Jump to content

Νέο Θαλασσινό Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Forum. Είμαι νέο μέλος και ελπίζω αρκετά σύντομα κάτοχος ενός Θαλασσινού ενυδρείου. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο σχεδιασμό του και θα ήθελα τις συμβουλές μελών που είναι χρόνια στο Hobby.

Το ενυδρείο που θα φτιάσω θα είναι 150Χ60Χ60 με εσωτερική υπερχείλιση που θα καταλήγει σε Sump περίπου 90Χ40Χ50 (αναλόγως το χώρο που θα μου επιτρέψει το έπιπλο). Η υπερχείλιση θα βρίσκεται στο πίσω μέρος του ενυδρείου.

Έχω διαβάσει ότι είναι σωστό για τη σωστή οξυγόνωση του νερού να εκτείνεται σε μεγάλο μήκος ώστε να δημιουργείται λεπτό στρώμα νερού. Σκέφτομαι να την κάνω με χείλος συνολικό 60cm. Είναι αρκετό; Θα έχω μεγαλύτερο θόρυβο έτσι;

Οι αντλίες που θέλω να βάλω θα φροντίσω να έχουν δυνατότητα μετακίνησης νερού τουλάχιστον 3 φορές τα λίτρα του ενυδρείου. Είναι αρκετό αυτό; Διαβάζω για αντλίες 12.000λ/λ σε ενυδρεία μικρότερα. Είναι υπερβολή και υπάρχει κίνδυνος καταστροφής των κοραλλιών ή είναι θεμιτή η πολύ μεγάλη κυκλοφορία;

Σκέφτομαι να βάλω 3 αντλίες για καλύτερη ροή εσωτερικά. Τι προτείνετε;

Θα βάλω κάποιο καλό Skimmer με δυνατότητα καθαρισμού 1500-2000 λίτρων. Είναι αρκετό; Τι τεχνολογίας προτείνετε; Να μπει μέσα στο Sump ή δίπλα; Να έχει εσωτερικά φίλτρα;

Σκέφτομαι μέσα στο Sump να δημιουργήσω θήκες για φιλτράρισμα. Πόσες θα χρειαστούν; Τι θα βάλω;

Για φωτισμό σκέφτομαι 2 MH 250W και 2 ακτινικές για να διώξω την κίτρινη απόχρωση των MH από το νερό.

Τα κοράλλια που θέλω είναι κυρίως μαλακά, αλλά ψηλά στο βράχο θέλω να τοποθετήσω και σκληρά.

Σκέφτομαι την τοποθέτηση ζωντανού βράχου 80 κιλών. Είναι αρκετός ή too much; Θέλω να έχω χώρο και για αρκετά μικρά ψάρια. Προφανώς χρειάζομαι και αραγωνίτη. Πόσο θα χρειαστώ; Τι βάση να βάλω κάτω από το βράχο ώστε να μη σκεπαστεί κάποιο μέρος του;

Ξέρω ότι αρχίζω απότομα τη θάλασσα, αλλά θέλω αυτό που κάνω λόγο υψηλού κόστους να είναι εξαρχής καλό ώστε να μη θέλει αλλαγές αργότερα.

Τι μηνιαίο κόστος συντήρησης θα έχει ένα τέτοιο ενυδρείο;

Παρακαλώ όποιο μέλος έχει εμπειρία στο χώρο του θαλάσσιου ενυδρείου και το χρόνο να μου στείλει ένα mail με τα στοιχεία του για να επικοινωνήσουμε.

Έχω γυρίσει αρκετά μαγαζιά και ο καθένας λέει την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Φίλε kostas999 στην παρέα μας και ιδιαίτερα στο χώρο του θαλασσινού.

Έχω διαβάσει ότι είναι σωστό για τη σωστή οξυγόνωση του νερού να εκτείνεται σε μεγάλο μήκος ώστε να δημιουργείται λεπτό στρώμα νερού. Σκέφτομαι να την κάνω με χείλος συνολικό 60cm. Είναι αρκετό; Θα έχω μεγαλύτερο θόρυβο έτσι;

Η υπερχείλιση όπως την σκέφτεσαι έχει πολύ καλά αποτελέσματα και από τεχνικής πλευράς η κατασκευή της είναι εύκολη. Παρόλα αυτά δεν είναι διαδεδομένη στις κατασκευές. Εγώ έχω δει μόνο μία τέτοια κατασκευή και λειτουργεί άψογα και αθόρυβα. Όσον αφορά την οξυγόνωση είναι πολύ φυσικό να είναι καλύτερη αφού υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια νερού.

Διαβάζω για αντλίες 12.000λ/λ σε ενυδρεία μικρότερα. Είναι υπερβολή και υπάρχει κίνδυνος καταστροφής των κοραλλιών ή είναι θεμιτή η πολύ μεγάλη κυκλοφορία;

Σκέφτομαι να βάλω 3 αντλίες για καλύτερη ροή εσωτερικά. Τι προτείνετε;

Η δυνατή κυκλοφορία έχει να κάνει με το είδος των κοραλλιών που σκέφτεσαι να βάλεις.

Από αυτά που αναφέρεις, κατάλαβα ότι θα ξεκινήσεις με ένα μεικτό reef. Πιστεύω λοιπόν ότι τρεις ή τέσσερις κυκλοφορητές των 1000 ή 1200 λίτρων ανά ώρα στο κυρίως ενυδρείο συν την ή τις αντλίες επαναφοράς, είναι αρκετοί αρκεί να τοποθετηθούν στις σωστές θέσεις για να εξασφαλίζουν κυκλοφορία σε όσο το δυνατό περισσότερα σημεία του βράχου ακόμα και πίσω από το βράχο.

Θα βάλω κάποιο καλό Skimmer με δυνατότητα καθαρισμού 1500-2000 λίτρων. Είναι αρκετό; Τι τεχνολογίας προτείνετε; Να μπει μέσα στο Sump ή δίπλα; Να έχει εσωτερικά φίλτρα;

Το skimmer είναι ανάλογο του βιοφορτίο και όχι με τα λίτρα. Το μέγεθος που αναφέρεις είναι ότι πρέπει. Τύπου venturi χωρίς είναι πολύ καλό και δεν απαραίτητες οι θήκες για υλικά.

Καλό είναι να βρίσκεται μέσα στο sump.

Σκέφτομαι μέσα στο Sump να δημιουργήσω θήκες για φιλτράρισμα. Πόσες θα χρειαστούν; Τι θα βάλω;

Το sump μπορεί να έχει τρία τουλάχιστον διαφράγματα. Κατασκευές και ιδέες θα βρεις σε πολλά σχετικά post.

Στο sump εκτός από τις συσκευές που θα χρησιμοποιείς θα βάζεις τα απαραίτητα χημικά σου όταν κρίνεται απαραίτητο.

Για φωτισμό σκέφτομαι 2 MH 250W και 2 ακτινικές για να διώξω την κίτρινη απόχρωση των MH από το νερό.

Οι λάμπες HQI των 14.000 ή 20.000 δεν έχουν κίτρινη απόχρωση. Οι ακτινικές είναι απαραίτητες έτσι και αλλιώς γιατί είναι άλλος ο ρόλος τους.

Σκέφτομαι την τοποθέτηση ζωντανού βράχου 80 κιλών. Είναι αρκετός ή too much;

Η ποσότητα του βράχου είναι η ενδεικνυόμενη χωρίς να αποκλείεται και προσθήκη περισσότερου αν επιθυμείς.

Προφανώς χρειάζομαι και αραγωνίτη. Πόσο θα χρειαστώ; Τι βάση να βάλω κάτω από το βράχο ώστε να μη σκεπαστεί κάποιο μέρος του;

Ο αραγωνίτης μπορεί να έχει πάχος από 6cm και πάνω. Πρέπει να τοποθετήσει σχάρα μεταξύ βράχου και άμμου, ώστε ο βράχος να μην βυθίζεται στην άμμο και να μην υπάρχουν σημεία συλλογής ακαθαρσιών. Η σχάρα μπορεί να είναι κάποια έτοιμη από το γενικό εμπόριο ή DIY από σωλήνες PVC.

Τι μηνιαίο κόστος συντήρησης θα έχει ένα τέτοιο ενυδρείο;

Χρειάζεσαι μηνιαία αγορά αλατιού για τις αλλαγές σου και κάποιες ποσότητας πρόσθετων υγρών απαραίτητων για τους οργανισμούς σου, τροφές, κάποια χημικά μέσα φιλτραρίσματος, κλπ Όλα αυτά μαζί δεν θα ξεπερνούν τα40 Ευρώ. Τα πραγματικά μηνιαία έξοδά σου θα είναι, όμως οι λογαριασμοί της ΔΕΗ.

Εύχομαι να δούμε σύντομα τις εξελίξεις σου και να μην περιοριστείς μόνο σε ερωτήσεις.

Οι περισσότερες ερωτήσεις σου μπορούν να απαντηθούν διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα και παλαιότερα posts. Ότι απορίες προκύψουν μπορούμε να τις συζητήσουμε όλοι μαζί.

Επειδή το θέμα σου αναφέρεται στην κατηγορία reef, μπορείς να συνεχίσεις ανοίγοντας νέο post εκεί.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...