Jump to content

Η αιώνια ερώτηση...


Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου. Χρειάζομαι τη βοηθειά σας... Το ενυδρείο για το οποίο μιλάμε είναι 70λ καθαρά (96 μεικτά) και αυτή τη στιγμή τρέχει με τα γκαπάκια μου, 4 corydoras aeneus, και πολλέες red cherry... Οι παράμετροι που μας ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή είναι pH 7.5, KH 8, GH 16. Θέλω που λέτε να δώσω όλα τα γκάπυ μιας και ασχολούμαι μαζί τους αρκετά χρόνια και θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι άλλο...

Σκέφτομαι λοιπόν να κατεβάσω pH γύρω στο 6.5 και σκληρότητες, αφενός για τα γατάκια μου που είναι και η αδυναμία μου και θέλω να δω ουρίτσες και αφετέρου για να προσθέσω και κάποιο άλλο ψαράκι παρόμοιου περιβάλλοντος... Η σύνθεση συγκεκριμένα θα αποτελείται από τα 4 αένεους, 4 αλμπίνο που σκέφτομαι να βάλω και κάποιο ακόμα είδος για το οποίο δεν έχω καταλήξει ακόμα...

Καταρχάς η γενική ιδέα είναι κάποιο μικρό είδος που κρατιέται σε ζευγάρια (μάλλον κάποια νανοκιχλίδα) και έχει ήρεμο χαρακτήρα... Το πρώτο πράμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι τα ραμ, με τα οποία έχω μεγάλη τρέλα... Από σχετικό ψάξιμο όμως διαπίστωσα ότι είναι αρκετά δύσκολο να βρεις ραμ (και δεν έχω και τον κατάλληλο χρόνο) καθαρόαιμα κι όχι κάποια τεχνητή φυλή (longfin ή balloon) οι οποίες δε με ενδιαφέρουν... Επίσης το ενυδρείο οδεύει προς πυκνοφυτεμένο (έχει ήδη αρκετά φυτά) και έχει αρκετά δυνατό φωτισμό για τα ραμ (0,7W/L), ενώ εγώ θα ήθελα κάτι όσο περισσότερο βιοτοπικό γίνεται για τα ραμ (rio orinoco style, χαμηλός φωτισμός, πολλά ξύλα και βυθός καλυμμένος με φύλλα), διότι όπως προανέφερα τα λατρεύω και δε θα ήθελα να τους προσφέρω κάτι λιγότερο από αυτό που περιγράφω στην παρένθεση... Άρα τα απέρριψα... :lmao: Άλλο είδος που σκέφτηκα είναι τα dwarf gourami (τελείως άλλη περιοχή, αλλά παρόμοιες συνθήκες), αφού είναι το πιο μικρόσωμο είδος γκουράμι που μπορώ να βρω στη Θεσ/νίκη και είναι και πολύ όμορφο ψαράκι με πιθανότητες αναπαραγωγής... Τι λέτε...? Από αυτά που διάβασα όμως μου φάνηκε ότι κατάλαβα ότι γίνεται κάπως επιθετικό ορισμένες φορές... Ισχύει αυτό...?

Τέλος αν δε μου κάτσει κάποιο είδος ζευγαριού σκέφτηκα να πάω σε κάποιο μικρό είδος κοπαδόψαρου... Σ' αυτή την περίπτωση μιας και καλούδια όπως τα cpd και τα pseudomugil (αν τα γράφω καλά), που μου αρέσουν πολύ, δεν τα βρίσκεις στη βόρεια Ελλάδα, σκέφτηκα τα rummy nose tetra, λαϊκιστεί τους ροδόστομους, που μου αρέσουν επίσης πολύ... Ένα κοπαδάκι των 8 ατόμων πιστεύω είναι καλά συν τα 8 γατάκια στα λίτρα μου... Τι λέτε...?

Γενικά πιστεύετε ότι είμαι εντάξει με 8 γατάκια και ένα ζευγάρι κάποιας νανοκιχλίδας ή ένα κοπαδάκι 8 ατόμων κάποιου μικρού κοπαδόψαρου...? Να πω ότι από φίλτρανση είμαι πολύ καλά (fluval 205)...

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο είδος με τα χαρακτηριστικά που ανέφερα...?

Τέλος θέλω να κάνω κανά δυο ερωτήσεις ακόμα. Καταρχάς σε pH 6,5 και χαμηλές σκληρότητες (δεν ξέρω ακόμα πόσο) και με είδη σαν αυτά που ανέφερα, έχουν θέση οι red cherry μου ή πρέπει να φύγουν...?

Και δεύτερον, σκέφτηκα να διαμορφώνω τις συνθήκες αυτές με τύρφη. Το νερό της βρύσης μου βγάζει νερό με ακριβώς τις ίδιες παραμέτρους που γράφω παραπάνω, αφού δεν προσθέτω τίποτα... Πιστεύετε ότι συμφέρει η τύρφη, διότι οικονομικά δεν είμαι αυτή τη στιγμή για αο (ίσως σε λίγους μήνες) και θα ήθελα να μου περιγράψετε τη διαδικασία με την οποία θα ετοιμάζω το νερό (έχω διαβάσει αρκετά παρόμοια τόπικ, αλλά θα ήθελα κάτι προσαρμοσμένο στις δικές μου ανάγκες γι' αυτό ρωτάω)...

Ευχαριστώ φίλοι μου και συγγνώμη για το μακρύ ποστ, αλλά χρειάζομαι βοήθεια να ξεμπλοκάρω... :lmao:

:P

Link to comment
Share on other sites

Απο που να αρχισουμε και που να τελειωσουμε... καταρχας πρεπει οπωςδιποτε να μεγαλοσεις των αριθμο των cory σου γιατι ειναι κοπαδοψαρα και με μια 4αδα δεν εισαι οκ.... γνωμη μου να τα κανεις 10 - 12 περιπου...

Για ψαρια τωρα που ρωτας μια καλη επιλογη ειναι ενα κοπαδι 10 - 15 ατομων απο καποιο κοπαδοψαρο...

Δες ροδοστομα, νεον αλλα και αρλεκινους που ειναι πολυ ομορφα ψαρια... ετσι θα διχνει το ενυδρειο σου

"γεματο"... μιας και θα εχεις 2 ειδων κοπαδοψαρα σε 2 διαφορετικα "υψη"....

Για τα Γκουραμι απο οτι ξερω δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για γαριδες...

Τα CPD ειναι πολυ καλη επιλογη και πολυ ομορφα ψαρια, αλλα δεν προκητε να τα βρεις στην Θεσσσαόνικη.

Κοιτα αρχικα να αλλαξεις τις τιμες του νερου σου, αγοραζοντας για αρχη μια Α/Ο και προσθετοντας σιγα σιγα

τιρφη, γιατι ολα αυτα τα ψαρια που κοιτας θελουν αλλες τιμες νερου.....

Περισοτερα θα πουμε απο κοντα σημερα στην συναντηση... :P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου τελικά κατέληξα στα ραμ (ξέρω πολύ αναποφάσιστος), διότι δε μπορώ να τους αντισταθώ και μάλλον θα βρω στην περιοχή μου καθαρόαιμα άτομα... Θα γίνει τελικά και αγορά ΑΟ (αχ αυτό το χόμπυ δεν αφήνει λεφτά στην τσέπη) για να τους προσφέρω όσο καλύτερες συνθήκες μπορώ... Αυτό που θα ήθελα έστω να μου πείτε (γιατί εκτός από το Στάθη δε μου απάντησε κανείς στα ερωτήματά μου :lmao: ) είναι αν μπορούν να μείνουν οι red cherry μαζί με τα ραμ, αφενός από άποψη συνθηκών διότι το pH θα κατέβει σταδιακά από 7,5 σε 6,5 ίσως και 6 και οι σκληρότητες αρκετά χαμηλά και αφετέρου από άποψη συμβίωσης με τα ραμ... Δε θα ήθελα να δω ραμ να τρώει γαρίδα, γιατί θα ξενερώσω άγρια και κάπου διάβασα ότι τις τρώνε αρκετά... Ισχύει αυτό...?

Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος από προσωπική εμπειρία ή από κάτι που έχει διαβάσει στις δύο ερωτησούλες μου για να ξέρω αν θα χρειαστεί να στήσω κάποιο μικρό ενυδρειάκι για τις γαρίδες ή δε θα χρειαστεί...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν θυμαμαι καλα νομιζω οτι θα εχεις προβλημα... Νομιζω οτι τα ram τρωνε τις γαριδες... αλλα σου λεω δεν ειμαι σιγουρος... προσπαθω να βρω ενα σιτε που γραφει αναλητικα ποια ψαρια ειναι οκ με γαριδες και ποια τις τρωνε αλλα δεν λειτουργει προσορινα...

παντως θα προτημουσα ενα κοπαδι πχ απο νεον... :P

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα... καλα θυμομουν....

οριστε:

The Ram Cichlid is primarily a carnivore that can be fed a mix of meaty foods that are live or frozen; such as shrimp, blood worms, white worms, chopped earthworms, cyclopeeze, and artemia. Some may eat flakes and pellets, but these should not be the staple of their diet. Feed 2 to 5 small pinches of food a day in smaller amounts instead of a large quantity once a day. This will keep the water quality higher over a longer time. All fish benefit from vitamins and supplements added to their foods.

Με 2 λογια για να μεταφρασουμε κιολλας λεει οτι το ramirezi ειναι κατα κυριο λογο σαρκοφαγο, και μπορει να ταιστει με ζωντανη ή κατεψυγμενη τροφη οπως ΓΑΡΙΔΕΣ κτλ κτλ τκλ....

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Στάθη βρήκα εγώ την απάντηση σε ένα αγγλικό κι ένα γαλλικό φόρουμ... Όντως τις κυνηγούν και θα μπουν αναγκαστικά σε κάποιο μικρό ενυδρειάκι μάλλον... :P

Τώρα είδα ότι γράφαμε ταυτόχρονα.

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Στάθη βρήκα εγώ την απάντηση σε ένα αγγλικό κι ένα γαλλικό φόρουμ... Όντως τις κυνηγούν και θα μπουν αναγκαστικά σε κάποιο μικρό ενυδρειάκι μάλλον... :P

Τώρα είδα ότι γράφαμε ταυτόχρονα.

Στο ξανα λεω, μη μπρεις σε κοπο να χαλασεις το ομορφο ενυδρειο σου και σκεψου οτι με τοσα φυτα π εχεις μεσα το να πιασεις τις γαριδες ειναι σχεδον αδυνατο...

Ενυσχυσε την ομαδα των cory σου απο 4 να πας στα 10 και βαλε και ενα κοπαδοψαρο πχ ροδοστομα - νεον κτλ

και θα εισαι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...