Jump to content

Ποτε βαζω ψαρια τελικα???


Recommended Posts

ΔΙΑΒΑΣΕ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ.

ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΟΥ:

But, if you are concerned about removing chlorine from water, you should know that any time a chemical is used for disinfection, hazardous byproducts are released.

υπαρχουν και αλλοι τροποι για ασφαλες αποτελεσμα.μπολικος αερας απο το κυκλοφορητη για 1 μερα και εξατμιστηκαν ολα!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και την αμμωνια την θελουμε για τα βακτηρια.δεν πρεπει να τη καταστρεψη το αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

και την αμμωνια την θελουμε για τα βακτηρια.δεν πρεπει να τη καταστρεψη το αντιχλωριο

Μα ποιος ειπε οτι το αντιχλωριο καταπολεμαει την αμμωνια???

Παντως φιλε μου ή εσυ εισαι εξυπνος και ολοι εμεις ειμαστε χαζοι ή ας μη μιλησω καλυτερα..............

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου kouts73,σεβομενος το- Εμπειρια:Πολυ καλη -που γραφεις οτι εχεις,θα σε παρακαλουσα πολυ να μας προβαλλεις τη ρουτινα που ακολουθεις στο ενυδρειο σου.

Απο το πως το στρωνεις,τι χρησιμοποιεις,ποτε βαζεις τα ζωντανα,και με ποιο τροπο το συντηρεις αφου στρωσει.

Φιλικα Στρατος :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Chloramine is a compound of chlorine and ammonia, which is more stable than chlorine alone. Traditional dechlorinators, based on sodium thiosulphate, will neutralise the chlorine part, but this releases the ammonia. With a large percentage water change, this could be dangerous or stressful for the fish, as the bio-filtration will need time to convert the ammonia.

αυτο οσο αφορα τα προηγουμενα και το αντιχλωριο.

φιλε στρατο οσο αφορα το στρωσιμο θελεις μονο μερικα φλεικς τη μερα για 30 μερες περιπου.μετα αλλαζεις 1/4 2 φορες και βαζεις τα ψαρακια.βακτηρια φυσικα 1-7 και 20 ημερα.αλλαγες μικρες νερου και εισαι ετοιμος.tropheous duboisi και bemba εχω μεσα.οχι χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΒΑΣΕ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ.

ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΟΥ:

But, if you are concerned about removing chlorine from water, you should know that any time a chemical is used for disinfection, hazardous byproducts are released.

υπαρχουν και αλλοι τροποι για ασφαλες αποτελεσμα.μπολικος αερας απο το κυκλοφορητη για 1 μερα και εξατμιστηκαν ολα!!!!!!!

Τα εμπλεξες.

Παμε ενα ενα.

Ξεκιναω απο τελος.

Εχεις μεινει πισω σε μερικα θεματα.

Διαβασε για τη χλωραμινη δεν εξατμιζεται σε μια μερα οπως το χλωριο.

Το κειμενο που παρεθεσες βρισκεται εδω, (εχει γραφτει απο εταιρεια που ανεφερεται κατω κατω, και που θελει να πουλησει κι αυτη το προιον της :welcome: ) και λεει αλλα πραγματα.

Μεταφραζω για να καταλαβει και οποιος δεν ξερει αγγλικα.

But, if you are concerned about removing chlorine from water, you should know that any time a chemical is used for disinfection, hazardous byproducts are released. So, in addition to learning how to remove chlorine from water, you also need to learn how to remove those hazardous byproducts.

"Αλλά, εάν ανησυχείτε για την αφαίρεση του χλωρίου από το νερό, πρέπει να ξέρετε ότι οποτεδήποτε χρησιμοποιείται μια χημική ουσία για απολύμανση, απελευθερώνονται επικίνδυνα υποπροϊόντα. Έτσι, εκτός από να μάθετε πώς να αφαιρέσετε το χλώριο από το νερό, πρέπει επίσης να μάθετε πώς να αφαιρέσετε εκείνα τα επικίνδυνα υποπροϊόντα."

Η περιληψη ολου του κειμενου που χρησιμοποιησες αφορα το θεμα της της απελευθερωσης επικινδυνων υποπροιντων μετα απο τη χλωριωση του νερου για λογους απολυμανσης και οχι της αποχλωριωσης.

Το επικινδυνο στην αποχλωριωση ειναι οτι παραμενουν τα υποπροιοντα μεσα στο νερο χωρις την προστασια απο το χλωριο

Αν ανατρεξεις λιγο πιο κατω στο κειμενο θα διαβασεις "So, it is important to remove chlorine from water" ;)

Αλλα ακομα κι αν εννουσες κατι αλλα που ξερω τι μπορει να ηταν και εννοω το θεμα οτι καποια αντιχλωρια στο παρελθον κατα την αποχλωριωση απελευθερωναν αμμωνια και ενω εκαναν καπου καλο, εκαναν αλλου κακο.

Τωρα πλεον υπαρχουν αντιχλωρια που κανουν σωστα τη δουλεια

Διαβασε πχ εδω http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

και την αμμωνια την θελουμε για τα βακτηρια.δεν πρεπει να τη καταστρεψη το αντιχλωριο
Οταν εχουμε ψαρια μεσα στο ενυδρειο πλεον, δεν θελουμε αμμωνια. ;)

Edit Βλεπω οτι το παρεθεσες και μονος σου αυτο που ειπα για τη χλωραμινη.

Chloramine is a compound of chlorine and ammonia, which is more stable than chlorine alone....
Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

φιλε delta 66, με γεια σου και χαρα σου να βαζεις αντιχλωριο οπου και οσο θες.εγω 9 χρονια τωρα δεν εχω βαλει ποτε και ουτε προκειται.οσο λειγοτερα πειραζεις το νερο τοσο καλυτερα ειναι.τοσο περισσοτερο θα ζησουν τα ψαρια.τα ψαρια που εχω και ζουν ακομα ειναι 6-7 και 9 ετων.πιστευω οτι βρηκα το τροπο να τα κραταω σε αριστη κατασταση.αυτο το τροπο σας μεταφερω με μεγαλη χαρα και οχι να κανω τον εξυπνο.οποιος θελει να αγοραζει ολο το πετ σοπ ,με γεια του και χαρα του.εχω και εγω να του δοσω συμπρακαλα πολλα

και στειλτε μου mail μολις καποιος φτασει τα 7-8 χρονια ενα ψαρακι του

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

φιλε delta 66, με γεια σου και χαρα σου να βαζεις αντιχλωριο οπου και οσο θες.εγω 9 χρονια τωρα δεν εχω βαλει ποτε και ουτε προκειται.οσο λειγοτερα πειραζεις το νερο τοσο καλυτερα ειναι.τοσο περισσοτερο θα ζησουν τα ψαρια.τα ψαρια που εχω και ζουν ακομα ειναι 6-7 και 9 ετων.πιστευω οτι βρηκα το τροπο να τα κραταω σε αριστη κατασταση.αυτο το τροπο σας μεταφερω με μεγαλη χαρα και οχι να κανω τον εξυπνο.οποιος θελει να αγοραζει ολο το πετ σοπ ,με γεια του και χαρα του.εχω και εγω να του δοσω συμπρακαλα πολλα
Συμφωνω, δεν γραφουμε στο φορουμ για να κανουμε τον εξυπνο, αλλα για να μεταδωσουμε τις πληροφοριες που εχει συλλεξει ο καθενας με αποτελεσμα να βοηθηθουν και αλλοι και να παει μπροστα το χομπυ μας.

Οφειλω λοιπον οταν βλεπω κατι που δεν συμφωνω ή εχω αντιθετη πληροφορια σε ενα θεμα που μπορει να επιρρεασει αρνητικα το ενυδρειο καποιου συνχομπιστα αναγνωστη, να παραθεσω και εγω τις πληροφοριες μου και να αφησω τον αλλον να επιλεξει τι θα κανει.

:welcome:

ΥΓ το edit που εκανες ομως δεν αποδεικνυει τα λεγομενα σου περι "εξυπνακισμου"

...και στειλτε μου mail μολις καποιος φτασει τα 7-8 χρονια ενα ψαρακι του
Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kouts73 επειδή σέβομαι την εμπειρία περισσότερο από την θεωρία θα ήθελα να μου προτείνεις κάποιους τρόπους αποχλωρίωσης-αποχλωραμίνωσης του νερού που δέχομαι οτι θα είναι πολύ καλύτεροι από το να προσθέτω χημικά στο νερό μου που προσωπικά το θέλω όσο πιο αγνό γίνεται.

Επίσης όταν πάμε να κάνουμε μεγάλη αλλαγή νερού προτείνεις χρήση άνθρακα αντί για ζουμιά? Ο άνθρακας μπορεί να απαλλάξει το νερό από χλωραμίνη?

Όσο για τις διαφωνίες σου με τα υπόλοιπα μέλη θα πρέπει να ξέρεις οτι η συνήθεια είναι η δεύτερη φύση και προς θεού δεν πάει να βγάλει κανείς λεφτά με τις προτάσεις του απλά προσπαθώντας να κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε για τα ψάρια μας το ψάχνουμε τόσο που πολλές φορές μπορεί να κάνουμε λάθος επιλογή.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το edit, ποσο ειναι το μεγαλυτερο σε ηλικια ψαρι που εχεις delta 66 στο ενυδρειο?.για να δειξουμε στους φιλους πως θα τα κανουμε να ζησουν περισσοτερο.

φιλε viciouscircle,μεγαλη αλλαγη νερου δεν κανω ποτε.καταστρεφεις ολο το νερο σου .το χλωριο εξατμιζετε με full αερα, απο τους κυκλοφορητες την ιδια μερα.θα φανει περιεργο αλλα ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ δεν κανω.γνωρισα ενα παιδι διαβασμενο (δεν ειχαμε ιντερνετ το 2000)και με τη σειρα του εμαθα πολλα και ομορφα πραγματα.καλησπερα κυριακο απο κυψελη αν διαβασεις ολα αυτα)

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το edit, ποσο ειναι το μεγαλυτερο σε ηλικια ψαρι που εχεις delta 66 στο ενυδρειο?.για να δειξουμε στους φιλους πως θα τα κανουμε να ζησουν περισσοτερο.

φιλε viciouscircle,μεγαλη αλλαγη νερου δεν κανω ποτε.καταστρεφεις ολο το νερο σου .το χλωριο εξατμιζετε με full αερα, απο τους κυκλοφορητες την ιδια μερα.θα φανει περιεργο αλλα ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ δεν κανω.γνωρισα ενα παιδι διαβασμενο (δεν ειχαμε ιντερνετ το 2000)και με τη σειρα του εμαθα πολλα και ομορφα πραγματα.καλησπερα κυριακο απο κυψελη αν διαβασεις ολα αυτα)

Link to comment
Share on other sites

Το Prime λεει οτι το κανει.

Οπως το ιδιο λεει για τα νιτρωδη.

Ναι ρε Σπυρακο, συμφωνω. Το Ιδιο κανουν και κανα δυο ακομα σε υπερδοσολογια!

Το αρχικο θεμα μας ομως ειναι η αποχλωριωση. Αλλα οι εταιριες ειπαμε κοροιδευουν τον κοσμο με μονο σκοπο την πωληση. Και εννοειται και ολο το επιστημονικο team που κανει τις μελετες.

και στειλτε μου mail μολις καποιος φτασει τα 7-8 χρονια ενα ψαρακι του

Εδω ειναι το θεμα? Αν θελεις απαντηση, πιστεψε με υπαρχουν παρα πολλα μελη εδω που εχουν επιτυχει αυτο το κατορθωμα............Μεσα σε αυτους και εγω!

Βεβαια τα Tropheus δεν φημιζονται για τη δυσκολια τους............

Αυτα οσον αφορα στο ποιος την εχει πιο μεγαλη.........Την εμπειρια εννοω :welcome:

Δεν μας κανεις επι τη ευκαιρια και μια παρουσιαση του ενυδρειου σου???

Link to comment
Share on other sites

φιλε viciouscircle,μεγαλη αλλαγη νερου δεν κανω ποτε.καταστρεφεις ολο το νερο σου .το χλωριο εξατμιζετε με full αερα, απο τους κυκλοφορητες την ιδια μερα.

Και μεχρι να φυγει, εχει καταστρεψει τη μιση βιολογια.................

Link to comment
Share on other sites

nidal?

μαλλον δεν ειχες ποτε καποια τροφεους.

Για πες σε μενα που εχω καποια tropheus;

Τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

dias?

ποια εχεις?εγω 5 duboisi kai 3 bemba

Εχω 13 moorie και 10 black Bemba.

Δυσκολα δεν μπορω να πω οτι ειναι,αλλα εχουν κι'αυτα καποιες ιδιαιτεροτητες που πρεπει να προσεξεις.

Link to comment
Share on other sites

nidal?

μαλλον δεν ειχες ποτε καποια τροφεους.

Ειχα πριν περιπου 8 χρονια!

Τα cardinal Tetra τα θεωρω πιο δυσκολα................

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kouts73 το να καταθέτης την εμπειρία σου είναι άλλο πράγμα απ το να επιμένεις να ακυρώνεις πράγματα για τα οποία είναι αποδεδειγμένα επιστημονικά .

Πρόσεχε σε παρακαλώ πολύ στις οδηγίες που δίνεις .

Υπάρχουν εδώ μέσα και πιο έμπειροι από εσένα .

Link to comment
Share on other sites

φιλε σταματη

δεν βλεπω ομως μετα απο τοσα χρονια καποιον αλλο έμπειρο να το λεει κατω αριστερα στο προφιλ του??????????????????????????????

το ¨δεν απαντω¨ θα δει το νεο μελος και θα εμπιστευτει?????

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το edit, ποσο ειναι το μεγαλυτερο σε ηλικια ψαρι που εχεις delta 66 στο ενυδρειο?.για να δειξουμε στους φιλους πως θα τα κανουμε να ζησουν περισσοτερο.

φιλε viciouscircle,μεγαλη αλλαγη νερου δεν κανω ποτε.καταστρεφεις ολο το νερο σου .το χλωριο εξατμιζετε με full αερα, απο τους κυκλοφορητες την ιδια μερα.θα φανει περιεργο αλλα ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ δεν κανω.γνωρισα ενα παιδι διαβασμενο (δεν ειχαμε ιντερνετ το 2000)και με τη σειρα του εμαθα πολλα και ομορφα πραγματα.καλησπερα κυριακο απο κυψελη αν διαβασεις ολα αυτα)

Φιλε μου ειμαι ακομα αρχαριος, ασχολουμε 2.5 χρονια με το χομπυ.

Αφου θελεις μινι "βιογραφικο μου" σου αναφερω πως τα cardinal tetra που πηρα στο πρωτο μου ενυδρειο, τα εχω ακομα και θα δειξει μεχρι ποτε.

Αν και στη φυση ειναι μονοετη, μαλλον περνανε καλα και ζουνε ακομα.

Αν θες απαντησε στην ερωτηση του vicius πως φευγει η χλωραμινη και οχι το χλωριο.

Καλο ειναι να προχωρας και σε αλλες γνωσεις, μη κολας σε αυτα που εμαθες απο το φιλο σου μονο.

Το χομπυ προχωραει προοδευει.

Αν εσενα παει καλα το ενυδρειο σου δεν πρεπει να απορριπτεις αλλες μεθοδους συντηρησης ενυδρειου σε αλλους που κατα πασα πιθανοτητα δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις και αναγκες τα ενυδρεια σας.

Και για να μη παρεξηγουμε ουτε εγω χρησιμοποιω σκευασματα σε ολα μου τα ενυδρεια.

Το μονο που χρησιμοποιω παντου ειναι το αντιχλωριο.

Σε αλλο ενυδρειο υπαρχει αναγκη απο ηλεκτρολυτες, σε αλλο υπαρχει αναγκη απο τυρφη και οσμωση, σε αλλο λιπασμα και διοξειδιο και σε αλλο τιποτα, απλα νερο βρυσης με αντιχλωριο.

Οπως καταλαβαινεις προτεινω να μη γενικευεις και απορριπτεις αλλες μεθοδους.

Αν ακολουθησω τις προτασεις σου (να μη "πειραζω" το νερο του ενυδρειου, και "επεξεργαζομαι" το νερο της βρυσης) σε ενυδρειο που εχει αναγκες για χαμηλο πεχα και χαμηλης αγωγιμοτητας και καθαρο νερο με χαμηλα νιτρικα, θα συνεχισω να κραταω ζωντανα τα ψαρια μου οπως εχω κανει επιτυχως μεχρι τωρα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

..δεν βλεπω ομως μετα απο τοσα χρονια καποιον αλλο έμπειρο να το λεει κατω αριστερα στο προφιλ του??????????????????????????????

το ¨δεν απαντω¨ θα δει το νεο μελος και θα εμπιστευτει?????

Καλυτερα να γραφει καποιος "δεν απαντω", για να ειναι "υποψιασμενος" ο νεος και να την ψαξει κι αλλο, παρα να κανει αβιαστα καμια πατατα που θα διαβασει γραμμενη απο μελος με "πολυ καλη εμπειρια". Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να προχωρας και σε αλλες γνωσεις, μη κολας σε αυτα που εμαθες απο το φιλο σου μονο.

Το χομπυ προχωραει προοδευει.

Αν εσενα παει καλα το ενυδρειο σου δεν πρεπει να απορριπτεις αλλες μεθοδους συντηρησης ενυδρειου σε αλλους που κατα πασα πιθανοτητα δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις και αναγκες τα ενυδρεια σας.

Και για να μη παρεξηγουμε ουτε εγω χρησιμοποιω σκευασματα σε ολα μου τα ενυδρεια.

Το μονο που χρησιμοποιω παντου ειναι το αντιχλωριο.

Σε αλλο ενυδρειο υπαρχει αναγκη απο ηλεκτρολυτες, σε αλλο υπαρχει αναγκη απο τυρφη και οσμωση, σε αλλο λιπασμα και διοξειδιο και σε αλλο τιποτα, απλα νερο βρυσης με αντιχλωριο.

Οπως καταλαβαινεις προτεινω να μη γενικευεις και απορριπτεις αλλες μεθοδους.

Αν ακολουθησω τις προτασεις σου (να μη "πειραζω" το νερο του ενυδρειου, και "επεξεργαζομαι" το νερο της βρυσης) σε ενυδρειο που εχει αναγκες για χαμηλο πεχα και χαμηλης αγωγιμοτητας και καθαρο νερο με χαμηλα νιτρικα, θα συνεχισω να κραταω ζωντανα τα ψαρια μου οπως εχω κανει επιτυχως μεχρι τωρα?

Γεια σου ρε Σπυρο :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...