Jump to content

Oscar


Rik

Recommended Posts

Γνωρίζω ότι πολύ αναφέρουν ότι τα οσκαρ πρέπει να ζουν σε μεγάλο ενυδρείο,

Και όταν λέω μεγάλο εννοώ 300+ λίτρα, αλλά έχω διαβάσει στα χαρακτηριστικά του ζωντανού ότι με 55 γαλόνια ζουν αξιοπρεπέστατα.

Εγώ δυστυχώς για την ώρα έχω ένα ενυδρείο 200 λίτρων με 2 μικρά οσκαρ 6-7 cm αλλά βλέπω ότι πολύ έχουν τέτοιου ειδος ψάρια σε 200 λίτρων μεγέθους ενυδρεία και μικρότερα.

Θα ήθελα να μάθω και να με ενημερώνεται σχετικά με την διαμονή του και της αντιδράσεις του ψαριού αν βιώνει ευχαρίστα, αν βλέπεται κάποιες αντιδράσεις το τύπου στρες , ατονίας, κλπ. Σε μεγαλύτερα ηλικίας οσκαρ.

Πιστεύω πως ρωτώντας κάτοχους του είδους οσκαρ θα έχω μια πληρέστερη εικόνα.

Σας παρακαλώ μόνο να είστε ειλικρινής με όλα τα υπέρ και τα κατά.

Ευχαριστώ, φιλικά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

με αυτο το ειδος ειχα ασχοληθει πριν πολλα χρονακια.

ειναι απο τα καλυτερα ψαρια που ειχα ποτε μου με απιστευτη συμπεριφορα που πολλοι εχουν πει οτι απο τις καλυτερες που υπαρχουν σε ψαρια.ενα πραγματικο πετ.

τωρα,συμφωνα με την εμπειρια μου,αν θελεις να ασχοληθεις πραγματικα με αυτο το υπεροχο ζωο,να τι θα`μπορουσες να κανεις...

να βρεις αντιστοιχα ακομη 4-5 ιδιου μεγεθους ζωα,και τα οποια θα διατηρησεις μεχρι να καταλαβεις οτι εχεις δημιουργησει ενα ζευγαρι.τοτε διωχνεις τα υπολοιπα.

θα χρειαστεις σαφως αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο,το μικροτερο θα ελεγα να ειναι 400 λιτρα τουλαχιστον.μεγαλωνουν αρκετα ξερεις...

ο διακοσμος θα πρεπει να αποτελειται απο λευκη χαλαζιακη αμμο,μερικες ριζες και καποιες πετρες(πετρες πλακε).

το νερο μαλακο προς ουδετερο,καλη ποιοτητα τροφης,σωστες αλλαγες και θα χαρεις τα ψαρια σου για πολλα-πολλα χρονακια.

OSCAR

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

με αυτο το ειδος ειχα ασχοληθει πριν πολλα χρονακια.

ειναι απο τα καλυτερα ψαρια που ειχα ποτε μου με απιστευτη συμπεριφορα που πολλοι εχουν πει οτι απο τις καλυτερες που υπαρχουν σε ψαρια.ενα πραγματικο πετ.

τωρα,συμφωνα με την εμπειρια μου,αν θελεις να ασχοληθεις πραγματικα με αυτο το υπεροχο ζωο,να τι θα`μπορουσες να κανεις...

να βρεις αντιστοιχα ακομη 4-5 ιδιου μεγεθους ζωα,και τα οποια θα διατηρησεις μεχρι να καταλαβεις οτι εχεις δημιουργησει ενα ζευγαρι.τοτε διωχνεις τα υπολοιπα.

θα χρειαστεις σαφως αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο,το μικροτερο θα ελεγα να ειναι 400 λιτρα τουλαχιστον.μεγαλωνουν αρκετα ξερεις...

ο διακοσμος θα πρεπει να αποτελειται απο λευκη χαλαζιακη αμμο,μερικες ριζες και καποιες πετρες(πετρες πλακε).

το νερο μαλακο προς ουδετερο,καλη ποιοτητα τροφης,σωστες αλλαγες και θα χαρεις τα ψαρια σου για πολλα-πολλα χρονακια.

OSCAR

Καλησπερα και σε ευχαριστο εξαρχης.

Εννοεις 400 λιτρα για τα 2 μονο οσκαρ;

Link to comment
Share on other sites

:D ναι,και μαλιστα λιγα λεω...

γινονται πολυ γρηγορα μεγαλοσωμα,σε σημειο μαλιστα που ουτε μπορουνε να στριψουν.....

φανατζομαι στο λινκ που σου εβαλα να ειδες τις διαστασεις τους.με τα μικρα τωρα βεβαια δεν χρειαζεσαι τετοια λιτρα,αλλα αν ειναι να ασχοληθεις μαζι τους ακομη και ενα 400λιτρο ειναι μικρο γιαυτα....

Link to comment
Share on other sites

:angry2:

:D ναι,και μαλιστα λιγα λεω...

γινονται πολυ γρηγορα μεγαλοσωμα,σε σημειο μαλιστα που ουτε μπορουνε να στριψουν.....

φανατζομαι στο λινκ που σου εβαλα να ειδες τις διαστασεις τους.με τα μικρα τωρα βεβαια δεν χρειαζεσαι τετοια λιτρα,αλλα αν ειναι να ασχοληθεις μαζι τους ακομη και ενα 400λιτρο ειναι μικρο γιαυτα....

oyaoy μου έκανες την καρδία περιβόλι τώρα. :thumbup:

έχω δει στο youtube οσκαρ και σε 200 λτ. , σίγουρα φαντάζομαι πως δεν έχουν την άνεση όπως σε ένα μεγαλύτερο σαφώς αλλά απ`οτι μπορώ να καταλάβω παρατηρώντας ζουν αξιοπρεπέστατα.

εσύ πόσα είχες και σε πόσα λτ;

Link to comment
Share on other sites

ειχα 3 ζωα μεγεθους περιπου 12-15 ποντων περιπου σε 300 λιτρα.δεν ειχε τοτε ξεχωρισει ακομη το ζευγαρι γιαυτο και η 3αδα.....

ηταν να φτιαξω τοτε ενα 700-800 λιτρα για να αφησω το ζευγαρι,αλλα`αλλαξαν καποιοι παραγοντες και εγκαταληφθηκε ολο το project μαζι με τα ψαρια,χωρις καν να προσπαθησω για αναπαραγωγη....

ηταν μια απο τις στιγμες τις ασχημες για μενα καθως δεν ολοκληρωσα την προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να μην παραδειγματιζεσαι απο τα ενυδρεια που υπαρχουν στο ytube!

εγω εχω ενα οσκαρ αυτη τη στιγμη σε τελικο μεγεθος σε 650 λιτρα ενυδρειο και νιωθω οτι το περιοριζω....θελει να κολυμπησει και φενεται,ειναι κινητικο ψαρι,εχει χαρακτηρα οπως ειπε και ο klaz.

εγω απο την εμπειρια μου με αυτα τα ψαρια εχω να σου πω, πως για να τα κρατησεις το καλητερο θα ηταν ενα δυμετρο ενυδρειο,απο 700 λιτρα και πανω. :D

Link to comment
Share on other sites

ειχα 3 ζωα μεγεθους περιπου 12-15 ποντων περιπου σε 300 λιτρα.δεν ειχε τοτε ξεχωρισει ακομη το ζευγαρι γιαυτο και η 3αδα.....

ηταν να φτιαξω τοτε ενα 700-800 λιτρα για να αφησω το ζευγαρι,αλλα`αλλαξαν καποιοι παραγοντες και εγκαταληφθηκε ολο το project μαζι με τα ψαρια,χωρις καν να προσπαθησω για αναπαραγωγη....

ηταν μια απο τις στιγμες τις ασχημες για μενα καθως δεν ολοκληρωσα την προσπαθεια.

Δηλαδή άρχισες με 300 λτ, αν κατάλαβα και κάποια στιγμή τα έδωσες;

Αν ναι γιατί τα έδωσες; Δεν μπορούσαν να συνυπάρξουν;

Link to comment
Share on other sites

τα εδωσα ολα και αλλαξα τελειως τη συνθεση.........

***δες παραπανω τι σου λεει ο κωστας....

Link to comment
Share on other sites

ειχα 3 ζωα μεγεθους περιπου 12-15 ποντων περιπου σε 300 λιτρα.δεν ειχε τοτε ξεχωρισει ακομη το ζευγαρι γιαυτο και η 3αδα.....

ηταν να φτιαξω τοτε ενα 700-800 λιτρα για να αφησω το ζευγαρι,αλλα`αλλαξαν καποιοι παραγοντες και εγκαταληφθηκε ολο το project μαζι με τα ψαρια,χωρις καν να προσπαθησω για αναπαραγωγη....

ηταν μια απο τις στιγμες τις ασχημες για μενα καθως δεν ολοκληρωσα την προσπαθεια.

Oxxxxxxxx :D Με σκοτώνεις!!!!!

Δεύτερη μαχαιριά, από τι φαίνεται το μεγαλύτερο ενυδρείο είναι μονόδρομος.

Ρε παιδιά κανένας αισιόδοξος;

Σε ευχαριστώ πάντως, θα ήθελα να μάθω και εφόσον θέλετε συμπεριφορές του κάθε οσκαρ και χαρακτηρηστικα του κάθε αγαπημένου σας θαυμάσιου αυτού ζώου.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει να κανει με το οτι ειμαστε απαισιοδοξοι!ζητησες τις εμπειριες μας και τις πηρες!

η επιλογη δικη σου....μην περιμενεις να δεις συμπεριφορα του υπεροχου αυτου ψαριου αν το εχεις στριμωγμενο!

:D

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει να κανει με το οτι ειμαστε απαισιοδοξοι!ζητησες τις εμπειριες μας και τις πηρες!

η επιλογη δικη σου....μην περιμενεις να δεις συμπεριφορα του υπεροχου αυτου ψαριου αν το εχεις στριμωγμενο!

:angry2:

Οκ το κατάλαβα, απλά ακόμα δεν το χώνεψα 100%.

Δεν λέω ότι είστε απαισιόδοξοι απλά βάζω και λίγο χιούμορ.

Εσύ με πόσα λτ άρχισες με το οσκαρ σου, αν μπορείς κάνε μια σύντομη χρονική αναδρομή και περιέγραψε κάποιες ιδιαιτερότητες του χαρακτήρα του. :D

Link to comment
Share on other sites

Οκ το κατάλαβα, απλά ακόμα δεν το χώνεψα 100%.

Δεν λέω ότι είστε απαισιόδοξοι απλά βάζω και λίγο χιούμορ.

Εσύ με πόσα λτ άρχισες με το οσκαρ σου, αν μπορείς κάνε μια σύντομη χρονική αναδρομή και περιέγραψε κάποιες ιδιαιτερότητες του χαρακτήρα του. :D

εγω ειμαι αλλη φαση!

σε μενα καταλληγουν ολα τα μεγαλα ψαρια οταν ξεσπιτωνονται :thumbup::thumbup:

οταν μασει κανει σαν ανθρωπος σπαζοντας στο στομα του την τροφη,στη φυση τρωει καρπους που πεφτουν απο τα δεντρα.ειμαι σιγουρος πως αν του ριξω καρυδι θα το σπασει!

πολυ κυριαρχο ψαρι,φανταζομαι τι πανικος θα γινοταν αν ειχα και εξακριβωμενο ζευγαρι!

υπερασπιζεται την περιοχη του που συνηθως ειναι ολο το ενυδρειο και μπορει να χτυπησει μεχρι θανατου αλλα ψαρια,να φαει μικροτερα και τα σχετικα.

μια ιδιεταιριτητα που εχει επισης και δεν εχω ξαναδει σε αλλο ψαρι ειναι να πεταει αμασητη τροφη απο τα βραγχια.γιαυτο πολλοι που εχουν οσκαρ τα συνδυαζουν με κλοουν.οι κλοουν κυνηγανε τα οσκαρ και τρωνε οτι πετανε απο τα βραγχια τους.

αχορταγο με αποτελεσμα να αναγκαζεσαι να το ταιζεις πολυ,αρα να χρειαζεσαι απαραιτητα μεγαλο ογκο νερου για να μην εισαι καθε μερα με αλλαγες και πολυ ισχυρη φιλτρανση επισης...

ελπιζω να σε καληψα! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες περίφημα! :D

Εγώ για την ώρα έχω 2 μικρά μόνο χωρίς άλλα ζωντανά, και όπως επισήμανα έχω 200 λτ για την ώρα αλλά σίγουρα σε κανένα χρόνο θα προβλέψω να φτιάξω ένα δυμετρο. Εκτός από κλόουν, που θα βάλω σίγουρα, τι άλλα ψάρια προτείνεις;

Υ.Γ. Όσοι διατίθεται αυτό το πανέμορφο ψαρί παρακαλώ περιγράψτε με 2 λόγια τις ιδιαιτερότητες του φίλου σας, ευχαριστώ :angry2:

Link to comment
Share on other sites

διαφορα ειδη πλεκο,γατοψαρα (οτι πρεπει για τα υπολειματα τροφης) του οσκαρ και μεγαλωσομες Αμερικανικες κιχλιδες.εγω το εχω με διαφορους πλεκο και heroes severum.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σε βλεπω να σου αρεσουν πολυ τα οσκαρ και θα τους στησεις ενα σουπερ ενυδρειο σε λιγο καιρο, προτεινω να ξανασκεφτεις αυτην την προταση, εγω αυτο θα εκανα. :D

...να βρεις αντιστοιχα ακομη 4-5 ιδιου μεγεθους ζωα,και τα οποια θα διατηρησεις μεχρι να καταλαβεις οτι εχεις δημιουργησει ενα ζευγαρι.τοτε διωχνεις τα υπολοιπα.....
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Δ66 το έχω υπόψη, άλλα ψάρια που μπορώ να συνδυάσω, εκτός από γατόψαρα, και πλεκους;

:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ειχα με λιφαλι (τζουελ κιχλιδες ) {μην βαρατε} και πακου (εδω βαρατε) ......

Σου απαντησε ο Κωστας πιο πανω , με μεγαλωσομες αμερικανικες κιχλιδες .

Πραγματικα ομως εαν δεν εχεις σκοπο να φτιαξεις ενα τεραστιο ενυδρειο , καλο ειναι να βρεις ενα ζευγαρι και να εχεις μονο αυτο .. με ενα ωραιο ακουσκαπε..

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κι εγώ, ότι είσαι στην ίδια φάση που περνάν, απ΄ ότι φάινεται, όλοι όσοι έχουμε αυτά τα ψάρια!

Ξεκινάμε με μικρά ψάρια και μικρό ενυδρείο και τελικά αναγκαζόμαστε να αγοράζουμε συνεχώς μεγαλύτερο ενυδρείο πιστέυοντας κάθε φορά ότι "τωρα είμαστε καλυμμένοι". Πράγμα που μετά απο κάποιο καιρό διαψεύδεται....

Φρόντισε πάντως πέρα από μεγάλο ενυδρείο, να τα καλύψεις και με δυνατή φίλτρανση διότι είναι αρκετά "βρώμικα" ψάρια και άν η ποιότητα του νερού πέσει, θα έχεις προβλήματα...

Σου εύχομαι να τα χαρείς (που έιναι σίγουρο) τα ψάρια σου για πάρα πολλά χρόνια!!!

Έγινε επεξεργασία - akisg
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αν και ακόμα μικρά βλέπω πως λερώνουν αρκετά.

Όσο για τα λίτρα θα το μελετήσω λίγο καλύτερα γιατί εκτός από κόστος ενυδρείου και εξοπλισμού είναι και θέμα χώρου.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!

:D:angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δευτερη δημοσιευση απο τον κλαζ και τελευταια λεξη μηνυματος :D

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

δευτερη δημοσιευση απο τον κλαζ και τελευταια λεξη μηνυματος :D

Το προφίλ που παρέθεσε ο klaz αναβαθμίστηκε και γι'αυτό δεν λειτουργεί πλέον το link :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Το προφίλ που παρέθεσε ο klaz αναβαθμίστηκε και γι'αυτό δεν λειτουργεί πλέον το link :D

αφου κανω κλικ και μου ανοιγει :angry2:

Link to comment
Share on other sites

αφου κανω κλικ και μου ανοιγει :D

Ρε απαράδεκτε!!! Ανοίγει το δικό μου link... Όχι του klaz!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...