Jump to content

βιολογια


Recommended Posts

παιδια να κανω μια ερωτηση το ενυδρειο δουλευει απο εχτες το βραδυ και δεν εχω ριξει τιποτα σημερα πηρα sera aquatan και sera bio nitrivec ποσο και να ριξω και καθε ποτε??επισης μολις τελειωσω θα ξεκινησω και τα τεστ...χρειαζεται τιποτα αλλο??

Link to comment
Share on other sites

στη συσκευασια και των δυο σκευασματων εχει οδηγιες. το ακουταν θελει μονο στην αρχη και σε καθε αλλαφη νερου στο βαρελι προετοιμασιας του φρεσκου νερου. επειτα περιμενεις καμια ωρα και βαζεις νιτριβεκ. νιτριβεκ αν θυμαμαι καλα γραφει οτι πρεπει να ριχνεις για αλλες 9-10 ημερες καθως και στις αλλαγες του νερου παλι.

μολις ριξεις την πρωτη δοση νιτριβεκ, ριχνεις 2-3 φυλαρακια τροφη για ψαρια ανα 100 λιτρα νερου και επαναλαμβανεις καθε ημερα μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου. (καλο θα ηταν τα φιλαρακια να τα κοματιασεις-αλεσεις με τα δαχτυλα σου, ωστε να δυαλυθουν ευκολοτερα στο νερο). απο την 3η ημερα μετρας αμμωνια, ΝΟ2 και μολις μηδενησουν μετρας ΝΟ3, τα οποια θα πρεπει να ειναι πανω απο 0. αλλαγη νερου κατα το 1/3 και βαζεις το πρωτο ψαρακι! η ολη διαδικασια θα κρατησει απο μηνα εως 50 ημερες.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο λοιπον πηρα aquatan εριξα οσο επρεπε περιμενα μια ωρα και μετα εριξα ενα παρασκευασμα το sera bio nitrivec μονο που αυτο στις οδηγιες λεει πως μετα απο 24 ωρες να βαλω ενα μερος ψαριων ??

ισχυει??

εγω αν βαλω θα βαλω μονο 2 σαλιγκαρια αυριο αλλα ισχυει??

μετα εριξα οσο τροφουλα επρεπε για τα βαλτηρια.

Link to comment
Share on other sites

αα και θαναση αυτο με τις 10 μερες ειναι στο Nitrivc εγω πηρα ενα που λεγεται Bio nitrivec Που ειναι σαν κρεμα... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

:welcome:
Link to comment
Share on other sites

:welcome:

mod note

Θα σε παρακαλεσω πολυ να μην ανοιγεις για καθε σου ερωτηση διαφορετικο θεμα.

Μπορεις να τα εχεις ολα συγκεντρωμενα σε ενα θεμα,πραγμα που ειναι πιο ευκολο και για σενα,και για εμας ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ εχεις δικιο φιλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο λοιπον πηρα aquatan εριξα οσο επρεπε περιμενα μια ωρα και μετα εριξα ενα παρασκευασμα το sera bio nitrivec μονο που αυτο στις οδηγιες λεει πως μετα απο 24 ωρες να βαλω ενα μερος ψαριων ??

ισχυει??

εγω αν βαλω θα βαλω μονο 2 σαλιγκαρια αυριο αλλα ισχυει??

μετα εριξα οσο τροφουλα επρεπε για τα βαλτηρια.

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...