Jump to content

μαγνήσιο και ασβέστιο ???


Recommended Posts

Ηρέμησε και μην πανικοβάλεσαι,θα κανεις λάθος κινήσεις.Αυριο βρες αν μπορείς

το stability-seachem και πρόσθεσε μια δόση,κλείσε το σκίμμερ για λίγη ώρα και μετά

κάνε μετρήσεις και συνεχίζεις ανάλογα.Επίσης υπάρχουν και κάτι αμπούλες σε μένα κάναν

δουλειά,probidio νομίζω λέγονται.Αν προσθέσεις κάποιο από τα δυό κλείσε για λίγο

το σκίμμερ.

θα θελαμε της μετρησεις χωρις προσθετα , και μετα βλεπουμε !! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

θα θελαμε της μετρησεις χωρις προσθετα , και μετα βλεπουμε !! :rolleyes:

Σωστά,απλά σε περίπτωση που έχεις ΝΗ3 και με τις νέες μετρήσεις,

βάλε κάποιο από αυτά που σου προτείνω παραπάνω.

Για τη γαρίδα μην είσαι τόσο σιγουρη,μπορεί να άλλαξε πουκάμισο και

να κρύβεται κάπου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και πάλι,

λοιπόν είμαι στο στάδιο όπου πρόσθεσα την προηγούμενη Δευτέρα το Amrid της hagen οπως μου προτείνατε και πρόσθεσα χθές περίπου 7 κιλα βράχο.

Οι μετρήσεις μου τώρα είναι

PH 8

NO2 0

NH3, NH4 0,5

PO4 0,25

KH 8

NO3 12,50

πως βλέπεται τα ποσοστά?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πρόσθεσες νέο βράχο θα ξεκινήσει ένας μινι κύκλος στρωσίματος,

να έχεις νερό έτοιμο καλού-κακού,έχεις αρκετή αμμωνία.

Συνέχισε να προσθέτεις βακτηρίδια και να προσέχεις το σκίμμερ μη ξεχειλίσει.

Αντιφωσφορο έχεις βάλει;Λίγο τάϊσμα μην ξεφύγει η αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα αυτό το προϊόν που έβαλες δεν κάνει γιατί είναι για γλυκό νερό μόνο.

''agen AquaClear Mini Amrid is an ammonia remover. Removing dangerous ammonia will prevent harm to your fish. Amrid will also keep the ammonia levels within safe limits. An added plus is that it reduces the stress in your aquarium, caused by ammonia. Supporting beneficial bacterial growth and producing many bacterial attachment points, this media will be a great boost to your fishes' health. Recommended for freshwater aquariums only.

Εγώ σου είπα να πάρεις βακτηρίδια.

Link to comment
Share on other sites

το κουτί της Amrid (hagen) μου γράφει ότι είναι και για αλμυρό νερό και επίσης ότι μπορώ να κάνω αναζωογόνηση στο προιον μετά την χρήση του, προσθέτοντας 227 γραμματια αλάτι και αφήνοντάς το για μια νύχτα. Εξάλλου νομίζω ότι βοήθησε στο να κατέβει η αμμωνία μέσα σε μια εβδομάδα.

Να πάω να πάρω και τα βακτήρια που μου προτείνεις, αλλά γράψε μου πάλι λεπτομερέστερα την μάρκα και την εταιρία , καθώς επίσης και που πρέπει να το βάλω? στο φίλτρο ή μέσα στο ενυδρείο κατευθείαν?

ευχαριστω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό είναι το stability της seachem και το stress zyme της api(αυτά είναι ζωντανά βακτήρια

που βοηθούν στην επιταχυνση του κύκλου του αζώτου)

Υπάρχουν επίσης της tetra το safestart και της sera αλλάδεν ξέρω αν κάνουν σίγουρα για θαλασσινό.

Υπαρχει και το amolock της api που υποτίθεται ότι μπλοκάρει την αμμωνία(δεν το έχω δοκιμάσει).

Όλα μπαινουν και στο νερό αλλά μπορεις να ρίξεις και μια δόση στο βιολογικό υλικό του φίλτρου σου.

Οταν τα ρίξεις μην ξεχάσεις το σκίμμερ ανοιχτό γιατί θα αφρίζει σαν 'τρελό'.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

:bowdown: τελικα ειχες δίκιο για το amirid , δεν προσεξα τι εγραφε το κουτι και σαν βλακας το αγόρασα χωρις να ρωτήσω :bowdown:

Εχω το stability βαζω μέρα παρά μέρα.... υπομονή.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: ξεχασα να σας πω αγορασα κι ενα diy ca reactor & diy nitrate reactor αλλα δεν ξερω τι υλικα να βαλω. :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

:bowdown: ξεχασα να σας πω αγορασα κι ενα diy ca reactor & diy nitrate reactor αλλα δεν ξερω τι υλικα να βαλω. :bowdown:

Το diy ca reactor & diy nitrate reactor απο που το αγόρασες;ρωτάω γιατί diy σημαίνει

φτιάξτο μόνος σου.για ποιά υλικά μπαίνουν θα σου πουν οι εμπειρότεροι.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,ο nitrate reactor είναι για την μείωση των νιτρικών,αλλά πρώτα πρέπει να βγεί σιγά-σιγά το βιολογικό υλικό από το φίλτρο(μην το κάνεις τώρα,καήκαμε με τη αμμωνία και τα ψάρια που έχεις μέσα).Το βιολογικό

υλικό είναι εργοστάσιο νιτρικών.Τι κυκλοφορία έχεις τώρα;κυκλοφορητες έχεις καθόλου;

Κανε μια μίνι παρουσίαση,για να δούμε τι έχεις από μηχανήματα,φωτισμό...

Αλήθεια τι θέλεις να βάλεις μέσα από κοράλλια;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,ο nitrate reactor είναι για την μείωση των νιτρικών,αλλά πρώτα πρέπει να βγεί σιγά-σιγά το βιολογικό υλικό από το φίλτρο(μην το κάνεις τώρα,καήκαμε με τη αμμωνία και τα ψάρια που έχεις μέσα).Το βιολογικό

υλικό είναι εργοστάσιο νιτρικών.Τι κυκλοφορία έχεις τώρα;κυκλοφορητες έχεις καθόλου;

Κανε μια μίνι παρουσίαση,για να δούμε τι έχεις από μηχανήματα,φωτισμό...

Αλήθεια τι θέλεις να βάλεις μέσα από κοράλλια;

Απο κυκλοφοριτες εχω 1 sunsun στα 3000λ και 1 sunsun στα 12000λ ειναι δυπλος .Απο εξωτερικο φυλτρο εχω sunsun στα 1400λ & προφυλτρο νερου για τα χοντρα . skimerr της aquarium system με κυκλοφοριτη 1400λ ειναι για 700 λ ενυδρειο. μια λαμπα uv 24 watt φωτισμος 2λαμπες τ8 30 watt η κα8ε μια και μια μπλε 30watt

Link to comment
Share on other sites

απο κοραλια δεν ξερω τι να βαλω .... πες μου καμια γνωμη εσυ

Link to comment
Share on other sites

απο κοραλια δεν ξερω τι να βαλω .... πες μου καμια γνωμη εσυ

Νατάσσα, θα σου πρότεινα (και φαντάζομαι όχι μόνο εγώ) να ΜΗΝ βάλεις τίποτα πρίν σταθεροποιήσεις τις τιμές των μετρήσεών σου σε ικανοποιητικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο δεν βαζω τιποτα ακομα , προσπαθωνα κατεβασω το ΝΟ3 και το ΝΗ3 ΝΗ4 σιγα σιγα μην μου παθουν κατι τα ψαρακια μου

Link to comment
Share on other sites

Νατάσσα, θα σου πρότεινα (και φαντάζομαι όχι μόνο εγώ) να ΜΗΝ βάλεις τίποτα πρίν σταθεροποιήσεις τις τιμές των μετρήσεών σου σε ικανοποιητικά επίπεδα.

Εννοείται ότι πρώτα πρέπει να φτιάξεις τις τιμές.Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με ζωανθούς,πολύποδες

και μανιταράκια.Είναι από τα πιο εύκολα και συχγωρούν μερικά λαθάκια :bowdown: .

Μετά ανάλογα και το φωτισμό προχωράς ανάλογα.Αλλά με το φωτισμό που έχεις δεν σε παίρνει

και για πολλά.Πιστεύω οι λάμπες που έχεις αν και Τ8 να είναι για θαλασσινό.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

.Πιστεύω οι λάμπες που έχεις αν και Τ8 να είναι για θαλασσινό.

ναι ειναι για θαλασσινο

Link to comment
Share on other sites

Με 90watt σε 320 λιτρα,είναι δύσκολο για οτιδήποτε βάλεις.Νομίζω ότι πρέπει να σκεφτείς

και κάποια αναβάθμιση σε φωτισμό,καλύτερα metal halide ή Τ5,μπορείς και συνδιασμό

αυτών το δύο.Αλήθεια τι διαστάσεις έχεις στο ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...