Jump to content

Πρωτη μετρηση


Recommended Posts

Μετα απο 6 ημερες που πηρε με φυτα μπροστα το καινουριο μου ενυδρειο εκανα την πρωτη μετρηση με API 5in1 Τωρα δεν ξερω να πω αν μετρησα σωστα αλλα θα γραψω τι ειδα στο τεστ μιας και ειναι με χρωματα.

Λοιπον...

NO2 0.5

NO3 0

PH 8

KH 24

GH 18

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα φίλε μου.Να θυμάσαι πως αυτά τα τέστ δεν βγάζουν ακριβείς μετρήσεις,μπορείς να έχεις μια γενική εικόνα.Πολύ καλύτερα είναι τα υγρά τέστ.Οι σκληρότητες μου ακούγονται πολύ ψηλά.Βέβαια παίζει ρόλο και ποιά ψάρια θέλεις να βάλεις.Εχεις αποφασίσει?Το ενυδρείο πως το έστρωσες?.Δώσε μας και άλλες πληροφορίες για το ενυδρείο σου,καθώς και φώτο αν μπορείς :D

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εχεις κανει λαθος γιατι το KH>GH

επισης το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο γιατι ΝΟ2>0 και δεν εχεις κανει μετρησεις αμμωνιας ΝΗ3/4 που ειναι βασικο.

χωρις να ξερω τι ΡΗ βγαζει το νερο της βρυσης στη λαρισα, μου φαινεται υψηλο.

εχεις κοιταξει την ημερομηνια ληξης των τεστ?

οπως ειπε και ο δημητριος τα στικς δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα και σου δινουν μια γενικη εικονα μονο.

αν θελεις πες μας πως στρωνεις το ενυδρειο σου. τι υγρα βαζεις, καθε ποτε, αν εχεις ψαρια μεσα και αν ριχνεις τιποτα αλλο μεσα, πχ τροφη.

καλο θα ηταν να γνωριζαμε και τι φιλτρο εχεις καθως επισης και τι υλικα εχει μεσα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι μολις 6 ημερων μαζι με τα φυτα μεσα. Αφου προσθεσα αντιχλωριο μετα το πρωτο γεμισμα προσθεσα και μετα API STRESS ZYME και απο τοτε δεν εκανα τιποτε αλλο μιας και λογο εορτων και να ηθελα δεν θα μπορουσα να το προμηθευτο δεν εχω ριξη ουτε τροφη μεσα παρολα αυτο το νερο ειναι εντελως καθαρο με εξαιρεση αν πας κοντα καποια μικροσωματιδια που αιωρουνται, Το φιλτρο ειναι εσωτερικο μαμα τις JUWEL. Επισεις αν μπορει να με κατευθηνη καποιος για τον τροπο που μπορω να ανεβασω φοτο.

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο τι υλικά εχεις βάλει?Για την φώτο πατάς

1.Αναζήτηση

2.Επιλέγεις φώτο και πατάς άνοιγμα

3.Πατάς ''προσθεσε αυτό το συννημένο''

Link to comment
Share on other sites

οταν ανεβασεις τη ή τις φωτο σου βγαζει μια λιστα απο αυτες και διπλα την επιλογη "προσθηκη στη δημοσιευση". μολις επιλεξεις το κουμπι αυτο σου βγαζει στο κειμενο της δημοσιευσης που επεξεργαζεσαι το κωδικα της φωτο και με αντιγραφη-αποκοπη και επικολληση την τοποθετεις στο σημειο της δημοσιευσης που θελεις (αν θελεις). επισης κοιτα μηπως η φωτο σου ειναι πολυ μεγαλη σε ογκο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι. Επανερχομαι στο χθεσινο θεμα της μετρησης του ph κτλ..Αφου ακουσα τις αποψεις σας σημερα εφερα φιλο με ηλεκτρονικο οργανο μετρησης ph καθως δεν διαθετω ακομα και για του λογου το αληθες εγινε μετρηση για να δουμε τι αποκληση θα ηπηρχε σε σχεση απο το τεστ τις API 5in1 που χρησειμοποιησα εχθες. Το μηχανημα μου ειπε οτι ειναι καλιμπραρισμενο και εδειξε ph 8.4

Δηλαδη κατα τουλαχιστο πιστευω κατα 90% σωστο σε σχεση με τα στικ.

Mετα απο αυτο επισκεφτηκα pet shop της περιοχης τυρναβου με 15 ετη παρουσιας στην περιοχη, και μετα απο συζητηση περιπου 15 λεπτων μου ειπε οτι το μερος εχει απο τη φυση του σκληρο νερο με υψηλο ph και αν δε βιαζομαι να ριξω μεσα sera ph minus αν δε θελω να ταλαιπωρηθω με τυρφη και διαφορα αλλα.

Δεν εκανα την αγορα του σκευασματος θεορωντας οτι θα πρεπει να ακουσω και την αποξη σας.

Να επαναλαβω και παλι οτι το φιλτρο ειναι μαμα της juwel εσωτερικο και εχω μεσα απο την αρχη 5 φυτα ταχηας αναπτυξης, μερικες πετρες ΟΧΙ ασβεστολιθηκες και το χαλικι.

Eυχαριστω.

Oσο περισσοτερες αποψεις ακουστουν τοσο καλυτερα, θα περιμενω εως αργα για την καθε μια.

Link to comment
Share on other sites

τετοιου ειδους χημικα το μονο που πετυχαινουν ειναι να στρεσαρουν τα ψαρακια μας αφου διαρκουν πολυ λιγο.

κατα τη γνωμη μου καλα εκανες και δεν το πηρες.

εαν θελεις μαλακο σχετικα νερο η θα χρησιμοποιεις τυρφη στο φιλτρο σου η θα αγορασεις μια αντιστροφη οσμωση για πεντακαθαρο και μαλακο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσουν τα φυτα...οπως και το δευτερο αλλα θα δοκιμασω το σκευασμα μαλλον. εξαλλου δεν εχω βαλει ψαρια μεσα ακομη.

Link to comment
Share on other sites

ή δεν θα αγορασεις τιποτα απο αυτα, θα βγαλεις τα φυτα, θα βαλεις αμμο και πετρες πολλες και θα βαλεις αφρικανες. :welcome:

'Η μπορει να αφησει τα φυτα και να βαλει γκαπι.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις πεχα μπαφερ θα εχεις αδεια τσεπη και δραση για μικρο διαστημα, με μεταβολες στος συνθηκες κλπ κλπ πραγματα οχι ωφελιμα για σενα και τα ψαρια.

Προτιμησε την λυση της ΑΟ με μιξη βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

'Η μπορει να αφησει τα φυτα και να βαλει γκαπι.

Ακομα και για γκαπι (αν ειναι σωστες οι μετρησεις) δεν ειναι υπερβολικες οι συνθηκες του νερου?
Link to comment
Share on other sites

τετοιου ειδους χημικα το μονο που πετυχαινουν ειναι να στρεσαρουν τα ψαρακια μας αφου διαρκουν πολυ λιγο.

κατα τη γνωμη μου καλα εκανες και δεν το πηρες.

εαν θελεις μαλακο σχετικα νερο η θα χρησιμοποιεις τυρφη στο φιλτρο σου η θα αγορασεις μια αντιστροφη οσμωση για πεντακαθαρο και μαλακο νερο.

:welcome: Συμφωνω με τον φιλο ΚLAZ και νομιζω θα σου λυση πολλα προβληματα η αντιστροφη οσμοση

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και για γκαπι (αν ειναι σωστες οι μετρησεις) δεν ειναι υπερβολικες οι συνθηκες του νερου?

Σπυρο το www.fishprofiles που ειναι αρκετα αξιοπιστο δινει μεχρι 8 ph.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο το www.fishprofiles που ειναι αρκετα αξιοπιστο δινει μεχρι 8 ph.

εισαι οριακα ομως και ειδικα αν αναλογιστεις οτι πρεπει να εχεις ενα περιθωριο ασφαλειας για πιθανα λαθη των υγρων ή ηλεκτρονικων μετρων. καλο θα ειναι να παιζεις στο μεσο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...