Jump to content

Ιδέες για ενυδρείο 17 λίτρων


Recommended Posts

καλησπερα σε ευχαριστω που απαντας στο ποστ μου αλλα θα σε παρακαλουσα να μιλας λιγο πιο κοσμια τα παιδια ξερουν τι λενε δεν στην λεω αλλα λιγο πιο κοσμια ...

Φιλικα Μιχαλης!! :D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

και φιελ μου delta εννοω 37l για γαριδες...

Link to comment
Share on other sites

Μην λετε βλακειες.Πριν ενα χρονο ειχα σχεδον μηδενικη εμπειρια,τοτε και ακομα εχω ενα 15 το οποιο εχει ενα μονομαχο και 4 ψαρακια τετρα..δν το ειχα στρωσει χωρις ομως δεν να εμφανιστουν προβληματα.Πλεον το μονο που ξεφευγει λιγο ειναι το πχ 7.2(συχνες μετρησεις).Κατα καιρουσ εχω ακουσει διαφορα τρελα του τυπου 100 λιτρα με 10 κοπαδοψαρα(4cm)δλδ ελεος...Θελω να πω οτι παρολου που ημουν αρχαριος το διαβασμα που εκανα και κανω τωρα επαρκει και για μεγαλυτερα και για το 15,συνεπωσ με το καταληλο διαβασμα και με τις επιτρεπτες συνθηκες μπορεις να βαλεις λιγα ψαρακια χωρις να τα φτανεις στα ορια τους,στο 17 η 36 σου

με τεκτιμηση Ζακ

Θα σε παρακαλέσω να μην προσβάλλεις τους συνομιλητές σου!!! Κανείς δεν είπε βλακείες! Όλοι είπαν την άποψή τους. Αν έχεις διαφορετική άποψη μπορείς να την πεις και να τη συζητήσουμε!

Επί της ουσίας των λεγόμενών σου...

Θεωρητικά και πρακτικά μέσα σε 15 λίτρα βάζεις και σκαλάρια και δίσκους. Είναι σαν να έχεις ένα τσιουάουα σκυλί μέσα σε ένα συρτάρι. Αν το ταΐζεις και το καθαρίζεις θα ζήσει! Αν βέβαια εσύ θες να παρέχεις τέτοιες συνθήκες διαβίωσης στα ψάρια σου, είναι δικό σου θέμα και απόλυτα σεβαστό. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα δεχτώ αυτά που λες ως προτεινόμενα και ως συμβουλή για το τι είναι σωστό!

Link to comment
Share on other sites

+10000000000000000000 :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισως δεν θα επρεπε να εκφραστω καπως ετσι και ζηταω συγγνωμη.σο για τις συνθηκες,σε περιπτωση οπου δν θα ηταν οι σωστες θα υπηρχε καποια επιπτωση η οποια δν εχει εμφανιστει στο ενυδρειο συνεπως και στα ψαρια μου εκτως απο μια φορα στην οποια μου δωσανε ενα αρρωστο ψαρι και τραβουσα τα μαλλια μου.σιγουρα τα ψαρια μου θα μπορουσαν να ζησουν σε ενα πιο ευρηχωρο περιβαλλον,οστωσο ομως δν μιλαμε μονο για επιβιωση αλλα και για καλες συνθηκες του νερου,συνεπως θα μπορουσε και ο φιλος με 17 να πραξει αναλογα

και παλι συγγωμη

Έγινε επεξεργασία - zakkap
Link to comment
Share on other sites

κοιτα φιλε μου ειναι τελειως λαθος πιστευω το παραδειγμα με το τσιουαουα οτι ειναι σωστο το μονο που καταφερνεις να κανεις ειναι να τα τυραννας τελος παντως αν θες οκ αλλα προσεξε το φιλικα !!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισως δεν θα επρεπε να εκφραστω καπως ετσι και ζηταω συγγνωμη.σο για τις συνθηκες,σε περιπτωση οπου δν θα ηταν οι σωστες θα υπηρχε καποια επιπτωση η οποια δν εχει εμφανιστει στο ενυδρειο συνεπως και στα ψαρια μου εκτως απο μια φορα στην οποια μου δωσανε ενα αρρωστο ψαρι και τραβουσα τα μαλλια μου.σιγουρα τα ψαρια μου θα μπορουσαν να ζησουν σε ενα πιο ευρηχωρο περιβαλλον,οστωσο ομως δν μιλαμε μονο για επιβιωση αλλα και για καλε συνθηκες του νερου,συνεπως θα μπορουσε και ο φιλος με 17 να πραξει αναλογα

και παλι συγγωμη

Άσχετα από τις απόψεις και τις εμπειρίες σου που είναι σεβαστές αν και θέλουν κουβέντα, προσωπικά χαίρομαι που ξέρεις να σέβεσαι ακόμα και αν σου ξέφυγε λίγο πριν. :D

Link to comment
Share on other sites

σε παραπεμπω πισω στο κειμενο μου εκει που αναφερομαι στις επιπτωσεις,αν θες ξαναδιαβασε το.Βεβαια θα πρεπει να λαβεις υποψη σου τις αναγκες τους την ανθεκτικοτητα αλλα και το μεγεθος τους

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισως δεν θα επρεπε να εκφραστω καπως ετσι και ζηταω συγγνωμη.σο για τις συνθηκες,σε περιπτωση οπου δν θα ηταν οι σωστες θα υπηρχε καποια επιπτωση η οποια δν εχει εμφανιστει στο ενυδρειο συνεπως και στα ψαρια μου εκτως απο μια φορα στην οποια μου δωσανε ενα αρρωστο ψαρι και τραβουσα τα μαλλια μου.σιγουρα τα ψαρια μου θα μπορουσαν να ζησουν σε ενα πιο ευρηχωρο περιβαλλον,οστωσο ομως δν μιλαμε μονο για επιβιωση αλλα και για καλε συνθηκες του νερου,συνεπως θα μπορουσε και ο φιλος με 17 να πραξει αναλογα

και παλι συγγωμη

Οι σωστές συνθήκες νερού, οι τακτικές αλλαγές αλλά και η τύχη θα συνέβαλλαν στο να μην έχεις κάποια ή κάποιες ασθένειες. Σου ξαναλέω πως η άποψή και η εμπειρία σου πάνω σε αυτό το θέμα είναι σεβαστή και συζητήσιμη.

Παρ'όλα αυτά θα σου πω πως αν δεις ένα κοπάδι 30-50-100 νέον σε ένα ενυδρείο 300-400 λίτρα θα καταλάβεις την διαφορά στις συμπεριφορές και στα χρώματα των ψαριών.

Προτεινόμενο είναι ότι είναι σωστό και πλησιάζει στο φυσικό περιβάλλον των ψαριών. Αποδεκτό είναι όταν χρησιμοποιούμε τις minimum απαιτήσεις για τις ανάγκες των ψαριών. Οριακό είναι αυτό που αναφέρεις εσύ και πίστεψέ με, είσαι μία τεράστια εξαίρεση αν όντως δεν είχες απώλειες, ασθένειες και άσχημες εμπειρίες από το εγχείρημά σου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισως δεν θα επρεπε να εκφραστω καπως ετσι και ζηταω συγγνωμη.σο για τις συνθηκες,σε περιπτωση οπου δν θα ηταν οι σωστες θα υπηρχε καποια επιπτωση η οποια δν εχει εμφανιστει στο ενυδρειο συνεπως και στα ψαρια μου εκτως απο μια φορα στην οποια μου δωσανε ενα αρρωστο ψαρι και τραβουσα τα μαλλια μου.σιγουρα τα ψαρια μου θα μπορουσαν να ζησουν σε ενα πιο ευρηχωρο περιβαλλον,οστωσο ομως δν μιλαμε μονο για επιβιωση αλλα και για καλες συνθηκες του νερου,συνεπως θα μπορουσε και ο φιλος με 17 να πραξει αναλογα

και παλι συγγωμη

Και αφου ολα πανε καλα, γιατι εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=34545&hl=

ζητας βοηθεια και μιλας για σκοτωμους, ασθενειες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που ανεφερα ηταν πιο ειδικα και προσεγγιζαν απολυτως το θεμα διοτι μιλαμε για μικρα ενυδρεια ,συνεπως δεν μιλαμε για ενα μεγαλο αριθμο ψαριων.θεωριτικα ουτε η γαριδα ουτε το σαλιγγαρι δν ειναι προσαρμοσμενα σε ενα περιβαλλον το οποιο τηνει να ειναι το φυσικο τους.με αυτον τον συλογισμο σε παροτρινω να απελευθερωσεις τα ψαρια σου στο φυσικο τους περιβαλλον ή αντιστοιχος να προμηθεφτεις ενα ενυδρειο τεραστιων διαστασεων.φιλικα παντα θα σου ελεγα να επικεντρωθεις περισοττερο στο συγκεκριμενο θεμα

Έγινε επεξεργασία - zakkap
Link to comment
Share on other sites

Και αφου ολα πανε καλα, γιατι εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=34545&hl=

ζητας βοηθεια και μιλας για σκοτωμους, ασθενειες κλπ.

Ώπα... Αν και απάντησα σε αυτό το θέμα δεν πρόσεξα ότι είναι ο ίδιος χρήστης!!!

@ zakkap

Μην ξαναπείς γνώμη η οποία οδήγησε το δικό σου ενυδρείο σε θανάτους! Δεν σου φταίει κανένας χομπίστας που θέλει να κάνει ΣΩΣΤΗ δουλειά ώστε να έχει τα δικά σου προβλήματα στο ενυδρείο που έστησε με κόπο και χρήμα. Αυτό λάβε το ως προειδοποίηση από MOD και όχι ως φιλική προειδοποίηση όπως η προηγούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οπως σου ειπα το ειχα παρει ενα ψαρι το οποιο ηταν αρρωστο και απο τοτε επαθα αυτα που σου ειπα.επισης οι τιμες στις μεταβλητες παραμενουν οι ιδιες,δηλαδη εσεις πιστευετε πως στα μεγαλα ενυδρεια δν υπαρχουν αρρωστιες ή πως το ενα ψαρι δν τρωει το αλλο ?

Έγινε επεξεργασία - zakkap
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω?

Στα δικα μου ενυδρεια ΚΑΝΕΝΑ ψαρι δεν εφαγε καποιο αλλο και στο ενα τυχαινει να εχω παφερ.

Αρρωστειες φυσικα και εχουμε καποια στιγμη ολοι, αλλα προσπαθουμε να μην επιβαρυνουμε την κατασταση με στρες, κυνηγια, δαγκώματα κλπ

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Αυτα συμβαινουν και στο οποιοδηποτε ενυδρειο με ψαρια σιγουρα εχουν υπαρξει και τετοιες "κυνηγιτικες" τασεις καποιες φορεσ,δν λεω πως το 15 ειναι η καταληλη επιλογη,προφανως και οχι, απλα για την καλυτερη αξιοποιηση ενος τετοιου ενυδρειο δλδ λιγα λιτρα θα ηταν προτιμωτερο να διαβασεις αρκετα και ενα εξασκηθεις κρατωτοντας μεν ψαρια αλλα και να παρεχεις τις καλυτερες δυνατες συνθηκες αντι να βαλεις σαλιγγαρια και γαριδες.

Προς θεου δεν το λεω για να συμεριστητε την δικια μου αποψη απλα προτεινα αυτο που θεωρω πιο σωστο για να αποκτησει μια χ εμπειρια απο αυτο καθως και την μεγιστη ευχαριστηση.συγγνωμη αν προσεβαλα καποιον μεχρι τωρα δν ειχα τετοια προθεση

Έγινε επεξεργασία - zakkap
Link to comment
Share on other sites

Τα λαθη αυτα τα εχουμε κανει ΟΛΟΙ μας.

Εγω πλεον προτεινω κατι ωστε ο νεος χομπιστας να μην εχει σοβαρα προβλήματα στην αρχη γιατι τις περισσοτερες φορες απογοητευεται και στο τελος το 17λιτρο γινεται γυαλα για σοκολατες :D

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αν ξεκινησει "συντηριτικα" συντομα θα προχωρησει σε μεγαλυτερο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

και φιελ μου delta εννοω 37l για γαριδες...
:D

Ναι το καταλαβα.

Ξαναγραφω σε περιπτωση που δεν εγινα κατανοητος., οι προτασεις (ολες εκτος μιας) εξ'αρχης για το 17λιτρο ηταν για σαλιγγαρια ή/και γαριδες (ή μονομαχο να προσθεσω τωρα), και μετα την αλλαγη σε 37λιτρο προτεινα να παραμεινεις σε αυτες επιλογες

Θα ειναι καπως πιο ευκολο και θα εχεις επιλογη για περισσοτερα ατομα αλλα και συνδυασμο τετοιων ειδων.

Υπαρχουν και ψαρακια που μπορουν να μπουν σε 40λιτρα αλλα πιστευω οτι καλυτερα θα ηταν να το αποφυγεις προς το παρων.

Για νεους χομπυστες η αποψη μου ειναι οτι το μικροτερο ενυδρειο με ψαρια δεν πρεπει να ειναι κατω απο 60 λιτρα.

Εχει περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας διατηρησης ενος υγειους και ομορφου ενυδρειου και θα αποφυγει απογοητευσεις που θα τον απομακρυνουν απο το χομπυ και εμενα αυτο ειναι το ζητουμενο μου σαν χομπυστας, να εχω πολλους επιτυχημενους συνχομπστες και να περναμε καλα.

Link to comment
Share on other sites

:D

Ναι το καταλαβα.

Ξαναγραφω σε περιπτωση που δεν εγινα κατανοητος., οι προτασεις (ολες εκτος μιας) εξ'αρχης για το 17λιτρο ηταν για σαλιγγαρια ή/και γαριδες (ή μονομαχο να προσθεσω τωρα), και μετα την αλλαγη σε 37λιτρο προτεινα να παραμεινεις σε αυτες επιλογες

Θα ειναι καπως πιο ευκολο και θα εχεις επιλογη για περισσοτερα ατομα αλλα και συνδυασμο τετοιων ειδων.

Υπαρχουν και ψαρακια που μπορουν να μπουν σε 40λιτρα αλλα πιστευω οτι καλυτερα θα ηταν να το αποφυγεις προς το παρων.

Για νεους χομπυστες η αποψη μου ειναι οτι το μικροτερο ενυδρειο με ψαρια δεν πρεπει να ειναι κατω απο 60 λιτρα.

Εχει περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας διατηρησης ενος υγειους και ομορφου ενυδρειου και θα αποφυγει απογοητευσεις που θα τον απομακρυνουν απο το χομπυ και εμενα αυτο ειναι το ζητουμενο μου σαν χομπυστας, να εχω πολλους επιτυχημενους συνχομπστες και να περναμε καλα.

:angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ καλε μου φιλε παιδια χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα σε ολους σας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω κατι για τα σαλιγγαρια.

Τα ογκωδη σαλιγγαρια πχ applesnail, τραβανε πολλα αλατα απο το νερο για το κελυφος τους και οταν υπαρχουν πολλα σε μικρο ενυδρειο, το νερο του εχει την ταση να μαλακωνει πολυ να πεφτει η ανθρακικη σκληροτητα με αποτελεσμα να πεφτει και η οξυτητα (ph).

Σε συνδυασμο με τους ρυπους και τα καταλοιπα τροφης μπορει αν εχουμε πτωση τιμων σε επικινδυνα σημεια.

Ενα παραδειγμα στο δικο μου 20λιτρο (15 λιτρα νερο) εχω 1 ενηλικο και 4 μικρα applesnail (1/4 του κανονικου μεγεθους) και καιμα δεκαρια red cherry με λιγα ευκολα φυτα.

Λειτουργει με νερο βρυησης (pH 7,2) και μετα απο 3-4 μερες το pH ειναι στο 6.

ΜΙα φορα το παραμελησα για μερικες μερες παραπανω και εφτασε 4,8!!!!

Ευτυχως δεν εχασα κανενα ζωντανο και εκανα μια αλλαγη 40% με αργη εισαγωγη φρεσκου νερου με αντιχλωριο. Επανελαβα το ιδιο για 2 φορες ακομα μερα παρα μερα και ηρθε στο 6,8.

Και αυτο το προλαβα ευτυχως γιατι εχω ηλεκτρονικο πεχαμετρο χειρος και ειναι ευκολο να μετραω.

Φανταστειτε να πρεπει να βγαζω μπουκαλακια με τεστ για καθε ενυδρειο καθε μερα κλπ κλπ

Σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο αυτα τα προβληματα εκμηδενιζονται ή τουλαχιστον δεν εχουν τοσο αποτομες αλλαγες.

Καλο ειναι να υπαρχει καποια ασβεστολιθικη πετρα σε ενυδρεια με σαλιγγαρια για να κραταει το νερο τη σκληροτητα του.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά δε αν εννοείς 4 γκάπυ σε αναλογία 1 αρσ 3θηλ και υπάρξουν και γέννες η αμμωνία θα κάνει Χριστουγεννιάτικο ρεβεγιόν!!!!!!!! :D

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον συνονόματο παρα ένα 6 delta66 και θα σου πρότεινα να κάνεις έναν πανέμορφο μινι κηπάκο με μπόλικα εύκολα φυτάκια και ψάξτο για σαλιγκαράκια ή γαρίδες....

Αυτά από εμένα!!!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

Όπως βάζουν έναν μονομάχο σε 5 λίτρα, έτσι μπαίνουν και 4 γκάπυ σε 17 λίτρα, εαν είναι όλα αρσενικά και δεν αυξηθούν πιθανόν να ζήσουν αρκετά αλλά όχι και καλά... :D

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα λιτρα εχουν αυξηθει σε 37 οπως ειπε ο φιλος aquamike.

Οχι πως θα προτεινα ψαρια και για τετοιο ενυδρειο.

Ενας εμπειρος χομπυστας ισως θα μπορουσε να βαλει μερικα CPD με την προυποθεση να δινει τα μικρα αμεσως.

Ο χωρος παιζει νομιζω πιο σημαντικο ρολο και απο τη σωστη σκληροτητα και οξυτητα του νερου.

Μελεταω αδερφια σαλιγγαρια ιδιου μεγεθους που μπηκαν σε 20λιτρο (15 νερο) και ενα εξ αυτων σε 50λιτρο και εχει γινει τριπλασιο κυριολεκτικα, σε 2μηνες.

Δεν εχω δοκιμασει την αντοχη του κελυφους του σαλιγγαριου στο 50αρι, γιατι ειναι σε λαθος παραμετρους 5,5-6 pH και 2kH 4gH, ενω τα υπολοιπα 4 σαλιγγαρια που εχουν μεινει πισω στην αναπτυξη, σε 7pH, 6kH, 9gH.

Μολις μετεφερα και δευτερο σαλιγγαρακι στο 50αρι. Το πιο μικρο απο τα 4 αδερφια, και θα παρακολουθησω αν εχει μεγαλυτερη αναπτυξη, για να αποκλεισω το ενδεχομενο συμπτωσης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...