Jump to content

Colisa Chuna όπως μονομάχος???


Delta6

Recommended Posts

Θα ήθελα να μοιραστώ την εξής σκέψη μου μαζί σας συμφορουμήτες και συμφορουμήτισσες....

Λοιπόν..., τους τελευταίους 3 μήνες ασχολήθηκα εις βάθος με την οικογένεια των μονομάχων, διάβασα πάρα πολλά για αυτούς και πέρασαν από τα χέρια μου διάφοροι, όπως ένας αρσενικός κίτρινος crowntail που κατέληξε στον φίλο μου bokostas, ένας αρσενικός μπορντό superdeltatail που κατέληξε στον καλό ου φίλο Σάκη, τρεις θηλυκές εκ των οποίων η μία κατέληξε στον φίλο Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ, μια στον Τζιμάκο και μια στον ΆΚΗ τον μοντεράτορα....

Μετά από την ενασχόληση μου με αυτά τα ψάρια κατέληξα στον συμπέρασμα πως είναι καλύτερο να κρατούνται σε species tank είτε μόνα είτε στις σωστές αναλογίες αρσενικου θηλυκών με τις απαραίτητες πάντα επιφυλάξεις και προυποθέσεις...

Σήμερα απέκτησα ένα πανέμορφο κουρμαριστό ενυδρείο με καθαρά λίτρα τουλάχιστον 45 και σκεφτόμουν το εξής....

Οι μονομάχοι και τα γκουράμι είναι θα λέγαμε κάτι σαν ξαδέρφια σωστά??

Ανήκουν και τα δυο στην οικογένεια των αναβαντίδων και έχουν παραπλήσιες απαιτήσεις τιμών νερού...

Όπως λοιπόν λέμε ότι είναι πολύ σωστό να κρατάμε έναν αρσενικό μονομάχο μόνο τους σε τόσα λίτρα, εαν θα μπορούσαμε να πούμε ότι μπορεί να κρατηθεί και ένα αρσενικό γκουράμι μόνο του στα ίδια λίτρα.

Φυσικά εξαρτάται από την υποοικογένεια του γκουραμιού...

Π.χ. δεν νομίζω ότι θα ήταν φρόνημο να γίνει κάτι τέτοιο με blue gourami.

Αλλά με ένα αρσενικό Colisa lalia ή ένα Colisa Chuna θα μπορούσε να σταθεί η ιδέα???

Αν δεν κάνω λάθος αυτά φτάνουν το πολύ μέχρι 5 εκατ... όσο δηλαδή και ένας μονομάχος πάνω κάτω...

Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις σας...

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα!

Εγώ θα έλεγα να το δοκιμάσεις με μικρόσωμα είδη που ως gourami δεν είναι κοπαδιαστά ψάρια και ίσως τα πάνε καλά σε μονομαχοενυδρείο:

TRICHOPSIS PUMILA (Pygmy gourami) (έχει πάρει το αυτί μου οτι κάπου κυκλοφορεί στην Ελλάδα... :D )

trichopsis_pumila_x.jpg

COLISA CHUNA ( Honey Gourami) (αρκετά διαδεδομένο)

colisa_chuna_2x.jpg

SPHAERICHTHYS SELATANENSIS ( Thinbarred Chocolate Gourami)

sphaerichthys_selatanensis_x.jpg

SPHAERICHTHYS OSPHROMENOIDES ( Chocolate Gourami)

sphaerichthys_osphromenoides_x.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές!!!!

Δυστυχώς πέρα από τα chuna τα υπόλοιπα δεν τα έχω δει εγώ προσωπικά στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον...

Αν κάποιος τα έχει δει γενικά στην Ελλάδα ας το μοιραστεί μαζί μας.....

Link to comment
Share on other sites

Για το Sphaerichthys osphromenoides - Chocolate Gourami βρήκα αυτό...

http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Sphaerichthys&species=osphromenoides&id=84

όμως....

pH Range

4.0 - 6.0. It's natural waters are characteristically acidic and it will struggle in alkaline conditions.

Hardness

Use very soft water 0 - 5°H.

Για νερό Θεσσαλονίκης αυτό θα ήταν ιδιαίτερα δύσκολο ..... :D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βλέπω να καταλήγω σε colisa chuna μιας και δεν φαίνεται να υπάρχουν αυτή τη στιγμή σε καταστήματα τα υπόλοιπα είδη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επανέρχομαι μετά από καιρό σε αυτό το θέμα με εξελίξεις...

Τελικά το έκανε το εγχείρημα ένας ξάδερφος μου και έχει περίπου ένα μήνα τώρα έναν αρσενικό colissa chuna σε ένα 40λιτρο ενυδρείο.. Χθες πήγα μια βόλτα και τον είδα από κοντά.

Να δούμε πως θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...