Jump to content

Galaxy Rasbora


Recommended Posts

Οποιος γνωριζει ή ειχε αυτο το ψαρι θα ηθελα μερικες πληροφοριες....

Αν ειναι κοπαδοψαρο, ελαχιστα λιτρα, τιμες νερου κτλ... δεν βρηκα κατι αξιολογο στο ιντερνετ...

Ευχαριστω.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquatic-eden.com/2007/03/galaxy...estichthys.html

Σε κοπάδια άνω των 6.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Στάθη αυτά τα λίγα, ελπίζω να σε καλύπτουν

Latin Name: Celestichthys margaritatus

Common Name: Galaxy Rasbora, Celestial Pearl Danio, Galaxy Danio

Origin: Inle Lake, Myanmar (Burma)

Size: 1 inch (2.5cm)

Suggested Minimum Tank Size: 2 gallon +

Preferred Temperature: 68-80°F (20-27°C)

Πηγή:

http://www.petfish.net/kb/entry/772/

Επίσης παραπάνω στοιχεία μπορείς να βρείς εδώ

http://www.celestialpearldanio.com/

Link to comment
Share on other sites

Και θα είναι πανέμορφα! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως πανέμορφα ψαράκια Στάθη αλλά το θέμα είναι να μπορέσεις να τα βρεις..... :welcome:

Θα σε παρακαλούσα αν τα βρεις κάπου Θεσσαλονίκη να το μοιραστείς σε αυτό το ποστ γιατί θα ενδιαφερόμουν και εγώ..

Ευτυχισμένο το νέο έτος σε όλους παιδιά!!!

Δες και αυτό το λινκ:

http://www.seriouslyfish.com/profile.php?g...tus&id=1079

Link to comment
Share on other sites

Σταθη, εχω αυτα τα ψαρακια και εχω πετυχει και αρκετες αναπαραγωγες, οποτε τολμω να πω οτι τα γνωριζω πλεον καλα.

Σε ενα 45αρι θα μπορουσες να βαλεις ενα μικρο κοπαδακι 2 αρσ+5 θηλ, ομως να ξερεις οτι δεν ειναι κοπαδοψαρα με την ακριβη σημασια της λεξης. Κινουνται σαν χαλαρη ομαδα και οχι σαν κοπαδι.

Το σημαντικοτερο που πρεπει να γνωριζεις ειναι οτι ειναι πολυ ντροπαλα σε μικρα ενυδρεια και αν υπαρχουν αρκετα φυτα θα ειναι μονιμως κρυμμενα, σε σημειο που το ενυδρειο θα μοιαζει ακατοικητο.

Ειχα 12 μωρα σε 54αρι μονα τους, και οταν εκλεισαν 2 μηνων εξαφανιστηκαν ! ουτε για φαι δεν εβγαιναν. Μονο οταν ξεστησα το ενυδρειο και τα επιασα ,μετρησα οτι εν τω μεταξυ ειχαν γεννησει και ηταν 14.

Στο 300αρι ειναι εντελως αφοβα και ερχονται στην επιφανεια για να τα ταισω..

Ειναι ομορφα και ησυχα, χωρις καυγαδες μεταξυ τους και η μονη μαχη που θα δεις μεταξυ των αρσενικων ειναι ενα ειδος κυκλικου χορου για εδαφικη κυριαρχια.

Μικρες γαριδουλες τρωνε καθως ειναι επιδεξιοι μικροσκοπικοι θηρευτες αλλα γενικα δεν κανουν μεγαλη ζημια.

Υπαρχουν και αλλα ωραια ψαρακια μικρου μεγεθους που θα ηταν τελεια για τα μικρα ενυδρεια, αλλα ειναι σπανια στην Ελλαδα. Ενδεικτικα να αναφερω τα: Boraras brigittae, Boraras maculatus,Boraras merah καθως και καποια ειδη Microrasboras oπως τα Μ.erythromicron , kubotai και rubescens.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη δεν θα μπορέσεις να τα βρεις Θεσσαλονίκη, τα ψάχνω κι εγώ καιρό.

Είναι πιο γνωστά σαν CPD (Celestial Pearl Danio) και τα φέρνουν σπανιότατα τα πετσόπ.

Αν πάντως σταθείς τυχερός, ενημέρωσε σε παρακαλώ, γιατί κι εμένα μου αρέσουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σταθη, εχω αυτα τα ψαρακια και εχω πετυχει και αρκετες αναπαραγωγες, οποτε τολμω να πω οτι τα γνωριζω πλεον καλα.

Σε ενα 45αρι θα μπορουσες να βαλεις ενα μικρο κοπαδακι 2 αρσ+5 θηλ, ομως να ξερεις οτι δεν ειναι κοπαδοψαρα με την ακριβη σημασια της λεξης. Κινουνται σαν χαλαρη ομαδα και οχι σαν κοπαδι.

Το σημαντικοτερο που πρεπει να γνωριζεις ειναι οτι ειναι πολυ ντροπαλα σε μικρα ενυδρεια και αν υπαρχουν αρκετα φυτα θα ειναι μονιμως κρυμμενα, σε σημειο που το ενυδρειο θα μοιαζει ακατοικητο.

Ειχα 12 μωρα σε 54αρι μονα τους, και οταν εκλεισαν 2 μηνων εξαφανιστηκαν ! ουτε για φαι δεν εβγαιναν. Μονο οταν ξεστησα το ενυδρειο και τα επιασα ,μετρησα οτι εν τω μεταξυ ειχαν γεννησει και ηταν 14.

Στο 300αρι ειναι εντελως αφοβα και ερχονται στην επιφανεια για να τα ταισω..

Ειναι ομορφα και ησυχα, χωρις καυγαδες μεταξυ τους και η μονη μαχη που θα δεις μεταξυ των αρσενικων ειναι ενα ειδος κυκλικου χορου για εδαφικη κυριαρχια.

Μικρες γαριδουλες τρωνε καθως ειναι επιδεξιοι μικροσκοπικοι θηρευτες αλλα γενικα δεν κανουν μεγαλη ζημια.

Υπαρχουν και αλλα ωραια ψαρακια μικρου μεγεθους που θα ηταν τελεια για τα μικρα ενυδρεια, αλλα ειναι σπανια στην Ελλαδα. Ενδεικτικα να αναφερω τα: Boraras brigittae, Boraras maculatus,Boraras merah καθως και καποια ειδη Microrasboras oπως τα Μ.erythromicron , kubotai και rubescens.

1. Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες κ. Αλεξανδρε :welcome:;);)

2. Οποτε λογικα τα ξεχναω, δεν θελω να εχω απολιες απο τις γαριδες μου...

3. Ολα τα αλλα ψαρια ειναι πραγματικα πανεμορφα.. μακαρι τα Ελληνικα μαγαζια να ειχαν....

Και παλι ευχαριστω... :ninja::D

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν τα ξεχνας ! απλως συμβιβαζεσαι με το σκεπτικο οτι στα 20-40 νεογεννητα που γενναει καθε γαριδα θα εχεις πχ. απωλειες 5-10 μικρα απο τα cpd. Αν θες να βαλεις οπωσδηποτε καποιο ψαρι μεσα σε τοσο λιγα λιτρα αυτο ειναι το μονο που μπορεις να βρεις στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε και τα iriatherina werneri για απολύτως safe με γαρίδες αφού δεν πειράζουν ούτε το γόνο τους.

Έχω τα συγκεκριμένα ψαράκια κανα μήνα τώρα και μπορώ να πω ότι είμαι καταενθουσιασμένος!

Πανέμορφα ψαράκια αλλά δυστυχώς επίσης σπάνια για Θεσσαλονίκη.

Ο συνονόματος(raven) ξέρει περισσότερες πληροφορίες αφού από αυτόν τα είδα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν τα ξεχνας ! απλως συμβιβαζεσαι με το σκεπτικο οτι στα 20-40 νεογεννητα που γενναει καθε γαριδα θα εχεις πχ. απωλειες 5-10 μικρα απο τα cpd. Αν θες να βαλεις οπωσδηποτε καποιο ψαρι μεσα σε τοσο λιγα λιτρα αυτο ειναι το μονο που μπορεις να βρεις στην Ελλαδα.

A, οκ, τοτε μια χαρα... απλα μακαρι να βρω.... Ευχαριστω και παλι!!! :welcome:;)

Μην ξεχνάμε και τα iriatherina werneri για απολύτως safe με γαρίδες αφού δεν πειράζουν ούτε το γόνο τους.

Έχω τα συγκεκριμένα ψαράκια κανα μήνα τώρα και μπορώ να πω ότι είμαι καταενθουσιασμένος!

Πανέμορφα ψαράκια αλλά δυστυχώς επίσης σπάνια για Θεσσαλονίκη.

Ο συνονόματος(raven) ξέρει περισσότερες πληροφορίες αφού από αυτόν τα είδα :D

Αλεξανδρε αν μπορεις και θελεις θα ηθελα καμια γενα σου... ή εστω αν ξερεις που μπορω να βρω... ;):ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε και τα iriatherina werneri για απολύτως safe με γαρίδες αφού δεν πειράζουν ούτε το γόνο τους.

Έχω τα συγκεκριμένα ψαράκια κανα μήνα τώρα και μπορώ να πω ότι είμαι καταενθουσιασμένος!

Πανέμορφα ψαράκια αλλά δυστυχώς επίσης σπάνια για Θεσσαλονίκη.

Ο συνονόματος(raven) ξέρει περισσότερες πληροφορίες αφού από αυτόν τα είδα :welcome:

Οντως πανεμορφα και ασφαλη για τις γαριδες, αλλα θελουν περισσοτερo χωρο , και δεν κανουν για μικρα ενυδρεια.

Ειναι τα αγαπημενα μου ψαρια και μαλιστα αγορασα αλλα 8 προχτες. Σκοπευω στο νεο μου layout να εχω μονο Iriatherina και CPDs.

Link to comment
Share on other sites

A, οκ, τοτε μια χαρα... απλα μακαρι να βρω.... Ευχαριστω και παλι!!! :welcome:;)

Αλεξανδρε αν μπορεις και θελεις θα ηθελα καμια γενα σου... ή εστω αν ξερεις που μπορω να βρω... ;):ninja:

Δυστυχώς Στάθη είναι πολύ δύσκολη η αναπαραγωγή. Το πρόβλημα είναι στην ανάπτυξη των μικρών τα οποία είναι μικροσκοπικά και τρέφονται με φυτοπλαγκτόν. Από αβγά υπάρχουν μπόλικα αφού σχεδόν κάθε μέρα γεννούν(απίστευτό να τα βλέπεις! πανέμορφα).

Θεσσαλονίκη τα έψαχνα μήνες και δεν τα βρήκα πουθενά. Τα συγκεκριμένα τα πήρα από συνχομπίστα μέσω φόρουμ.

Το μόνο που μπορώ να προσφέρω είναι να κεράσω καφέ και να τα δεις από κοντά :D

Link to comment
Share on other sites

Εσπασα τα μουτρα μου φετος με την αναπαραγωγη των werneri. Ειχα μονο 1 θηλυκια.Εβγαλα πολλα μωρα που εζησαν μονο για 4-5 μερες. Μονο 1 καταφερε να φτασει 20 ημερων αλλα εφυγα διακοπες τοτε και χωρις αρκετη φροντιδα δεν αντεξε. Παρα , παρα,πολυ δυσκολη η αναπαραγωγη τους !!

Εχω ομως πλεον 5 θηλυκιες (ειναι σπανιες να βρεθουν) και του χρονου πιστευω οτι θα τα καταφερω καλυτερα.

Με τα cpd τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα και αν ασχοληθει κανεις μπορει να μεγαλωσει πολλα μωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...