεω εγω... μηπως εχεις σαλιγκαρια στο ενυδρειο σου??

2-3 μεγαλα apple snail ή πολλα μικρα κονικα??

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε 5-6 λιτρα απο το ενυδρειο σου...

Βαλτα σε ενα κουβα... μετρα ph...

Ριξε μια κουταλια της σουπας στον κουβα σοδα που ειναι σε σκονη..... Ανακατεψε μεχρι να ανακατευτει και να λιωσει η σοδα....

Μετα από μια ωρα μετρα το ph... και δωσε μας μετρησεις.....

Για να δουμε τα τεστακια σου και σε αυτο το πειραμα....

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκαρια? Οχι μονο ψάρια εχω και 2 γλυφτες!

Καλησπερα φιλε μου...

Και οι γλυφτες-Pleco ψαρια ειναι και μαλιστα ανηκουν σε μια απο τις μεγαλυτερες κατηγοριες ψαριων των Γατοψαρων...:)

Link to comment
Share on other sites

To έκανα!!! Το μετρησα και μου λεει ph 8,4 τωρα. Θα το μετρησω και μετα απο 1 ωρα

Λετε να ρίξω μεσα στο ενυδρειο σόδα? Αλλα το ΝΟ3 ειναι λιγο ψηλα ακόμα!

Έγινε επεξεργασία - dinos86
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα παλι νερό και έριξα και σόδα μέσα! Αναμενω αποτελέσματα!

Κακώς!!! Ποτέ δεν ανεβοκατεβάζουμε το pH και την γενικότερη χημεία του νερού χωρίς λόγο!!! Κάνεις κινήσεις απελπισίας χωρίς λόγο και πιθανόν να μη σου βγει σε καλό! Καταρχήν δεν έχεις σωστές μετρήσεις pH. Πως ξέρεις τι pH έχεις και πόσο και αν θα πρέπει να το ανεβάσεις? Το ξέρεις ότι τα υψηλά ΝΟ3 μπορούν να ρίξουν το pH? Ξέρουμε όμως αν όντως έχεις υψηλά ΝΟ3???

Αν θες τη γνώμη μου, το ενυδρείο σου θέλει ξανά στήσιμο από την αρχή με τις σωστές επιλογές ψαριών και με σωστές διαδικασίες στρωσίματος!

Με τι σιλικόνη κόλλησες τα φυτά? Όχι ότι παίζει ρόλο στο pH αλλά μπορεί να σου βγάλει άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κόλλησα εγω ετσι ήταν απο μόνα τους όπως τα πηρα!

Ααα αρα απο αυτό τον λόγο έπεσε το Ph μάλλον! Ωραια και τώρα παμε στο επόμενο ερώτημα: Γιατί εχω υψηλό ΝΟ3???? Απο τι δηλαδη μπορει να προήλθε αυτή η άναδος? Και αμα δηλαδη πέσει το ΝΟ3 θα ανεβει και το ph???

Έγινε επεξεργασία - dinos86
Link to comment
Share on other sites

Ντίνο... Δεν καταλαβαίνεις κάτι αυτή τη στιγμή...

Δεν ξέρουμε γιατί πέφτει το pH kαι κυρίως δεν ξέρουμε αν πέφτει το pH. Επίσης δεν ξέρουμε αν έχεις υψηλά ΝΟ3.

Μη βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να υπάρχουν αποδείξεις για κάτι. Σου ξαναείπα πως το σωστό είναι να πάρεις υγρά τεστάκια και να αφήσεις το ενυδρείο να ηρεμήσει. Φυσικά οι αλλαγές νερού μπορούν να κάνουν γενικώς καλό. Αλήθεια.... Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και κάθε πότε και πόσο ταΐζεις?

Link to comment
Share on other sites

Νερο αλλάζω κάθε 3 βδομάδες περιπου! Τροφή ρίχνω καθε μερα μια ή δυο φορες αναλογα το αν θα ειμαι σπιτι! Απο ποσοτητα αμα ριξω μια φορα ρίχνω αρκετη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νερο αλλάζω κάθε 3 βδομάδες περιπου! Τροφή ρίχνω καθε μερα μια ή δυο φορες αναλογα το αν θα ειμαι σπιτι! Απο ποσοτητα αμα ριξω μια φορα ρίχνω αρκετη!!!!

Αλλαγές νερού θα κάνεις ΚΑΘΕ εβδομάδα 30%.

Τα υγρά τεστ στην περίπτωσή σου τα θεωρώ απαραίτητα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...