Jump to content

βοηθεια!!!!sos


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!!!έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων με φίλτρο εξωτερικό eheim ecco pro 300.έχω βάλει εδώ και 20 μέρες περίπου 2 μελανοταινίες 2 γατοψαρα corridora και ένα κοπάδι 5 ψαριών δεν θυμαμαι πως τα λένε.έχω αμμωνία αλλα ο νιτρίτης μου δεν έχει ανέβει ακόμα...τι αλλο να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

τα ΝΟ3 θα αργησουν λιγο να ανεβουν. τωρα σειρα εχουν τα ΝΟ2 και θα αρχισει να πεφτει η αμμωνια. εσυ τωρα το μονο μπου μπορεις να κανεις ειναι να ταιζεις ελαχιστα, να κανεις καθημερινες αλλαγες νερου και αν μπορεσεις να δωσεις καπου μερικα ψαρια. το προβλημα πρεκυψε γιατι το ενυδρειο σου ειναι καινουριο, χωρις ετοιμη βιολογια και εβαλες πολλα ψαρια σε συντομο χρονικο διαστημα. επισης αν βαλεις αληθινα φυτα θα βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

τα ΝΟ3 θα αργησουν λιγο να ανεβουν. τωρα σειρα εχουν τα ΝΟ2 και θα αρχισει να πεφτει η αμμωνια. εσυ τωρα το μονο μπου μπορεις να κανεις ειναι να ταιζεις ελαχιστα, να κανεις καθημερινες αλλαγες νερου και αν μπορεσεις να δωσεις καπου μερικα ψαρια. το προβλημα πρεκυψε γιατι το ενυδρειο σου ειναι καινουριο, χωρις ετοιμη βιολογια και εβαλες πολλα ψαρια σε συντομο χρονικο διαστημα. επισης αν βαλεις αληθινα φυτα θα βοηθησουν.

[/qu

εχει το φίλτρο μου βιολογία!!!!και αυτα που έιχε το πακετο μαζι και έχω βάλει σε ξεχωριστό κάδο μόνο μακαρόνι!!!!!!τα ψάρια τα έβαλα γιατί μ παν να ξυπνήσω τη βιολογια του φίλτρου μου!!!!!απλα πρέπει να πέσει η αμμωνία και αν γίνει νιτριτης!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τον όρο βιολογία εννοούμε τα απαραίτητα βακτήρια τα οποία θα μετατρέψουν την αμμωνία σε ΝΟ2 και μετέπειτα (μία δεύτερη "ομάδα" βακτηρίων), το ΝΟ2 σε ΝΟ3.

Έχεις ακολουθήσει κάποια διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου σου?

δες και εδώ το αρχειάκι powerpoint του viciouscircle...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35196

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...