Jump to content

Gouramis με εσωτερικά παράσιτα...........


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά σε όλους.

Πριν λίγες μέρες αγόρασα 6 γκούραμις 6-7cm (2 αρσενικα+4 θυληκά) τα έβαλα σε καραντίνα 70λιτ και την δεύτερη μέρα τα κοπρανά τους σε μερικά ήταν διάφανα και σε άλλα λευκά ημιδιαφανή...ξεκίνησα ανοδο θερμοκρασίας στους 30c (σε 2μέρες) και τάισμα μόνο με σπιρουλίνα ....μετα από 3 μέρες τίποτα απολύτως δεν άλλαξε .......ξεκίνησα flagyl με 250 mg στα 50 λιτ η μέθοδος που ακολούθησα... διέλυσα το flagyl σε ένα φλυτσάνι νερό (ενυδρείου) μούλιαζα μεσα σπιρουλίνα και το έριχνα στο ενυδρείο.Να συμπληρώσω ότι από την πρώτη μέρα που τα πήρα ήταν ζωηρότατα και έτρωγαν με λαιμαργία και αυτό συμβαίνει μέχρι και σήμερα που τέλειωσε η θεραπεία (συνολικά 4 μέρες ) εκτός από ένα που κάθετε την περισσότερη ώρα στον πυθμένα με το ραχιαίο πτερύγιο τελείως κλειστό....παρ'ολα αυτά τα κοπρανα τους εξακολουθούν να ειναι το ίδιο ...Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως να συνεχίσω ; παρεμπιπτόντως διάβασα στο διαδίκτυο ότι η μετροδιναζόλη είναι πολλή ισχυρή και μπορεί να καταστρέψει νεφρά κλπ....

η seachem λέει 5mg /lit μετροδιναζόλη μέρα παρα μέρα μέχρι να εκλείψουν τα συμπτώματα... όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει .Και κάτι άλλο ...αυτή την στιγμή δεν έχω κανενα φάρμακο εκτός από αλάτι.

ΥΓ. Παιδιά το post μου το έκανα copy past απο άλλο site ,αλλα επειδή δεν είχα παρει ακομα απάντηση το ανέβασα και εδώ,γιατί όπως καταλαβαίνεται καίγομαι....ευχαριστώ πολλή.

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την παρακάτω φόρμα για να δούμε τι θα κάνουμε :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την παρακάτω φόρμα για να δούμε τι θα κάνουμε :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 70λιτ (καραντινα) καθαρο νερο 50λιτ

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):2213

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): φιλτρο σφουγαρι

- Ψάρια (είδη και αριθμός):6 goyramis 6-7cm

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 2φορές την ημέρα (σκουλικι,αρτέμια+φυλλαράκι)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,8 (προσωρινά ) αργότερα θα χρησιμοποιήσω νερο απο ώσμωση 50-50

- KH:11

- GH:7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):πολλή χαμηλα λόγω συχνών αλλαγών.....

- Θερμοκρασία:τώρα με την θεραπεία 30c

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:gouramis

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):περιττώματα ημιδιαφανή

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) ότι γράφω στο αρχικό ποστ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:flagyl

-Δοσολογία:250mg > 50lit

-Χρόνος Χρήσης:4 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Flagellol ή Tremazol όχι και τα δύο μαζί .

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με μορφή μπάνιου και σύμφωνα με τις οδηγίες .

Καλή αλλαγή νερού για να φύγει το προηγούμενο φάρμακο .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολλή.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη κατά αρχήν θα σε ξανά ευχαριστήσω για τις οδηγίες και γενικά για το ενδιαφέρον σου.......λοιπόν μετα από εκτενή παρακολούθηση (και συχνές αλλαγές νερου ) από την κυριακή και μέχρι αυτή την στιγμή όλα πάνε καλά εκτός απο ένα (αυτό που ανάφερα στο αρχικό ποστ) που έχει αδυνατίσει πολλή και το ραχιαίο πτερύγιο το έχει συνέχεια κλειστό,τρώει πολλή λίγο και γενικά κινείτε αργά και στο πάτο της καραντίνας....άλλα εμφανεί σημάδια δεν έχει Τα υπόλοιπα ψάρια ειναι ζωηρότατα και μάλλον τα σώσαμε.Οπότε το φάρμακο λέω να μην το ρίξω (είμαι κατά τον φαρμάκων) και βλέποντας και κάνοντας........να είσαι καλά και σε ευχαριστώ πολλή.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να τάιζες και με bakto tabs για την καταπολέμηση εσωτερικών βακτηρίων, καθώς γενικώς καλό είναι να εμπλουτίζεις τις τροφές και με βιταμίνες!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να τάιζες και με bakto tabs για την καταπολέμηση εσωτερικών βακτηρίων, καθώς γενικώς καλό είναι να εμπλουτίζεις τις τροφές και με βιταμίνες!

OK Stormtrooper σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

όλα πάνε καλά εκτός απο ένα (αυτό που ανάφερα στο αρχικό ποστ) που έχει αδυνατίσει πολλή και το ραχιαίο πτερύγιο το έχει συνέχεια κλειστό,τρώει πολλή λίγο και γενικά κινείτε αργά και στο πάτο της καραντίνας....άλλα εμφανεί σημάδια δεν έχει Τα υπόλοιπα ψάρια ειναι ζωηρότατα και μάλλον τα σώσαμε.Οπότε το φάρμακο λέω να μην το ρίξω (είμαι κατά τον φαρμάκων) και βλέποντας και κάνοντας........να είσαι καλά και σε ευχαριστώ πολλή.

Και εγώ είμαι κατα των φαρμάκων , αν ομως το ένα εξακολουθεί να εχει πρόβλημα θα πρέπει να του κάνεις τα μπάνια του , που έτσι κι αλλιώς δεν μας επηρεάζουν το ενυδρείο μας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...