Jump to content

Τα παρθενικό μου ψάρι!!


Recommended Posts

Εχθές μόλις πήρα αυτό το pacific blue tang. Είναι το πρώτο μου και έχω αγωνία για το αν θα αντέξει. Από το μαγαζί μου είπανε ότι είναι ανθεκτικό "μηδενικού ρίσκου", παρ'όλα αυτά την αγωνία μου την έχω. Μου είπε να βάλω αυτό αντί για κάποιο damsell το οποίο θα μου καταλάβει βιολογικό "χώρο" στο ενυδρείο. Εχθές το βράδυ το έριξα με καλή προσαρμογή αλλά όλο το βράδυ και σήμερα το πρωί είναι κρυμένο πίσω από τις πέτρες. Τι λέτε είναι νορμάλ συμπεριφορά; Το ενυδρείο μου έχει sp. gravity 1.025, 0 ΝΟ2, ,10 ΝΟ3, 0 αμμωνία, 7,9PH, 8 ΚΗ, 16 GH. Πρόσθεσα και red sea coral trace εχθές, όπως και 4lt απιονισμένο νερό (από super market "δια της αντιστρόφου οσμόσεως"). Πιστεύω ότι δεν έχω κάτι που να "χτυπάει" ως κακός παράγοντας νερού. Αυτές είναι τραβηγμένες 1-2 ώρες μετά το "μπλουμ".

post-973-1148027127_thumb.jpgpost-973-1148027040_thumb.jpgpost-973-1148027115_thumb.jpgpost-973-1148027142_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλη Αρχη!!!

To Paracanthurus hepatus ( Blue Tang) ειναι ενα ιδιαιτερα δημοφιλες και ομορφο ψαρι. Το οτι κρυβεται ειναι απολυτα φυσιολογικο μιας και τα ψαρια αυτα δεν φημιζονται για το θαρος τους :thumbup: οποτε αυτο δεν πρεπει να σε ανησυχει... Για αρχη μας ενδιαφερει να τρωει οποτε περιμενουμε να μας πεις...

Απο εκει και περα το μαγαλο προβλημα με αυτα τα ψαρια ειναι οτι υπερβολικα συχνα θα εμφανισουν Ick... Στο εξωτερικο τα λενα και "Ick magnets" :o

Αφου λοιπον τον εχεις βαλει στο ενυδρειο σου και οχι σε καποια καραντινα (οπως κανονικα πρεπει για 1 μηνα) ισως να χρειαστει να κανεις θεραπεια με χαλκο εκει αφου σκοπευεις να το κρατησεις αυστηρα fish only (δεν το προτεινω αφου ποτε δεν ξερεις τι θα γινει στο μελλον...).

Καλη αρχη και παλι και περιμενουμε νεα !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν έφαγε εχθές, αν και το πήγα στα καλύτερα εστιατόρια! Εκτός από flakes του πήρα και σπιρουλίνα (tetra). Δεν άγγιξε tpt. Αν εμφανίσει ick πώς το καταλαβαίνω; από κάποια σημάδια; και τι φάρμακο βάζω;

Έγινε επεξεργασία - TasosF
Link to comment
Share on other sites

Τάσο καλή αρχή στο ενυδρείο σου και σου εύχομαι κάθε επιτυχία !!!

Άντε και μόλις το ολοκληρώσεις .... θα έρθουμε όλοι για τριγωνάκια και να το καμαρώσουμε :thumbup::o

Link to comment
Share on other sites

Τάσο καλή αρχή στο ενυδρείο σου και σου εύχομαι κάθε επιτυχία !!!

Άντε και μόλις το ολοκληρώσεις ....  θα έρθουμε όλοι για τριγωνάκια και να το καμαρώσουμε :thumbup::o

22843[/snapback]

ΧΑΧΑ! ευχαριστώ Νίκο μου! Και σου χρωστάω και μια καλύτερη φιλοξενία την επόμενη φορά!

Link to comment
Share on other sites

ισως να χρειαστει να κανεις θεραπεια με χαλκο εκει αφου σκοπευεις να το κρατησεις αυστηρα fish only

Ο χαλκός εαν μπει στο ενυδρείο δεν απομακρύνεται με τίποτα, ούτε με άδιασμα και πλύσιμο. Οπότε φίλε Τάσο εαν στο μέλλον σκέφτεσαι να βάλεις κάτι άλλο πέρα από ψάρια καλό είναι τη θεραπεία να την κάνεις σε ενυδρείο καραντίνας.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μη χρειαστεί, αλλά ακόμα και σ'αυτή την περίπτωση θα κάνω ένα 60λιτρο καραντίνα. Τι χρειάζεται; από φίλτρα, βιολογία, etc; Τα πάντα; Να το ρίξω μέσα στις κιχλίδες??? (θα καλοπεράσουν!!)

Έγινε επεξεργασία - TasosF
Link to comment
Share on other sites

για καραντινα θερμοστατη και βιολογικα ετοιμο φιλτρο

καλο ειναι να εχεις και καποια κρυψωνα (βραχο,πλαστικο σωληνα)για να μην στρασαρετε το ψαρι

για τον χαλκο υπαρχουν προιοντα που τον αφαιρουν απο το ενυδρειο

(καποια στιγμη) αλλα καλυτερα ειναι να μην φτασεις εκει

ααα,ναι να σου ζησει.Ειναι κουκλος :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - shadow
Link to comment
Share on other sites

Και ξέχασα να σας πω, είναι μικρός σαν 2ευρω! Αλλά κοστίζει πολλά 2ευρα!

Link to comment
Share on other sites

Και ξέχασα να σας πω, είναι μικρός σαν 2ευρω! Αλλά κοστίζει πολλά 2ευρα!

22857[/snapback]

Δυστυχώς έτσι συνηθίζεται, ειδικά από όσο έχω ακούσει σε έσας στη Σαλονίκη...

Εϊναι πολύ ντροπαλό ψαράκι, όπως είπε και ο Μάνος, αλλά είναι και πανέμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι συνηθίζεται, ειδικά από όσο έχω ακούσει σε έσας στη Σαλονίκη...

Εϊναι πολύ ντροπαλό ψαράκι, όπως είπε και ο Μάνος, αλλά είναι και πανέμορφο!

22885[/snapback]

Χμμμ..... galup! Εγώ το πήρα 55€. Εσείς από την πόλη σας πόσο;

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το πρώτο σου ψαράκι Τάσο.

Πραγματικά είναι πανέμορφα τα Paracanthurus hepatus αλλά είναι ένα ψάρι που θα έπρεπε να αποκτήσεις μετά από αρκετό καιρό. Πολύ ευπαθή στις περισσότερες ασθένειες όπως το ick.Επίσης πολλές φορές παρουσιάζει πρόβλημα στο να δεχτεί εύκολα ξηρή τροφή. Η διατροφή του πρέπει να αποτελείται από μεγάλο μέρος από ειδική τροφή για φυτοφάγα, όπως σπιρουλίνα ,marine algae.Εκτιμάει επίσης αρκετά τις κατεψυγμένες τροφές, όπως μύσιδα και αρτέμια.Θα χρειαστεί να περάσει καραντίνα έτσι ώστε να μην έχεις τραβήγματα με το ick από την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...