Jump to content

τελικο μεγεθος ψαριων ?


Recommended Posts

Οταν δινονται καποια στοιχεια σχετικα με το μεγεθος των ψαριων πχ 7 εκατοστα τελικο μεγεθος,ειναι ομως σιγουρο πως θα τα φτασει ή μηπως οχι ?με αλλα λογια αν ζει σε ενα μικρο ενυδρειο θα καταφερει να αναπτυχθει τοσο ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οταν δινονται καποια στοιχεια σχετικα με το μεγεθος των ψαριων πχ 7 εκατοστα τελικο μεγεθος,ειναι ομως σιγουρο πως θα τα φτασει ή μηπως οχι ?με αλλα λογια αν ζει σε ενα μικρο ενυδρειο θα καταφερει να αναπτυχθει τοσο ?

ευχαριστω

Θα σου απαντησω με βαση την εμπηρια μου. Λυπον εχω ενα ενυδρειο 30 λιτρων και φυλοξενουσα ενα pagasious, οταν για καποιο λογο χριαστηκε να χαλασω το ενυδρειο μου το εδωσα σε εναν φυλο μου ο οποιος εχει ενυδρειο 120 λιτρων. Το ψαρακι μεσα σε μερικους μηνες διπλασιαστηκε και τωρα δεν μπορω να το παρω πισο!!! Οταν ρωτησα στο petshop ποσο μεγαλα γηνοντε τα συγκεκριμενα ψαρια μου απαντησε οτι σε λιμνη μπορουν να φτασουν να ζυγηζουν πολλα κιλα... υπαρχουν και αλλα παρομια παραδειγματα στον ενυδριακο χωρο που ισος παραθεσουν και αλλοι φιλοι. Τα συμπερασματα δικα σου.

:angry2::D

Link to comment
Share on other sites

Οι παράμετροι τελικού μεγέθους,ανάπτυξης,χρωματισμού και μορφολογικού σχηματισμού ενός ψαριού ενός ψαριού επηρεάζονται απο παράγοντες όπως το μεγέθους ενυδρείου(στα μεγάλα ψάρια, το πλάτος της γυάλας),η σωστή διατροφή,ταισμα σύμφωνα με τις απαιτήσεις του, σωστές φυσικοχημικές παράμετροι νερού,ιχθυοφόρτιση και πάνω απο όλα γονίδια..υπάρχουν παραδείγματά ιχθύων που ξεπέρασαν κατα πολύ το τελικο τους μέγεθους αλλα και αντίθετα....Ενα ψάρι ειναι πιθανό να προσαρμοστεί στις διαστάσεις τους ενυδρείου.."φρενάροντας" την ανάπτυξη του ή να στρεσαριστεί και να καταλήξει,πιο πιθανό σε ψάρια που ζούσαν σε μεγαλύτερο περιβάλλον και μεταφέρθηκαν σε μικρότερο...Αν η βιβλιογραφία αναφέρει 30 εκ. τελικού μεγέθους για ενα ψάρι που ζει σε ιδανικές συνθήκες για αυτο..τα 25 ή τα 35 εκατοστά μεγέθους δεν είναι απίθανα...Χρόνια Πολλά σε όλους!!

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει και που γραφει ο Nick απο πανω, οντως ενα ψαρι εχει την ικανοτητα να φρεναρει την αναπτυξη του εαν ο χωρος στον οποιο επιβαλεται να αναπτυχθει δεν ειναι επαρκης. Αυτος ειναι και ο λογος που το pagasious οπως λεει ο φιλος hunter διπλασιασε το μεγεθος του οταν βρεθηκε σε ευρυχωρο ενυδρειο. Συνεπως αναλογα το χωρο που εχουμε να φιλοξενησουμε τα ψαρια μας κανουμε και την αναλογη επιλογη. Ενα pagasious το οποιο θα υποχρεωσουμε να μεγαλωσει σε ενα ενυδρειο εξυπακουεται οτι δεν θα φτασει σε τελικο μεθος αυτο που θα εφτανε στην φυση και ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα εχει δυσμορφιες τουλαχιστον στα εσωτερικα του οργανα με οτι αυτο συνεπαγεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παντος το οτι οι αρχαριοι περνουν ψαρια τα οποια δν ειναι εφικτο να εβημερισουν στις συνθηκες των ενυδρειων τους εινια πραγματικα φρικτο !!! Βαζοντας μεσα και τον εαυτο μου που οταν προτοξεκινησα σε πολυ μικρη ηλικια απηρος εντελος και χορις την καθοδιγιση απο κανεναν εκανα τετια λαθη!!!! Αν και τωρα το pangasius ειναι μια χαρα, τα περιστατικα που φτανουν στα αφτια μου ειναι εξοφρενικα... π.χ. 3 oscar se 30 litra ή arowana σε 50 λιτρα :hysterical::D:rolleyes: ...

Link to comment
Share on other sites

Αν και τωρα το pangasius ειναι μια χαρα

σε τι ενυδρειο ειναι τωρα το pangasius μια χαρα αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Ενας κλασικος μυθος στη διατηρηση των ψαριων ειναι οτι ολα τα ψαρια προσαρμοζονται στις διαστασεις του ενυδρειου που τα βαζουμε.

Αληθευει οτι καποια ρυθμιζουν το μεταβολισμο τους αναλογα την τροφη που ειναι διαθεσιμη στο περιβαλλον, αλλα το θεμα του μεγεθους του ειναι κατι διαφορετικο.

Καποια ψαρια μεγαλωνουν συνεχως σε οτι ενυδρειο και να τα βαλουμε και μεχρι να βγουν απ'εξω (πχ Oscars, Tinfoil barbs, Silver dollars, Plecοs).

Ενω καποια αλλα (πχ Goldfish, clown loach) θα μεινουν νανοι, με οτι συνεπαγεται αυτο στην υγεια τους ομως.

Link to comment
Share on other sites

To pangasius ειναι σε 120 λιτρα τωρα, με αλο ενα ψαρακι, αλλα θα παει σε μεγαλυτερο συντομα. (δεν το εχω εγω πια) !!! γνωριζω πως το μεγαλυτερο pangasius που εχει καταγραφει ειχε υψος αρκουδας και ζυγιζε 290kg αν θυμαμαι καλα, ομως πηστευο οτι αποτελουσε απλος περιπτοση !!!

Link to comment
Share on other sites

To pangasius ειναι σε 120 λιτρα τωρα, με αλο ενα ψαρακι, αλλα θα παει σε μεγαλυτερο συντομα. (δεν το εχω εγω πια) !!! γνωριζω πως το μεγαλυτερο pangasius που εχει καταγραφει ειχε υψος αρκουδας και ζυγιζε 290kg αν θυμαμαι καλα, ομως πηστευο οτι αποτελουσε απλος περιπτοση !!!

Πιστευε και μη, ερευνα! :rolleyes:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29494

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=172

http://www.theaquariumwiki.com/Pangasius_hypophthalmus

http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?t=10746

Και δες και την υπογραφη μου κανε κλικ στο μπανερακι αριστερα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...